,,De Vorba Cu Toamna,,-Proiect Integrat

  • View
    48

  • Download
    1

Embed Size (px)

Text of ,,De Vorba Cu Toamna,,-Proiect Integrat

,,Toamna, anotimpul bogiei i al bucuriei

,,DE VORBA CU TOAMNA

Proiect de activitate integrat

Institutor I: Mihu Ecaterina

Grdinia cu P.N. Nr.3 Focani

Grupa mare,, FluturaiiTema: ,, Cnd, cum i de ce se ntmpl?

Subtema: ,,Toamna, anotimpul bogiei i al bucuriei

Tema zilei: ,, De vorb cu toamna

Tipul de activitate: Consolidare de cunotine i deprinderi

Forma de realizare: Activitate integrat

Activiti de nvare:

Activiti liber alese(ALA)

Domeniul Limb i comunicare(DLC)

Domeniul estetic i creativ(DEC)

Durata: o zi

Locul desfurrii: Sala de grup

Scopul:

Consolidarea deprinderii de a formula propoziii corecte din punct de vedere gramatical, de a stabili numrul de cuvinte din propoziie precum i numrul silabelor din cuvinte;

S participe la activitile de grup, inclusiv la activitile de joc, att n calitate de vorbitor, ct i n calitate de auditor;

Consolidarea priceperii i deprinderii de a realiza o lucrare plastic;

Dezvoltarea memoriei muzicale, a imaginaiei, a auzului fonematic precum i a ateniei voluntare a precolarilor.

Activiti pe domenii expereniale(ADE):

Domeniul Limb i Comunicare (DLC):

Subiectul: ,,Spune ceva despre

Mijloc de realizare: Joc didactic

Obiective operaionale:

O1: S alctuiasc propoziii corecte din punct de vedere gramatical;

O2: S precizeze din cte cuvinte este alctuit propoziia enunat;

O3: S despart cuvinte n silabe, utiliznd btaia din palme;

O4: S numere silabele din cuvintele respective;

O5: S aleag cifra care corespunde numrului de silabe.

Sarcina didactic:

formularea unor propoziii despre diferite obiecte, imagini, jucrii;

numrarea cuvintelor din propoziie i a silabelor din cuvinte;

educarea creativitii i plasticitii limbajului;

Regula jocului:

Educatoarea numete un copil care alege un obiect(jeton, imagine) reprezentativ pentru anotimpul toamna, formuleaz o propoziie despre acesta, spune cte cuvinte are propoziia, desparte n silabe cuvintele precizate de educatoare i spune cte silabe au cuvintele respective, alege cifra care corespunde numrului de silabe.

Elemente de joc: Micarea, aplauzele, surpriza, recompensele.

Domeniul Estetic i Creativ(DEC):

Subiectul: ,,Toamn, toamn harnic

Tipul activitii: formare i consolidare de priceperi i deprinderi

Mijloc de realizare: Educaie muzical

Obiective operaionale:

O1: S interpreteze cntecele despre toamn nvate, respectnd linia melodic, ritmul, dozarea respiraiei, pronunarea clar a textului muzical;

O2: S realizeze concordana ntre imagine, textul cntecului i micrile sugerate de textul muzical.

1. Activiti de dezvoltare personal(ADP):

Rutine:

ntlnirea de diminea:

,,De vorb cu toamna- impresii despre anotimpul toamna, salutul, completarea calendarului naturii, prezena. ,, Povestea lui Curel i Murdrel moment formare deprinderi de igien Gustarea

Tranziii:

Jocuri muzicale Plecarea psrelelor; ,,Bate vntul frunzele Activiti alese(ALA) Centre de interes:

Biblioteca: ,,Zi de toamn de Titel Constantinescu- lectura educatoarei

Obiective propuse:

a) Cognitiv-informaionale:

S urmreasc linia povetii, reinnd desfurarea evenimentelor n succesiunea lor logic, pe baza ilustraiilor prezentate;

b) Psiho-motorii:

S participe activ la activitate;

c) Afective:

S ndrgeasc anotimpul toamna i s aprecieze multitudinea de elemente,

culori.

tiin:

- ,,Facem buchete de flori pentru cei dragi (grupare dup criterii cunoscute: culoare,

lungimea cozii, flori nflorite sau mbobocite);

- ,, Cine stie mai bine- Fie individuale, formare perechi dup diferite criteriiObiective propuse:

a). Cognitiv-informaionale:

S nvee s fac buchete de flori, prin selectarea i asortarea lor dup culori.

S discrimineze culori, dimensiuni i s formeze perechi ntre elementele

mulimilor date.

b). Psiho-motorii:

S participe activ la activitate.c). Afective:

S nvee s ofere flori celor dragi

Art: ,,Vaza cu crizanteme- decupare, rsucire, lipireObiective propuse:

a). Cognitiv-informaionale:

S realizeze lucrri practice din diferite materiale, combinndu-le ntre ele;

s realizeze lucrri originale, manifestnd creativitate;b). Afective:

s aprecieze lucrarea proprie dar i pe ale colegilor;

s propun posibiliti de valorificare a lucrrilor proprii i ale colegilor prin

oferirea celor dragi sau prin expunerea acestora n cadrul unor expoziii.

Strategii didactice:

Metode i procedee: conversaia, explicaia, exerciiul, problematizarea, activitatea n grup, analiza, sinteza, jocul, ntrecerea.

