16
ŞİMDİ MATEMATİK DÜNYASINA KAPAK AÇMA ZAMANI Her bölümün başında kısa, pratik bilgilerle konuyu kavramanızı hedefleyen >> Hadi Öğrenelim Yol gösteren, öğretici >> Çözümlü Sorular Eğlenerek çözeceğiniz pekiştirici etkinlikler >> Antrenman Zamanı Kazanım odaklı >> Konu Kavrama Testleri Bilgilerinizi derinlemesine sorgulayan >> Ünite Değerlendirme Testleri Okul sınavlarına yardımcı >> Yazılıya Hazırlık Soruları Yeni sisteme uygun yeni tarz sorular >> Artıbir Sınav Özel Bu kitapta neler var? AD, SOYAD: OKUL: SINIF: NUMARA:

Bu kitapta neler var? · 2018-09-05 · Bir doğal sayının kendisi ile tekrarlı çarpımı üslü olarak gösterilir. Bir sayının kaç kez çarpıldığını ifade eden sayıya

  • Upload
    others

  • View
    12

  • Download
    0

Embed Size (px)

Citation preview

ŞİMDİMATEMATİKDÜNYASINAKAPAK AÇMAZAMANI

Her bölümün başında kısa,pratik bilgilerle konuyu kavramanızı hedefleyen>> Hadi Öğrenelim

Yol gösteren, öğretici>> Çözümlü Sorular

Eğlenerek çözeceğiniz pekiştirici etkinlikler>> Antrenman Zamanı

Kazanım odaklı>> Konu Kavrama Testleri

Bilgilerinizi derinlemesine sorgulayan>> Ünite Değerlendirme Testleri

Okul sınavlarına yardımcı>> Yazılıya Hazırlık Soruları

Yeni sisteme uygun yeni tarz sorular>> Artıbir Sınav Özel

Bu kitapta neler var?

AD, SOYAD:

OKUL:

SINIF:

NUMARA:

Yayını HazırlayanArtıbir Yayınları Yayın Kurulu

BaskıOlgun-Çelik Ofset Ltd. Şti.Büsan OSB Fevzi Çakmak Mh. 10670 Sk. No: 26/DKaratay/KONYA • Tel: 0.332 342 32 20Sertifika No: 28237

Baskı Tarihi: Ağustos 2018

Yayıncı Sertifikası10418

ISBN978-605-79830-5-3

1ARTIBİR YAYINLARIBüsan Sanayi 10638 Sk. KTM İş Merkezi No: 14 • Karatay / KONYATel: 0332 342 65 64 • Gsm: 0532 546 12 86www.artibiryayinlari.com // [email protected]

© Bu kitabın tüm yayın hakları; ARTIBİR YAYINLARI’na aittir. Kitaptaki özgün metin, soru, şekil ve resimlerin tamamının veya bir kısmının Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu uyarınca yayınevi ve yazarının yazılı izni olmaksızın elektronik, mekanik, fotokopi ya da başka bir şekilde çoğaltılması, yayımlanması ve dağıtılması yasaktır.

MATEMATİK DÜNYAM - 6

Korkma, sönmez bu şafaklarda yüzen al sancak;

Sönmeden yurdumun üstünde tüten en son ocak.

O benim milletimin yıldızıdır, parlayacak;

O benimdir, o benim milletimindir ancak.

Çatma, kurban olayım, çehreni ey nazlı hilâl!

Kahraman ırkıma bir gül! Ne bu şiddet, bu celâl?

Sana olmaz dökülen kanlarımız sonra helâl.

Hakkıdır Hakk’a tapan milletimin istiklâl.

Ben ezelden beridir hür yaşadım, hür yaşarım.

Hangi çılgın bana zincir vuracakmış? Şaşarım!

Kükremiş sel gibiyim, bendimi çiğner, aşarım.

Yırtarım dağları, enginlere sığmam, taşarım.

Garbın âfâkını sarmışsa çelik zırhlı duvar,

Benim iman dolu göğsüm gibi serhaddim var.

