21
R O M Â N I A MINISTERUL EDUCAŢIEI NAŢIONALE INSPECTORATUL ŞCOLAR SĂLAJ ŞCOALA GIMNAZIALĂ “CORNELIU COPOSU” Cod poştal 450129, Str. S. Bărnuţiu nr. 75, Zalău, jud. Sălaj, tel: 0260 - 612381, fax: 0260 – 660784, DATA: 23.04.2015 UNITATEA DE ÎNVĂŢĂMÂNT: Şcoala Gimnazială “Corneliu Coposu” Zalău CLASA: Pregătitoare PROF. ÎNV.PRIMAR: Boita Lavinia-Flavia ARIA CURRICULARĂ: Matematică şi Ştiinţe ale naturii DISCIPLINA: Matematică şi explorarea mediului UNITATEA TEMATICĂ: „Salutare primăvară” SUBIECTUL LECŢIEI: Adunarea şi scăderea cu şi fără trecere peste ordin în concentrul 0 -31 FORMA DE REALIZARE: activitate integrată TIPUL LECŢIEI: consolidare şi sistematizare de cunoştinţe DISCIPLINE INTEGRATE: Comunicare în limba română Matematică şi explorarea mediului Dezvoltare personală Arte vizuale şi abilităţi practice COMPETENŢE SPECIFICE: Matematică şi explorarea mediului 1.1. Recunoaşterea şi scrierea numerelor în concentrul 0-31; 1.2. Compararea numerelor în concentrul 0-31;

proiect didactic

Embed Size (px)

DESCRIPTION

proiect de lectie

Citation preview

PROIECT DE LECIE

R O M N I A

MINISTERUL EDUCAIEI NAIONALEINSPECTORATUL COLAR SLAJCOALA GIMNAZIAL CORNELIU COPOSU

Cod potal 450129, Str. S. Brnuiu nr. 75, Zalu, jud. Slaj,

tel: 0260 - 612381, fax: 0260 660784,

DATA: 23.04.2015UNITATEA DE NVMNT: coala Gimnazial Corneliu Coposu ZaluCLASA: Pregtitoare

PROF. NV.PRIMAR: Boita Lavinia-FlaviaARIA CURRICULAR: Matematic i tiine ale naturiiDISCIPLINA: Matematic i explorarea mediului UNITATEA TEMATIC: Salutare primvar

SUBIECTUL LECIEI: Adunarea i scderea cu i fr trecere peste ordin n concentrul 0 -31FORMA DE REALIZARE: activitate integrat

TIPUL LECIEI: consolidare i sistematizare de cunotine DISCIPLINE INTEGRATE:

Comunicare n limba romn

Matematic i explorarea mediului

Dezvoltare personal Arte vizuale i abiliti practice

COMPETENE SPECIFICE:Matematic i explorarea mediului

1.1. Recunoaterea i scrierea numerelor n concentrul 0-31;

1.2. Compararea numerelor n concentrul 0-31;

1.4. Efectuarea de adunri i scderi n concentrul 0-31, prin adugarea /extragerea a 1-5 elemente dintr-o mulime dat;

5.2. Rezolvarea de probleme n care intervin operaii de adunare sau scdere cu 1-5 uniti, n concentrul 0-31, cu ajutorul obiectelor.

Comunicare n limba romn1.1.Recunoaterea unor detalii dintr-un mesaj scurt, rostit clar i rar.1.3. Identificarea sunetului iniial i/ sau final dintr-un cuvnt, a silabelor i a cuvintelor din propoziii rostite clar i rar. Dezvoltare personal2.1. Recunoaterea emoiilor de baz n situaii simple, familiar;2.2. Identificarea i aplicarea regulilor de comunicare specifice n activitatea colar.Arte vizuale i abiliti practice1.1. Sesizarea semnificaiei unui mesaj visual simplu, exprimat prin desen/ pictur/modelaj/colaj/ film/ desen animat, care reflect un context familiar;2.4. Transformarea unui material prin tehnici simple.OBIECTIVE OPERATIONALE: O1 s numere corect, logic, cursiv, cresctor i descresctor, fr a utiliza materiale de sprijin, n concentrul 0 - 31;

