17
PROIECT DIDACTIC DATA: 4 mai 2006 CLASA: a IV a INVATATOARE: Laurentia Ciorpac DISCIPLINA:Istorie (Aceasta activitate se propune a fi o activitate transdisciplinara) SUBIECTUL: Unirea Principatelor romane si reformele lui Alexandru Ioan Cuza TIPUL LECTIEI: consolidare si sistematizare de cunostinte TIMPUL: 50 de minute SCOPUL ACTIVITATII: familiarizarea elevilor cu personalitatea marelui domnitor Alexandru Ioan Cuza si cu a momentului in care s-a infaptuit Unirea OBIECTIVE CADRU : - înţelegerea şi reprezentarea timpului şi a spaţiului istoric ; - cunoaşterea şi folosirea surselor istorice ; - investigarea şi interpretarea faptelor şi proceselor istorice ; - înţelegerea şi utilizarea limbajului de specialitate OBIECTIVE OPERAŢIONALE : - să demonstreze unitatea dintotdeauna a românilor prin : continuitatea pe aceleaşi meleaguri, lupta comună, unitatea de limbă, de cultură, de datini şi obiceiuri; - să prezinte Unirea ca ideal permanent al românilopr de pretutindeni, menţionând momente semnificative de luptă pentru formarea statului unitar român ; - să evidenţieze rolul revoluţionarilor de la 1848 în pregătirea unirii; - să desprindă însuşirile şi caracteristicile specifice domnitorului Alexandru Ioan Cuza ; - să conştientizeze importanţa realizărilor şi schimbărilor înfăptuite de Cuza ; 1

Proiect Didactic Cuza

Embed Size (px)

DESCRIPTION

unirea principatelor romane.Al.I.Cuza

Citation preview

Page 1: Proiect Didactic Cuza

PROIECT DIDACTIC

DATA: 4 mai 2006CLASA: a IV a INVATATOARE: Laurentia CiorpacDISCIPLINA:Istorie(Aceasta activitate se propune a fi o activitate transdisciplinara)SUBIECTUL: Unirea Principatelor romane si reformele lui Alexandru Ioan CuzaTIPUL LECTIEI: consolidare si sistematizare de cunostinteTIMPUL: 50 de minuteSCOPUL ACTIVITATII: familiarizarea elevilor cu personalitatea marelui domnitor Alexandru Ioan Cuza si cu a momentului in care s-a infaptuit Unirea

OBIECTIVE CADRU : - înţelegerea şi reprezentarea timpului şi a spaţiului istoric ;- cunoaşterea şi folosirea surselor istorice ;- investigarea şi interpretarea faptelor şi proceselor istorice ;- înţelegerea şi utilizarea limbajului de specialitateOBIECTIVE OPERAŢIONALE :- să demonstreze unitatea dintotdeauna a românilor prin : continuitatea pe aceleaşi meleaguri, lupta comună, unitatea de limbă, de cultură, de datini şi obiceiuri;- să prezinte Unirea ca ideal permanent al românilopr de pretutindeni, menţionând momente semnificative de luptă pentru formarea statului unitar român ;- să evidenţieze rolul revoluţionarilor de la 1848 în pregătirea unirii;- să desprindă însuşirile şi caracteristicile specifice domnitorului Alexandru Ioan Cuza ;- să conştientizeze importanţa realizărilor şi schimbărilor înfăptuite de Cuza ;- să inţeleagă noţiunea de reformă , integrând-o în contextul istoric ;- să participe activ şi afectiv la lecţie;- să manifeste interes pentru evenimentul istoric;- să localizeze în timp şi spaţiu evenimentul istoric

1. OBIECTIVE COGNITIVE:

1

Page 2: Proiect Didactic Cuza

O1- sa raspunda la intrebari referitoare la personalitatea lui Alexandru Ioan Cuza si Unirea de la 1859 avand la dispozitie un timp limitat;O2- sa stabileasca evenimentele importante petrecute in timpul domniei lui Alexandru Ioan Cuza;

O3- sa completeze posterul cu imagini puse la dispozitie;O5- sa prezinte posterul realizat evindentiind aspectele prin care se diferentiaza de celelalte lucrari;O6- sa delimiteze pe harta, cu stegulete, Romania din vremea domniei lui Cuza; O7 - sa dramatizeze un text literar

2. OBIECTIVE AFECTIVE:

O8- să manifeste atenţie şi toleranţă faţă de partenerul de dialog;O9- sa participe activ la activitatile initiate in cadrul grupei de lucru.

