28
Proiect didactic integrat Data: 14.11.2011 Gradinita cu PP “Raza de Soare”, Bistrita Educatoare: Pruna Antoneta Anica Grupa: Mare A “Floricele vesele” Activitate integrata: “Provocarile toamnei” Activitati de invatare: ADP: Intalnirea de dimineata: “Cu ce sunet incepe numele tau?” Rutina: “Sunt cinstit” (deprinderea de a spune adevarul) Tranzitii: “Tic-tac” – folclorul copiilor “Ploaia” – framantari de limba ALA: Biblioteca: Citim imagini cu litere din setul “Alfabetul” Stiinta: fisa de lucru – Cate silabe are cuvantul? Joc de masa: alege si grupeaza Joc de miscare: “Alearga la litera....Joc de atentie: “Ce litera lipseste?”

0 2 Proiect Didactic Integrat

Embed Size (px)

DESCRIPTION

proiect

Citation preview

Page 1: 0 2 Proiect Didactic Integrat

Proiect didactic integrat

Data: 14.11.2011

Gradinita cu PP “Raza de Soare”, Bistrita

Educatoare: Pruna Antoneta Anica

Grupa: Mare A “Floricele vesele”

Activitate integrata: “Provocarile toamnei”

Activitati de invatare:

ADP: Intalnirea de dimineata: “Cu ce sunet incepe numele tau?”

Rutina: “Sunt cinstit” (deprinderea de a spune adevarul)

Tranzitii: “Tic-tac” – folclorul copiilor

“Ploaia” – framantari de limba

ALA: Biblioteca: Citim imagini cu litere din setul “Alfabetul”

Stiinta: fisa de lucru – Cate silabe are cuvantul?

Joc de masa: alege si grupeaza

Joc de miscare: “Alearga la litera....”

Joc de atentie: “Ce litera lipseste?”

ADE: DLC – Educarea limbajului “Fii atent si nu gresi!” – joc didactic

DEC – Activitate artistico-plastica “Litere preferate” – modelaj

Obiective operationale:

ALA: Biblioteca: - sa denumeasca imaginile

- sa asocieze imaginea cu sunetul si litera corespunzatoare

- sa se exprime cursiv, fluent şi corect din punct de vedere gramatical

şi lexical.

Stiinta: - sa denumeasca imaginile de pe fisa

Page 2: 0 2 Proiect Didactic Integrat

- sa traseze tot atatea linii orizontale cate silabe are cuvantul

- sa incercuiasca cifra corespunzatoare numarului de silabe

Joc de masa: - sa denumeasca literele folosite

- să comunice verbal cu partenerii de joc;

- sa scrie pe tabla magnetica cuvinte scurte din literele cunoscute

Joc de miscare : - sa-si dezvolte calitatile motrice: viteza, rezistenta

- sa respecte regulile jocului de miscare

- sa alerge la litera indicata

Joc de atentie: - sa identifice litera care a fost scoasa din joc

- sa respecte regulile jocului de atentie

ADE – Educarea limbajului: - sa denumeasca imaginile de pe jeton

- sa desparta corect in silabe cuvintele ce denumesc

imaginile de pe jeton

- sa identifice sunetul cu care incepe fiecare cuvant

- sa lipesca in jurul literelor de pe mese imagini ce incep

cu sunetul corespunzator literei

- sa alcatuiasca propozitii cu unele cuvinte: nuca, mar, nor

- sa participe activ si afectiv la activitate

Activitate artistico-plastica: - sa denumeasca materialele de lucru

- sa modeleze litere cunoscute

- sa pregatească materialul de modelat (plastilina)

prin framantare, rupere, miscari translatorii

- sa modeleze prin miscarea translatorie a palmelor

fata de planseta, apasare, aplatizare

- sa mentină ordinea si curatenia la locul de munca

2

Page 3: 0 2 Proiect Didactic Integrat

- sa aprecieze lucrarea proprie si lucrarile celorlalti

colegi

Strategii didactice:

Metode si procedee: exercitiul, conversatia, explicatia, demonstratia, trierea asertiunilor,

jocul, tehnica Blazonului

Mijloace didactice: jetoane cu imagini, panou, ecusoane cu litere, buline negre si

galbene, nuci, lipici, plansete, plastilina, cosulete

Forme de organizare: individual, in grup, frontal.

