Upload
hisham-suhaimi
View
147
Download
4
Embed Size (px)
1.0 MAKLUMAT PEGAWAI2.0 SENARAI TUGAS3.0 OBJEKTIF KOLEJ MATRIKULASI SELANGOR4.0 PIAGAM PELANGGAN KOLEJ MATRIKULASI SELANGOR5.0 CARTA ORGANISASI KOLEJ MATRIKULASI SELANGOR6.0 CARTA ORGANISASI UNIT7.0 SENARAI TUGAS, KUASA DAN HUBUNGAN DENGAN PEGAWAI LAIN8.0 PROSES KERJA9.0 CARTA ALIRAN KERJA10.0 SENARAI SEMAK11.0 PERATURAN-PERATURAN PENTADBIRAN12.0 SENARAI UNDANG-UNDANG PEKELILING13.0 SENARAI BORANG-BORANG YANG DIGUNA14.0 NORMA KERJA15.0 SENARAI JAWATANKUASA YANG DIANGGOTAI
1.0 MAKLUMAT PEGAWAI
Nama
Jawatan Hakiki PEGAWAI PERKHIDMATAN PENDIDIKAN SISWAZAH
Gred Jawatan DG
Bahagian / Unit
Jawatan PPPS
Tarikh Ke Jabatan ini 2010
Kelayakan akademik Ijazah Sarjana MudaIjazah Sarjana
Kelayakan Ikhtisas Diploma Pendidikan
Tarikh lantikan
Tarikh sah jawatan
2.0 SENARAI TUGAS
i. Pelaksanaan Kuliahii. Pengendalian Tutoraniii. Pengendalian Amaliiv. Penyediaan Rancangan Aktiviti Harian (RPH)v. Penyediaan Soalan Dan Skema Jawapan Tutoran/ Kuizvi. Pelaksanaan Kuiz/Ujianvii. Penggubalan Soalan & Skema Jawapan UPSviii. Penandaan UPSix. Penyediaan Headcountx. Penyimpanan Soalan UPS & PSPMxi. Pengurusan Markah Penilaian Berterusanxii. Ajk Ict Unitxiii. Penyelaras PPSMI Unitxiv. Penyelaras PPSMI Kolejxv. Penyediaan Jadual Waktu Indukxvi. Pelaksanaan Program Kecemerlangan Pelajarxvii. Pelaksanaan Kursus Pensyarah (Dalaman)xviii. Pelaksanaan Kursus Pensyarah (Luaran)
3.0 OBJEKTIF KOLEJ MATRIKULASI SELANGOR
i. Memastikan semua pelajar KMS layak memasuki program pilihan ijazah pertama di institusi pengajian tinggi
ii. Memastikan sumber manusia KMS kompeten dan berkomitmen tinggi. iii. Memastikan prasarana KMS terkini, selamat dan sedia digunakan. iv. Membentuk generasi pelajar KMS yang berdaya saing, berdisiplin, berkemahiran
insaniah dan berketerampilan.
4.0 PIAGAM PELANGGAN KOLEJ MATRIKULASI SELANGOR
Bahawasanya, kami warga KMS dengan penuh tekad dan iltizam akan menumpu seluruh tenaga dan usaha kami menjunjung Perlembagaan Negara, mengamal prinsip-prinsip Rukun Negara dan mendukung Falsafah Pendidikan Kebangsaan pada setiap masa. Maka kami berikrar dan berjanji untuk:
i. Memastikan pelajar KMS mencapai PNGK melebihi 3.00 untuk mengisi program ijazah pertama di institusi pengajian tinggi awam.
ii. Memastikan staf mencukupi, kompeten dan berkomitmen tinggi. a. Memastikan makluman kekosongan jawatan dibuat dalam tempoh 7 hari bekerja. b. Memastikan setiap staf KMS mengikuti latihan sekurang-kurangnya 7 hari
setahun. c. Memastikan semua aduan pelanggan diambil tindakan dalam tempoh 7 hari
bekerja.
iii. Menyediakan prasarana pendidikan terkini, selamat dan sedia digunakan. a. Memastikan peralatan ICT dan bahan-bahan P&P relevan dengan keperluan
kurikulum Program Matrikulasi KPM. b. Memastikan Manual Pengurusan Keselamatan Kolej Matrikulasi Kementerian
Pelajaran Malaysia dipatuhi. c. Memastikan semua aduan kerosakan didaftarkan dan diambil tindakan dalam
tempoh 7 hari bekerja.
iv. Mempertingkatkan modal insan yang berdaya saing, berdisiplin, berkemahiran insaniah dan berketerampilan. a. Memastikan sifar ponteng. b. Memastikan aktiviti-aktiviti pembangunan sahsiah dilaksanakan secara
berterusan.
c. Memastikan purata pinjaman bulanan setiap pelajar di Pusat Sumber pada kadar minimum 1 buah buku setiap bulan.
d. Memastikan semua pelajar mencapai kelulusan merit penilaian kokurikulum ke IPTA melebihi 80%.
e. Memastikan semua pelajar lulus mata pelajaran wajib dan kokurikulum.
5.0 CARTA ORGANISASI KOLEJ MATRIKULASI SELANGOR
Rujuk lampiran 1
6.0 CARTA ORGANISASI UNIT
Rujuk lampiran 2
7.0 SENARAI TUGAS, KUASA DAN HUBUNGAN PEGAWAI DENGAN PEGAWAI LAIN
KOLEJ MATRIKULASI SELANGOR
JAWATAN : PENSYARAH
Tugas pegawai atasan yang ada hubungan
Tugas dan tanggungjawabKuasa yang diberi
Tugas pegawai-pegawai lain yang ada hubungan serta
jenis hubungan
PENGARAH
Semua perkara mengenai perlaksanaan pengajaran & pembelajaran, pengendalian kuiz, ujian & UPS, aktiviti luar pelajar serta perlaksanaan Program Mentor Mentee.
