7
PROIECT DIDACTIC Data: 26.03.2015 Unitatea de învățământ: Liceul Pedagogic „ Spiru Haret”, Buzau Student: Gheorghe Miruna Clasa: a IV-a A Aria curriculară: Tehnologii Disciplina: Educatie tehnologica Unitatea de învățare: Fire si materiale textile

Cusaturi Decorative

Embed Size (px)

DESCRIPTION

proiect

Citation preview

Page 1: Cusaturi Decorative

PROIECT DIDACTIC

Data: 26.03.2015Unitatea de învățământ: Liceul Pedagogic „ Spiru Haret”, BuzauStudent: Gheorghe MirunaClasa: a IV-a AAria curriculară: TehnologiiDisciplina: Educatie tehnologica

Unitatea de învățare: Fire si materiale textileTema : Cusaturi decorativeSubiectul: Punctul oblic spre dreapta și spre stângaTipul lectiei: formare de priceperi si deprinderi

Page 2: Cusaturi Decorative

Obiective operationale:

O1.să aplice corect tehnica cusăturii în realizarea modelului propus;O2.să realizeze cusături cu punctul oblic spre dreapta și spre stânga ; O3.să intuiasca materialele si instrumentele folosite .

Strategii didactice:

Metode și procedee: exercitiul, explicatia, conversatia, demonstratia, observatia, modelul, analiza, turul galeriei .

Mijloace de învățământ : modelul,costum național- ia, diverse cusături: fata de perna,traistute,coperta , etamina, ac, ață, foarfece.

Forme de organizare: frontal, individual .

Page 3: Cusaturi Decorative

MOMENTELE LECȚIEI

OB. OP.

CONȚINUTUL INSTRUCTIV-EDUCATIV

Metode și procedee

Resurse materiale

Forme de organizare

Evaluare

MOMENT ORGANIZATORIC

Se pregătesc materialele necesare desfășurării lectiei : ac, ață, etamină .

Conversa-ția

AcAță

Etamină

Frontal

CAPTAREA ȘI ORIENTAREA

ATENTIEI

Se prezintă diverse obiecte și se observă tipurile de cusături ce s-au folosit la ornamentarea lor .

Observa-ția

IeTraistuteFata de perna

Frontal Orală

ANUNTAREA SCOPULUI ȘI A OBIECTIVELOR

Elevii sunt anunțați că vor învăța să realizeze punctul oblic spre stânga și spre dreapta(punct principal de cusătură decorativă).

Conver-sația

Frontal

DIRIJAREA ÎNVĂȚĂRII

O.3.

O.1.

Se discută utilitatea deprinderii cusăturilor decorative, observându-se ca puncte decorative pe diferite obiecte: mileuri , fețe de masă, stergare, etc.

Se identifică materialele necesare: fire în culorile curcubeului , ace mari și etamină .

Se prezintă etapele de realizare a Punctului de cusatura.-Pregatirea acului si a atei de culoare potrivita;-stabilirea locului de coasere si

Obser-vația

Explicația

Analiza

Fețe de masă

Mileuri

Fire în culorile

curcube-ului

Etamină

Ac

Frontal

Individual

Orală

Practică

Page 4: Cusaturi Decorative

scoaterea acului de pe dos pe fata materialului;-Se scoate acul pe fata la locul fixat, apoi se infige dupa 3-4 fire spre dreapta jos, scotandu-l pe fata in linie dreapta dupa ce am luat pe el acelasi numar de fire.-In timpul lucrului trebuie ca oblicele sa aiba aceeasi directie si sa fie executate pe acelasi numar de fire pe toata intinderea modelului. -repetarea operatiei pana la

realizarea modelului propus. Elevii realizează concomitent cu

explicatiile derulate punctul de cusătură, pas cu pas.

Se realizează puncte oblice spre dreapta și spre stânga.

Se observă modul în care se realizează cusătura, dacă se respectă indicațiile metodice.Elevii care nu au deprins tehnica sunt sprijiniți și îndrumați.

Demons-trația

Exercițiul

Ață

OBȚINEREA PERFORMANȚEI

O.2. Elevii au de realizat o cusătură -să demonstreze însușirea punctului oblic urmărind un contur trasat(un semn de carte) .

Se prezintă modelul și se prezintă

Exercițiul

Explicația

Observa-

Etamină cu un contur trasat

Individual Practică

Page 5: Cusaturi Decorative

oral etapele de parcurs, dat fiind că este mai dificil de realizat acest traseu, față de cel în linie dreaptă.

Trec la executarea lucrării în tehnica învățată.

Sunt ajutați acolo unde întâmpină dificultăți.

ția Model

REALIZAREA FEED-BACK-

ULUI

O.2. Se vor expune lucrările realizate pe un panou din zăpadă artificială, apoi elevii vor face turul galeriei pentru a aprecia lucrările colegilor și a-și autoevalua activitatea.

Se prezintă oral constatările.

Turul galeriei

Conversa-ția

Cusăturile realizate

Pe grupe Orală

APRECIERI ȘI RECOMANDĂRI

Se apreciază activitatea elevilor pe parcursul orei, fiind recompensați cei care au realizat cusături deosebite.

Se recomandă exersarea acasă a punctului oblic pentru a putea fi învățate și alte puncte de cusătură în orele următoare : punctul de cruciuliță și punctul de rămurică.

Conversa-ția

Frontal Orală