Ulusun, korkma! Nasıl böyle bir imanı boğar,

Medeniyyet dediğin tek dişi kalmış canavar?

Arkadaş, yurduma alçakları uğratma sakın;

Siper et gövdeni, dursun bu hayâsızca akın.

Doğacaktır sana va’dettiği günler Hakk’ın;

Kim bilir, belki yarın, belki yarından da yakın

İSTİKLAL MARŞI

Bastığın yerleri toprak diyerek geçme, tanı:

Düşün altındaki binlerce kefensiz yatanı.

Sen şehit oğlusun, incitme, yazıktır, atanı:

Verme, dünyaları alsan da bu cennet vatanı.

Kim bu cennet vatanın uğruna olmaz ki feda?

Şüheda fışkıracak toprağı sıksan, şüheda!

Cânı, cânânı, bütün varımı alsın da Huda,

Etmesin tek vatanımdan beni dünyada cüda.

Ruhumun senden İlâhî, şudur ancak emeli:

Değmesin mabedimin göğsüne nâmahrem eli.

Bu ezanlar -ki şehadetleri dinin temeli-

Ebedî yurdumun üstünde benim inlemeli.

O zaman vecd ile bin secde eder -varsa- taşım,

Her cerîhamdan İlâhî, boşanıp kanlı yaşım,

Fışkırır ruh-ı mücerret gibi yerden na’şım;

O zaman yükselerek arşa değer belki başım.

Dalgalan sen de şafaklar gibi ey şanlı hilâl!

Olsun artık dökülen kanlarımın hepsi helâl.

Ebediyyen sana yok, ırkıma yok izmihlâl;

Hakkıdır hür yaşamış bayrağımın hürriyyet;

Hakkıdır Hakk’a tapan milletimin istiklâl!

Mehmet Âkif ERSOY

ÖNSÖZSevgili Öğrenciler,

Bu kitap, tecrübeli yazarlarımız tarafından özverili bir şekilde yazılmış, özgün bir dizgi/tasarım ile yayına hazırlanmıştır. Kitap hazırlanırken Milli Eğitim Bakanlığı tarafından en son belirlenen Matematik müfredat kazanımları dikkate alınmıştır.

Kitapta, konuya ait önemli noktaların vurgulandığı kısa bir konu anlatımının yanı sıra, her biri kazanım odaklı pek çok etkinlikle karşılaşacaksınız. Ayrıca zengin test soru-ları ile test yeteneğinizi geliştirebileceksiniz. Özellikle bursluluk ve özel okul sınav-larına yönelik hazırladığımız “artıbir özel” testleriyle, sınavlara daha iyi hazırlana-bileceksiniz. Elbette ki okul başarınızda önemli bir pay sahibi olan yazılılarınızı da unutmadık. Yıl içinde gireceğiniz her bir yazılı için birer adet yazılı örneğini sizler için kitabımızın içine yerleştirdik.

Elinizdeki kitapta yer alan her bir ünitede aşağıdaki bölümler bulunmaktadır.

HADİ ÖĞRENELİM: Konunun ana hatlarının kısaca anlatıldığı, konu ile ilgili bir so-runun çözümü ile birlikte verildiği bölümdür.

ANTRENMAN ZAMANI: Kazanımların kavranması ve konunun daha iyi anlaşılması için farklı etkinlik örneklerinin bulunduğu bölümlerdir.

KONU KAVRAMA TESTİ: Her bölümden sonra, konuyu kavratmayı ve pekiştirmeyi he-defleyen, kazanım odaklı, çoktan seçmeli soruların olduğu bölümdür.

ÜNİTE DEĞERLENDİRME TESTİ: Her ünitenin sonunda, konuları bir bütün olarak ele alan, konu kavrama testlerinden daha kapsamlı, çoktan seçmeli soruların olduğu bölümdür.

ARTIBİR ÖZEL: Milli Eğitim Bakanlığı’nın son dönemde yayınladığı örnek sorulardan faydalanılarak hazırlanan; yorumlama, karşılaştırma, sonuca varma, tablo ve grafik okuma gibi becerileri ölçmeyi ön plana çıkartan yayınımıza özel bölümdür.