TIMBALAN PENGARAH
Semua perkara mengenai perlaksanaan pengajaran & pembelajaran, pengendalian kuiz, ujian & UPS, aktiviti luar pelajar serta perlaksanaan Program Mentor Mentee.
KETUA JABATAN
Semua perkara mengenai perlaksanaan pengajaran & pembelajaran, pengendalian kuiz, ujian & UPS, aktiviti luar pelajar serta perlaksanaan Program Mentor Mentee.
Bidang P&P
1. Menyediakan Fail Meja.
2. Menyediakan RPH
(Rancangan Pengajaran
Harian).
3. Melaksanakan proses
pengajaran dan pembelajaran.
a) Kuliah
b) Tutoran
4. Menyediakan bahan P&P
Bidang Peperiksaan dan
Penilaian P&P
5. Menyediakan soalan dan
skema jawapan tutoran/ kuiz.
6. Menggubal soalan-soalan dan
menganggotai panel
penyediaan soalan dan skema
pemarkahan UPS.
7. Melaksanakan kuiz/ ujian
untuk Penilaian Berterusan
(PB)
8. Menanda skrip UPS.
PEGAWAI SISTEM MAKLUMAT
Semua perkara mengenai pengendalian kuiz, ujian & UPS.
PUSTAKAWAN
Semua perkara mengenai bahan sokongan dan penyediaan tempat bagi P&P.
PEGAWAI ICT
Semua perkara mengenai bahan sokongan P&P.
PEMBANTU MAKMAL
Semua perkara mengenai bahan sokongan dan
KETUA UNIT
Semua perkara mengenai perlaksanaan pengajaran & pembelajaran, pengendalian kuiz, ujian & UPS, aktiviti luar pelajar serta perlaksanaan Program Mentor Mentee.
PENOLONG PENGARAH PEPERIKSAAN
Semua perkara mengenai pengendalian kuiz, ujian & UPS.
9. Menguruskan Markah
Penilaian Berterusan (PB).
10. Menyelia dan mengawas
Ujian Pertengahan Semester
(UPS) dan Peperiksaan
Semester Program Matrikulasi
(PSPM).
11. Memasukkan markah ke
dalam S3P
Bidang Pentadbiran dan
Pengurusan Unit
12. Membantu pelaksanaan
aktiviti unit.
13. Menyediakan Sasaran Kerja
Tahunan Pensyarah.
14. Menghadiri mesyuarat unit.
15. Membantu pelaksanaan‘peer
mentoring’.
Bidang Pengurusan Kehadiran
Pelajar
16. Merekod kehadiran pelajar17. Menasihati pelajar.
Bidang Sokongan Pelajar
18. Mengurus HeadCount.
19. Menjalankan Aktiviti
Sokongan Pelajar.
penyediaan tempat bagi P&P.
JURUTEKNIK
Semua perkara mengenai peralatan dan penyediaan tempat bagi P&P.
PEMBANTU AM RENDAH
Semua perkara mengenai bahan sokongan P&P.
PEMANDU
Semua perkara mengenai aktiviti luar pelajar.
20. Menjalankan Program
Mentor Mentee.
Bidang Tugas Khas
21. Membuat pesanan barang
Lain-lain tugas yang diarahkan dari semasa ke semasa.
8.0 PROSES KERJA
8.1 PROSES KERJA BAGI TUGAS PELAKSANAAN KULIAH.
Bil. Proses Kerja Pegawai yang Meluluskan/Dirujuk
Seksyen Undang-undang/Perundangan
1. Menerima RPS, jadual waktu dan takwim daripada Ketua Unit sebelum semester bermula.
Ketua Unit
2. Mengenalpasti tajuk dan menyediakan bahan-bahan pengajaran berdasarkan RPS dan menyediakan RPH
3. Memaklumkan kepada pelajar perkara-perkara yang berkaitan dengan Pengajaran dan Pembelajaran (P&P) di awal pertemuan dengan pelajar (set induksi).
