10
Rotariu Anca-Elena Facultatea de Litere, An II, Master Lingvistica generala si romaneasca Proiect de lecție Profesor: Rotariu Anca-Elena Disciplina: Limba si literatura română. Clasa: a-IX-a. Titlul lecției: Izvorul nopții de Lucian Blaga Tipul lecției: Fixare și consolidare Obiectiv cadru: Producerea și receptare de mesaje scrise și orale. Obiective operaționale: O1.: sǎ încadreze textului în lirica blagiană și să explice semnificaţiei titlului; O2 : să precizeze structura, tema și motivele poeziei; O3 : să evidenţieze și să explice mijloacele artistice care susţin temele și motivele poeziei; O4 : sǎ argumenteze apartenenţa textului la genul liric; O5: evidenţieze noţiuni de versificaţie. Tipul lecției: A. Metode și procedee didactice: problematizarea, conversaţia euristică/dirijată, analiza lexicală, lectura, brainstormingul. B. Materiale didactice: manualul, fișe cu exemple, fișe de lucru; C. Forme de organizare a activitaţilor elevilor: grupe, individual. D. Timp alocat: 50 minute. E. Material bibliografic:

6. Plan de Lecţie Izvorul Noptii

Embed Size (px)

DESCRIPTION

lesson plan

Citation preview

Page 1: 6. Plan de Lecţie Izvorul Noptii

Rotariu Anca-ElenaFacultatea de Litere, An II, MasterLingvistica generala si romaneasca

Proiect de lecție

Profesor: Rotariu Anca-Elena

Disciplina: Limba si literatura română.

Clasa: a-IX-a.

Titlul lecției: Izvorul nopții de Lucian Blaga

Tipul lecției: Fixare și consolidare

Obiectiv cadru: Producerea și receptare de mesaje scrise și orale.

Obiective operaţionale:

O1.: sǎ încadreze textului în lirica blagiană şi să explice semnificaţiei titlului;

O2 : să precizeze structura, tema şi motivele poeziei;

O3 : să evidenţieze şi să explice mijloacele artistice care susţin temele şi motivele poeziei;

O4 : sǎ argumenteze apartenenţa textului la genul liric;

O5: să evidenţieze noţiuni de versificaţie.

Tipul lecţiei:

A. Metode şi procedee didactice: problematizarea, conversaţia euristică/dirijată, analiza lexicală,

lectura, brainstormingul.

B. Materiale didactice: manualul, fişe cu exemple, fişe de lucru;

C. Forme de organizare a activitaţilor elevilor: grupe, individual.

D. Timp alocat: 50 minute.

E. Material bibliografic:

- Mihaela Secrieru - Didactica limbii române, Editura Studis, Iaşi, 2008;

- Ion Pop (coord.) - Dicţionarul analitic de opere literare româneşti, vol. I-IV, Cluj-

Napoca, Editura Casa Cărţii de Ştiinţă, 1998-2001

- Lăcrămioara Mutoiu – Alchimia textului poetic, Iaşi, Editura Versus, 2006

- Internet : www.didactic.ro .

Page 2: 6. Plan de Lecţie Izvorul Noptii

Rotariu Anca-ElenaFacultatea de Litere, An II, MasterLingvistica generala si romaneasca

Desfăşurarea lecţiei:

Evenimentele lecţiei

Activitatea profesorului Activitatea elevului Activitatea de învăţare

Timp alocat

1. Moment organizatoric

Profesorul face prezenţa şi notează pe cei absenţi.

Elevii îşi pregatesc caietele şi manualele.

1 min.

2. Verificarea lecţiei anterioare şi a temei individuale

Profesorul întreabă și numește elevi să răspundăSe verifică apoi tema pentru acasă: „Ce aţi avut de pregătit pentru astăzi?Aţi în tâmpinat dificultăţi în realizarea temei?”

Elevii răspund la întrebări, citesc tema, iar situaţiile mai dificile sunt analizate pe tablă împreună cu profesorul.

ConversaţiaExplicaţia

4 min

3. Anunţarea temei noi şi a obiectivelor operaţionale

În lecţia de astăzi ne vom îndrepta atenţia asupra poeziei Izvorul nopţii de Lucian Blaga.Profesorul notează titlul lecţiei pe tablă: „Lecţia de astăzi are în vedere familiarizarea voastră cu lirica blagiană, vom efectua exerciţii de analiza literară”.

Elevii notează în caiete titlul.

Explicaţia,Problematizarea Conversaţia

2 min

4. Predarea noilor cunoştinţe

Pentru început, profesorul propune un exerciţiu uşor:„Cui credeţi că-i corespunde sintagma izvorul nopţii?”Elevii sunt conduşi spre descoperirea semnificaţiilor apei (sursă a vieţii), respectiv ale întunericului (moarte, dar şi mister). Se constată că, deşi aparent cei doi terneni sunt contradictorii, ei au fost asociaţi de Lucian Blaga în titlul poeziei Izvorul nopţii, inclusă în vol. Poemele luminii.

Profesorul realizează lectura model a poeziei şi sondează reacţia subiectivă a copiilor, prin sarcina prevăzută în fişă

Elevii observă contradicţia dintre titlul poeziei şi al volumului.Completează fişa, apoi sunt numiți să citească câteva răspunsuri.