O2 s compun/descompun numere date, utiliznd dac este nevoie material de sprijin;

O3 s efectueze corect operaii de adunare i scdere n concentrul 0 31; O4 s foloseasca corect terminologia specific operaiilor de adunare i scdere;O5- s rezolve corect probleme ce presupun efectuarea unor operaii de adunare i scadere n concentrul 0 - 31;

STRATEGIA DIDACTIC:

A) METODE I PROCEDEE: - jocul didactic, explicaia, exerciiul, conversaia, observaia, problematizarea, munca independent.B) MATERIALE DIDACTICE: Zna Primvara, tablou de primvara, flipchart, coli A3 cu probleme ilustrate, prezentare Power-Point, fi de munc independent, carioc, creioane colorate.

C) FORME DE ORGANIZARE: frontal, pe grupe, individual;REGULILE DE JOC: Activitatea se desfoar frontl, pe grupe i individual, n funcie de cele 8 plicuri pe care le propun spre rezolvare elevilor, 2 plicuri frontal i individual, 6 plicuri pe grupe. Fiecare rspuns corect va fi recompensatcuofloricic cu care vor mpodobi pomiorul adusde Zna Primvara.ELEMENTE DE JOC: competiia, aplauze, Panoul cu Pomiorul trist. RESURSE TEMPORALE: 50 minute: 35 minute activitatea + 15 minute activitate n completare

RESURSE UMANE: 30 eleviRESURSE SPATIALE: sala de clasFORME SI TEHNICI DE EVALUARE: observarea sistematica a comportamentului elevilor, aprecieri verbale, evaluarea reciproc, analiza produselor activitii.BIBLIOGRAFIE:

Curs formare: Organizarea interdisciplinar a ofertelor de nvare pentru formarea competenelor cheie la colarii din clasele I-IV - program de formare continu de tip blended learning pentru cadrele didactice din nvtmntul primar;

MECTS -Programa pentru disciplinele: Comunicare n limba roman, Matematic i explorarea mediului, Educaie pentru societate, Dezvoltare personal, Muzic i micare, Arte vizuale i abiliti practice, aprobat prin ordinul ministrului nr.3656/29.03.2012, Bucureti;

Ghidul cadrului didactic- clasa pregatitoare, Editura Didactic Publishing House, 2012;

Revista nvmntului Precolar, numr tematic de proiectare integrat, Editura Arlequin, 2009. Ghidul cadrului didactic pentru clasa pregtitoare, Editura Delta Cart Educaional-Piteti, 2013.

Anexa 3

ETAPELE

LECIEIOb. op.CONINUTUL INFORMAIONAL AL LECIEISTRATEGII DIDACTICEEvaluare

Metode si procedeeResurse materialeForme de organi-zare

1. Moment organizatoric(Asigurarea condiiilor necesare bunei desfurri a activitii.

Pregtirea materialelor necesare desfurrii n bune condiii a leciei.Conversaia FrontalObservarea sistematic

2.Reactualizara cunotinelor

( Verificarea cunostintelor se face cu ajutorul exercitiilor de calcul mintal: Care sunt vecinii lui 23 ? Dar vecinii lui 17?

Care sunt numerele mai mici dect 11?

Care sunt cifrele pare? Dar cele impare?

Care sunt operaiile nvate?

Care este semnul adunrii? Dar al scderii? Cum se numete rezultatul adunrii?

Cum se numete rezultatul scderii? Descompune numrul 13 n zeci i uniti.

Descompune numrul 27 n zeci i uniti.Gndete i rspunde:7 fluturi vin la mas

Iat zboar i-o albin.

Ci la mas o s vin?

Dis de diminea ,

9 vrbii concerteaz .

2 iat au zburat

Cte vrbii-au mai rmas?

La poarta Reginei Mari ,

Stau de paz 2 bondari .