4. Menjalankan kuliah.
5. Merumuskan isi kandungan kuliah.
6. Menilai kefahaman pelajar.
8.2 PROSES KERJA BAGI TUGAS PE NGENDALIAN TUTORAN .
Bil. Proses Kerja Pegawai yang Meluluskan/Dirujuk
Seksyen Undang-undang/Perundangan
1. Merujuk jadual waktu untuk memastikan kelas dan masa yang telah ditetapkan.
2. Merujuk silibus dan RPS untuk mengenalpasti tajuk-tajuk yang terlibat.
3. Merekod kehadiran pelajar.
4. Memulakan kelas dengan set induksi.
5. Membincangkan soalan-soalan latihan dengan menggunakan kaedah yang sesuai.
6. Membuat rumusan/ penilaian.
7. Menyemak dan merekod ketidakhadiran pelajar ke dalam MIS.
8. Mengeluarkan surat amaran kepada pelajar (jika perlu).
9. Mencatat refleksi di dalam RPH.
10. Membuat HEADCOUNT pelajar.
8.3 PROSES KERJA BAGI TUGAS PE NGENDALIAN AMALI.
Bil. Proses Kerja Pegawai yang Meluluskan/Dirujuk
Seksyen Undang-undang/Perundangan
1. Merujuk jadual waktu untuk memastikan kelas dan masa yang telah ditetapkan.
2. Merujuk silibus dan RPS untuk mengenalpasti tajuk-tajuk yang terlibat.
3. Menyemak kehadiran pelajar dan perlu ditandakan di dalam senarai kehadiran.
4. Memulakan kelas dengan set induksi dan menyatakan objektif pengajaran.
5. Menerangkan konsep dan kemahiran penting dan prosedur amali.
6. Memantau kerja-kerja amali yang dijalankan.
7. Membuat rumusan/penilaian dan menyemak ‘jotter’.
8. Menyemak dan merekod ketidakhadiran pelajar ke dalam MIS.
9. Mengeluarkan surat amaran kepada pelajar (jika perlu).
10. Mencatat refleksi di dalam RPH.
11. Membuat HEADCOUNT pelajar.
8.4 PROSES KERJA BAGI TUGAS PENYEDIAAN RANCANGAN AKTIVITI HARIAN (RPH)
Bil. Proses Kerja Pegawai yang Seksyen Undang-
Meluluskan/Dirujuk undang/Perundangan
1. Menerima arahan untuk menyediakan Rancangan Aktiviti Harian (RPH).
Ketua Jabatan
2. Mendapatkan fail Meja Ketua Jabatan
3. Menyediakan RPH
4. Memasukkan RPH ke dalam fail Meja
5. Menghantar fail Meja Ketua Unit/
Ketua Jabatan
6. Penyemakan dan pengesahan fail Meja
Ketua Jabatan
7. Mendapatkan semula fail Meja yang telah disahkan.
8.5 PROSES KERJA BAGI TUGAS PENYEDIAAN SOALAN DAN SKEMA JAWAPAN TUTORAN/ KUIZ.
Bil. Proses Kerja Pegawai yang Seksyen Undang-
Meluluskan/Dirujuk undang/Perundangan
1. Menerima arahan daripada Ketua Unit untuk menyediakan soalan-soalan tutoran.
Ketua Unit
2. Merujuk silibus dan RPS untuk mengenalpasti tajuk-tajuk yang terlibat.
3. Pembahagian tugas kepada pensyarah yang berkenaan mengikut tajuk yang diberi.
4. Membina soalan dan skema jawapan berdasarkan tajuk yang diberi.
5. Mengumpul soalan dan skema jawapan daripada pensyarah-pensyarah yang terlibat.
6. Menggubal dan menyemak set soalan dan skema jawapan yang telah dikutip.
7. Pengesahan soalan-soalan dan skema jawapan.
Ketua Unit/Ketua Jabatan.
8. Menjilidkan soalan-soalan untuk pelajar dan soalan beserta skema jawapan kepada pensyarah.
9. Menguruskan urusan percetakan dengan bahagian yang terlibat.
10. Mengedarkan soalan yang telah dijilidkan kepada pelajar dan soalan beserta jawapan kepada pensyarah.
8.6 PROSES KERJA BAGI TUGAS PELAKSANAAN KUIZ/UJIAN
Bil.
Proses Kerja Pegawai yang Meluluskan/Dirujuk
Seksyen Undang-undang/Perundangan
1. Merujuk kepada takwim akademik untuk kendalikan kuiz/ujian.
Ketua Jabatan
2. Menghadiri mesyuarat unit untuk membincangkan & dan menerima tugasan, kuiz dan ujian mengikut tajuk berdasarkan silibus.
Ketua Unit
3. Menggubal draf soalan dan skema jawapan.
4. Menaksir soalan dan skema jawapan.
5. Menguruskan percetakan soalan.
Ketua Unit
6. Menjalankan kuiz/ujian.
7. Memeriksa kertas jawapan pelajar.
8. Merekod markah pelajar ke dalam ‘Headcount’ unit dan sistem S3P sebagai draf dan menghantar kepada Ketua Unit.
9. Failkan rekod markah ke dalam fail RASA.
8.7 PROSES KERJA BAGI TUGAS PENGGUBALAN SOALAN & SKEMA JAWAPAN UPS
Bil. Proses Kerja Pegawai yang Meluluskan/Dirujuk
Seksyen Undang-undang/Perundangan
1
2
3
4
5
6
Menerima Jadual Penentu Ujian (JPU) daripada Bahagian Matrikulasi Kementerian Pelajaran Malaysia (BMKPM) mengenai UPS.
Pelantikan Jawatankuasa penyediaaan draf soalan UPS dan skema jawapan dan jawatankuasa penaksir
Menggubal item soalan UPS dan skema jawapan
Mengumpul item soalan UPS dan skema jawapan
Mentaksir soalan dan skema jawapan dalam Mesyuarat Penaksir Peringkat Unit.
Menghantar draf soalan dan skema jawapan dalam bentuk hard copy dan softcopy kepada Ketua Unit
KETUA JABATAN
KETUA UNIT
AJK PENGGUBAL SOALAN UPS
AJK PENAKSIR
KETUA UNIT/ KETUA JABATAN
8.8 PROSES KERJA BAGI TUGAS PENANDAAN UPS
Bil. Proses Kerja Pegawai yang Meluluskan/Dirujuk
Seksyen Undang-undang/Perundangan
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
Menerima arahan secara memo/ surat
Menerima surat panggilan dan menghadiri mesyuarat Penyelarasan Pemarkahan.
Menerima Skema Pemarkahan UPS dan skrip contoh pelajar.
Membincangkan dan membuat penambahbaikan (jika perlu) ke atas skema jawapan yang disediakan oleh BMKPM.
Menyemak dan menanda skrip contoh berdasarkan skema jawapan yang diputuskan.
Menerima skrip jawapan pelajar beserta dengan Jadual Kehadiran Markah Calon (JKMC), menanda jawapan pelajar dan melengkapkan JKMC.
Menjalankan proses semak semula (cross check) markah.
Memasukkan markah UPS ke dalam ‘Headcount’ unit.
Memasukkan markah UPS ke dalam sistem S3P dan disimpan sebagai draf.
Menyemak semula dan mengesahkan markah UPS di antara pensyarah.
Menghantar markah UPS di
PP PEPERIKSAAN
KETUA UNIT
PENSYARAH UNIT
KETUA UNIT
AKTA RAHSIA RASMI
11
12
13
dalam sistem S3P kepada Ketua Unit untuk tindakan seterusnya.
Memulangkan skrip jawapan UPS pelajar dan JKMC kepada Ketua Unit untuk simpanan.
Menyediakan dan menyerahkan Laporan Kerja Calon (LKC) kepada Ketua Unit.
KETUA UNIT
KETUA UNIT/
AJK HEADCOUNT
8.9 PROSES KERJA BAGI TUGAS PENYEDIAAN HEADCOUNT
Bil.
