7
PROIECT DE LECTIE DATA: 29.04.2015 CLASA: a VII a B ARIA CURICULARA: Matematica si stiintele naturii DISCIPLINA: Biologie SUBIECTUL: FIZIOLOGIA SISTEMULUI CIRCULATOR TIPUL LECTIEI: Comunicare si insusire de noi cunostinte OBIECTIVE OPERATIONALE: O1 - sa recunoasca componentele sistemului circulator ; O2 - sa identifice caracteristicile sangelui; O3 - sa defineasca vasele de sange:artere,vene,capilare ; O4 -sa descrie circulatia sangelui:circulatia mare si circulatia mica a sangelui. O5 -sa reprezinte circulatia sangelui pe baza unei scheme STRATEGIA DIDACTICA: METODE SI PROCEDEE: conversatia, explicatia, observatia, problematizarea MIJLOACE DE INVATAMANT:manualul, atlasul, mulajul,fisa de lucru, prezentare ppt. MODUL DE PREZENTARE AL CONTINUTULUI: secvential FORMA DE ORGANIZARE: frontala, individuala. RESURSE: Capacitatile de invatare ale elevilor. FORMA DE EVALUARE: continua, orala, aprecieri verbale, scrisa. BIBLIOGRAFIE: Lazăr, V., Căprărin, D., 2008, Metode didactice utilizate în predarea bologiei, Editura Arves, Craiova; 1

Asistenta 7 Circulatia Sangelui

  • Upload
    coada

  • View
    322

  • Download
    5

Embed Size (px)

DESCRIPTION

CIRCULATIA SANGELUI

Citation preview

PROIECT DE LECTIE

PROIECT DE LECTIE

DATA: 29.04.2015

CLASA: a VII a B

ARIA CURICULARA: Matematica si stiintele naturii

DISCIPLINA: BiologieSUBIECTUL: FIZIOLOGIA SISTEMULUI CIRCULATOR

TIPUL LECTIEI: Comunicare si insusire de noi cunostinte

OBIECTIVE OPERATIONALE:O1 - sa recunoasca componentele sistemului circulator ;

O2 - sa identifice caracteristicile sangelui;

O3 - sa defineasca vasele de sange:artere,vene,capilare ;

O4 -sa descrie circulatia sangelui:circulatia mare si circulatia mica a sangelui.

O5 -sa reprezinte circulatia sangelui pe baza unei scheme

STRATEGIA DIDACTICA:

METODE SI PROCEDEE: conversatia, explicatia, observatia, problematizarea

MIJLOACE DE INVATAMANT:manualul, atlasul, mulajul,fisa de lucru, prezentare ppt.

MODUL DE PREZENTARE AL CONTINUTULUI: secvential

FORMA DE ORGANIZARE: frontala, individuala.

RESURSE: Capacitatile de invatare ale elevilor.

FORMA DE EVALUARE: continua, orala, aprecieri verbale, scrisa.

BIBLIOGRAFIE: Lazr, V., Cprrin, D., 2008, Metode didactice utilizate n predarea bologiei, Editura Arves, Craiova;

Lazr, V., Nicolae, M., 2007, Lecia forma de baz a organizrii procesului de predare-nvare-evaluare la disciplina Biologie, Editura Arves, Craiova;ibea, F., 2009, Biologie manual pentru clasa a VII-a, Editura Didactic i Pedagogic, Bucureti.

DURATA:50 MIN.DESFASURAREA LECTIEI

Continutul informationalStrategia didactica

Momentele lectieiO.OActivitatea profesoruluiActivitatea

elevuluiMetode si Mijloace de Forma de

Procedee invatare organizareEvaluare

12345678

1. Moment organizatoricse pregatesc materialele pentru inceperea orei

se verifica prezenta elevilor la orase pregatesc pentru inceperea orei

raspund prezenteiconversatiaMulaj,

Calculator+

Videoproiector,

Atlas de anatomieFrontala

individualaorala

2.Reactualizarea cunostintelor

insusite anterior Ce am avut de pregatit pentru astazi?

