Multiplikation - 2:ans tabell - Montessoriinspirerad matematik 2015. 11. 21.¢  Multiplikation - 3:ans

  • View
    0

  • Download
    0

Embed Size (px)

Text of Multiplikation - 2:ans tabell - Montessoriinspirerad matematik 2015. 11. 21.¢ ...

  • Ballonger 2 kr styck

    Multiplikation - 2:ans tabell

    Två ballonger kostar ________ kr eftersom ______ . 2 = __________

    Fem ballonger kostar ________ kr eftersom ______ . 2 = __________ Tio ballonger kostar ________ kr eftersom ______ . 2 = __________ Sju ballonger kostar ________ kr eftersom ______ . 2 = __________ Tre ballonger kostar ________ kr eftersom ______ . 2 = __________ En ballong kostar ________ kr eftersom ______ . 2 = __________ Sex ballonger kostar ________ kr eftersom ______ . 2 = __________ Fyra ballonger kostar ________ kr eftersom ______ . 2 = __________ Nio ballonger kostar ________ kr eftersom ______ . 2 = __________ Åtta ballonger kostar ________ kr eftersom ______ . 2 = __________

    Man kan köpa __________ ballonger för 18 kr eftersom ______ . 2 = 18   Man kan köpa __________ ballonger för 12 kr eftersom ______ . 2 = 12  

  • Multiplikation - 3:ans tabell

    Tre pennor kostar ________ kr eftersom ______ . 3 = __________

    Fem pennor kostar ________ kr eftersom ______ . 3 = __________ Tio pennor kostar ________ kr eftersom ______ . 3 = __________ Sju pennor kostar ________ kr eftersom ______ . 3 = __________ Två pennor kostar ________ kr eftersom ______ . 3 = __________ Sex pennor kostar ________ kr eftersom ______ . 3 = __________ Fyra pennor kostar ________ kr eftersom ______ . 3 = __________ Nio pennor kostar ________ kr eftersom ______ . 3 = __________ Åtta pennor kostar ________ kr eftersom ______ . 3 = __________

    Man kan köpa __________ pennor för 15 kr eftersom ______ . 3 = 15   Man kan köpa __________ pennor för 12 kr eftersom ______ . 3 = 12

    Pennor 3 kr styck

  • Tärningar 4 kr styck

    Multiplikation - 4:ans tabell

    Fem tärningar kostar ________ kr eftersom ______ . 4 = __________

    Tio tärningar kostar ________ kr eftersom ______ . 4 = __________ Två tärningar kostar ________ kr eftersom ______ . 4 = __________ Sju tärningar kostar ________ kr eftersom ______ . 4 = __________ Tre tärningar kostar ________ kr eftersom ______ . 4 = __________ Sex tärningar kostar ________ kr eftersom ______ . 4 = __________ En tärning kostar ________ kr eftersom ______ . 4 = __________ Fyra tärningar kostar ________ kr eftersom ______ . 4 = __________ Nio tärningar kostar ________ kr eftersom ______ . 4 = __________ Åtta tärningar kostar ________ kr eftersom ______ . 4 = __________

    Man kan köpa __________ tärningar för 24 kr eftersom ______ . 4 = 24 Man kan köpa __________ tärningar för 16 kr eftersom ______ . 4 = 16

  • Kulor 5 kr styck

    Multiplikation - 5:ans tabell

    Tre kulor kostar ________ kr eftersom ______ . 5 = __________

    Tio kulor kostar ________ kr eftersom ______ . 5 = __________ Två kulor kostar ________ kr eftersom ______ . 5 = __________ Fyra kulor kostar ________ kr eftersom ______ . 5 = __________ Fem kulor kostar ________ kr eftersom ______ . 5 = __________ Sex kulor kostar ________ kr eftersom ______ . 5 = __________ Sju kulor kostar ________ kr eftersom ______ . 5 = __________ Nio kulor kostar ________ kr eftersom ______ . 5 = __________ Åtta kulor kostar ________ kr eftersom ______ . 5 = __________

    Man kan köpa __________ kulor för 25 kr eftersom ______ . 5 = 25 Man kan köpa __________ kulor för 45 kr eftersom ______ . 5 = 45