Proses Kerja Pegawai yang Meluluskan/Dirujuk
Seksyen Undang-undang/Perundangan
1. Menerima template Headcount bagi setiap kelas tutoran.
Penyelaras Headcount/AJK
Headcount
2. Menentukan penilaian Headcount
Ketua Unit
3. Melaksanakan tindakan susulan untuk memastikan pencapaian sasaran Headcount.
Ketua Unit
4. Berbincang Ketua Unit tentang perkembangan pelajar dan tindak susul yang telah dilakukan.
5. Melaksanakan penambahbaikan (jika perlu)
8.10 PROSES KERJA BAGI TUGAS PENYIMPANAN SOALAN UPS & PSPM
Bil. Proses Kerja Pegawai yang Meluluskan/Dirujuk
Seksyen Undang-undang/Perundangan
1. Menerima kertas soalan UPS dan PSPM .
PP PEPERIKSAAN
2. Membuat salinan kertas soalan UPS dan PSPM untuk diedarkan kepada pensyarah (jika perlu)
Ketua Unit
3. Menyerahkan soalan UPS dan PSPM kepada Penyelaras Bank Soalan untuk simpanan
Penyelaras Bank Soalan UPS & PSPM
8.11 PROSES KERJA BAGI PENGURUSAN MARKAH PENILAIAN BERTERUSAN
Bil. Proses Kerja Pegawai yang Meluluskan/Dirujuk
Seksyen Undang-undang/Perundangan
1. Terima arahan/surat/memo.
Penolong Pengarah Peperiksaan
2. Lengkapkan markah PB pelajar dalam’Headcount’ unit.
3. Lengkapkan markah PB pelajar ke dalam sistem S3P dan simpan sebagai draf
4. Semak semula markah PB sesama pensyarah tutoran
5. Hadiri Mesyuarat Pengesahan Markah PB peringkat unit.
6. Hantar kepada Ketua Unit melalui sistem S3P dan mencetak untuk simpanan.
7. Pengesahan markah PB daripada Ketua Unit dan serahkan satu set salinan kepada Ketua Jabatan.
8. Failkan satu set salinan PB.
Ketua Unit
8.12 PROSES KERJA BAGI AJK ICT UNIT
Bil. Proses Kerja Pegawai yang Meluluskan/Dirujuk
Seksyen Undang-undang/Perundangan
1. Menerima arahan daripada KU
2. Menghadiri bengkel ICT untuk AJK ICT unit bagi mengetahui cara mengguna dan mengedit portal dan laman web
3. Mengemaskini portal dan laman web secara mingguan dan ‘on-demand’ setiap kali ada aktiviti kolej yang berkaitan dengan unit
4. Menyediakan laporan ICT, portal dan laman web kepada penyelaras ICT kolej
8.13 PROSES KERJA PENYELARAS PPSMI UNIT
Bil. Proses Kerja Pegawai yang Meluluskan/Dirujuk
Seksyen Undang-undang/Perundangan
1
2
3
4
Melantik ahli jawatankuasa PPSMI peringkat unit.
Merancang aktiviti PPSMI bagi setiap sesi di peringkat unit.
Melaksanakan aktiviti PPSMI iaitu pemantauan, microteaching dan buddy support system.
Menyediakan laporan dari masa ke semasa.
Ketua Unit
Ketua Jabatan/ Pengarah
Ketua Jabatan/ Penyelaras PPSMI
Kolej
Penyelaras PPSMI Kolej
Senarai tugas dan tanggungjawab
pensyarah
8.14 PROSES KERJA PENYELARAS PPSMI KOLEJ
Bil. Proses Kerja Pegawai yang Meluluskan/Dirujuk
Seksyen Undang-undang/Perundangan
1
2
3
4
Menerima arahan
Mengadakan mesyuarat JK PPSMI peringkat kolej.
Menyelaras pelaksanaan aktiviti PPSMI.