Sarcina jocului: Extragerea unui jeton, denumirea imaginii, despartirea in silabe a

cuvantului si identificarea sunetului initial al acestuia

Regulile de joc:

Copilul la care se opreste numaratoarea educatoarei va alege, un jeton si va denumi

imaginea, va desparti in silabe cuvantul si va spune cu ce sunet incepe acesta;

daca cel care raspunde se impotmoleste sau greseste, un alt coleg din echipa il poate

salva;

fiecare raspuns corect este rasplatit cu o nuca;

echipa cu mai multe nuci este castigatoare.

Elemente de joc: surpriza, aplauzele, intrecerea, recompensa.

Bibliografie:

Viorica Preda, Mioara Pletea, Filofteia Gama, Ghid pentru proiecte tematice,

Abordare in maniera integrata a activitatilor din gradinita, Editura Humanitas

Educational, Bucuresti, 2005

Silvia Breben, Elena Gongea, Georgeta Ruiu, Mihaela Fulga, Metode interactive

de grup – ghid metodic, Editura Arves, Craiova, 2002

3

Page 4: 0 2 Proiect Didactic Integrat

Scenariul zilei

La intrarea in sala de grupa le spun copiilor ca, la sfarsitul activitatilor, daca vor

fi la inaltime, vom juca un joc mult indragit de ei “Mosul are palarie”. De asemenea, le

spun ca zana Toamna mi-a soptit ca ar dori sa-i puna la incercare si-i provoca la

rezolvarea unor sarcini. Toate actiunile din aceasta zi sunt incercari ale toamnei care vrea

sa vada, ca si anul trecut, daca ei au crescut si cate au mai invatat.

La Intalnirea de dimineata se are in vedere salutul, noutatea zilei - discutii pe

tema “Cu ce sunet incepe numele tau?”, apoi completam Calendarul naturii, stabilind

ziua, luna, anotimpul si imaginile potrivite zilei respective.

Le indrept apoi atentia catre centrele de interes puse la dispozitie:

Biblioteca: Citim imagini cu litere din setul “Alfabetul”

Stiinta: fisa de lucru – Cate silabe are cuvantul?

Joc de masa: Tabla magnetica cu litere

Provocarea forte a zanei se refera la jocul didactic de la Educarea limbajului

“Fii atent si nu gresi!”, unde au mai multe sarcini de dus la bun sfarsit, dar si la

activitatea in care trebuie sa modeleje litere cunoscute. Tranzitia la activitatea artistico-

plastica se face pe versuri din folclorul copiilor si framantari de limba:

“ Tic-tac, tic-tac

Ceasul bate

Ca sa puna

Rost la toate

Si la munca si la joc

Vremea sa n-o pierzi deloc”

“Pic, pic, pic

Ploaia canta-n geam peltic.

Astazi ploua....Nu-i nimic.”

Dupa activitatile pe domenii experientiale se trece la jocul de miscare “Alerga la

litera.......” si apoi la jocul de atentie “Ce litera lipseste?” La final, copiii primesc nuci

pentru participarea la activitate si se joaca jocul “Mosul are palarie”.

4

Page 5: 0 2 Proiect Didactic Integrat

Desfasurarea activitatii: ALA

Etape Continut stiintific

Strategii didactice

Evaluare Metode si

procedee

Mijloace

didactice

Forme de

organizare

1. Moment

organizatoric

Pentru buna desfasurare a

activităţii voi face

pregatirile necesare: voi

aranja mobilierul si voi

pregăti materialul didactic

înainte de intrarea copiilor

în sala de grupă.

2. Captarea

atentiei

Le spun copiilor ca

toamna ne pune la

incercare si ca vor avea de

rezolvat niste sarcini ca

sa-i demonstreze toamnei

ca au crescut si au

acumulat si mai multe

infiormatii si merita sa

mearga la scoala.

Conversaţia Frontal

3. Anuntarea

temei si a

obiectivelor

Anunţ copiii că vom

desfăşura câteva activităţi

interesante cu titlul:

„Provocarile toamnei”.

