16
PROIECT DE ACTIVITATE GRĂDINIŢA P.N.NR.1 ORAVIŢA EDUCATOARE: GRUPA: “Ciupercuţele” Mare DATA: 27 martie 2012 TEMA: Cu ce si cum exprimam ceea ce simtim? SUBTEMA: “VIN FLORIILE CU SOARE” TEMA ACTIVITĂŢII: A SOSIT IAR PRIMĂVARA” DOMENII EXPERIENŢIALE: D.L.C. , D.C. şi D.O.S. MIJLOACE DE REALIZARE: Activitate integrată (memorizare / joc-exercitiu/aplicaţie) ACTIVITATI DE INVATARE: ADP: Intalnirea de dimineata-salutul,calendarul naturii,prezenta,rutine si tranzitii. ALA: Biblioteca-„Recunoaste florile de primavara”(jetoane cu flori) Joc de masa-„Nu te supara ,frate!” Constructii –„Gardul gradinii cu flori” ADE(DS,DLC,DEC): DLC:”Săptămâna florilor”de Elena Dragoş-memorizare DS:”Fluturaşul rătăcit”-joc didactic DOS:”Gradina cu flori”-aplicatie FORMA DE REALIZARE-activitate integrată TIPUL ACTIVITATII: mixta SCOP: Informativ: Îmbogăţirea şi activizarea vocabularului prin utilizarea unor cuvinte şi expresii noi; Consolidarea cunoştinţelor despre anotimpul primavara şi aspectele ei caracteristice. Formativ:

Proiect Didactic Integrat

Embed Size (px)

Citation preview

Page 1: Proiect Didactic Integrat

PROIECT DE ACTIVITATE

GRĂDINIŢA P.N.NR.1 ORAVIŢAEDUCATOARE: GRUPA: “Ciupercuţele” MareDATA: 27 martie 2012TEMA: Cu ce si cum exprimam ceea ce simtim?SUBTEMA: “VIN FLORIILE CU SOARE”TEMA ACTIVITĂŢII: “A SOSIT IAR PRIMĂVARA”DOMENII EXPERIENŢIALE: D.L.C. , D.C. şi D.O.S.MIJLOACE DE REALIZARE: Activitate integrată (memorizare / joc-exercitiu/aplicaţie) ACTIVITATI DE INVATARE:ADP: Intalnirea de dimineata-salutul,calendarul naturii,prezenta,rutine si tranzitii.ALA: Biblioteca-„Recunoaste florile de primavara”(jetoane cu flori) Joc de masa-„Nu te supara ,frate!” Constructii –„Gardul gradinii cu flori”ADE(DS,DLC,DEC): DLC:”Săptămâna florilor”de Elena Dragoş-memorizare DS:”Fluturaşul rătăcit”-joc didactic DOS:”Gradina cu flori”-aplicatieFORMA DE REALIZARE-activitate integratăTIPUL ACTIVITATII: mixta

SCOP:Informativ:

Îmbogăţirea şi activizarea vocabularului prin utilizarea unor cuvinte şi expresii noi;

Consolidarea cunoştinţelor despre anotimpul primavara şi aspectele ei caracteristice.

Formativ: Formarea unei atitudini pozitive faţă de mediul înconjurător; Stimularea şi educarea interesului, a dragostei copiilor pentru

artă.

Educativ: Sistematizarea cunoştinţelor şi deprinderilor matematice de

utilizare a numerelor în concentrul 1-10

Page 2: Proiect Didactic Integrat

Cultivarea interesului pentru poezie, a sensibilităţii pentru artă, a înţelegerii şi aprecierii frumosului în artă (pictură).