Mendokumentasikan aktiviti
Pengarah
Ketua Jabatan/ Pengarah
Penyelaras PPSMI BMKPM
Senarai tugas dan tanggungjawab
pensyarah
8.15 PROSES KERJA BAGI TUGAS PENYEDIAAN JADUAL WAKTU INDUK
Bil. Proses Kerja Pegawai yang Meluluskan/Dirujuk
Seksyen Undang-undang/Perundangan
1. Terima arahan untukmenyediakan jadual waktu induk
Pengarah
2. Dapatkan perincian :
i) bilangan pensyarah mengikut unit
ii) jumlah jam pertembungan pelajar dan pensyarah setiap subjek
iii)bilangan kuliah dan praktikum mengikut jurusan/cluster
Ketua Jabatan
3. Dapatkan maklumat mengenai waktu mesyuarat unit dan mesyuarat jabatan setiap unit dan jabatan
Ketua unit
4. Rancang penyediaan jadual waktu induk
5. Sediakan jadual waktu menggunakan perisian berkaitan
6 Bentang kepada ketua jabatan untuk kelulusan
Ketua Jabatan
7 Hantar kepada pengarah untuk disahkan
Pengarah
8 Agihkan kepada pengarah, ketua jabatan, ketua unit, penyelaras jadual waktu unit dan pelajar
8.16 PROSES KERJA BAGI PELAKSANAAN PROGRAM KECEMERLANGAN PELAJAR
Bil. Proses Kerja Pegawai yang Meluluskan/Dirujuk
Seksyen Undang-undang/Perundangan
1. Mengenalpasti kumpulan sasaran pelajar.
Ketua Jabatan/Ketua Unit
2. Merancang program kecemerlangan pelajar mengikut kumpulan sasaran.
3. Melaksanakan program.
4. Melakukan analisis untuk melihat keberkesanan program.
5. Menyediakan laporan.
6. Menghantar laporan kepada Ketua Unit.
8.17 PROSES KERJA BAGI PELAKSANAAN KURSUS PENSYARAH (DALAMAN)
Bil. Proses Kerja Pegawai yang Meluluskan/Dirujuk
Seksyen Undang-undang/Perundangan
1. Menerima arahan daripada Ketua Unit.
2. Mengenalpasti keperluan kursus pensyarah.
3. Merancang kursus pensyarah.
4. Melaksanakan kursus.
5. Melakukan analisis untuk melihat keberkesanan kursus.
6. Menyediakan laporan.
7. Menghantar laporan kepada Ketua Unit.
8.18 PROSES KERJA BAGI PELAKSANAAN KURSUS PENSYARAH (LUARAN)
Bil. Proses Kerja Pegawai yang Meluluskan/Dirujuk
Seksyen Undang-undang/Perundangan
1. Menerima surat hadir kursus.
2. Menyemak bilangan hari berkursus setiap pensyarah unit.
3. Mengenalpasti pensyarah yang bersesuaian dengan kursus.
4. Mencalonkan pensyarah yang akan hadir kursus.
5. Menyimpan borang penilaian kursus pensyarah.
9.0 CARTA ALIRAN KERJA
9.1 CARTA ALIRAN PELAKSANAAN KULIAH.
MULA
Terima RPS dan takwim
Kenalpasti tajuk dan sedia bahan P&P dan sediakan RPH
Jalankan kuliah
Set Induksi
TAMAT
Menilai kefahaman pelajar
Rumus isi kandungan kuliah
9.2 CARTA ALIRAN PE NGENDALI AN TUTORAN
MULA
Rujuk jadual waktu
Hadir?
Semak dan rekod ketidakhadiran pelajar
Buat rumusan & penilaian
Bincang soalan-soalan latihan
Set Induksi
Rekod kehadiran pelajar
Rujuk silibus dan RPS
Rekod ketidakhadiran pelajar dalam MIS pelajar
Keluarkan surat amaran
TAMAT
Catat refleksi dalam RPH
Membuat HEADCOUNT pelajar
9.3 CARTA ALIRAN PE NGENDALI AN AMALI
TAMAT Hadir?
Keluarkan surat amaran
Catat refleksi dalam RPH
Membuat HEADCOUNT pelajar
Rekod ketidakhadiran pelajar dalam MIS pelajar
Hadir?
Semak dan rekod ketidakhadiran pelajar
Buat rumusan & semak ‘jotter’
Pantau aktiviti pelajar
Terangkan konsep, kemahiran dan prosedur amali
Buat set induksi & nyatakan objektif
Semak kehadiran pelajar
Rujuk silibus dan RPS
Rujuk jadual waktu
MULA
9.4 CARTA ALIRAN TUGAS PENYEDIAAN RANCANGAN AKTIVITI HARIAN (RPH)
MULA
TAMAT
Dapatkan semula Fail Meja yang telah disemak
Lengkap?
Semak
Serah Fail Meja kepada Ketua Unit/Ketua Jabatan
Masukkan RPH ke dalam Fail Meja
Sediakan RPH
Dapatkan Fail Meja
Terima Arahan
9.5 CARTA ALIRAN TUGAS PENYEDIAAN SOALAN DAN SKEMA JAWAPAN TUTORAN/ KUIZ.
9.6 CARTA ALIRAN TUGAS PELAKSANAAN KUIZ/UJIAN TAMAT
Pengedaran set soalan tutoran
Penyerahan set soalan untuk cetakan
Penjilidan soalan dan skema jawapan
Pengesahan set soalan dan skema
Penyemakan soalan dan skema jawapan
Pengumpulan soalan dan skema jawapan
Pembinaan soalan tutoran
Pembahagian tugas
Rujuk silibus dan RPS
Terima arahan
MULA
Tidak
9.7 CARTA ALIRAN KERJA PENGGUBALAN SOALAN & SKEMA JAWAPAN UPS
TAMAT
Failkan rekod markah
Rekod markah dalam ‘Headcount’ unit dan sistem S3P
Penandaan skrip jawapan
Kuiz/ujian dijalankan
Cetak soalan
Semakan/ soalan murni
Penyediaan soalan dan skema jawapan
Hadir mesyuarat terima tajuk
Terima arahan kendali kuiz/ujian
MULA
9.8 CARTA ALIRAN KERJA PENANDAAN UPS
TAMAT
Hantar kepada Ketua Unit
Taksir soalan dan skema jawpan
Kumpul soalan dan skema jawpan
Gubal soalan dan skema jawapan
Lantikan AJK Penggubal Soalan & Pentaksir
Terima JPU daripada BMKPM
MULA
Masuk markah dalam ‘Headcount’ unit
‘cross check’ markah
Terima dan tanda skrip jawapan dan lengkapkan JKMC
Semak dan tanda skrip contoh
Bincang skema jawapan UPS
Terima skema jawapan dan skrip contoh
Terima surat panggilan & hadir mesyuarat
Terima arahan dari PP peperiksaan
MULA
9.9 CARTA ALIRAN KERJA BAGI TUGAS PENYEDIAAN HEADCOUNT
Masukkan markah dalam S3P & simpan draf
Semak semula & sahkan markah UPS di antara Pensyarah
Hantar markah kepada Ketua Unit melalui sistem S3P
Pulangkan skrip jawapan & JKMC kepada KU
Sediakan LKC dan hantar kepada KU
TAMAT
9.10 CARTA ALIRAN KERJA BAGI PENYIMPANAN SOALAN UPS & PSPM
TAMAT
Laksanakan penambahbaikan
Bincang perkembangan
Laksanakan tindak susul
Tentukan penilaian Headcount oleh KU
Terima template Headcount
MULA
9.11 CARTA ALIRAN KERJA PENGURUSAN MARKAH PENILAIAN BERTERUSAN
TAMAT
Serahkan pada Penyelaras Bank Soalan
Buat salinan
Terima kertas soalan UPS & PSPM
MULA
9.12 CARTA ALIRAN KERJA AJK ICT UNIT
TAMAT
Failkan salinan markah PB
Sahkan markah oleh KU& salinan kpd KJ
Hadiri mesyuarat pengesahan markah unit
Hantar kpd KU melalui S3P & cetak utk simpanan
Semak semula markah PB
Lengkapkan markah PB pelajar dlm S3P
Lengkapkan markah PB pelajar dlm Headcount
Terima arahan daripada PP Peperiksaan
MULA
9.13 CARTA ALIRAN PENYELARAS PPSMI PERINGKAT UNIT
TAMAT
Sedia laporan
Kemaskini
Hadir bengkel
Terima arahan KU
MULA
9.14 CARTA ALIRAN PENYELARAS PPSMI PERINGKAT KOLEJ
TAMAT
MULA
Menyediakan Laporan Aktiviti
Melaksanakan aktiviti- aktiviti PPSMI peringkat unit
Merancang aktiviti- aktiviti PPSMI peringkat unit
Melantik AJK PPSMI Unit
9.15 CARTA ALIRAN PENYEDIAAN JADUAL WAKTU KOLEJ
TAMAT
MULA
Mengadakan mesyuarat JK PPSMI peringkat kolej.
