KT5 Cuaca Dan Iklim

Embed Size (px)

Citation preview

Rancangan Pengajaran Harian

Mata pelajaran Tahun Jumlah Murid Tarikh Masa Tema Tajuk Subtajuk

: : : : : : : :

Kajian Tempatan 5 Gemilang orang 30 Mac 2011 (Rabu) 9.00 pagi 10.00 pagi (1 jam) Mengenal Negara Kita Geografi Fizikal Cuaca dan Iklim di Malaysia

Hasil Pembelajaran :

Pada akhir pembelajaran murid dapat :1) Menyenaraikan faktor-faktor yang mempengaruhi cuaca dan iklim. 2) Menerangkan faktor-faktor yang mempengaruhi cuaca dan iklim.

Aktiviti P&P

: 1) Melengkapkan peta minda tentang faktor-faktor yang mempengaruhi cuaca dan iklim di papan putih. 2) Membuat perbincangan dalam kumpulan dan membentangkan hasil dapatan. 3) Menghasilkan peta minda.

Isi Pelajaran

:

Kenali faktor-faktor yang mempengaruhi cuaca dan iklim 1) Menyenaraikan faktor-faktor yang wujud. 2) Mengetahui bagaimana setiap faktor tersebut mempengaruhi cuaca dan iklim.

Penerapan nilai murni

:

Bekerjasama, berani, rajin, menumpukan perhatian, yakin

Unsur patriotisme

:

Berbangga dengan iklim negara kita. Bersyukur dapat menikmati iklim yang selesa sepanjang tahun.

Pengetahuan sedia ada

:

Murid mengetahui jenis iklim yang di alami di negara mereka. Buku Teks, Kertas A4, Kertas A4 berwarna (biru, hijau, jingga, merah jambu), bekas, kad manila, peta minda, model haiwan Zirafah

Sumber P&P

:

Elemen Pengurusan Pembelajaran Bestari / Kemahiran Generik KBKK : Menghubungkait, menganalisis, mereka cipta, membuat gambaran mental Koperatif, kolaboratif, kontekstual, berpusatkan murid, berpusatkan bahan Verbal linguistik, kinestetik, visual spatial, intrapersonal, interpersonal

Kemahiran Generik

:

Kecerdasan Pelbagai

:

Prosedur Pelaksanaan

Elemen Pengurusan Pembelajaran Bestari / Kemahiran Generik KBKK menghubungkait

Catatan (Penerapan nilai murni, unsur patriotisme, sumber P&P) Nilai murni Menumpukan perhatian Berani Yakin

Set Induksi (5 minit) 1) Guru menunjukkan model haiwan Zirafah kepada murid. 2) Guru bertanya beberapa soalan kepada murid. 3) Sesi soal jawab antara guru dan murid. 4) Guru mengaitkan aktiviti tersebut dengan pelajaran hari ini.

Kemahiran berfikir Kemahiran Generik

Sumber P&P Berpusatkan bahan Kecerdasan Pelbagai Verbal linguistik Model haiwan zirafah

Contoh soalan Zirafah biasanya terdapat di negara mana?

Langkah 1 (10 minit) 1) Guru mengimbas kembali jenis-jenis iklim. 2) Guru menerangkan terdapat empat faktor yang mempengaruhi cuaca dan iklim. 3) Guru menyenaraikan faktor tersebut di atas papan putih dalam bentuk peta minda.

KBKK Membuat gambaran mental

Nilai murni Tekun

Sumber P&P Kemahiran belajar Kemahiran Generik Berpusatkan bahan Kad manila Peta minda Buku teks

Kecerdasan Pelbagai Intrapersonal

Langkah 2 (20 minit) 1) Guru menunjukkan sebuah bekas yang berisi kepingan kertas yang mempunyai empat warna berlainan yang telah dipotong kecil. 2) Guru memberi arahan bahawa setiap murid hanya mengambil sepotong kertas sahaja. 3) Guru mula mengedarkan bekas kepada murid. 4) Guru mengarahkan murid duduk dalam kumpulan mengikut warna kertas yang dipilih. 5) Setiap kumpulan dikehendaki untuk membuat perbincangan berdasarkan tajuk yang diberi oleh guru. 6) Wakil kumpulan diminta untuk membentangkan hasil perbincangan di hadapan kelas. 7) Guru membimbing dan mengulas hasil pembentangan murid.

KBKK Menganalisis

Nilai Bekerjasama Berani Rajin Mendengar arahan

Kemahiran Generik Koperatif Kolaboratif Kontekstual

Sumber P&P Bekas Kertas A4 berlainan warna (biru, hijau, jingga, merah jambu)

Kecerdasan Pelbagai Verbal linguistik Interpersonal

Langkah 3 (20 minit)

KBKK

Nilai Mendengar arahan Rajin Kesungguhan

1) Guru mengarahkan - Mereka cipta semua murid kembali ke tempat duduk masingKemahiran Generik masing. 2) Guru mengedarkan kertas - Berpusatkan murid A4 kepada murid. 3) Guru meminta murid Kecerdasan Pelbagai untuk menghasilkan satu peta minda tentang faktor - Kinestetik yang mempengaruhi - Visual spatial cuaca dan iklim. 4) Guru menunjukkan contoh peta minda yang telah dihasilkan kepada murid. 5) Guru memberi masa selama 15 minit kepada murid untuk menyiapkan peta minda tersebut.

Sumber P&P Kertas A4 Peta minda

Penutup (5 minit) 1) Guru membuat sedikit sesi soal jawab berkaitan tajuk yang dipelajari pada hari ini. 2) Guru merumuskan topik pelajaran dengan mengimbas semula faktorfaktor yang mempengaruhi cuaca dan iklim.

Kecerdasan Pelbagai Verbal linguistik

Nilai Berani Yakin

Contoh soalan Terdapat berapa faktor yang mempengaruhi cuaca dan iklim?

HURAIAN SUKATAN PELAJARAN(SIVIK DAN KEWARGANEGARAAN TAHUN 4)

SENARAI NAMA MURID