8
PROIECT DE LECŢIE DATA: 17 mai 2006 ŞCOALA: Şcoala Specială Nr. 1 “Emil Gârleanu”, Galaţi CLASA: a V-a A PROPUNĂTOR: Anamaria – Florina Zaharia OBIECT: Cultură civică TEMA: Omul şi societatea LECŢIA: Legătura dintre muncă şi bunul cetăţean TIMP: 45 min. TIP DE LECŢIE: Mixt LOCAŢIE: Sala de clasă OBIECTIVE GENERALE Obiective cadru: Utilizarea limbajului din sfera valorilor civice într-un discurs oral sau scris; Cunoaşterea valorilor fundamentale ale democraţiei, a practicilor democratice şi a drepturilor omului; Stimularea interesului pentru participarea la viaţa socială şi pentru exersarea calităţii de cetăţean; Obiective de referinţă: Să utilizeze corect şi adecvat limbajul de specialitate în diferite contexte; Să definească principii, valori şi concepte democratice;

meseria bratara de aur

Embed Size (px)

DESCRIPTION

activitate

Citation preview

Page 1: meseria  bratara  de aur

PROIECT DE LECŢIE

DATA: 17 mai 2006

ŞCOALA: Şcoala Specială Nr. 1 “Emil Gârleanu”, Galaţi

CLASA: a V-a A

PROPUNĂTOR: Anamaria – Florina Zaharia

OBIECT: Cultură civică

TEMA: Omul şi societatea

LECŢIA: Legătura dintre muncă şi bunul cetăţean

TIMP: 45 min.

TIP DE LECŢIE: Mixt

LOCAŢIE: Sala de clasă

OBIECTIVE GENERALE

Obiective cadru:

Utilizarea limbajului din sfera valorilor civice într-un discurs oral sau scris;

Cunoaşterea valorilor fundamentale ale democraţiei, a practicilor democratice şi a drepturilor omului;

Stimularea interesului pentru participarea la viaţa socială şi pentru exersarea calităţii de cetăţean;

Obiective de referinţă:

Să utilizeze corect şi adecvat limbajul de specialitate în diferite contexte;

Să definească principii, valori şi concepte democratice;

Să identifice drepturile omului şi responsabilităţile asociate fiecărui drept;

Să manifeste interes faţă de problemele comunităţii şi faţă de modalităţile de rezolvare a acestora;

Page 2: meseria  bratara  de aur

OBIECTIVE OPERAŢIONALE

La sfârşitul lecţiei elevii trebuie să:

O1 – definească termenul de “meserie”;

O2 – enumere meserii cunoscute;

O3 – descrie obiectul muncii aparţinând fiecărei meserii;

O4 – deducă produsul final al meseriilor.

O5 – conşteintizeze importanţa meseriei.

Resurse:

Materiale: catalog, tabla şi creta, manual, planşe cu meserii, puzle „Să învăţăm meseriile”;

Organizatorice: frontal, individual;

Procedurale:

Metode conversative: dialog, conversaţie catehetică, conversaţie de verificare şi evaluare, conversaţie de fixare şi consolidare;

Metode expozitive: explicaţia, expunerea, instructaj verbal, apreciere verbală;

Metode de explorare şi descoperire: observaţia, descrierea;

Metode bazate pe acţiune: exerciţiul;

Bibliografie

Andrei Barna – Curs de pedagogie, Editura Logos, Galaţi, 2001;

Dumitru Vrabie – Psihologia Educaţiei, Editura Evrika, Brăila, 2000;

Marcela Peneş, Vasile Moian – Educaţie civică, Manual pentru clasa a IV-a, Editura Aramis, 2004.

Cristina Ştefan, Elena Nedelcu, Mihai Nedelcu – Cultură civică, Manual pentru clasa a VII-a, E.D.P., Bucureşti, 1995

Didactica învăţământului în ştiinţe sociale, Editura Didactică şi Pedagogică, Bucureşti, 1980;

Page 3: meseria  bratara  de aur

OBIECTIV

MOMENTUL LECŢIEI

CONŢINUTUL INFORMAŢIONAL RESURSE

DURATA

ACTIVITATEA PROFESORULUI

ACTIVITATEA ELEVILOR PROCEDURALE MATERIALE ORGANIZAT

ORICE

1 2 3 4 5 6 71. Moment de organizare1 min

Pregătesc materialele necesare lecţiei. Asigur liniştea şi disciplina în clasă. Notez elevii absenţi.

Se pregătesc pentru începerea lecţiei. Elevul de serviciu anunţă elevii absenţi şi motivul absentării (dacă se cunoaşte).

ConversaţiaInstructajul verbal

Catalog frontal

2. Verificarea lecţiei anterioare15 min.

Se verifică lecţia: „Simbolurile României”.Verificarea se face prin întrebări directe urmărind reperele:1. Câte culori are steagul ţării noastre, România?2. Cum sunt aşezate culorile steagului ţării noastre?3. Cum se numeşte imnul naţional al României?4. Când sărbătorim Ziua Naţională a ţării noastre?

Elevul desemnat răspunde:1. Steagul ţării noastre, România, are trei culori: albastru, galben, roşu.2. Culorile steagului ţării noastre sunt aşezate pe verticală.3. Imnul naţional al României se numeşte „Deşteaptă-te Române”.4. Noi sărbătorim ziua naţională a ţării noastre în fiecare an, la 1 decembrie.