Mendokumentasikan aktiviti
Menyelaras pelaksanaan aktiviti
Menerima arahan
9.16 CARTA ALIRAN PELAKSANAAN PROGRAM KECEMERLANGAN PELAJAR
Ya
Tidak
TAMAT
MULA
Dapatkan perincian
Hantar kepada pengarah untuk disahkan
Bentang kepada ketua jabatan
Agih
Sediakan jadual waktu
Rancang penyediaan jadual waktu
Dapatkan maklumat
Terima arahan daripada pengarah
9.17 CARTA ALIRAN PELAKSANAAN KURSUS PENSYARAH (DALAMAN)
TAMAT
Hantar laporan
Sedia laporan
Analisis program
Laksana program sasaran
Rancang program sasaran
Kenalpasti kumpulan sasaran
MULA
9.18 CARTA ALIRAN PELAKSANAAN KURSUS PENSYARAH (LUARAN)
TAMAT
Hantar laporan
Sedia laporan
Analisis aktiviti
Laksana kursus
Kenalpasti keperluan kursus pensyarah
Terima arahan daripada Ketua Unit
MULA
10 SENARAI SEMAK
10.1 SENARAI SEMAK PELAKSANAAN KULIAH
TAMAT
Simpan borang penilaian
Calon pensyarah yang akan hadir kursus
Kenalpasti pensyarah
Semak bilangan hari kursus pensyarah
Terima surat hadir kursus
MULA
10.2 SENARAI SEMAK PE NGENDALI AN TUTORAN
Bil Tindakan Tanda ( )
Catatan
1. Menerima RPS, jadual waktu dan takwim daripada Ketua Unit sebelum semester bermula.
2. Mengenalpasti tajuk dan menyediakan bahan-bahan pengajaran berdasarkan RPS dan menyediakan RPH.
3. Memaklumkan kepada pelajar perkara- perkara yang berkaitan dengan Pengajaran dan Pembelajaran (P&P) di awal pertemuan dengan pelajar (set induksi).
4. Menjalankan kuliah.
5. Merumuskan isi kandungan kuliah.
6. Menilai kefahaman pelajar.
Bil Tindakan Tanda ( )