3. OBIECTIVE PSIHOMOTRICE:

O10- sa realizeze din piesele de puzzle puse la dispozitie portretul lui Alexandru Ioan Cuza;O11 – sa realizeze postere care sa reprezinte Unirea si figura domnitorului;O12 - sa delimiteze spatial pe harta teritoriul Romaniei din1859

RESURSE: PROCEDURALE:a) metode si procedee traditionale: explicatia, conversatia, exercitiul, studiu de caz, jocul de rol, expunerea, lectura individuala, comparatia, sintezab) metode active de invatare: proiectul, metoda R.A.I. metoda cubului, a ciorchinelui, a diamantului c) forme de organizare: frontal, individual, pe echipe MATERIALE: harta Romaniei de la 1859, postere, markere, imagini cu domnitorul Alexadru Ioan Cuza, cu personalitati din perioada

1859-1866, materiale pentru fiecare echipa ( citate, legende, informatii istorice, etc), clopotel, foarfece, lipici BIBLIOGRAFICE:a) de specialitate:

*Liviu Burlec, Istoria romanilor, manual pentru clasa a IV a, Editura ALL

* Simona Grigore Istoria romanilor, manual pentru clasa a IV a, Editura Sigma * Victoria Padureanu, Istoria romanilor, Material complementar pentru clasa a IV –a, Editura Coressi

2

Page 3: Proiect Didactic Cuza

* Aglaia Buduroi, Istoria romanilor, auxiliar pentru elevi si cadre didactice, Editur Euristica * Dumitru Almas, “Povestiri istorice”

b)psihopedagogice:Curriculum nationalwww.didactic.ro

OBOP

EVENIMENTUL DIDACTIC

DURATA

CONTINUTUL INSTRUCTIV - EDUCATIV

ACTIVITATEA ELEVILOR RESURSEMETODE SI PROCEDEE

FORME DE ORGANIZARE

MATERIALE

MOMENT ORGANIZATORIC

1’ -Se pregatesc materialele ce vor fi folosite pe parcursul intregii activitati;

-Se pregatesc pentru inceperea activitatii

Harta, portretul domnitorului, materiale - puzzle, matrriale – poster,

SPARGEREA GHETII

3’ -Joc de energizare:CercurileSe formeaza doua cercuri concentrice cu numar egal de participantiSe dau diferite comenzi (stati nas in nas, stati frunte in frunte, etc)Toate comenzile se realizeaza in ritm alertLe cer elevilor sa alcatuiasca o

-Executa comenzile impuse in timpul jocului de energizare

- Alcatuiesc propozitia dupa

Exercitiul Explicatia

Frontal

Frontal, Creta

3

Page 4: Proiect Didactic Cuza

propozitie istorica formata din cinci cuvinte dupa schema gramaticala:C. S. P. C.C. Dupa gasirea propozitiei se repeta cuvant cu cuvant ,in ordine de catre toti copiii stabilindu-se astfel trei grupe a cate cinci copii.

cerinta impartindu-se in grupe individual

CAPTAREA ATENTIEI

3’ -Se realizeaza cu ajutorul unui puzzle pe care fiecare dintre echipe trebuie sa-l realizeze;-Puzzle este reprezentat de figura domnitorului Alexandru Ioan Cuza (anexa 1)

-Realizeaza imaginea lui Alexandru Ioan Cuza

ExplicatiaExercitiulConversatia

Pe echipe

Portretul domnitorului Alexandru Ioan CuzaClopotel

ANUNTAREA SUBIECTULUI LECTIEI SI A OBIECTIVELOR PROPUSE

1’ -Se precizeaza ca se va discuta pe tot parcursul orei de curs despre Unirea Principatelor Romane, domnitorul Alexandru Ioan Cuza si realizarile acestuia pe parcursul domniei.

-Sunt atenti la explicatiile date Explicatia Frontal

DESFASURAREA LECTIEI

15’ -Ce ati avut de pregatit pentru astazi? (Elevii raspund ca au avut de pregatit un proiect despre Alexandru Ioan Cuza si de selectat intrebari si raspunsuri din manual despre domnitor)- Elevii implicati in proiect ies pe rand in fata clasei, se aseaza pe scaunul autorului, isi pun palaria de autor pe cap si citesc materialele pa care le-au intocmit.-S-au avut in vedere urmatoarele teme:* Unirea de la 1859* Viata lui Alexandru Ioan Cuza

-Sunt atenti la ceea ce prezinta colegii lor, vin cu completari si fac aprecieri

-Identifica trasaturile fizice si morale ale lui Alexandru Ioan Cuza, precum si realizarile pe plan politic ale acestuia