  • Glassar 6 kr styck

    Multiplikation - 6:ans tabell

    Tio glassar kostar ________ kr eftersom ______ . 6 = __________

    Fem glassar kostar ________ kr eftersom ______ . 6 = __________ Två glassar kostar ________ kr eftersom ______ . 6 = __________ Sju glassar kostar ________ kr eftersom ______ . 6 = __________ Tre glassar kostar ________ kr eftersom ______ . 6 = __________ Sex glassar kostar ________ kr eftersom ______ . 6 = __________ Fyra glassar kostar ________ kr eftersom ______ . 6 = __________ Nio glassar kostar ________ kr eftersom ______ . 6 = __________ Åtta glassar kostar ________ kr eftersom ______ . 6 = __________

    Man kan köpa __________ glassar för 24 kr eftersom ______ . 6 = 24 Man kan köpa __________ glassar för 36 kr eftersom ______ . 6 = 36

  • Giraffer 7 kr styck

    Multiplikation - 7:ans tabell

    Tio giraffer kostar ________ kr eftersom ______ . 7 = __________

    Fem giraffer kostar ________ kr eftersom ______ . 7 = __________ Två giraffer kostar ________ kr eftersom ______ . 7 = __________ Sju giraffer kostar ________ kr eftersom ______ . 7 = __________ En giraff kostar ________ kr eftersom ______ . 7 = __________ Tre giraffer kostar ________ kr eftersom ______ . 7 = __________ Sex giraffer kostar ________ kr eftersom ______ . 7 = __________ Fyra giraffer kostar ________ kr eftersom ______ . 7 = __________ Nio giraffer kostar ________ kr eftersom ______ . 7 = __________ Åtta giraffer kostar ________ kr eftersom ______ . 7 = __________

    Man kan köpa __________ giraffer för 28 kr eftersom ______ . 7 = 28 Man kan köpa __________ giraffer för 42 kr eftersom ______ . 7 = 42

  • Tuggummin 8 kr styck

    Multiplikation - 8:ans tabell

    Tio tuggummin kostar ________ kr eftersom ______ . 8 = __________

    Ett tuggummi kostar ________ kr eftersom ______ . 8 = __________ Fem tuggummin kostar ________ kr eftersom ______ . 8 = __________ Två tuggummin kostar ________ kr eftersom ______ . 8 = __________ Sju tuggummin kostar ________ kr eftersom ______ . 8 = __________ Tre tuggummin kostar ________ kr eftersom ______ . 8 = __________ Sex tuggummin kostar ________ kr eftersom ______ . 8 = __________ Fyra tuggummin kostar ________ kr eftersom ______ . 8 = __________ Nio tuggummin kostar ________ kr eftersom ______ . 8 = __________ Åtta tuggummin kostar ________ kr eftersom ______ . 8 = __________

    Man kan köpa __________ tuggummin för 24 kr eftersom ______ . 8 = 24 Man kan köpa __________ tuggummin för 32 kr eftersom ______ . 8 = 32

  • Donuts 9 kr styck

    Multiplikation - 9:ans tabell

    Tio donuts kostar ________ kr eftersom ______ . 9 = __________

    Fem donuts kostar ________ kr eftersom ______ . 9 = __________ Två donuts kostar ________ kr eftersom ______ . 9 = __________ Sju donuts kostar ________ kr eftersom ______ . 9 = __________ Tre donuts kostar ________ kr eftersom ______ . 9 = __________ Sex donuts kostar ________ kr eftersom ______ . 9 = __________ Fyra donuts kostar ________ kr eftersom ______ . 9 = __________ Nio donuts kostar ________ kr eftersom ______ . 9 = __________ Åtta donuts kostar ________ kr eftersom ______ . 9 = __________

    Man kan köpa __________ donuts för 54 kr eftersom ______ . 9 = 54 Man kan köpa __________ donuts för 27 kr eftersom ______ . 9 = 27

  • Fiskar 10 kr styck

    Multiplikation - 10:ans tabell

    Tio fiskar kostar ________ kr eftersom ______ . 10 = __________

    Fem fiskar kostar ________ kr eftersom ______ . 10 = __________ Två fiskar kostar ________ kr eftersom ______ . 10 = __________ Sju fiskar kostar ________ kr eftersom ______ . 10 = __________ En fisk kostar ________ kr eftersom ______ . 10 = __________ Tre fiskar kostar ________ kr eftersom ______ . 10 = __________ Sex fiskar kostar ________ kr eftersom ______ . 10 = __________ Fyra fiskar kostar ________ kr eftersom ______ . 10 = __________ Nio fiskar kostar ________ kr eftersom ______ . 10 = __________ Åtta fiskar kostar ________ kr eftersom ______ . 10 = __________

    Man kan köpa __________ fiskar för 80 kr eftersom ______ . 10 = 80 Man kan köpa __________ fiskar för 40 kr eftersom ______ . 10 = 40