OBIECTIVE OPERAŢIONALE:

Cognitive şi de limbaj: Să asculte cu atenţie o poezie; Să redea pe scurt conţinutul poeziei; Să demonstreze că au înţeles mesajul etic al poeziei; Să folosească cuvinte şi expresii noi în contexte diferite; Să redea poezia în întregime sau pe fragmente logice; Să numere corect crescător şi descrescător în limitele 1-10 Să raporteze numărul la cantitate şi cantitatea la număr Să formeze şirul crescător şi descrescător în limitele 1-10

Psiho-motorii: Să realizeze o compoziţie practică cu subiect dat; Să identifice şi să mânuiască materialele puse la dispoziţie; Să decupeze elemente diferite după contur; Să realizeze un tablou de primăvară, prin combinarea

elementelor puse la dispoziţie cu cele executate de ei; Să colaboreze în cadrul grupului pentru finalizarea tabloului

de primăvară; Să răspundă prin acţiune la cerinţele educatoarei.

Socio-afective: Să ia parte la activităţile de învăţare în grup, sugerând ce este

de făcut mai departe într-o acţiune; Să-şi exprime propriile opinii, sentimente şi atitudini; Să respecte regulile şi sarcinile date.

STRATEGII DIDACTICE:

Mijloace şi procedee: problematizarea, observaţia, conversaţia, explicaţia, demonstraţia, memorizarea, recitarea, Turul galeriei.

Mijloace didactice: planşă cu aspecte caracteristice ale anotimpului primăvara, planşe cu flori, flori, fluturi, albinuţă,carton

Page 3: Proiect Didactic Integrat

colorat, hârtie glasată, lipici, foarfece, recompense, lucrările realizate de copii,fişe individuale

Forme de organizare: frontal, individual.

LOCUL DE DESFĂŞURARE: sala de grupă.

BIBLIOGRAFIE: „Programa activităţilor instructiv-educative în grădiniţa de

copii” , Ed. V&Integral, Bucureşti, 2005. “Aplicarea noului curriculum pentru educaţie timpurie – o

ptovocare?” , Coordonator Laurenţia Culcea, Ed. Diana, Bucureşti, 2008

“Metodica activităţilor de educare a limbajului în învăţământul preşcolar” , Mitu Florica, Ed. Humanitas Educaţional, Bucureşti, 2000

„Curriculum pentru învăţământ preşcolar (3 – 6 / 7 ani )”, M.E.C.T. – 2008

Page 4: Proiect Didactic Integrat

Desfăşurarea activităţii

Secvenţele activităţii

Conţinutul instructiv-educativ

Strategii didactice EvaluareMetode Mijloace

Moment organizatoric

Asigurarea condiţiilor necesare bunei desfăşurări a activităţii.Pregătire materialelor necesare desfăşurării în bune condiţii a activităţii.

Page 5: Proiect Didactic Integrat

Captarea atenţiei

“Dragi copii,ştiţi cine a venit în vizită la noi? Fluturaşul.Deoarece fluturaşul s-a rătăcit şi nu mai ştie să ajungă la căsuţa lui din poiana cu floricele,ne roagă să-l ajutăm noi. Aşadar o vom ruga pe Albinuţa Maia să îl conducă din floare-n floare păna la căsuţa lui.Vreţi să-i ajutăm şi noi,copii?

Conversaţia

Explicaţia

Expunerea

Fluturaşul,albinuţa Frontală

Anunţarea temei şi a obiectivelor

Tema activităţii – memorizarea poeziei “Săptămâna florilor” de Elena Dragoş ,joc didactic “Fluturaşul rătăcit” şi realizarea unei grădini cu flori pentru fluturaş.Vom învăţa să recităm clar, expresiv poezia, vom alcătui propoziţii cu noile cuvinte şi expresii. Îl vom conduce pe fluturaş printre flori spre căsuţa sa,rezolvând sarcinile din fiecare floare.Vom decupa diferite elemente, vom crea altele noi, le vom lipi pentru a realiza o frumoasă grădină cu flori.