Catatan
1. Merujuk jadual waktu untuk memastikan kelas dan masa yang telah ditetapkan.
2. Merujuk silibus dan RPS untuk mengenalpasti tajuk-tajuk yang terlibat.
3. Menyemak kehadiran pelajar dan perlu ditandakan di dalam senarai kehadiran.
4. Memulakan kelas dengan set induksi.
5. Membincangkan soalan-soalan latihan dengan menggunakan kaedah yang sesuai.
6. Membuat rumusan/penilaian.
7. Menyemak dan merekod ketidakhadiran pelajar ke dalam MIS.
8. Mengeluarkan surat amaran kepada pelajar (jika perlu).
9. Mencatat refleksi di dalam RPH.
10. Membuat HEADCOUNT pelajar.
10.3 SENARAI SEMAK PE NGENDALI AN AMALI
Bil Tindakan Tanda ( ) Catatan
1. Merujuk jadual waktu untuk memastikan kelas dan masa yang telah ditetapkan.
2. Merujuk silibus dan RPS untuk mengenalpasti tajuk-tajuk yang terlibat.
3. Menyemak kehadiran pelajar dan perlu ditandakan di dalam senarai kehadiran.
4. Memulakan kelas dengan set induksi dan menyatakan objektif pengajaran.
5. Menerangkan konsep dan kemahiran penting dan prosedur amali.
6. Memantau kerja-kerja amali yang dijalankan.
7. Membuat rumusan/penilaian dan menyemak ‘jotter’.
8. Menyemak dan merekod ketidakhadiran pelajar ke dalam MIS.
9. Mengeluarkan surat amaran kepada pelajar (jika perlu).
10. Mencatat refleksi di dalam RPH.
11. Membuat HEADCOUNT pelajar.
10.4 SENARAI SEMAK PENYEDIAAN RANCANGAN AKTIVITI HARIAN (RPH)
Bil Tindakan Tanda ( ) Catatan
1. Menerima arahan untuk menyediakan Rancangan Aktiviti Harian (RPH).
2. Mendapatkan fail Meja
3. Menyediakan RPH
4. Memasukkan RPH ke dalam fail Meja
5. Menghantar fail Meja
6. Penyemakan dan pengesahan fail Meja
7. Mendapatkan semula fail Meja yang telah disahkan.
10.5 SENARAI SEMAK TUGAS PENYEDIAAN SOALAN DAN SKEMA JAWAPAN TUTORAN/ KUIZ.
Bil Tindakan Tanda ( ) Catatan
1. Menerima arahan daripada Ketua Unit untuk menyediakan soalan-soalan tutoran.
2. Merujuk silibus dan RPS untuk mengenalpasti tajuk-tajuk yang terlibat.
3. Pembahagian tugas kepada pensyarah yang berkenaan mengikut tajuk yang diberi.
4. Membina soalan dan skema jawapan berdasarkan tajuk yang diberi.
5. Mengumpul soalan dan skema jawapan daripada pensyarah-pensyarah yang terlibat.
6. Menggubal dan menyemak set soalan dan skema jawapan yang telah dikutip.
7. Pengesahan soalan-soalan dan skema jawapan.
8. Menjilidkan soalan-soalan untuk pelajar dan soalan beserta skema jawapan kepada pensyarah.
9. Menguruskan urusan percetakan dengan bahagian yang terlibat.
10. Mengedarkan soalan yang telah dijilidkan kepada pelajar dan soalan beserta jawapan kepada pensyarah.
10.6 SENARAI SEMAK TUGAS PELAKSANAAN KUIZ/UJIAN
Bil Tindakan Tanda ( ) Catatan
1. Merujuk kepada takwimakademik untuk kendalikan kuiz/ujian.
2. Menghadiri mesyuarat unit untuk membincangkan & dan menerima tugasan, kuiz dan ujian mengikut tajuk berdasarkan silibus.
3. Menggubal draf soalan dan skema jawapan.
4. Menaksir soalan dan skema jawapan.
5. Menguruskan pencetakan soalan.
6. Menjalankan ujian.
7. Memeriksa kertas jawapan pelajar.
8. Merekod markah pelajar ke dalam ‘Headcount’ unit dan sistem S3P sebagai draf dan menghantar kepada Ketua Unit.
9. Failkan rekod markah ke dalam fail RASA.
10.7 SENARAI SEMAK PENGGUBALAN SOALAN & SKEMA JAWAPAN UPS
Bil Tindakan Tanda Catatan
1. Menerima Jadual Penentu Ujian (JPU) daripada Bahagian Matrikulasi Kementerian Pelajaran Malaysia (BMKPM) mengenai UPS.
2. Perlantikan jawatankuasa penyediaan draf soalan ujian dan skema jawapan dan jawatankuasa pentaksir.
3. Menggubal item soalan ujian dan skema jawapan.
4. Mengumpul item soalan ujian dan skema jawapan.
5. Mentaksir soalan dan skema jawapan dalam Mesyuarat Pentaksir peringkat unit.
6. Menghantar draf kertas soalan dalam bentuk ‘hardcopy’ dan ‘softcopy’ kepada Ketua Unit.
10.8 SENARAI SEMAK PENANDAAN UPS
Bil Tindakan Tanda Catatan
1. Menerima arahan secara memo/ surat
2. Menerima surat panggilan & menghadiri mesyuarat Penyelarasan Pemarkahan.
3. Menerima Skema Pemarkahan UPS,skrip contoh pelajar.
4. Membincangkan dan membuat penambahbaikan (jika perlu) ke atas skema jawapan yang disediakan oleh BMKPM.
5. Menyemak dan menanda skrip contoh berdasarkan skema jawapan yang diputuskan.
6. Menerima skrip jawapan pelajar beserta dengan Jadual Kehadiran Markah Calon (JKMC), menanda jawapan pelajar dan melengkapkan JKMC.
7. Menjalankan proses semak semula (cross check) markah.
8. Menjalankan proses semak semula (cross check) markah.
9. Memasukkan markah UPS ke dalam sistem S3P dan disimpan sebagai draf.
10. Menyemak semula & mengesahkan markah UPS di antara pensyarah.
11. Menghantar markah UPS di dalam sistem S3P kepada Ketua Unit untuk tindakan seterusnya.
12. Memulangkan skrip jawapan UPS pelajar dan JKMC kepada Ketua Unit untuk simpanan.
13. Menyediakan dan menyerahkan Laporan Kerja Calon (LKC) kepada Ketua Unit.
10.9 SENARAI SEMAK TUGAS PENYEDIAAN HEADCOUNT
Bil Tindakan Tanda Catatan
1. Menerima arahan untuk menyediakan dokumen Headcount bagi setiap kelas tutoran.
2. Menentukan penilaian Headcount.
3. Menjalankan sesi perkembangan pelajar secara berkala.
4. Merekod perkembangan pelajar ke dalam dokumen Headcount.
5. Melaksanakan tindak susul untuk memastikan pencapaian sasaran Headcount.
6. Berbincang dengan Pengarah/ Timbalan Pengarah/ Ketua Jabatan tentang perkembangan pelajar dan tindak susul yang dilakukan.
