23
GRĂDINIŢA CU PROGRAM NORMAL CRETESTII DE SUS PROIECT DE ACTIVITATE INTEGRATĂ INSPECTIE SPECIALA GRADUL II 1

Poveste Alba

Embed Size (px)

DESCRIPTION

alba ca zapada

Citation preview

Page 1: Poveste Alba

GRĂDINIŢA CU PROGRAM NORMAL CRETESTII DE SUS

PROIECT DE ACTIVITATE INTEGRATĂINSPECTIE SPECIALA

GRADUL II

ED.ANDOROI IRINA-VERONICA GRUPA-COMBINATA

DATA:01.04.2014

1

Page 2: Poveste Alba

''S-O AJUTAM PE ZANA POVESTILOR''

TEMA DE STUDIU: ,,Cu ce si cum exprimam ceea ce simtim''TEMA SĂPTĂMÂNII INDEPENDENTE: ,,Calatorie in lumea povestilor''TEMA ZILEI: ,,S-o ajutam pe Zana Povestilor''FORMA DE REALIZARE: activitate integrată ALA1+ALA2+ADE (DLC, DOS)+ADP ACTIVITĂŢI DE ÎNVĂŢARE:ADP, ALA1, Domenii experienţiale ( ADE): Limbă şi comunicare( DLC), Domeniul Om si societate-activitate practica (DOS), ALA2.FORMA DE ORGANIZARE: Frontală, pe grupuri mici, individualTIPUL DE ACTIVITATE: Consolidare-verificare de cunoştinţe.MIJLOC DE REALIZARE: Repovestire, colorare si lipire

. SCOPUL: formarea deprinderii de a expune o povestire ajutandu-se

de imagini si exprimându-şi ideile, sentimentele faţă de anumite personaje şi faţă de acţiunile acestora; verificarea si consolidarea deprinderilor de munca independenta utilizand unelte simple de lucru pentru realizarea unei activitati practice.

I. ATIVITĂŢI PE DOMENII EXPERIENŢIALE (ADE): DOMENIUL LIMBĂ ŞI COMUNICARE: SUBIECTUL: ,, Albă ca zăpada şi cei şapte pitici”

MIJLOC DE REALIZARE: Repovestire

2

Page 3: Poveste Alba

OBIECTIVE OPERAŢIONALE: -sa intuiasca povestea dupa animite detalii; - sa urmareasca imaginile si concomitent sa inceapa repovestirea; -să prezinte pe scurt povestirea, redând ideile principale;

-să caracterizeze personajele pozitive şi cele negative; -sa utilizeze un limbaj corect, coerent si expresiv; – să compare personajele negative cu cele pozitive; – să-şi imagineze o altă variantă de desfăşurare a acţiunii – să dea alt final povestirii

să cultive sentimente de solidaritate faţă de cei aflaţi în suferinţă.

DOMENIUL OM SI SOCIETATE (activitate practica) :

SUBIECTUL: '' Cosul cu mere sanatoase''-lucrare colectiva MIJLOC DE REALIZARE :colorare si lipire

OBIECTIVELE OPERAŢIONALE : -sa intuiasca ce are de facut cu materialul distributiv; -sa execute exercitii de incalzire a muschilor mici ai manutelor: -sa utilizeze uneltele de lucru specifice asigurand siguranta pro- pie si a colegilor; -sa execute individual tema primita; -sa lipeasca cu totii la cos ,obtinand o lucrare colectiva; -sa participe la activitate activ si constient; -sa pastreze linistea si acuratetea la locul de munca. INTALNIREA DE DIMINEATA:''NUMESTE O POVESTE'' (BRAINSTORMING)-salutul prezenta ,calendarul naturii,stabilirea temei de astazi. RUTINE:''Suntem cei mai cuminti si ordonati pitici'' -deprinderea de a participa cuminti si civilizati la activitatile propuse.

TRANZITII: ''NOI SUNTEM PITICII''-intonare cantec si mersul piticului;

3

Page 4: Poveste Alba

''BAT DIN PALME ''-joc cu text si cant. ''Daca ne ve-ti scuza/ Noi rapid ne vom schimba /Si cu un alt

dans va vom incanta''.