Conversaţia

Expunerea

Frontală

Reactualizarea cunoştinţelor dobândite anterior

Câte anotimpuri are un an? Care sunte ele?În ce anotimp ne aflăm?Care sunt lunile de primăvară ?Ce semne caracteristice ale anotimpului

Conversaţia

Problematizarea

Planşe cu primăvara

Frontală

Individuală

Page 6: Proiect Didactic Integrat

primăvara cunoaşteţi voi ?Cine este vestitorul primăverii ? Cu ce seamănă el ?De ce se întorc părările călătoare ?Ce fac oamenii prin livezi şi grădini ?Tranzitie :« Cu trenuletul vom porni La masute ne vom opriSi cuminti noi vom munci »Copiii vor fi orientati catre centrele de activitate.Voi anunta activitatile ce urmeaza a fi desfasurate in fiecare centru de interes.Pentru fiecare centru voi purta discutii cu privire la ceea ce vor avea de realizat cu ajutorul materialelor puse la dispozitie si modul de utilizare al acestora.La BIBLIOTECA copiii vor sorta jetoane cu flori,le vor denumi,le vor descrie apoi vor incerca sa desparta in silabe cuvintele care denumesc florile de primavara.La centrul ARTA copiii vor colora fise cu flori de primavara .La sectorul CONSTRUCŢII vor realiza gărduleţe pentru grădina cu flori.

Explicatia

Munca independentă

Fişe cu flori dePrimăvarăCariociCuburi colorateLego Jetoane cu flori

Observarea dirijata

Page 7: Proiect Didactic Integrat

Copiii se organizează la centre dupa cum doresc şi se familiarizează cu materialele pregătite.Pot încerca si alt sector iar la final vor spune unde le-a placut cel mai mult.Se reaminteşte copiilor comportamentul în timpul acestor activităţi-vorbim în şoaptă pentru a nu deranja pe alţii-apreciem şi protejăm lucrările făcute de colegi-fiecare lucrare trebuie terminată.Pe parcursul întregii activităţi îndrumarea se face din exterior,atunci când aceştia întâmpină dificultăţi,se pun întrebări ajutătoare şi se va monitoriza activitatea la fiecare centru.Aprecierea lucrarilor se va face prin metoda Turul galeriei.Copiii vor trece pe rând să vadă şi să aprecieze cum au fost realizate lucrările .Copiii vor fi recompensaţi cu buline roşii.

Expunerea

Turul galeriei

Recompense Buline roşii

Prezentarea noului conţinut şidirijarea învăţării

DLCÎn poieniţă se desfăşoară prima secvenţă de activitate,cea de

Conversaţia

Explicaţia

Frontală

Page 8: Proiect Didactic Integrat

ADEDLC+DŞ+DOS

Asigurarea retentiei si a transferuluiDS

Educarea limbajului,prin memorizarea poeziei “Săptămâna florilor” de Elena DragoşVom găsi în prima floare din poiană sarcina următoare:Astăzi, pentru Fluturaş vom învăţa poezia “Săptămâna florilor” de Elena DragoşSe repetă titlul de 2-3 ori împreună cu copiii în vederea reţinerii lui.Recitarea model a poeziei de catre educatoare.Învăţarea poeziei pe fragmente logice. Se va învăţa prima strofă, se repetă împreună cu copii de 2 ori, apoi se trece la învăţarea celei de-a doua strofe reluându-se şi prima strofă. Se repetă împreună cu copiii. Se trece la învăţarea ultimei strofe reluându-se şi primele două strofe. Se verifică corectitudinea versurilor recitate de copii.Se repetă poezia individual şi pe grupuri.Se explică cuvintele şi expresiile noi şi se introduc în noi contexte.Copiii care ştiu să recite corect poezia vor fi recompensaţi.Trecerea de la DLC la