Conversaţiecatehetică

Conversaţie de verificare şi evaluare

Conversaţie catehetică

Steagul României

Versuri din imnul de stat al României

Imaginea cu Adunarea de la Alba Iulia din 1918

Frontal

Individual

Frontal

Individual

Frontal

Individual

O1

O5

3. Captarea atenţiei2 min.

În timp ce animalele trăiesc în mijocul naturii adaptându-se la condiţiile pe care acestea le oferă, omul adaptează aceste condiţii nevoilor sale.Omul schimbă mediul natural, el confecţionează instrumente, construieşte case, plantează livezi, creează o luma nouă, o lume umană.

Elevii ascultă cu atenţie expunerea şi participă activ adăugând cunoştinţe proprii.

Expunere

Expunere

Frontal

Frontal

Page 4: meseria  bratara  de aur

Dar pentru ca omul să paotă trăi în armonie cu natura şi cu ceilalţi oameni din jur trebiue să inveţe să facă ceva, să înveţe o meserie.Anunţ titlul noii lecţii: „Meseria este brăţară de aur”

Elevii notează pe caiete şi explică proverbul folosit drept titlul al noii lecţii.

Expunere

Explicaţie

Apreciere verbală

Tabla şi creta Individual

Frontal

Individual

O2

O2

O3

O4

4. Activitatea de predare – învăţare20 min.

Aranjez pe rama tablei imagini cu meserii. Pe tablă lipesc fişe care urmează a fi completate pe parcusul activităţii de predare-În vederea introducerii în subiect întreb elevii : „Ce meserii cunoaşteţi?”

Explic elevilor că urmează jocul „Recunoaşteţi meseria” după imaginile expuse pe tablă. Le cer să nunească meseria pe care o reprezintă fiecate imagine.

În continuare completăm împreună fişele de lucru expuse pe tablă. Treuie să fie notate uneltele folosite în fiecare meserie în parte şi la ce anume foloseşte această meserie:

Elevii participă activ şi enumeră meseriile pe care le cunosc.

Elevii sunt atenţi la explicaţie şi participă activ la recunoaşterea meseriilor reprezentate de imagini: bucătar, tâmplar, grădinar, doctor, frizer, zidar, cizmar, aducatoare, brutar, cofetar,

Elevii participă activ la completarea fişelor de lucru numind folosul meseriilor şi uneltele folosite în fiecare meserie în parte.

Conversaţiecatehetică

Explicaţie

Instrucataj verbal

Observaţie

Expunere

Explicaţie

Descriere

Planşe cu meserii

Fişe de lucru

Planşe cu meserii

Fişe de lucru

Frontal

Individual

Frontal

Individual

Frontal

Individual

O2

O4

O5

5. Fixarea şi consolidarea cunoştinţelor10 min.

În vederea verificării cunoştinţelor nou dobândite voi folosi puzle-ul „Să învăţăm meseriile”. Împart clasa în două grupe. Fiecare grupă va primi un număr de patru pise de puzle pe care vor trebui să la asambleze corect, ţinând cont de imaginile expuse. Pentru un punctaj în plus le explic elevilor că fiecare echipă a primit un puzle cu o meserie pe care nu o au expusă pe tablă.Ofer sprijin acolo unde sunt solicitată şi

Elevii sunt atenţi la explicaţie.

Grupele de elevi lucrează împreună pentru a asambla corect puzle-ul.

Elevii primesc sprijin pentru realizarea corectă a puzle-ului.

Explicaţie

Instructaj verbal

Conversaţie de fixare şi consolidare

Apreciere

Planşe cu meserii

Puzle „Să învăţăm meseriile”

Frontal

Pe grupe

Pe grupe

Frontal

Page 5: meseria  bratara  de aur

acolo unde este nevoie.La sfârşit echipele primesc aprecierile meritate.

Elevii primesc aprecieri şi se autocorectează.

Verbală

Apreciereverbală

Puzle „Să învăţăm meseriile”

Pe grupe

6. Încheiere Mulţumesc pentru participare şi salut

Elevii salută Conversaţie Frontal

SCHEMA LECŢIEI

Page 6: meseria  bratara  de aur

MESERIA, BRĂŢARĂ DE AUR

1. Ce meserii cunoaştem?

Noi cunoaştem meserii: bucătar, tâmplar, grădinar, doctor, frizer, coafeză, zidar, cizmar, educatoare, brutar, cofetar.

2. Ce face fiecare?

În fiecare meserie se face ceva folositor:

- bucătarul: face mâncare;

- tâmplarul: face obiecte din lemn;

- grădinarul: îngrijeşte grădina;

- doctorul: ne vindecă de boli;

- frizerul şi coafeza: ne tunde şi ne coafează;

- zidarul: construieşte case;

- cizmarul: face şi repară încălţăminte;

- educatoarea: ne învaţă sa scriem, să citim, să socotim;

- brutarul: face pâine, covrigi, colaci;

- cofetarul: face prăjituri:

3. Ce foloseşte fiecare?

- bucătar: alimente (legume, fructe, carne), polonic, cuţit, lingură, oale, tigaie;

- tâmplar: lemn, cioacn, rândea, cuie;

- grădinar: seminţe, puieţi, greblă, sapă, găleată, stropitoare;

doctor: medicamente, seringă, trusă medicală, stetoscop;

- frizer şi coafeză: foarfec, pieptăn, uscător de păr, fixativ, vopsea de păr;

- zidar: lopată, roabă, cărămizi, mistrie;

- cizmar: piele, ată, cuie, ciocan, ac, lipici;

- educatoare: carte, tabla, creta, stilou;

- brutar: făină, sare, drojdie;

- cofetar: făină, lapte, zahăr, ciocolată, fructe;

-