Mijloace de realizare: plane cu anotimpul toamna, obiecte, jetoane, imagini cu elemente specifice anotimpului toamna, cifre, stimulente, fie de lucru, foarfece, lipici, hrtie colorat, bloc desen, flori naturale n vaz, CD cu muzic relaxant.

Forma de organizare: frontal, pe grupuri;

Bibliografie:

1. Ghid pentru proiecte tematice. Activiti integrate pentru precolari, Ed. Didactic, Bucureti, 2008

2. Culea, Laurenia- Activitatea integrat din grdini, Didactica Publishing House, Bucureti, 2008

3. Curriculum pentru nvmntul precolar, M.E.C.T., 2008

SCENARIUL ZILEI

La ntlnirea de diminea copiii vor audia cntece despre toamn, interpretate de Tudor Gheorghe. Pe fondul muzical asigurat, vom discuta despre toamn. Vor fi ascultate mai multe impresii exprimate de copii .

,,Pentru c v place aa de mult anotimpul toamna, v-am pregtit o surpriz. Astzi la noi a venit un musafir. O prezint pe ppua,,Zna Toamna care aduce cu ea un coule.Copiii o privesc, o recunosc dup costumaie. Educatoarea le spune c,,Zna Toamna dorete s stea la ei toat ziua i s asiste la activitile pe care le vor desfura copiii. Din coule, educatoarea scoate un plic i le citete copiilor mai multe activiti care i plac Toamnei i pe care urmeaz s le desfoare. Astfel mai nti vor juca un joc, apoi la centrul ,,Bibliotecavor putea asculta o povestire despre toamn, la centrul ,,tiinvor face buchete de flori i vor rezolva fie iar la centrul ,,Art vor realiza vaza cu crizanteme.

Pe melodie cunoscut despre toamn, copiii intr n sala de grup i vor ncepe activitile,n ordinea anunat de educatoare.

NTLNIREA DE DIMINEA

Copiii aezai n semicerc particip la urmtoarele momente:

Salutul: Copiii se prezint spunndu-i numele la care asociaz un element de toamn

(ex: Cosmin, crizantem).

mprtirea cu ceilali: O feti prezint copiilor un desen cu aspecte de toamn,

realizat de ea acas. Avnd n vedere c tema zilei este,, De vorb cu toamna vom comenta desenul, scond n eviden faptul c toamna este anotimpul hrniciei, al bogiei i al culorilor. Se va discuta despre vremea din dimineaa respectiv, despre cum au venit mbrcai la grdini, vor completa calendarul naturii.

Activitatea de grup: Copiii intoneaz un fragment din cntecul ,,Toamna i execut micrile corespunztoare melodiei.

Noutile zilei: Educatoarea reamintete copiilor tema sptmnii i poart o scurt convorbire despre aceasta cu copiii.

Tranziie: nainte de a intra n clas, dup prezentarea activitatilor, acenterlor de interes, copiii vor intra ibn sala de grupa.Nr.crt.Etapele activitatiiContinutul stiintificMetodeMijloaceEvaluare

1.Moment oganizatoricSala de grup va fi aerisit, mobilierul aezat n form de semicerc n prima parte a activitii iar n partea a doua copiii se vor aeza la cele trei grupuri de msue.

Copii vor intra organizat n sala de grup i vor ocupa locurileConversaiaObservarea comportamentului copiilor, disponibilitatea de a se ncadra n cerinele formulate

2.Captarea atenieiPe fondul muzical asigurat de interpretarea unor cntece despre toamn ale cror autor este Tudor Gheorghe, educatoarea va introduce n sala de grup o ppu costumat n ,,Zna Toamnai un coule cu mai multe obiecte, elemente, jetoane cu imagini specifice toamnei.

,,- Copii, cine a venit astzi la noi? Surpriza

ConversaiaCasetofon, CDProba oral: Recunoaterea i denumirea unor caracteristici ale anotimpului toamna.

3.Comunicarea obiectivelor i a temei activitiiCopiii mpreun cu educatoarea descoper o parte din darurile aduse de ,,Zna Toamna .

Educatoarea anun copiii c vor juca jocul,,Spune ceva despre , vor asculta o poveste despre toamn, vor face buchete de flori i vor realiza o vaz cu flori i apoi vor cnta cntece despre toamn.

,,Zna Toamn va asista la toate activitile copiilor, pe parcursul ntregii zile.Observaia

ConversaiaCoul toamnei

Jetoane, cifreProb oral:

Enumerarea unor aspecte caracteristice anotimpului toamna

4.Reactualizarea cunotinelor dobndite anteriorCopiii mpreun cu educatoarea descoper o parte din darurile aduse de ,,Zna Toamna .

Educatoarea anun copiii c vor juca jocul,,Spune ceva despre , vor asculta o poveste despre toamn, vor face buchete de flori i vor realiza o vaz cu flori i apoi vor cnta cntece despre toamn.

,,Zna Toamn va asista la toate activitile copiilor, pe parcursul ntregii zile.ConversaiaEvalauarea capacitatii de receptare a indicatiilor educatoarei

5.Prezentarea coninutului i dirijarea nvrii prin abordarea integrat a coninuturilorDLC.

Educatoarea explic copiilor sarcina i regulile jocului ,,Spune ceva despre: un copil desemnat va alege un obiect (jeton) adus de Zna Toamn, va