Recitesc individual poezia, exprimându-şi ulterior nelămuririle: versurile nu sunt grupate

Lectura;Conversaţia dirijată;Problematizarea;Descoperirea;

Descoperirea;Conversaţia;

10 min

10 min

Page 3: 6. Plan de Lecţie Izvorul Noptii

Rotariu Anca-ElenaFacultatea de Litere, An II, MasterLingvistica generala si romaneasca

(anexa 1).Le cere să completeze enunţul Citind poezia, am fost surprins/ă de..., referindu-se atât la forma poeziei, cât şi la conţinutul acesteia .Profesorul îi provoacă pe elevi să pună întrebări legate de ce li se pare ciudat/ surprinzător/ de neînţeles în poezie, notând aceste întrebări .Le reaminteşte că toate elementele care se repetă sunt purtătoare de sens.

Se abordează poezia pe niveluri, elevii primind sarcini de lucru pe grupe .Profesorul conduce discuţia, astfel încât să se observe că poezia e construită ca o adresare directă către iubită, autorul folosind invocaţia. Se introduc, de asemenea, noţiunile de simbol şi oximoron, se explică titlul textului.Constatând că procedeele artistice sunt utilizate pentru descrierea iubitei, le cere elevilor să compare fiinţa feminină din poezia lui Blaga cu cea din Lasă-ți lumea... de Mihai Eminescu

Observaţi că sentimentul care se desprinde din poezie este unul de calm, linişte sufletească, împăcare, dată de integrarea perfectă în univers. Prin intermediul cui participă eul liric la viaţa universului?Care e relaţia dintre iubită şi natură?

Profesorul le solicită elevilor să aleagă dintre variantele propuse drept temă a poeziei:

în strofe, nu au rimă sau ritm, iar măsura lor variază; poezia e alcătuită doar din două enunţuri - o frază amplă şi o concluzie; cuvântul ochii se repetă de trei ori în mod explicit, iar o dată prin intermediul metaforei din titlu etc.

Elevii rezolvă sarcinile primite:1.Prozodia 2.Punctuaţia 3.Cuvinte – cheie 4.Eul liric (ipostază, mărci)

Lucrând în perechi, observă că în Izvorul nopţii există referiri la portretul fizic al iubitei, că eul liric i se adresează direct, că aici iubita este reală.Pun întrebări dacă este nevoie.

Elevii optează pentru o variantă, motivându-şi alegerea. Constată că ambele variante sunt

DemonstraţiaExplicaţiaActivitate în perechi

ProblematizareConversaţia

10 min

7 min

Page 4: 6. Plan de Lecţie Izvorul Noptii

Rotariu Anca-ElenaFacultatea de Litere, An II, MasterLingvistica generala si romaneasca

poezia e un portret al iubitei sau o declaraţie de dragoste? Se reiau paşii parcurşi pentru descoperirea sensurilor poeziei.Se observă dacă întrebările/ nedumeririle iniţiale şi-au găsit sau nu răspunsul.Se indică elementele care dovedesc apartenenţa textului la genul liric.Elevii sunt solicitaţi să alcătuiască, în grupe, un plan de argumentare a apartenenţei poeziei la genul liric, plan care va fi dezvoltat acasă

potrivite pentru a numi tema poeziei.

Elevii alcătuiesc planul

5. Asigurarea feed-backul

Profesorul întreabă: „Despre ce am discutat astăzi? Cum vom putea folosi cunoştinţele despre această poezie pe care le-am învăţat ora aceasta?Din ce motiv este importantă studierea poeziei?”

Elevii răspund la întrebări și argumentează răspunsurile.

Conversaţia Evaluarea reciprocă;

Problematizarea;Conversaţia dirijată;

5 min

6. Precizarea temei pentru acasa

Teme Demonstraţi că poezia Izvorul nopţii de Lucian Blaga aparţine genului liric folosind planul alcătuit în clasă.

Elevii notează tema în caiete şi explicaţiile profesorului.

1 min

Page 5: 6. Plan de Lecţie Izvorul Noptii

Rotariu Anca-ElenaFacultatea de Litere, An II, MasterLingvistica generala si romaneasca

ANEXA 1

FIȘĂ DE LUCRU

Alege unu-două dintre cuvintele care se potrivesc stării tale sufleteşti de după ascultarea poeziei, motivându-ţi alegerea:

încântare

liniştire

tristeţe

melancolie

nedumerire

pentru

TEMA POEZIEI: poezia e un portret al iubitei sau o declaraţie de dragoste?

CÂMPUL SEMANTIC AL NOPȚII: .............................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................

SEMNIFICAȚIA TITLULUI:

Izvorul nopţii

obârşie finalînceput sfârşitnaştere moarte

lumină întunericcunoaştere misteragitaţie linişterepeziciune calm

oximoroncoincidentia oppositorum

Page 6: 6. Plan de Lecţie Izvorul Noptii

Rotariu Anca-ElenaFacultatea de Litere, An II, MasterLingvistica generala si romaneasca

ANEXA 2

IZVORUL NOPȚII

De Lucian Blaga

Frumoaso,

ti-s ochii-asa de negri încât seara

când stau culcat cu capu-n poala ta

îmi pare

că ochii tăi, adâncii, sunt izvorul

din care tainic curge noaptea peste văi

si peste munti si peste sesuri

acoperind pamântul

c-o mare de-ntuneric.

Asa-s de negri ochii tăi,

lumina mea.