ConversatiaProiectul

Individual Pe echipe

Individual

Fisa de lucru Clopotel

Materialele elevilor, o palarie Poster MarkereLipici

4

Page 5: Proiect Didactic Cuza

* Cuza in literatura* Reformele* Sfarsitul domniei lui Cuza- Se fac completari si aprecieri - Elevii isi adreseaza intrebari din lectie sub forma de joc. Cel care adreseaza o intrebare arunca o minge catre un coleg care, daca prinde mingea, raspunde la intrebare iar apoi continua jocul adresand la randu-i o intrebare altui coleg alegandu-l prin aruncarea mingii.- Se pun o serie de intrebari pe care elevii si le aleg prin aruncarea unui cub pe care sunt trecute sase cerinte:*descrie modul cum s-a infaptuit Unirea;*compara Unirea din anul 1859 cu Unirea din anul 1600;*asociaza figura domnitorului Cuza cu figura altui domnitor roman;*analizeaza afirmatia lui Kogalniceanu: “La legi noi, om nou”*aplica, prezinta ce urmari a avut acest eveniment;*argumenteaza de ce domnia lui Cuza a fost cea mai importanta pentru tara si popor- Din raspunsurile elevilor pe tot parcursul orei se realizeaza caracterizarea domnitorului sub forma

Adreseaza colegilor intrebari, fiind atenti sa prinda mingea pentru a raspunde la intrebari

Sunt atenti la cerinta si dau raspunsuri dezvoltate

Metoda R.A.I.

Metoda cubului

Metoda ciorchinelui Metoda diamantului Individu

al

O minge mica

Un cub, pe fetele caruia sunt sacrise cerintele

Coala alba, marcher

Coala alba,

5

Page 6: Proiect Didactic Cuza

de ciorchine (anexa2) care se realizeaza la tabla dar si de diamant (anexa3)In urma realizarii la tabla a diamantului se formuleaza propozitia “Domnitorul Cuza uneste Principatele romane ”.Cu ajutorul acestora se formeaza trei grupe.-Se pun la dispozitia elevilor mape cu materiale cu ajutorul carora vor alcatui postere care sa prezinte Unirea de la 1859 si personalitatea lui Alexandru Ioan Cuza;

Pe grupe materiale decupate,fotografii, lipici, foarfece

OBTINEREA PERFORMANTEI SI A TRANSFERULUI

10’ -Se prezinta posterele realizate, reprezentantul fiecarei echipe avand ca sarcina sa evidentieze aspectele deosebite ale posterului realizat si sa aleaga titlul posterului din mai multe titluri puse la dispozitie de invatator (anexa 4).

-Prezinta posterele realizate; Expunerea Comparatia

Frontal pe echipe

EVALUAREA ACTIVITATII

3’ -Pe o harta care reprezinta Romania anului 1859 si fixata pe un panou de polistiren, copiii vor iesi pe rand si vor marca prin stegulete rosii,galbene si albastrte granitele si spatiul ocupat de Romania si cu stegulete verzi spatiul si granitele Transilvaniei.Se precizeaza ca Unirea infaptuita in 1859 a fost numita Unirea Mica, Unirea Mare, si cu Transilvania, realizandu-se pe 1

- Elevii ies si marcheaza spatiile propuse

BrainstormingExercitiulSinteza

Frontal Harta care reprezinta Unirea mica

6

Page 7: Proiect Didactic Cuza

Decembrie 1918.ANUNTAREA TEMEI PENTRU ACASA

1’ -Se precizeaza ca vor avea de realizat pentru ora urmatoare un eseu cu titlul “L-am cunoscut pe Alexandru Ioan Cuza”

-Isi noteaza tema pentru ora urmatoare.

Explicatia Frontal

INCHEIEREA ACTIVITATII

5’ -Se prezinta jocul de rol:“Mos Ion Roata si Unirea” de I. Creanga

-Prezinta jourile de rol Jocul de rol

Frontal Costume populare, o imitatie de bolovan

ANEXA 1

7

Page 8: Proiect Didactic Cuza

ANEXA 2

8

Page 9: Proiect Didactic Cuza

Cuza

Unifica Iubeste Dusmani Reforme

Moldova Muntenia Tara Poporul Agrara Invatamant Armatei Justitiei

CIORCHINE

9

Page 10: Proiect Didactic Cuza

RomaneDomnitorul

cinstit drept

crezand

iubestedomneste

intelege

uneste Principatele

Al.I.Cuza

ANEXA 3

DIAMANT

10

Page 11: Proiect Didactic Cuza

ANEXA 4

11

Page 12: Proiect Didactic Cuza

12