Rolul si pozitia inimii in corpul omenesc.

Descrierea inimii.

Asculta, gandesc, raspund.

Fiziologia inimii.

Inima se afla in cutia toracica, intre plamani, are rolul de a transporta sangele cu O2 si cu substante nutritive la intregul corp si de a aduce CO2+subst nefolositoare din organism pentru a fi eliminate.

Inima are 2 atrii, 2 ventricule,vase de sangeconversatiaMulaj

Atlas de anatomie,

Prezentare pptFrontala

individualaorala

3. Captarea si orientarea atentieiAstazi vom studia cum

circula sangele prin corpul nostru, sangele cu O2 si cu substante nutritive la intregul corp si cum CO2 + substantele nefolositoare din organism sunt colectate pentru a fi eliminate.

Asculta, gandescconversatiamulajFrontala

individualaorala

4.Anuntarea temei si a obiectivelorCIRCULATIA SANGELUI

Se noteaza pe tabla titlul lectiei si schita lectieiAsculta,gandesc,noteaza, conversatiaFise de lucru

Mulaj

Manual

Prezentare pptFrontala

individualaorala

5.Desfasurarea lectieiOO1

OO2

OO3

OO4

OO5Realizez schema logica ANEXA 1Alcatuirea sistemului circulator:inima+vase de sange

Sangele:globule rosii, albe plasma si trombocite.

Vasele de sange: artere,vene, capilare.

Descrierea circulatiei mari si a circulatiei mici.

Schema circulatiei sangelui. ANEXA IIAsculta,gandesc,noteaza, conversatiaFise de lucru

Mulaj

Prezentare ppt

ManualFrontala

individualaorala

6.Asigurarea

conexiunii

inverse( feed-

back)Urmaresc activitatea elevilor.Asculta,gandesc,noteaza,

rein.conversatiaFise de lucru (ANEXA 2)

Mulaj

Manual

PlanseFrontala

individualaorala

7. Incheierea lectieise fac aprecieri verbale colective,individuale referitoare la modul de desfasurare a lectiei

se noteaza elevii activiAsculta,gandesc, rein. Conversatia

explicatiaFise de lucru

Mulaj

Manual

PlanseFrontala

individualaAprecieri verbale

ANEXA 1

SCHITA TABLEI

SISTEMUL CIRCULATOR

Sistemul circulator este alcatuit din inima si vasele de sange.

Circulatia sangelui se realizeaza prin sistemul circulator.

Sangele este un lichid rosu format dintr-o substanta fundamentala numita plasma si din globule rosii si albe.

Circulatia mare:drumul sangelui de la inima la celelalte organe si inapoi la inima Din ventriculul stang pleaca artera aorta care se ramifica in alte artere pana la toate organele corpului.

In organelle corpului lasa oxigenul si substantele hranitoare ,sangele se incarca cu dioxid de carbon si se intorc prin vene in atriul drept (2 vene cave)

Circulatia mica(pulmonara):drumul sangelui de la inima la plamni si inapoi la inima -Din atriul drept sangele ajunge in ventriculul drept si prin artera pulmonara ajunge la plamani.

-La nivelul capilarelor pulmonare din jurul alveolelor pulmonare sangele lasa dioxidul de carbon si se incarca cu oxigen si apoi prin venele pulmonare revine in atriul stang.

CIRCULAIA SNGELUI este dubl, complet i inchisANEXA II

FISA DE LUCRU

1. Competai urmtoarea schema asfel nct s evideniai modul de realizarea al circulaiei mari (sistemice)

O2 CO2 VENTRICUL STANG ARTERA AORTA ORGANE VENE CAVE ATRIUL DREPT

VENTRICUL DREPT ARTERA PULMONARA PLAMANI VENE PULMONARE ATRIU STANG

CO2 O22. Desenati o schema simpla care sa reprezinte circulatia sangelui.

PAGE 1