II. ACTIVITĂŢI LIBER ALESE (ALA1): CONSTRUCTII:

SUBIECTUL: ,,Căsuţa piticilor''

MIJLOC DE REALIZARE: imbinare cuburi Lego. MATERIALE FOLOSITE:cuburi de constructii OBIECTIVE OPERAŢIONALE:

- să efectueze operaţii simple de lucru: imbinarea cuburilor de constructii;- sa lucreze in echipa pentru realizarea temei date.- să manifeste stabilitate şi perseverenţă în activitate;- să îşi exprime opinia faţă de lucrarea proprie şi faţă de lucrarea

celorlalţi, motivându-şi părerea.

JOC DE MASA -puzzel:SUBIECTUL: ,,CENUSAREASA”

MATERIALE FOLOSITE: piese de puzzelOBIECTIVE OPERAŢIONALE:- să imbine piesele de puzzle obtinand imaginea dorita;- sa lucreze in grup pentru realizarea temei date.

4

Page 5: Poveste Alba

BIBLIOTECA: SUBIECTUL: ''Descurca povestea si gaseste intrusul''

MATERIALE FOLOSITE: imagini din povestea ''Scufita rosie'',o imagine din alta poveste;OBIECTIVE OPERAŢIONALE:- sa recunoasca povestea :- sa ordoneze imaginile in ordinea desfasurarii actiunilor;- sa gaseasca imaginea ce nu apartine povestii ,recunoscand si povestea

din care face parte ;- sa lucreze in echipa pentru realizarea sarcinilor.

ARTA:-colorare SUBIECTUL:''PRINTESE''

MATERIALE FOLOSITE:siluiete de printese pentru coloratOBIECTIVE OPERATIONALE: -sa recunoasca printesa si din ce poveste face parte; -sa coloreze pastrand conturul ; -sa pastreze pozitia corecta a corpului in timpul lucrului.

III. ACTIVITĂŢI LIBER ALESE (ALA2):SUBIECTUL:'' Dansăm pentru Zana Povestilor''”

Dans modern – “Samba florilor''

5

Page 6: Poveste Alba

''Valsul Albei ca Zapada''

Obiective operaționale:- să execute corect, în ritmul muzicii, exercițiile stabilite dovedind coordonare ,ritm şi o bună orientare spațială;- să exprime,prin mimica,starea sufleteasca din timpul dansului

STRATEGII DIDACTICE: METODE ŞI PROCEDE:Brainstorming,explicaţia,demonstraţia,sur-

priza,conversaţia euristică, explozia stelara, munca în echipă şi în perechi, turul galeriilor, exerciţiul, predictia .

MIJLOACE DE ÎNVĂŢĂMÂNT: planşe cu secvenţele din povestire, ecusoane , macheta, coşuleţe, hârtie cartonata de culoare albă, carioca, creioane colorate, foarfece, coşuleţ, lipici, mere , imaginile din poveste, machetă, siluete cu pitici şi albă ca zăpada pentru machetă, puzzle,piese de constructii ,siluete de printese pentru colorat,plansa cu cosul pentru mere,C.D.cu cantece, calculator, boxe.

EVALUARE:orala,individuala,colectiva,aplauze,stimulente sau recompenseLOC DE DESFASURARE:-sala de grupaDURATA ACTIVITATILOR:-o zi

BIBLIOGRAFIE: Curriculum pentru învăţământul preşcolar (3-6/7ani), M.E.C.I.2008 Ghid pentru proiecte tematice. Activităţi integrate pentru preşcolari.

Editura Didactica Publishing House 2008. Programa instructiv educativă în grădiniţele de copii, editura Didactică

şi Pedagogică, Bucureşti, 2005. Aspecte teoretice şi practice în abordarea metodei proiectelor la

vârstele timpurii. ISJ Galaţi/CCD Galaţi/Editura Şcoala Gălăţeană 2007.

6

Page 7: Poveste Alba

7

Activitate integrată: ,,S-O AJUTAM PE ZANA POVESTILOR''Activităţi pe domenii experienţiale:Domeniul limbă şi comunicare ,, Albă ca zăpada şi cei şapte pitici” -repovestire dupa imaginiDomeniul om si societate :''Cosul cu mere ''(activitate practica),lucrare colectiva

BIBLIOTECA:''Descurca povestea si

gaseste intrusul''Ordonarea imaginilor

CONSTRUCTII

,,Căsuţa piticilor”Imbinare piese de constructii.