Pentru toamn, pentru iarn ,

8 albine aduc hran .

Ia ghicete dac tii,

Cte albine n stup vor fi ?Conversaia

ExerciiulGhicitoriFrontal

FrontalObservarea sistematicCapacitatea copiilor de a rspunde corect la

ntrebri

Aprecieri verbale

2. Captarea atenieiO3( Joc didactic - ,, Potriveste,,

Potrivete literele n csue i vei afla cine ne va ajuta azi la matematic. (Anexa 1). 10+10= P 20 -10= I 19-10= V 17- 5 = M 12+ 3= R 6+10=

15 - 1 5=A

20

15

10

1216

9

0

1513

Joc didacticFlipchartFrontal

Observarea sistematic

3.Anunarea

temei i a obiectivelor

(Cu cuvntul gsit formulai propoziii. Desprii n silabe cuvntul Primvara. Precizai cte silabe are cuvntul. Care este sunetul iniial al cuvntului, apoi sunetul final.

Aduc la cunotin copiilor c la aceast or, Zna Primvara este trist, deoarece un vnt puternic i aspru a luat n zbor toate florile de pe pomiori i pomiorul este de asemenea foarte trist. Voi arta elevilor pomul i voi pune ntrebri elevilor pentru a ajunge cu ei la concluzia c n aceast perioad pomii trebuie s fie nflorii.Voi cere elevilor s aeze emoticonul corespunztor emoiei pe care o au Zna Primvara i Pomiorul.

Totui putem s le facem fericite pe cele dou personaje, dac vom rspunde corect la sarcinile pe care le avem pregtite pentru ora de matematic i explorarea mediului. La fiecare rspuns corect Vntul nu mai poate ine florile la el i va elibera cate o floricic cu care noi vom mpodobi pomiorul redndu-i astfel zmbetul.n cazul n care elevii vor rspunde corect, o vor ajuta pe Zna Primvar i vor ctiga prietenia ei, utiliznd jocul cu numerele din concentrul 0 31, recunoatere i scriere a numerelor n concentrul 0-31, comparare a numerelor i efectuare de adunri i scderi.ConversaiaPlan, Pom,

Flori,

Flipchart.

FrontalObservaresistematic

4.Consolidarea i sistematizarea cunotinelor

O1O2O3

O4O5( Vom rezolva pe rnd fiecare sarcin. La fiecare sarcin corect rezolvat vom pune cte o floricic pe pom. Sarcina 1Couletul cu surprize-Frontal i individual Cte un copil va extrage din coulet cte un jeton pe care este scris o adunare sau o scdere pe care o vor rezolva. De-asemenea vor exista cteva jetoane cu diverse ntrebri cum ar fi:Care sunt lunile de primvar?

Ce emoie ai cnd observi c un copil arunc hrtii pe jos?

Cine este vestitorul primverii?

Activitate pe echipe. (Anexa 2) Fiecare grupa va primi plicuri cu sarcini difereniate. Fiecare grup va avea scris pe plic o liter. La finalul sarcinii liderul de echip sau un alt elev desemnat va citi rezolvarea exerciiilor i apoi se va lipi litera pe un suport. Se va forma cuvntul BRAVO! Sarcina 2-Activitate pe grupe BDescompune numerele:

26

29

18

31

20 ____ ___ 9 __ 8 ___ 1

Pe o coala de flipchart sunt scrise mai multe numere formate din zeci i uniti pe care cte un copil le va descompune n zeci ntregi i unitti . Sarcina 2-Activitate pe grupe ROrdoneaz cresctor i descresctor numerele : 7,3,15,24,12 .

Sarcina 2- Activitate pe grupe AScrie vecinii numerelor:

____ 12____

____25_____

____30_____

____9_____

____22_____

____19____

___21____ ____29____ Activitate pe grupe Vncercuiete numerele pare i subliniaz numerele impare!

7, 13, 16, 19, 22, 26, 31.