YAZILIYA HAZIRLIK SORULARI: Okuldaki yazılı sınavlarında başarınızı artırmayı he-defleyen, bu sınavlarda çıkabilecek sorulara benzer soruların olduğu bölümdür.

Her bir aşaması ile sizlere artı bir değer katmayı hedefleyen kitabımızı tamamladığınız-da başarılı olacağınızı umuyoruz.

Öğrenim için ayırdığınız zamanların kalıcı ve eğlenceli olması temennisiyle...

Matematik Yayın Kurulu

1. ÜNİTE • DOĞAL SAYILARLA İŞLEMLER – ÇARPANLAR ve KATLAR – KÜMELER ... 10 ÜSLÜ İFADELER ........................................................................................... 12 ANTRENMAN ZAMANI ............................................................................. 13 ÜSLÜ İFADELERLE İŞLEMLER ........................................................................ 16 ANTRENMAN ZAMANI ............................................................................. 17 KONU KAVRAMA TESTİ-1 ......................................................................... 18 KONU KAVRAMA TESTİ-2 ........................................................................ 19 İŞLEM ÖNCELİĞİ ......................................................................................... 20 ANTRENMAN ZAMANI ............................................................................. 21 KONU KAVRAMA TESTİ-3 ....................................................................... 22 KONU KAVRAMA TESTİ-4 ........................................................................ 23 DOĞAL SAYILARLA TOPLAMA – ÇARPMA İŞLEMİ ve ÖZELLİKLERİ .................... 24 ANTRENMAN ZAMANI ............................................................................. 25 DOĞAL SAYILARDA DAĞILMA ÖZELLİĞİ ve ORTAK ÇARPAN ............................ 26 ANTRENMAN ZAMANI ............................................................................. 27 DOĞAL SAYI PROBLEMLERİ ......................................................................... 30 ANTRENMAN ZAMANI ............................................................................. 31 KONU KAVRAMA TESTİ-5 ........................................................................ 32 ÇARPANLAR ve KATLAR ............................................................................... 34 ANTRENMAN ZAMANI ............................................................................. 35 KALANSIZ BÖLÜNEBİLME KURALLARI .......................................................... 36 ANTRENMAN ZAMANI ............................................................................. 37 KALANSIZ BÖLÜNEBİLME KURALLARI .......................................................... 38 ANTRENMAN ZAMANI ............................................................................ 39 KONU KAVRAMA TESTİ-6 ........................................................................ 42 ASAL SAYILAR, BİR SAYININ ASAL ÇARPANLARI ............................................ 44 ANTRENMAN ZAMANI ............................................................................. 45 KONU KAVRAMA TESTİ-7 ....................................................................... 48 ORTAK KATLAR ve BÖLENLER ........................................................................ 50 ANTRENMAN ZAMANI ............................................................................. 51 KONU KAVRAMA TESTİ-8 ........................................................................ 54

İÇİNDEKİLER

İçindekiler

KÜMELER .................................................................................................... 56 ANTRENMAN ZAMANI ............................................................................. 57 KONU KAVRAMA TESTİ-9 ....................................................................... 60 ÜNİTE DEĞERLENDİRME TESTİ-1 ................................................................... 62 YAZILIYA HAZIRLIK SORULARI ................................................................ 64 ARTIBİR ÖZEL-1 .......................................................................................... 66