Le prezint obiectivele

operaţionale, pe înţelesul

lor.

Expunerea Frontal

4.

Desfasurarea

Biblioteca: Citim imagini

cu litere din setul

Exerciţiul

Explicaţia Setul“Alfabetul” Individual Aprecieri

5

Page 6: 0 2 Proiect Didactic Integrat

activitatii “Alfabetul”

– copiii denumesc

imaginile si fac

corespondenta imagine-

sunet-litera.

Stiinta: fisa de lucru –

Cate silabe are cuvantul?

Prescolarii traseaza tot

atatea linii orizontale cate

silabe are cuvantul ce

denumeste imaginea.

Joc de masa: Tabla

magnetica cu litere –

Copiii denumesc literele

si-si scriu numele cu

acestea

Conversatia

Exerciţiul

Explicaţia

Exerciţiul

Explicaţia

culori, fişe

Tablite magnetice cu

litere

Pe grupuri

individuale

Aprecieri

individuale

Aprecieri

individuale

5. Incheierea

activitatii

Se fixează tema de la

fiecare arie de stimulare:

Biblioteca: Citim

imagini cu litere din setul

“Alfabetul”

–Stiinta: fisa de lucru –

Cate silabe are cuvantul?

Joc de masa: Tabla

magnetica cu litere.

Lucrările vor fi expuse la

panou şi se fac aprecieri

asupra participării copiilor

la activitate.

Conversaţia

Lucrarile

copiilor

Panou

Aprecieri

individuale

şi colective

Aprecieri

stimulative

6

Page 7: 0 2 Proiect Didactic Integrat

Desfasurarea activitatii:

Educarea limbajului

Etape Continut stiintific

Strategii didactice

Evaluare Metode si

procedee

Mijloace

didactice

Forme de

organizare

1. Moment

organizatoric

Pentru buna desfăşurare a

activităţii voi face

pregătirile necesare: voi

aranja mobilierul şi voi

pregăti materialul didactic

înainte de intrarea copiilor

în sala de grupă.

Prescolarii se vor grupa la

mese dupa medalioanele

din piept care vor

corespunde medalioanelor

de pe mese (literele A, B,

C).

Pe grupuri

7

Page 8: 0 2 Proiect Didactic Integrat

2. Captarea

atentiei

Ii intreb pe copii cum s-au

grupat la mese si ce litere

reprezinta ei. La obtinerea

raspunsului, le amintesc ca

am invatat si o poezie cu

acest titlu “A, B, C”, pe

care ii rog s-o spuna:

A , B , C …de Alexandru Andritoiu

Alfabetul este bunCa ne-nvata toate.A – e apa cu sapun.B – e bunatate.M – e munca, Z – e zel.V – e voiosie.Alfabetul, doar GigelIn alt fel il stie:A – absenta-i pentru elSi nemotivata.B – bomboana caramel.C – e ciocolata.F – fondante-ar insemnaP – ghiciti? – Praline.Si asa cum va urma:S – sunt Savarine.

De la A pana la Z ( zet )Pentru el – se stie E intregul alfabetO cofetarie

Conversaţia

Individual

3. Anuntarea

temei si a

obiectivelor

Anunţ copiii că vom

juca jocul „Fii atent si nu

gresi!” in care vom vedea

ce inseamna pentru noi

fiecare litera a alfabetului.

Le prezint obiectivele

operaţionale, pe înţelesul

8

Page 9: 0 2 Proiect Didactic Integrat

lor: Va trebui sa denumiti

imaginile de pe jetoane, sa

despartiti in silabe

cuvintele, sa spuneti cu ce

sunet incep cuvintele, sa

alcatuiti propozitii, sa va

ajutati echipa sa adune cat

mai multe nuci pentru a

castiga.

Conversatia

4.

Desfasurarea

activitatii

Explicarea jocului:

Explic cum ne vom juca:

copilul, din fiecare echipa,

la care se opreste

numaratoarea mea, va veni

in fata si va alege un jeton.