Activitate pe grupe OComparai perechile de numere:

14 24 23 19 30 10

13 13 14 24 29 29

19 21 20 16 9 11 Activitate pe grupe !Continu numrtoarea:

19; 20; 21; ____; ____; ____; 25

30; 29; 28; ____; ____; ____; 24

14; 16; 18; ____; ____; ____; 26

Sarcina 3- Frontal i individualPune semnul matematic corespunztor i apoi citete operaia corect.

205= 25 16 3=19

22 2=20 14 3 =17

15 4=19 18 3 =15

Sarcina 4Compunei probleme dup imaginile date, apoi rezovai problema i aflai rspunsul corect.( Anexa 3) La fiecare sarcin corect rezolvat vor primi cte o floricic pe care o vor aeza pe pomiorul din faa clasei.Cnd activitatea se realizeaz pe grupe, fiecare elev care rezolv corect sarcina va primi cte o floricic pe care o vor pune pe pomior pentru a-l mpodobi de flori.

Conversaia

ExerciiulExplicaia

ExerciiulJocul didactic matematicExerciiul

ProblematizareaPlan, Pomior,

Floricele, bilete cu sarciniPlan,pomior,floricele bilete cu sarcini

IndividualFrontal

Activitate pe grupeActivitate pe grupe

ActivitateindividualAnaliza rspunsu-rilor

Aprecierea verbal

Observarea sistematicAnaliza rspunsu-rilor

Aprecierea verbal

Observarea sistematicEvaluarea activitii de grup

Rspuns corect-floricic pentru pomior

Evaluare

formativ oral

5. Obinerea performanei

O2O3O4O5

( Se obine prin rezolvarea exerciiilor i problemelor ilustrate din prezentarea Power-Point, pe care o s-o rezolvm.Conversaia

Exerciiul

LaptopVideoproiector

Prezentare Power-PointFrontal

IndividualObservarea sistematic

6.Evaluarea activitiiActiviti n completareO5(Se realizeaz printr-o fi de lucru pe care vor avea de rezolvat 3 probleme ilustrate.(Anexa 4)Dup finalizare se va realiza o verificare a fiei mpreun cu elevii.

Se vor citi rezolvrile corecte ale celor trei probleme, iar elevilor se va cere s se autoevalueze. Astfel pentru fiecare problem corect rezolvat, elevii vor pune o stelu pe fi. Dac elevii nsumeaz trei stelue au realizat corect fia de lucru. Elevii vor colora florile i insectele de pe fia, iar la final vor interpreta Cntecul numerelor.

Explicaia

Exerciiul

Fie de lucruFrontalIndividualEvaluarea activitii elevilor

7. ncheierea

leciei(Fac aprecieri generale i individuale asupra participrii elevilor la lecie, precum i asupra comportamentului lor pe parcursul orei.ConversaiaFrontal

Anexa 1 10+10= P 20 -10= I 19-10= V 17- 5 = M 12+ 3= R 6+10= 15 1 5=A

2015101216901513

PRIMVARA

Anexa 2

BDescompune numerele:

26

29

18

31

14 23

20 ____ ___ 9 __ 8 ___ 1 10 ___ ___ ROrdoneaz cresctor i descresctor numerele : 7, 3, 15, 24, 12, 17, 30, 22._______________________________________________________________________________________

AScrie vecinii numerelor:

____ 12____

____25_____

____30_____

____9_____

____22_____

____19____

___21____ ____29____

Vncercuiete numerele pare i subliniaz numerele impare!4, 7, 13, 16, 19, 22, 26, 27, 30, 31.

O

Comparai perechile de numere:

14 24 23 19 30 10

13 13 14 24 29 29

19 21 20 16 9 11 !

Continu numrtoarea:

19; 20; 21; ____; ____; ____; 25

30; 29; 28; ____; ____; ____; 24

14; 16; 18; ____; ____; ____; 2 Anexa 4 Rezolv problemele

1.

RSPUNS: FLORI

2.

RSPUNS:AU RMAS RSPUNS: ALBINE

3. RSPUNS:AU RMAS

BUBURUZE

PAGE