2. ÜNİTE • TAMSAYILAR – KESİRLERLE İŞLEMLER .............................................. 70 TAM SAYILAR .............................................................................................. 72 ANTRENMAN ZAMANI ............................................................................. 73 KONU KAVRAMA TESTİ-10 ....................................................................... 74 MUTLAK DEĞER ........................................................................................... 76 ANTRENMAN ZAMANI ............................................................................. 77 KONU KAVRAMA TESTİ-11 ...................................................................... 80 KESİRLERİN KARŞILAŞTIRILMASI ................................................................ 82 ANTRENMAN ZAMANI ............................................................................ 83 KESİRLERİN SAYI DOĞRUSUNDA GÖSTERİLMESİ ......................................... 84 ANTRENMAN ZAMANI ............................................................................. 85 KONU KAVRAMA TESTİ-12 ...................................................................... 86 KESİRLERLE TOPLAMA–ÇIKARMA İŞLEMİ ve PROBLEMLERİ ......................... 88 ANTRENMAN ZAMANI ............................................................................ 89 KONU KAVRAMA TESTİ-13 ...................................................................... 94 KESİRLERLE ÇARPMA İŞLEMİ ve PROBLEMLERİ ........................................... 96 ANTRENMAN ZAMANI ............................................................................. 97 KONU KAVRAMA TESTİ-14 ..................................................................... 100 KESİRLERLE BÖLME İŞLEMİ ve PROBLEMLERİ ............................................ 102 ANTRENMAN ZAMANI ........................................................................... 103 KONU KAVRAMA TESTİ-15 ..................................................................... 106 ÜNİTE DEĞERLENDİRME TESTİ-2 ................................................................. 108 YAZILIYA HAZIRLIK SORULARI ................................................................ 110 ARTIBİR ÖZEL-2 .......................................................................................... 112

İçindekiler

3. ÜNİTE • ONDALIK GÖSTERİM – ORAN .......................................................... 116 ONDALIK SAYILAR – ONDALIK GÖSTERİM – ONDALIK KESİR .......................... 118 ANTRENMAN ZAMANI ............................................................................ 119 KONU KAVRAMA TESTİ-16 ..................................................................... 122 ONDALIK SAYILARLA ÇÖZÜMLEME – SIRALAMA – YUVARLAMA .................... 124 ANTRENMAN ZAMANI ........................................................................... 125 KONU KAVRAMA TESTİ-17 ..................................................................... 126 ONDALIK SAYILARLA ÇARPMA İŞLEMİ ve PROBLEMLERİ ............................... 128 ANTRENMAN ZAMANI ........................................................................... 129 KONU KAVRAMA TESTİ-18 ..................................................................... 132 ONDALIK SAYILARLA BÖLME İŞLEMİ ve PROBLEMLERİ ................................. 134 ANTRENMAN ZAMANI ........................................................................... 135 KONU KAVRAMA TESTİ-19 ..................................................................... 138 ONDALIK GÖSTERİMLERDE TAHMİN ............................................................ 140 ANTRENMAN ZAMANI ............................................................................ 141 ORAN ....................................................................................................... 142 ANTRENMAN ZAMANI ........................................................................... 143 KONU KAVRAMA TESTİ-20 .................................................................... 146 ÜNİTE DEĞERLENDİRME TESTİ-3 ................................................................. 148 ARTIBİR ÖZEL-3 ......................................................................................... 150

4. ÜNİTE • CEBİRSEL İFADELER – VERİ TOPLAMA ve DEĞERLENDİRME ............... 154 CEBİRSEL İFADELER ................................................................................... 156 ANTRENMAN ZAMANI ........................................................................... 157 KONU KAVRAMA TESTİ-21 ..................................................................... 158 ARAŞTIRMA SORULARI, VERİ TOPLAMA ve TABLO OLUŞTURMA .................. 160 ANTRENMAN ZAMANI ............................................................................ 161 GRAFİK ve GRAFİK ÇEŞİTLERİ ..................................................................... 162 ANTRENMAN ZAMANI ........................................................................... 163 KONU KAVRAMA TESTİ-22 .................................................................... 164

İçindekiler

ARİTMETİK ORTALAMA ve AÇIKLIK .............................................................. 166 ANTRENMAN ZAMANI ........................................................................... 167 KONU KAVRAMA TESTİ-23 .................................................................... 168 YAZILIYA HAZIRLIK SORULARI ............................................................... 170 ÜNİTE DEĞERLENDİRME TESTİ-4 ................................................................. 172 ARTIBİR ÖZEL-4 ......................................................................................... 174