7. Melaksanakan penambahbaikan.
8. Membentangkan hasil Headcount pensyarah
10.10 SENARAI SEMAK PENYIMPANAN SOALAN UPS & PSPM
Bil Tindakan Tanda Catatan
1. Menerima kertas soalan UPS dan PSPM .
2. Membuat salinan kertas soalan UPS dan PSPM untuk diedarkan kepada pensyarah (jika perlu)
3. Menyerahkan soalan UPS dan PSPM kepada Penyelaras Bank Soalan untuk simpanan
10.11 SENARAI SEMAK PENGURUSAN MARKAH PENILAIAN BERTERUSAN
Bil Tindakan Tanda Catatan
1. Terima arahan/surat/memo.
2. Lengkapkan markah PB pelajar dalam’Headcount’ unit.
3. Lengkapkan markah PB pelajar ke dalam sistem S3P dan simpan sebagai draf
4. Semak semula markah PB sesama pensyarah tutoran
5. Hadiri Mesyuarat Pengesahan Markah PB peringkat unit.
6. Hantar kepada Ketua Unit melalui sistem S3P dan mencetak untuk simpanan
7. Pengesahan markah PB daripada Ketua Unit dan serahkan satu set salinan kepada Ketua Jabatan.
8. Failkan satu set salinan PB.
10.12 SENARAI SEMAK AJK ICT UNIT
Bil Tindakan Tanda ( ) Catatan
1. Menerima arahan daripada KU
2. Menghadiri bengkel ICT
3. Mengemaskini portal dan laman web
4. Menyediakan laporan
10.13 SENARAI SEMAK PELAKSANAKAN PPSMI PERINGKAT UNIT
Bil Tindakan Tanda ( ) Catatan
1. Melantik AJK PPSMI Unit
2. Merancang aktiviti- aktiviti PPSMI peringkat unit
3. Melaksanakan aktiviti- aktiviti PPSMI peringkat unit
4. Menyediakan Laporan Aktiviti
10.14 SENARAI SEMAK PELAKSANAKAN PPSMI PERINGKAT KOLEJ
Bil Tindakan Tanda ( ) Catatan
1. Menerima arahan
2. Mengadakan mesyuarat JK PPSMI peringkat kolej
3. Menyelaraskan pelaksanaan aktiviti
4. Mendokumentasikan aktiviti
10.15 SENARAI SEMAK PENYEDIAAN JADUAL WAKTU INDUK
Bil Tindakan Tanda ( ) Catatan
1. Terima arahan untuk
menyediakan jadual waktu induk
2. Dapatkan perincian :
i) bilangan pensyarah mengikut unit
ii) jumlah jam pertembungan pelajar dan pensyarah setiap subjek
iii)bilangan kuliah dan praktikum mengikut jurusan/cluster
3. Dapatkan maklumat mengenai waktu mesyuarat unit dan mesyuarat jabatan setiap unit dan jabatan
4. Rancang penyediaan jadual waktu induk
5. Sediakan jadual waktu menggunakan perisian berkaitan
6 Bentang kepada ketua jabatan untuk kelulusan
7 Hantar kepada pengarah untuk disahkan
8 Agihkan kepada pengarah, ketua jabatan, ketua unit, penyelaras jadual waktu unit dan pelajar
10.16 SENARAI SEMAK PELAKSANAAN PROGRAM KECEMERLANGAN PELAJAR
Bil Tindakan Tanda ( ) Catatan
1. Mengenalpasti kumpulan sasaran pelajar.
2. Merancang program kecemerlangan pelajar mengikut kumpulan sasaran.
3. Melaksanakan program.
4. Melakukan analisis untuk melihat keberkesanan program.
5. Menyediakan laporan.
6. Menghantar laporan kepada Ketua Unit.
10.17 SENARAI SEMAK PELAKSANAAN KURSUS PENSYARAH (DALAMAN)
Bil Tindakan Tanda ( ) Catatan1. Menerima arahan daripada Ketua Unit.
2. Mengenalpasti keperluan kursus pensyarah.
3. Merancang kursus pensyarah.
4. Melaksanakan kursus.
5. Melakukan analisis untuk melihat keberkesanan kursus.
6. Menyediakan laporan.
7. Menghantar laporan kepada Ketua Unit.
10.18 SENARAI SEMAK PELAKSANAAN KURSUS PENSYARAH (LUARAN)
Bil Tindakan Tanda ( ) Catatan
1. Menerima surat hadir kursus.
2. Menyemak bilangan hari berkursus setiap pensyarah unit.
3. Mengenalpasti pensyarah yang bersesuaian dengan kursus.
4. Mencalonkan pensyarah yang akan hadir kursus.
5. Menyimpan borang penilaian kursus pensyarah.
11.0 PERATURAN-PERATURAN PENTADBIRAN
Peraturan-peraturan Pentadbiran
1. Perintah-perintah Am Bab A –Bab G
2. Peraturan-peraturan Lembaga Tatatertib Perkhidmatan Awam 1993
3. Arahan Perbendaharaan Bab A – Bab C
4. Arahan Perkhidmatan Bab 1 – Bab 8
5. Akta Acara Kewangan
6. Perlembagaan Persekutuan
7. Panduan Perkhidmatan Staf Akademik
8. Garis Panduan Kertas Cadangan Pengurusan Kehadiran Pelajar
9. Garis Panduan Kertas Cadangan Pengurusan Aktiviti Pelajar
12.0 SENARAI UNDANG-UNDANG PEKELILINGi. Perintah Amii. Akta Rahsia Rasmi
iii. Pekeliling Kemajuan Perkhidmatan Awam
13.0 SENARAI BORANG-BORANG YANG DIGUNAi. Borang permohonan mencetak
ii. Borang Inden
iii. Borang Tempahan Dewan Kuliah
iv. Borang Konsultasi
v. Borang Test Run
vi. Borang senarai semak pengunaan makmal
vii. Borang Refleksi
viii. Borang penggunaan peralatan
ix. Borang ganti kelas
x. Borang keluar urusan rasmi
xi. Borang keluar urusan peribadi
xii. Borang permohonan cuti rehat
14. NORMA KERJA BAGI TUGAS-TUGAS YANG DIJALANKAN OLEH PENSYARAH KMS
BIL JENIS KERJAMASA YANG
DIAMBIL
JUMLAH UNIT YANG BOLEH DIJALANKAN DALAM SEMINGGU
1.
2.
3.
4.
5.
6.
7.
8.
9.
Mengajar kuliah
Mengendalikan kelas tutorial
Menyemak kuiz.
Mengendalikan kelas amali
Menyemak laporan amali
Menjalankan konsultasi kepada pelajar.
Mengadakan perbincangan illmiah (intellectual discourse) di kalangan pensyarah.
Menyemak dan memeriksa kertas jawapan pelajar bagi Ujian Pertengahan Semester.
Memasukkan markah pelajar bagi Ujian Pertengahan Semester 1 dan 2 dan markah Penilaian Berterusan ke dalam MIS.
6 jam
6 jam
1 minggu
4 jam
1 minggu
2 jam
1 jam
2 minggu
2 jam
4 unit
6 unit
3 kali satu semester
4 unit
9 kali satu semester
2 unit
1 unit
2 kali setahun
2 kali setahun
15. SENARAI JAWATANKUASA YANG DIANGGOTAI
BIL JAWATANKUASA PERINGKAT1 Disiplin Matrikulasi2 ProPEER unit