Upload
oaie-ioana-dorina
View
1.192
Download
4
Embed Size (px)
Citation preview
Schiţa lecţiei
MANIFESTARI ALE ABSOLUTISMULUI MONARHIC
Monarhie absolutistă-formă de conducere a statului in care monarhul deţine întreaga putere
Contextul instaurării monarhiei absolutiste:-dezvoltarea economică de la sfârşitul sec. XV-XVl-ea-declinul nobilimii si creşterea rolului burgheziei dornica de afirmare politica-neînţelegerile dintre nobilime şi burghezie-regalitatea işi sporeşte puterea, primeşte sprijin de la orăşenime, ţărănime, Biserică Caracteristici:Regalitatea - instituţia supremă în stat
- era ajutată de un consiliu regal - dispunea de armata permanentă - conducea politica internă şi externă - bătea monedă - emitea legi - impunea taxe şi impozite
Monarhii absolutiste:- Franţa: Ludovic al XIV-lea - Anglia: Henric al VIII-lea Elisabeta I- Spania: Filip al II-lea - Rusia: Petru cel Mare
Proiect didactic
Unitatea de învãţãmânt:Scoala cu clasele I-VIII Budureasa
Profesor: Oaie Ioana Dorina
Clasa: a-VI-a
Data: 16. 03. 2012
Unitatea de învãţare: Epoca moderna
Lecţia: Manifestari ale absolutismului monarhic
Tipul lecţiei: mixtã
Competenţe generale:
1. Utilizarea eficienta a comunicarii si a limbajului de specialitate
3. Aplicarea principiilor si a metodelor adecvate in abordarea surselor istorice
Competenţe specifice:
1.2 Utilizarea termenilor specifici Epocii Moderne, in diferite situatii de comunicare scrisa si orala
3.4. Localizarea in timp si spatiu a faptelor istorice de la sfarsitul Evului Mediu si Epoca Moderna , pe baza surselor istorice.
Concepte operaţionale:
Cognitive
C1: Definirea conceptelor: monarhie, monarhie absolutista
C2: Identificarea condiţiilor care au favorizat instaurarea monarhiei absolutiste in Europa
C3: Caracterizarea monarhiei absolutiste în Europa
C4: Enumerarea celor mai importanti reprezentanţi ai absolutismului monarhic
Formative:
C5: Utilizarea tehnicii de lucru cu textul istoric şi suportul cartografic
Atitudinale:
C6: Formularea aprecierilor obiective, argumentate, cu privire la consecintele instaurarii monarhiilor absolutiste
Evaluarea : formative-ameliorativã
Obiective ale evaluãrii:
Cognitive:
Oe1: operarea cu noţiunile şi conceptele: congres de pace, monarhie, monarhie absolutista
Formative:
Oe2: competenţa de a analiza şi de a interpreta fapte/ fenomene conform algoritmului cauzã-efect
Oe3: competenţa de a utilize tehnici de lucru cu textul şi imaginea istorica
Atitudinale:
Oe4: capacitatea de a formula şi susţine opinii personale
Valori şi atitudini vizate:
- Gândire criticã şi flexibilã
- Relaţionare pozitivã cu ceilalţi
Strategii: inductiv-deductivã, explicativ-conversativã
Metode:
Expozitiv-euristice: M1-expunerea; M2- explicaţia, M3-explicaţia euristică
Interactive: M4-modelul graphic, M5-comparaţia, , M6-conversaţia examinatoare,M7-problematizarea, M8-descoperirea cu ajutorul textului
istoric
Instrumente de evaluare: verificarea frontalã, observarea sistematicã, fisã de lucru, fişă de personaj
Forme de organizare a activitãţii: frontalã, individualã
Resurse:
- Umane: clasa aVI-a
- De timp- 50’
- Materiale: oficiale- m1: Programa şcolarã
m2: Macroproiectarea didacticã
- Manuale: Istorie, Andrei Pippidi, Monica Dvorski, Ed Corint
Istorie, Liviu Burlec, Liviu Lazăr, Ed All
- izvoare cartografice: m3: harta istorică
- izvoare narative: m4: Leviathan, Thomas Hobbes
m5: Raport al lui Michele Soriano, ambasadorul Veneţiei la Paris, 1561
m6: Despre monarhia absolută, Bossuet
-altele:m7 imagini videoproiector
Demers didactic
Secvenţele didactice
Conţinuturi vizate
Concepte operaţionale
Activitatea profesorului Activitatea elevului Res. mat Res. Proc Evaluare
Moment organizatoric
-absenţe-organizeazã materialele şi clasa-creeazã un climat cooperant
-rãspund cerinţelor-pregãtesc materialele solicitate
Reactualizarea
-noţiuni şi concepte:
-solicită elevilor -identificarea cauzelor care au dus la izbucnirea
cunoştinţelor/evaluare
războiul de 30 ani-conţinuturicauzele războiului, etapele, Pacea Westfalia, consecinţele războiului
Oe1
Oe2
Oe3
Oe4
războiului
- identificarea tărilor implicate în război
- localizarea pe hartă a acestor ţări
-descrierea celor 4 etape ale războiului
-prezentarea principalelor prevederi ale Tratatului de la Westfalia
-formularea unor opinii cu privire la consecinţele războiului
-elaboreazã rãspunsuri