5. ÜNİTE • AÇILAR – ALAN ÖLÇME .................................................................. 178 AÇILAR ..................................................................................................... 180 ANTRENMAN ZAMANI ............................................................................ 181 TÜMLER – BÜTÜNLER ve TERS AÇILAR ........................................................ 182 ANTRENMAN ZAMANI ........................................................................... 183 KONU KAVRAMA TESTİ-24 .................................................................... 186 ÜÇGENLERDE YÜKSEKLİK .......................................................................... 188 ANTRENMAN ZAMANI ........................................................................... 189 KONU KAVRAMA TESTİ-25 .................................................................... 190 ÜÇGENİN ALANI ........................................................................................ 192 ANTRENMAN ZAMANI ........................................................................... 193 KONU KAVRAMA TESTİ-26 .................................................................... 194 PARALELKENARIN ALANI ........................................................................... 196 ANTRENMAN ZAMANI ........................................................................... 197 KONU KAVRAMA TESTİ-27 ................................................................... 200 ALAN – ARAZİ ÖLÇÜ BİRİMLERİ ................................................................ 202 ANTRENMAN ZAMANI ........................................................................... 203 KONU KAVRAMA TESTİ-28 ................................................................... 204 ÜNİTE DEĞERLENDİRME TESTİ-5 ................................................................ 206 ARTIBİR ÖZEL-5 ........................................................................................ 208

İçindekiler

6. ÜNİTE • ÇEMBER – GEOMETRİK CİSİMLER – SIVI ÖLÇME .............................. 212 ÇEMBER .................................................................................................... 214 ANTRENMAN ZAMANI ........................................................................... 215 KONU KAVRAMA TESTİ-29 .................................................................... 218 PRİZMALAR ve BİRİM KÜPLER ................................................................... 220 ANTRENMAN ZAMANI ........................................................................... 221 KONU KAVRAMA TESTİ-30 .................................................................... 224 YAZILIYA HAZIRLIK SORULARI .............................................................. 226 PRİZMALARIN HACMİ ............................................................................... 228 ANTRENMAN ZAMANI .......................................................................... 229 KONU KAVRAMA TESTİ-31 ..................................................................... 230 HACİM ÖLÇÜLERİ ....................................................................................... 232 ANTRENMAN ZAMANI ........................................................................... 233 KONU KAVRAMA TESTİ-32 .................................................................... 234 SIVI ÖLÇÜ BİRİMLERİ ................................................................................. 236 ANTRENMAN ZAMANI ........................................................................... 237 KONU KAVRAMA TESTİ-33 ................................................................... 238 SIVI ve HACİM ÖLÇÜ BİRİMLERİ .................................................................. 240 ANTRENMAN ZAMANI ........................................................................... 241 KONU KAVRAMA TESTİ-34 .................................................................... 242 ÜNİTE DEĞERLENDİRME TESTİ-6 ................................................................. 244 ARTIBİR ÖZEL-6 ......................................................................................... 246

CEVAP ANAHTARLARI ..................................................................................... 250

• DOĞALSAYILARLAİŞLEMLER

• KÜMELER

• ÇARPANLARVE KATLAR

1.ÜNİTE

DOĞAL SAYILAR VE İŞLEMLER

• Bir doğal sayının kendisiyle tekrarlı çarpımı

(üslü ifadeler)

• İşlem önceliğini dikkate alarak doğal sayılarla

dört işlem

• Doğal sayılarda ortak çarpan parantezi

• Doğal sayılarla dört işlem yapmayı gerektiren

problemler

ÇARPANLAR VE KATLAR

• Doğal sayıların çarpanları ve katları

• 2, 3, 4, 5, 6, 9 ve 10’a kalansız bölünebilme kuralları

• Asal sayılar

• Doğal sayıların asal çarpanları

• İki doğal sayının ortak bölenleri ile ortak katları

KÜMELER

• Kümelerle ilgili temel kavramlar

12

ÜSLÜ İFADELER

Bir doğal sayının kendisi ile tekrarlı çarpımı üslü olarak gösterilir.

