Dollars and Sense Workbook

  • View
    44

  • Download
    0

Embed Size (px)

DESCRIPTION

2nd grade dollars

Text of Dollars and Sense Workbook

  • Dollars and Sense

  • Table of Contents

    Copyright 2012 Education.com. All Rights Reserved

    Want more workbooks? Join Education.com Plus to save time and money.http://www.education.com/education-plus/

    Dollars and SenseCounting Change

    Coin Match #1Coin Match #2

    Present Math #1Present Math #2

    How Many Coins?Counting Coins

    Lemonade Stand: Calculating ChangeHow Many Coins Do You Need?How Much Money Do You Need?

    Counting Bills and CoinsCoin Challenge: City Trip

    What is the Total Price? #1What is the Total Price? #2What is the Total Price? #3What is the Total Price? #4

    The Pet StoreThe Sweet ShopThe Sport Shop

    Money Math Word Problems

    Certificate of Completion

  • 15

    10

    25Counting Change

    A quarter is 25 cents.

    A dime is 10 cents.

    A nickel is 5 cents.

    A penny is 1 cent.

    Add each group of change to find the total. Then circle the correct amount.

    1

    5

    10

    25

    11

    5

    10

    10

    25 110

    25

    25 1

    10

    25

    10

    10

    25

    25

    1

    10

    25

    5

    5

    5

    1

    2525

    1

    25

    5 1010

    10

    5

    5

    5

    1

    10

    1

    1

    10

    10 10 5

    1

    1

    46 36 45 $1.15 97 92 77 87

    45 56 55 95 41 56 51

    $1.17

    $1.31 $1.21

    Copyright 2012-2013 by Education.com More worksheets at www.education.com/worksheets

  • Created by :www.education.com/worksheetsCopyright 2009-2010 Education.com

    Draw a line from one side to the other to match equal amounts of money.

    2nd Grade

    How many dimes are on this entire page?Bonus Question:

  • Created by :www.education.com/worksheetsCopyright 2009-2010 Education.com

    Draw a line from one side to the other to match equal amounts of money.

    2nd Grade

    How many dimes are on this entire page?Bonus Question:

    23

    32

    37

    28

  • Created by :www.education.com/worksheetsCopyright 2009-2010 Education.com

    Circle the coins you need to equal

    the number on the present.

    Hint: there is more than one answer for each present!

    2727

    2nd Grade

    Present MathCOUNTING COINS

    4646

    3939

  • Created by :www.education.com/worksheetsCopyright 2009-2010 Education.com

    Circle the coins you need to equal

    the number on the present.

    Hint: there is more than one answer for each present!

    3232

    2nd Grade

    Present MathCOUNTING COINS

    4949

    5353

  • Created by :www.education.com/worksheetsCopyright 2009-2010 Education.com

    Circle the coins you need to equal

    46 in three dierent ways.

    2nd Grade

    How Many Coins? MathCOUNTING COINS

    46

    46

    46

  • Counting Coins

    Add the coin values and write the total in the space provided.

    Created by : Copyright 2011-2012 Education.com www.education.com/worksheet

    $ .

    .$

    .$

    .$

  • Calculating Change

    The class is hosting a lemonade stand this weekend.Mrs. Winaker, the teacher, buys 100 lemons at the storefor $65.42. Mrs. Winaker gave the cashier $80. What is the correct amount of change she should receive in return?

    Mr. Hasen decides to purchase 3 lemonade smoothiesat the stand. His total is $15.50. Mr. Hasen gives a $20 dollarbill. How much should Mr. Hasen get in return?

    The class is also selling lemon-flavored cupcakes.Ms. Sellers buys 3 for a total of $6 but she onlyhas a $50 dollar bill. How much change should Ms. Sellers get back?

    Mr. Newman would like to buy a frozen lemon slushiewhich is $4.50. When Mr. Newman reaches in his pocket, he only has $2.25. How much more money does he needto buy a frozen lemon slushie?

    Copyright 2012-2013 by Education.com More worksheets at www.education.com/worksheets

  • Copyright 2012-2013 by Education.com More worksheets at www.education.com/worksheetsCreated by:

    How Many Coins Do You Need?How many of each coin do you need to make up the correct price?

    Hint: there is more than one answer for each problem!

    $0.92

    $0.46

    $0.27

    $1.34

  • Copyright 2012-2013 by Education.com More worksheets at www.education.com/worksheetsCreated by:

    How Much Money Do You Need?How many of each coin or bill do you need to make up the correct price?