JOC DE MASA:''CENUSAREASA''

PuzzleImbinarea pieselor de

puzzle

ARTA:''PRINTESE''ColorareSa coloreze siluetele de printese

Page 8: Poveste Alba

SCENARIUL ZILEI

Ziua incepe cu intalnirea de dimineata,cand utilizand metoda Brainstorming,copiii vor numi cate o poveste cunoscuta de ei .Se stabilesc copiii prezenti, calendarul naturii ,ziua si data , precum si tema zilei.

Educatoarea le spune copiilor ce a visat ea :ca a visat-o pe zana povestilor ;cum arata ea si ce dorea ea .Zana povestilor ne-a propus ca noi sa lucram frumos la centre si poate ca pe parcursul zilei ne va face o surpriza.

Astfel ca acestia se vor organiza pe centre in functie de simbolul avut inpiept:

Constructii:construim ''Casuta piticilor''; Biblioteca:copiii vor descurca povestea si vor gasi imaginea

nepotrivita; Arta:copiii vor colora frumos siluiete de printese iubite de acestia; Joc de masa:vor imbina piese de puzzle.

La sfarsitul lucrului pe centre, copiii se transforma in mici observatori si merg pe la fiecare grupa ,apreciind cum au lucrat copiii, aplaudandu-i.

Utilizand tranzitia ''Noi suntem piticii''-joc cu text si cant ,copiii vor parasi sala de grupa, indreptandu-se spre toaleta si spre spalator ,dupa care vor lua masa.

Dupa servirea mesei ,ne pregatim pentru activitatile pe domenii experientiale. In sala de grupa isi va face aparitia surpriza promisa-Zina povestilor va intra in sala de grupa .

Aceasta le cere copilor sa recunoasca povestea ,descoperind o macheta.Apoi ii roaga sa o ajute sa-si aminteasca povestea ,aducandu-le si un mic ajutor -imagini din poveste.

Copiii vor recunoaste povestea si o vor repovesti dupa imaginile aduse de Zana povestilor.

Zana povestilor va descoperi si alte surprize ,utilizand bagheta magica -un cos pe care copiii o sa il umple cu mere sanatoase pentru Alba ca zapada.

Prin tranzitia ''Bat din palme'' , copiii vor merge la masute asteptand indicatiile educatoarei.Grupa mica va colora mere , le va lipi apoi la cos, iar ceilalti copii vor decupa si lipi, vor completa cosul cu mere.Se va obtine o lucrare colectiva, pe care o vor admira cu totii si o vor aplauda.

Educatoarea propune copiilor inca un joc-''Explozia stelara'', astfel vom realiza feed-backul.

8

Page 9: Poveste Alba

Ziua se termina in pasi de dans -dans modern si ''Valsul Albei ca zapada''.

Pentru a multumi copiilor Zana povestilor ,cu o ultima vraja va descoperi un cos cu mere adevarate ,impartindu-le copiilor.

La revedere Zana a povestilor, te mai asteptam la noi!

9

Page 10: Poveste Alba

EVENIMENTUL DIDACTIC CONŢINUTUL ŞTIINŢIFIC

STRATEGIA DIDACTICĂEVALUAREMetode şi

procedeeMijloace de învăţământ

Forma de organizare

1 Pregătirea pentru activitate

Copiii au primit doamnele invitate cu o mica surpriza ; dupa ce le-au urat ''Bun venit!''se vor aseza in semicerc.

Conversaţia surpriza

Fond muzicalflori naturale

frontal Comportamen tal-emotionala

2 Captarea atenţiei Se realizează prin povestirea de catre educatoare a visului ei de peste noapte( cu Zana povestilor).

povestirea frontal

3. Anunţarea temei ţi a obiectivelor

Educatoare propune copiilor ca sa lucreze pentru Zana povestilor,mai intai pe centre:

Constructii:sa construiasca casuta piticilor;

Arta:sa coloreze printese din povesti;

Joc de masa:sa imbine piesele ,obtinand o imagine;

Biblioteca:sa descurce povestea ordonind imaginile, si gasind imaginea nepotrivita.

Explicaţia

Conversaţia

Frontal Orală

4. Reactualizarea Se realizează prindescoperirea Surpriza Macheta cu

1

Page 11: Poveste Alba

cunoştinţelor dobândite anterior

unei machete si recunoasterea povestii din care face parte- ,,Albă ca zăpada şi cei şapte pitici”

- Cine e personajul principal din poveste?