Recitarea

Conversaţia

Memorizarea

Recitarea

Explicaţia

ExplicaţiaConversaţia

Recompensa

Flori din polistirenFloricele VazeCifreCastelul insectelorCoşulet

Individuală

În grupuri mici

Page 9: Proiect Didactic Integrat

DS se face prin tranzitia “Infloresc grădinile”-cântec.DSSe desfăşoară cea de-a doua secvenţă ,cea matematică,prin jocul-exerciţiu propus.Explicarea si demonstrarea joculuiExplic copiilor jocul si desfăşurarea lui: pentru că Fluturaşul s-a rătăcit îl vom ajuta împreună să găseasca drumul spre cetatea insectelor.Pe drum albinuţa îl va conduce din floare-n floare iar noi îi vom ajuta sa rezolve sarcinile pe care le vor gasi ascunse în flori.Nu vor putea trece la alta floare dacă nu rezolvă corect cerinţele .Exemplu:un copil va trebui sa numere toate florile din poieniţă.Jocul de probăExecut jocul de probă cu un copil.Se verifică modul în care copiii au înţeles desfăţurarea jocului.Dupa ce s-a realizat prima sarcina,suntem gata sa zburam impreuna cu fluturasul spre florile urmatoare in care vom descoperi diferite sarcini matematice.1-sa numere in

Demonstraţia

Exerciţiul

jocul

Page 10: Proiect Didactic Integrat

concentrul 1-10 crescator si descrescator2-sa recunoasca cifrele si vecinii lor3-sa numere din 2 in 2 pana la 104-aduna 3 floricele si pune-le in vaza a treia5-pune o floare roşie în prima vaza6-pune doua flori în vaza a cincea7-pune 5 flori în vaza a saptea8-pune o floare in vaza a opta9-a câta vază a rămas fără floare?10-câte flori au rămas neculese?împarte-le în mod egal în cele două vaze goale.În complicarea jocului voi pune căţiva copii să ia din vază tot atatea flori de câte ori bat eu din palme ţi să le aşeze în coşuleţ.După ce toate florile din vaze sunt adunate în coşuleţ copiii vor trece la măsuţe pentru a rezolva fişele matematice găsite în floare.

Obţinerea performanţei

Sarcinile fişei:-formează cele două mulţimi .-încercuieşte cu roşu cifra care arata câţi fluturaşi sunt şi cu albastru cifra care arata câte flori sunt

Conversaţia

Explicaţia

Fişe individuale

Frontală

Individuală

Page 11: Proiect Didactic Integrat

-desenează în eticheta de sus atâtea buline roşii câţi fluturi sunt-deseneaza în eticheta de jos atâtea buline albastre câte flori sunt-colorează primul,al IIIlea,alIVlea ,al VIIlea şi al IXlea fluture.-colorează a doua şi a patra floare.După terminarea fişei verificăm modul în care au lucrat copiii ,felicitând copiii care au lucrat corect,dupa care le vom afişa la panou.Tranziţie-cântec :”Vine ,vine luna mai”Se va realiza lucrarea Grădina cu flori. Se prezintă modelul educatoarei şi se intuieşte imaginea, precum şi elementele componente.Se recunosc materialele necesare realizării tabloului. Se vor decupa floricele, rândunele, copaci. Vor realiza frunze, fluturaşi. Elementele se vor lipi conform modelului sau cum vor dori copiii.Se explică etapele realizării lucrării. Se fac exerciţii pentru încălzirea muşchilor mici ai mâinii.Li se va ura copiilor: “Spor la lucru!”

ObservaţiaExplicaţia

Demonstraţia

Exerciţiul

Munca independentă

Page 12: Proiect Didactic Integrat

Se va supraveghea activitatea copiilor, se vor oferi indicaţii şi se vor face corecturi unde este cazul.

Evaluare Se va realiza Turul galeriei , fiecare grupa va spune care tablou este realizat corect şi va argumenta explicaţia.Albinuţa va oferi recompense.

Problematizarea Explicaţia

Conversaţia recompense

Panou cu lucrările copiilorrecompense

Frontală

Pe echipe

Încheierea activităţii

Fluturaşul le mulţumeşte copiişor pentru ajutorul acordat şi le promite că va reveni să se joace cu ei şi la vară.Se vor face aprecieri generale şi individuale asupra modului de desfăşurare a activităţii. Ziua se încheie cu jocul de mişcare :”Joacă,joacă,fetiţă”

Conversaţia

Jocul

Frontală Individuală