    Hint: there is more than one answer for each problem!

    $8.21

    $5.92

    $9.31

    $3.68

  • Copyright 2012-2013 by Education.com More worksheets at www.education.com/worksheets

    10

    10 10

    10

    5

    5

    5

    5

    1

    1

    1

    1

    1

    1

    1

    1

    10

    1

    5

    5

    20

    20

    20

    20

    5

    5

    5

    5

    5

    5

    5

    5

    1

    1

    1

    1

    25 25

    15

    5

    5

    5

    5

    5

    5

    5

    5

    5

    5 5

    51

    1

    1

    1

    25 10

    10

    10

    5

    5

    51

    1

    10

    10

    10

    10

    10

    10

    10

    10

    10

    10

    10

    10

    1

    1

    1

    1

    20

    20

    20

    20

    1

    1

    10

    10

    10

    10

    20

    20

    20

    20

    20

    20

    20

    20

    25

    25

    1

    25

    10

    5

    5

    5

    5

    5

    1

    1

    1

    1

    1

    1

    1

    1

    1

    1

    1

    1

    5

    25 25

    25

    5

    5

    1

    20

    20

    20

    20

    20

    20

    20

    20

    5

    5

    5

    5

    20

    20

    20

    20

    1

    1

    1

    1

    10

    10

    10

    10

    10

    5

    5

    5

    125

    51

    5

    5

    5

    5

    20

    20

    20

    20

    10

    10

    10

    10

    1

    1

    1

    1

    1

    1

    1

    1

    10

    51

    25

    25

    $

    $

    $

    $

    $

    $

    $

    $

    Counting Bills and CoinsCount the total amount in each section and write it on the line.

    $14.37dollars cents

  • More worksheets at www.education.com/worksheetsCopyright 2009-2010 by Education.com

    Coin Challenge: City Trip

    Cut out each coin and paste it in the spaceon the next page to answer the questions.

    There are a lot of activities going on in the city.

    Count the coins in your pocket so you are well-prepared for the trip.

  • More worksheets at www.education.com/worksheetsCopyright 2009-2010 by Education.com

    A bus ticket fare is $0.75 for one ride.What coins could you use?

    A parking space costs $0.50 per hour.you need to park for 3 hours.What coins could you use?

    A baker sold you two cupcakes for $4.88. You gave him a $5 bill.What coins could the baker use to give youchange?

    A pair of sunglasses and a hat cost $19.35. You give the cashier a $20 bill. What coins could the cashier give you change?

  • Using the number above each coin, enter the total of that coin in the space

    provided below the coin. Then add the amounts below the coins to

    calculate the price of the item pictured.

  • Using the number above each coin or dollar, enter the total of that coin or dollar

    in the space provided below the coin or dollar. Then add the amounts below the

    money to calculate the price of the item pictured.

  • Copyright 2012-2013 by Education.com More worksheets at www.education.com/worksheetsCreated by:

    The Pet StoreKatie and her friends are at the pet store. Answer each of the problems below to see

    how much money theyll have left after the shopping day!

    6483

    21

    92

    Katie has 96 cents. If she buys a kitten,

    how much change will she get back?

    Peter has 78 cents to buy a duck. How

    much will he get back?

    Jay wants to buy 2 goldsh. He has

    42 cents. How much change will he

    get back?

    Rosie has $1.45. She wants to buy a

    puppy and a goldsh. How much will

    she have left over?

    $ .

    - $ .

    $ .

    $ .

    - $ .

    $ .

    $ .

    - $ .

    $ .

    $ .

    +$ .

    $ .

    $ .

    - $ .

    $ .

    $ .

    +$ .

    $ .

  • Copyright 2012-2013 by Education.com More worksheets at www.education.com/worksheetsCreated by:

    The Sweet ShopKelly and her friends have gone to sweet shop! Use the candy menu to gure out how

    much each person spent and how much change they will have left.

    Candy Sticks

    15

    Hard Candy

    27

    Gumballs

    6

    Fudge

    54

    Tay

    33

    $ .

    +$ .

    +$ .

    $ . $ .

    - $ .

    Change = $ .

    $ .

    +$ .

    $ .

    Kelly has

    $1.05

    Carly has

    $1.50

    Tom has

    $0.85

    $ .

    +$ .

    +$ .

    +$ .

    $ .

    $ .

    +$ .

    +$ .

    +$ .

    $ .

    Mike has

    $2.00

    $ .

    - $ .

    Change = $ .

    $ .

Search related