- Ce a păţit Albă ca zăpada?- De ce a fost botezată aşa?

Conversaţia Alba ca zapada Frontal Orală

5.Dirijarea învăţării şi obţinerea performanţelor

Educatoarea le p Copiii sunt invitati sa se grupeze la sectoare in functie de simbolurile avute pe ecusoane

Li se vor explica sarcinile pe care le au de îndeplinit astfel: unii vor colora printese (grupa mica), altii vor construi casuta piticilor, altii vor rezolva puzzelul, altii vor ordona imaginile povestii pe care o vor recunoaste.Copiii vor lucra pe grupe, in echipa pentru realizarea temei date .Dupa terminarea lucrului fiecare grupa de copiii vor merge pe la fiecare centru apreciind lucrarile celorlalti copii.

Conversaţia Explicaţia

exercitiul

Demonstra-ţia

exercitiul

turul galeriei

Siluiete de printesecreioane coloratepuzzle imagini din povesticuburi Lego

Individual

pe grupe Orala

1

Page 12: Poveste Alba

Prin tranzitia ''Noi suntem piticii'' se face trecerea catre activitatea integrata ''S-o ajutam pe Zana povestilor!''Zana povestilor va veni la noi la grupa aducand cu ea multe surprize.Cu bagheta magica zana va descoperi macheta cu poveste si imaginile povestii''Alba ca zapada'' rugand copii sa o ajute sa-si reaminteasca toata povestea.Copiii vor recunoaste povestea incepand repovestirea acesteia ,ajutati fiind de imaginile pe care educatoarea le va afisa .Tot printr-o vraja zana va descoperi o alta surpriza -un cos care va trebui umplut cu mere pentru ''Alba ca zapada'' .Prin tranzitia ''Bat din palme:clap, clap, clap, /Din picioare :trap, trap, trap,/Ne-nvartim, ne rasucim ,/Si spre

surpriza

Explicaţiapredictia

povestirea dupa imagini

observatia

Zana povestilormachetaimagini din povesti bageta magicapoliestiren

frontaloral-comportamentala

1

Page 13: Poveste Alba

mese toti pornim!'' copiii vor merge la masute unde vor intui materialul distributiv.Educatoarea explica sarcinile de lucru, si dupa incalzirea muschilor mici ai manutelor acestia vor trece la lucru.Copiii de grupa mica vor colora mere ,cei de grupa mare vor decupa si lipi mere ,dupa terminarea lucrului, fiecare copil va lipi produsul obtinut la cos, obtinandu-se o lucrare colectiva -''Cosul cu mere ''.Educatoarea urmareste lucrul fiecaruia,da indicatii si intervine acolo unde este nevoie ,le aminteste copiilor sa pastreze linistea si ordinea la locul de lucru.

jocul

exercitiul

explicatia

jocul pe grupe orala

individuala

6. Obţinerea performanţelor.

Lucrarea obtinuta va fi apreciata si aplaudata de toata lumea.Cosul cu mere obtinut va fi dat Zanei povestilor ca sa-l duca Albei ca zapada , din partea copiilor.

aprecierea Cosul cu mere obtinut

frontal orala

1

Page 14: Poveste Alba

7.realizarea feed-back-ului

Educatoarea va desfăşura cu copiii un joc folosind metoda interactivă ''Explozia stelara''-copiii se aleg intre ei formand 5 grupe ,fiecare grupa va formula intrebari celorlalti ,folosind interogatiile:cine?, ce?,unde?, cand?, de ce?,avand ca tema povestea ''Alba ca zapada''.

Explozia stelara

Stelute,cifre

Pe grupe orala

8. Evaluarea activităţii

Copiii vor comunica impresii despre participarea la activitatea zilei impreuna cu Zana povestilor.

Conversaţia

9. Încheierea activităţii.

Copiii vor dansa pentru Zana povestilor dans modern,apoi isi vor lua ramas bun de la ea in pasi de vals , iar Zana povestilor , pentru a le multumi copiilor ,printr-o ultima vraja va descoperi un cos cu mere adevarate, sanatoase, servind copiii.

Joculdansul

CalculatorCD

In perechi Orală

1

Page 15: Poveste Alba

1