Va denumi imaginea, va

desparti cuvantul ce

denumeste imaginea

respectiva in silabe si va

spune cu ce sunet incepe

el. Apoi va aseza jetonul la

panou, in dreptul cifrei

corespunzatoare numarului

de silabe. Fiecare raspuns

corect e rasplatit cu o nuca,

iar echipa castigatoare este

cea care are cele mai multe

nuci la finalul jocului.

Jocul de proba:

Aleg un copil care rezolva

sarcina pentru a vedea

Explicatia

Conversatia

Demonstratia

Pe grupuri

Pe grupuri

Individual

9

Page 10: 0 2 Proiect Didactic Integrat

A

daca s-a inteles cum se

desfasoara jocul.

Desfasurarea jocului:V1

La sfarsitul numaratorii:

“Un taciune si-un carbune

Spune tu, copile, spune!”

copiii vin la masa

educatoarei, aleg jetoane si

executa sarcinile. Daca se

greseste, echipa ii poate

corecta si primesc nuci pe

care le aseaza in cosurile

de pe mese.

V2: in jurul literei de pe

masa fiecarei echipe, copiii

trebuie sa lipeasca imagini

ce incep cu sunetul

corespunzator literei

respective. Fiecare copil

din echipa lipeste o

imagine dupa confruntarea

cu ehipa. Cele care nu

corespund nu sunt lipite.

Pentru fiecare imagine

corect aleasa, se primeste

cate o nuca. Echipa care

termina prima primeste din

start o nuca in plus.

Jocul

Exercitiul

Conversatia

Munca in

echipa

Tehnica

blazonului

Problematizarea

Jetoane

Nuci

Cosulete

Imagini,

lipici

Pe grupuri

Individual

Pe grupuri

Aprecieri

individuale

si colective

10

Page 11: 0 2 Proiect Didactic Integrat

5. Asigurarea

retentiei si a

transferului

V3: un copil din fiecare

echipa are de analizat un

cuvant (cate silabe are sau

cu ce sunet incepe).

Imaginea se afla langa o

cifra sau alaturi de o litera,

iar copiii au de asezat

bulina galbena daca e

corect sau neagra daca e

gresit (cifra corespunde

sau nu numarului de silabe,

iar litera corespunde sau

nu sunetului cu care incepe

cuvantul ce denumeste

imaginea de pe jeton).

3

N

Explicatia

Conversatia

Trierea asertiunilor

Problematizarea

Panou,

jetoane cu

imagini,

cifre, litere,

buline

negre si

galbene

Individual

11

Page 12: 0 2 Proiect Didactic Integrat

6. Incheierea

activitatii

(Evaluarea si

fixarea temei)

-Acum sa vedem care este

echipa castigatoare.

Se numara nucile primite

de fiecare echipa si se

desemneaza castigatorii,

care sunt aplaudati.

-Ce joc am jucat astazi?

-Noi astazi am jucat jocul

“Fii atent si nu gresi”.

Fac aprecieri asupra

modului de participare a

copiilor la activitate.

Conversatia Frontal Aprecieri

individuale

şi colective

Aprecieri

stimulative

Desfasurarea activitatii:

Activitate artistico-plastica

Etape Continut stiintific

Strategii didactice

Evaluare Metode si

procedee

Mijloace

didactice

Forme de

organizare

1. Moment

Pentru buna desfăşurare a

activităţii fac pregatirile

12

Page 13: 0 2 Proiect Didactic Integrat

organizatoric necesare: aranjez mobilierul

şi pregătesc materialul

didactic înainte de intrarea

copiilor în sala de grupă.

2. Captarea

atentiei

Se face intuirea materialului

de pe mese.

- Ce ati primit pe mese?

- Noi am primit plansete si

plastilina.

Conversatia Plansete si plastilina.

Frontal

Individual

3. Anuntarea

temei si a

obiectivelor

Anunţ copiii că vom

modela litere cunoscute,

preferate. Le prezint

obiectivele operaţionale, pe

înţelesul lor:

Voi va trebui sa pregatiti

plastilina, s-o framantati

pentru a o incalzi si apoi sa

modelati litere.

Conversatia Frontal

13

Page 14: 0 2 Proiect Didactic Integrat

4.