Bir sayının kaç kez çarpıldığını ifade eden sayıya üs, çarpılan sayıya ise taban denir.

3 a, b ve m bir doğal sayı olmak üzere; am = b üslü niceliğinde“a”ya taban, “m”ye üs (kuvvet) denir.

3 1’in bütün kuvvetleri 1’e eşittir.

15 = 1 x 1 x 1 x 1 x 1 = 1 112 = 1

3 Bütün sayıların 1. kuvveti kendisine eşittir.

01 = 0 81 = 8 51 = 5

3 Sıfır haricindeki bir sayının 0. kuvveti 1’e eşittir.

150 = 1 50 = 1 80 = 1

HADi ÖĞRENELİM SIRA SENDE

Bilgi

15.15.15.15 ifadesini üslü olarak yazalım.

15.15.15.15. ifadesi 4 tane 15’in çarpımı olduğundan 154 olarak yazılır.

113 ifadesinde üs ile taba-nın toplamını bulalım.

113 ifadesindeTaban = 11Üs = 3 olduğundan3 + 11 = 14’tür

Okunuşları verilen üslü ifa-deleri yazınız.

• Beş üssü altı

• Dört üssü yedi

• İki üzeri beş

• Sıfır üzeri altı

• Dokuzun beşinci kuvveti

10m sayısı 24 basamaklı bir sayı olduğuna göre m doğal sayısını bulunuz.

Aşağıda verilen üslü ifadeler-de taban ile üsleri yazınız.

Üs Taban107 → 49 →53 →

104 işleminin sonunda kaç tane sıfır olduğunu bulunuz.

10n sayısının sonunda n tane sıfır vardır.10n sayısı n+1 basamaklı bir sayıdır.

5 x 5 x 5 x 5 = 54 (5’in 4 defa çarpımıdır.)(Beş üssü dört veya beşin dördüncü kuvveti diye okunur.)

Örnek

Örnek

ÇÖZÜM

Örnek

ÇÖZÜM

13

ÜSLÜ İFADELER

Aşağıdaki üslü sayıların değerleri-ni bulunuz.

4.

Aşağıdaki doğal sayıları üslü ola-rak yazınız.

5.

Aşağıda verilen işlemlerin sonuçla-rını bulunuz.

6.

Aşağıdaki ifadeleri üslü biçimde yazınız.

1.

ANTRENMAN ZAMANI

6 =

3 x 3 x 3 x 3 =

7 x 7 =

10 x 10 x 10 =

5 x 5 x 5 x 5 x 5 x 5 =

4 x 4 x 4 x 4 =

9 x 9 x 9 x 9 x 9 =

1 x 1 x 1 x 1 x 1 x 1 =

5 x 5 =

10 x 10 x 10 x 10 x 10 x 10 =

2 x 2 x 2 x 2 x 2 x 2 x 2 =

Aşağıdaki üslü sayıların okunuşla-rını yazınız.

2.

52 =

63 =

96 =

35 =

82 =

Aşağıdaki üslü sayıları tekrarlı çar-pım olarak yazınız.

3.

73 =

54 =

113 =

26 =

45 =

125 =

15 =

53 =

1451 =

270 =

26 =

05 =

115 =

6150 =

81 =

20011 =

32 =

27 =

25 =

100 =

64 =

49 =

81 =

62 – 24 =

72 + 33 =

25 + 52 =

32 – 23 =

53 – 15 =

14

Aşağıdaki sayıların kaç basamaklı olduğunu bulunuz.

9.

Aşağıdaki sayıları örnekteki gibi açınız.Örnek: 105 = 100000

10.Aşağıdaki tekrarlı çarpımlarda üssü yazınız.

8.

9 x 9 x 9 x ......... x 9 = 9?

5 x 5 x 5 ......... x 5 = 5?

10 x 10 x 10 x ......... x 10 = 10?

11 x 11 x 11 x ......... x 11 = 11?

105 x 105 x 105 x ......... x 105 = 105?