-autoevalueazã
M1
M2
M5
M7
M3
frontalã
obs. sistematicã
Evocare Titlul lecţieiManifestări ale absolutismului monarhic
-noteazã pe tablã titlul lecţiei-precizeazã ce vor afla, ce vor şti sã facã la sfârşitul orei, -organizeazã învãţarea
-noteazã în caiete titlul lecţiei
Dobândirea de noi cunoştinţe
-titlul lecţiei:Manifestări ale absolutismului monarhic
-noţiuni:monarhie, monarhie absolutista
-conţinuturi:Contextul instaurarii monarhiei absolutisteCaracteristicile
C1
C2
C3
-Asigurã:a) cunoaşterea/receptarea/învãţarea- cere investigarea sursei sursei istorice şi defineşte termenul de monarhie absolutistă
-identifică condiţiile care au favorizat instaurarea monarhiei
-caracterizează monarhia absolutistă -cere enumerarea atrbutiilor monarhului
- investighează şi definesc valorificând achiziţii anterioarere
-investigheză sursele istorice şi răspund la întrebări
-investigheazã surseleşi enumeră atribuţiile monarhului,instituţiile create -interpreteazã prin reprezentare graficã atributiile regalitatii
m6
m4
m5
m3
M1
M8
M3
M8
M4
-fişe de lucru
obs sistematicã
monarhieiReprezentanti ai monarhiei absolutiste,
C4
C5
-enumeră ţările în care s-a instaurat monarhie absolutistă
-prezinta cei mai de seamă reprezentanţi ai monarhiei absolutisteb) înţelegerea noilor conţinuturi-explicã măsurile luate de monarhi pentru întărirea statului
c) analiza,-comparã evoluţia absolutismulmonarhic în ţările în care s-a instaurat Anglia, Franţa, Rusia, Spania
d) sinteza-formuleazã opinii cu privirie la schimbările aduse în Europa de monarhia absolutistă.
-identifică pe hartă ţările enumerate de profesor
-analizează imaginile şi identificã monarhii
-identifica masurile luate de monarhi
-compară, corelând informaţiile dobândite
-se formuleazã opinii
m7
m7
M1
M1
M5
M3
verificare frontalaorala
Asigurarea retenţiei şi a transferului
-cere elevilor să coreleze imaginile cu monarhii, ţara, masurile luate
-corelează imaginile cu monarhii, ţara, masurile luate
M6 Fisa de lucruverificare
Tema pentru acasã
Carcterizarea la alegere a unui monarh dintre cei studiati
Recomandã: aprofundarea cunoştinţelor asimilate prin citirea lecţiei acasã
-noteazã Fisa personajului
Evaluarea -Analizeazã critic, laudã, ierarhizeazã, decide/noteazã
-se raporteazã la aprecieri
ANEXE „Singura cale de a întemeia o putere comună, care să fie în stare să-i apere pe oameni de invazia străinilor şi de răul pe care şi-l pot face unii
altora…este de a încredinţa toată puterea şi forţa unui singur om, sau unei adunări de oameni, care şi-ar putea reduce toate voinţele, prin majoritatea voturilor, la una singură…Căci, prin această autoritate atribuită lui (suveranului) de către fiecare particular în stat, el are posibilitatea de a întrebuinţa o putere atât de mare, încât, prin teroare, este în stare să îndrepte voinţele tuturor spre pace înlăuntrul statului şi spre ajutor reciproc împotriva duşmanului din afară.” (Thomas Hobbes, Leviathan)
„Cât despre autoritatea aceluia care guvernează, vă voi spune că acest regat atât de mare (Franţa), atât de populat, atât de bogat, depinde numai de voinţa supremă a regelui…Regatul nu se împarte, ci aparţine unuia singur…Regele este împărţitorul unui număr nesfârşit de slujbe, demnităţi, sarcini, bunuri eclesiastice, gratificaţii, daruri şi alte stimulente şi onoruri. El are asupra regatului său o autoritate deplină. Totul depinde de el: pacea şi războiul, impozitele şi tributurile, favorurile, beneficiile, sarcinile, guvernul şi administraţia întregului regat. Pe scurt, regele este stăpân absolut, nici un consiliu, nici un magistrat nu poate să-i limiteze puterea.”
(Raport al lui Michele Soriano, ambasadorul Veneţiei la Paris, 1581)
„Dumnezeu i-a investit pe regi ca miniştri ai săi şi domneşte prin ei asupra popoarelor.....pentru aceasta, persoana regelui este sacră, iar a atenta asupar ei este un păcat......Sfântul Paul a concluzionat: „ Fiţi supuşi regelui, căci el este cel ce deţine puterea supremă şi fiţi supuşi celor cărora le dă puteri în diferite domeniica trimişi ai săi.”
(Bossuet, despre monarhia absoluta)
Fişă de lucru : I.Coloraţi pe hartă statele in care ati invatat ca au existat monarhii absolutiste:
II. Identificati numele monarhilor din imaginile de mai jos si apoi realizati corespondenta cu tara in care au domnit:
a………………… b…………………… c……....................… d……………………