Desfasurarea

activitatii

- Priviti pe panouri literele!

Le voi lasa in fata voastra sa

va puteti inspira.

Explicarea modului de

lucru

- Pentru ca plastilina sa se

poate lucra, ea trebuie intai

incalzita, pentru a deveni

moale. Apoi se modeleaza

foarte usor, executand

miscari translatorii ale

palmelor pe planseta.

Exercitii pentru incalzirea

muschilor fini ai mainilor

Degetele pregatiti, copii

Sa cantam la pian melodii!

Cand spune dirijorul

Cantam cu aratatorul.

Cu mijlociul apoi,

cantam unu si doi.

Cu inealrul vrei?

Cantam un, doi, trei.

Si mai cantam un pic

Cu detegetul cel mic.

Cantam daca se poate

Cu degetele toate.

Executarea lucrarii de catre

copii

Copiii lucreaza pe fond

muzical (cantece despre

alfabet), ajutati de

Conversatia

Explicatia

Exercitiul

Exercitiul

Planse cu

litere

Plansete,

plastilina

Cd-Play-er,

Frontal

Individual

Individual

Aprecieri

individuale

14

Page 15: 0 2 Proiect Didactic Integrat

educatoare. Cei care termina

sunt rugati sa-si ajute colegii

din dreapta sau din stanga

care au nevoie de ajutor.

Cd

In echipa de

cate doi

5. Incheierea

activitatii

(evaluarea si

fixarea temei)

Fac apreciri asupra

modului de lucru al copiilor .

-Ce-ati modelat astazi?

- Noi am modelat litere.

Conversaţia Frontal

Aprecieri

individuale

şi colective

Desfasurarea activitatii: ALA

Etape Continut stiintific

Strategii didactice

Evaluare Metode si

procedee

Mijloace

didactice

Forme de

organizare

1. Moment

organizatoric

Pentru buna desfăşurare a

jocurilor voi aranja

mobilierul si voi pregăti

materialul didactic înainte de

intrarea copiilor in sala de

grupa.

2. Captarea

atentiei

Se intuieste materialul

folosit la jocuri. Conversatia Individual

3. Anuntarea

temei si a

obiectivelor

Astăzi vom juca jocul

de mişcare: „Alearga la

litera.....” şi jocul de atentie

„Ce litera lipseste?”.

Trebuie să respectaţi

regulile jocului de mişcare,

sa alergati la litera indicata

si sa fiti atenti pentru a

descoperi litera care lipseste

Conversatia Frontal

15

Page 16: 0 2 Proiect Didactic Integrat

la jocul de atentie.

4. Dirijarea

învăţării

Se explica regulile jocului

de mişcare: „Alearga la

litera.....”

Educatoarea asaza cateva

litere intr-o parte a salii de

grupa. Copilul numit trebuie

sa alerge catre litera indicata

de educatoare. Dupa cateva

jocuri se impart prescolarii

in 2 echipe pentru a se

intrece.

Jocul poate fi realizat

atât cât le place copiilor.

Se trece, apoi, la jocul de

atentie „Ce litera lipseste?”.

Pe panou sunt asezate cateva

litere. Copiii privesc cu

atentie panou, dupa care,

atunci cand suna clopotelul,

ei trebuie sa inchida ochii. In

acest timp educatoarea ia o

litera si suna iar din clopotel.

Copiii deschid ochii si

identifica litera care a

disparut.

Jocul durează atât cât le

place copiilor.

Explicaţia

Demonstraţia

Exerciţiul

Jocul de

miscare

Conversaţia

Explicaţia

Exercitiul

Litere

Litere

Panou

Frontal

Individual

Frontal

Aprecieri

individuale

Aprecieri

individuale

5. Încheierea

Ce jocuri am jucat astăzi?

Noi astăzi am jucat jocul

de mişcare: „Alearga la Conversaţia Frontal

Aprecieri

individuale

şi colective

16

Page 17: 0 2 Proiect Didactic Integrat

activităţii litera.....” şi jocul de atentie

„Ce litera lipseste?”.

Se fac aprecieri asupra

participării copiilor la

activitate.

Aprecieri

stimulative

17