25 tane

20 tane

32 tane

100 tane

8 tane

105 →

107 →

1099 →

8.103 →

95.103 →

82.1025 →

125.1022 →

107 =

109 =

1011 =

7.105 =

87.103 =

200.104 =

Aşağıda verilen sayıları üslü ola-rak yazınız.Örnek: 10000 = 105

11.

10000000 =

2700000 =

8000000 =

17000 =

12200000000 =

6300 =

3200000 =

Aşağıda verilen üslü sayılarda kaç sıfır vardır, bulunuz.

12.

106 →

1013 →

73.1011 →

600.105 →

100.103 →

713.108 →

63.1036 →

Aşağıda verilen eşitliklerde üsleri bulunuz.

7.

4n = 64 ise n =

2s = 32 ise s =

3? = 81 ise ? =

5a = 25 ise a =

9b = 9 ise b =

10t = 1 ise t =

5y = 125 ise y =

2k = 128 ise k =

15

ÜSLÜ İFADELER

106 + 108 işleminin sonucu kaç ba-samaklı bir sayıdır.

13. 109 – 2 işleminin sonucunun son-dan kaç basamağı 8’dir?

17. 106 + 105 + 104 + 103 + 102 + 101 iş-leminin sonucunda kaç tane sıfır vardır?

21.

s . 1022 sayısı 25 basamaklı sayı ise s en az kaçtır?

15. 10 tane 10’un toplamı kaç basa-maklı bir sayıdır?

19.

109 – 1 işleminin sondan kaç basa-mağı 9’dur?

16. 630000 = s . 10n ise n + s en az kaçtır? (n, s doğal sayı)

20.

743.10r sayısı 10 basamaklı bir sayı ise r kaçtır, bulunuz.

14. 1010 – 108 işleminin sonucunun sondan kaç basamağı 0 olur?

18. 106 + 105 + 104 + 103 + 102 + 101 iş-leminin sonucu kaç basamaklı bir sayıdır?

22.

Aşağıda verilen cümleleri doğru (D) veya yanlış (Y) olarak cevapla-yınız.

(......) Tabanı 10 olan üslü sayılarda tabanı kadar sıfır bulunur.(......) 75 ifadesinde 7’ye taban de-nir.(......) 53 ifadesi 3 x 5’tir.(......) 106 sayısında 6 tane sıfır var-dır.(......) 1250 = 250’dir.

23.

!UNUTMA • Üslü sayı demek tek-rarlı çarpım demek.23 = 2 x 3 değil2 x 2 x 2 = 8 demek

16

ÜSLÜ İFADELERLE İŞLEMLER

3 Üslü sayılarda işlem yaparken önce verilen sayının değeri bulunur sonra matematiksel işlemler uygulanır.

3 Bir üslü sayıda üs ile taban yer değiştiğinde üslü ifadenin değeri değişir.

HADi ÖĞRENELİM SIRA SENDE

Bilgi

14 + 23 + 43 işleminin sonu-cunu bulalım.

14 = 1 x 1 x 1 x 1 = 123 = 2 x 2 x 2 = 843 = 4 x 4 x 4 = 64

1 + 8 + 64 = 73 olur

112, 53, 180, 951 ifadelerini büyükten küçüğe doğru sı-ralayalım.

112 = 11 x 11 = 12153 = 5 x 5 x 5 = 125180 = 1 x 1 x ....... x 1 = 1951 = 95olduğundan

53 > 112 > 951 > 180

Aşağıda verilen sayıları kü-çükten büyüğe doğru sırala-yınız.

a) 25, 33, 52, 42

b) 1100, 52, 1451, 62

c) 60, 23, 52, 41

Aşağıda verilen işlemlerin karşısında bulunan sayılarla eşleştiriniz.

1) 25 – 52 a) 206

2) 14 + 32 b) 7

3) 24 – 42 c) 10

4) 92 + 53 d) 0

5) 82 + 62 e) 122

6) 132 – 52 f) 100

43 + 21

4 x 4 x 4 + 264 + 2 = 66

Örnek

24 sayısı hariç!!! 24 = 42

Örnek

ÇÖZÜM

Örnek

ÇÖZÜM