Proiect Didactic Integrat

Embed Size (px)

DESCRIPTION

u

Citation preview

PROIECT DIDACTIC INTEGRAT

PROIECT DIDACTIC INTEGRAT

GRUPA: pregtitoare TEMA DE STUDIU: Cnd, cum si de ce se ntmpl?

TEMA PROIECTULUI: Mrior - simbol al primverii

SUBTEMA PROIECTULUI: Martie - mriorTEMA ZILEI: Mama- primvara meaTIPUL ACTIVITII: verificarea i consolidarea cunotinelorMIJLOC DE REALIZARE: activitate integratACTIVITI DE NVARE: ALA tiin: Ce tii despre anotimpul primvara? ADE D Activitate matematic: Spune cte flori ai

DOS Activitate practic: Felicitare de 8 Martie DEC Educaie plastic: Flori pentru mama

ALA Construcii: Daruri pentru mama

ALA Program artistic: Gnduri pentru mama

DPM Dans tematic muzical: Carnavalul primveriiSCOPUL ACTIVITII:

Verificarea i consolidarea cunotinelor copiilor referitoare la caracteristicile anotimpului primvara; a deprinderilor matematice de utilizare a numerelor n concentrul 1-10, exprimate ntr-un limbaj matematic corespunztor; Educarea unei vorbiri corecte, coerente n structuri gramaticale ample; Efectuarea unor operaii simple de lucru cu material pus la dispoziie;

ACTIVITI PE ARII DE STIMULARE

tiin: Ce tii despre anotimpul primvara?

Mijloc de realizare: convorbire

OBIECTIVE OPERAIONALE:

-s identifice caracteristicile anotimpului primvara i lunile corespunztoare acestuia;

-s precizeze semnificaia unor evenimente tradiionale Mriorul, Ziua Femeii;

ACTIVITI PE DOMENII EXPERENIALE (ADE)

1. Domeniul tiine (D)

Activitate matematic: Spune cte flori aiOBIECTIVE OPERAIONALE:

-s construiasc mulimi de flori de la 1 pn la 10;- s numere crescator si descrescator in concentrul 1-10;-s identifice cantitatea prin raportare la cifr; -s sorteze numerele pare i impare din irul numeric 0-10;

-s descompun numrul 10, prin exerciii de manipulare a materialului mrunt;-s rezolve corect fia de lucru;

Material distributiv: fie matematice, creioane colorate;2. Domeniul om i societate (DOS)

Abiliti practice: Felicitare de 8 Martie

Mijloc de realizare: aplicaie

OBIECTIVE OPERAIONALE:-s confecioneze felicitri cu materialele date;

-s lipeasc i s asambleze prile componente ale obiectului dat;

-s analizeze pe baza unor criterii clare lucrarea proprie i pe cele ale colegilor;

Material necesar: fia de lucru, tulpinie, frunze, flori din hrtie glasat, lipici, coulee, foarfece, erveele;

3. Domeniul estetic i creativ (DEC)

Educaie plastic: Flori pentru mama

Mijloc de realizare: pictur

OBIECTIVE OPERAIONALE:

-s utilizeze adecvat instrumentele i materialele de lucru;

-s aplice pata de culoare pe o suprafa stabilit cu ajutorul pensonului;

Material necesar: foi de desen, acuarele, pensoane, vase cu ap, erveele; ACTIVITI PE ARII DE STIMULARE

Activiti liber alese (ALA)

Construcii: Daruri pentru mama

OBIECTIVE OPERAIONALE:

-s utilizeze corect materialele puse la dispoziie;

-s mbine armonios formele n scopul realizrii temei;

-s manifeste spirit de colaborare n realizarea original a construciei;

Material distributiv: truse de construit;

Program artistic: Gnduri pentru mama

OBIECTIVE OPERAIONALE:

-s recite poezii cu respectarea intonaiei, ritmului, pauzei;-s intoneze cntece, nsoite de micri sugerate de text.DPM Dans tematic muzical: Carnavalul primverii

OBIECTIVE OPERAIONALE:

-s-i coordoneze micrile cu ritmul i textul cntecului;

-s participe activ i afectiv la programul propus, dnd dovad de: iniiativ, cooperare i interes;

STRATEGIA DIDACTIC: mixt

METODE I PROCEDEE: conversaia, explicaia, exerciiul, demonstraia, lucru n echip, jocul, observarea spontan i dirijat;

FORMA DE ORGANIZARE: frontal, individual, pe grupuri

MIJLOACE DE NVMNT: video-proiector,calculator, fie de lucru, truse de construit, lipici, hrtie glasat, erveele, acuarele, pensoane, vase cu ap, creioane colorate, stimulente;

RESURSE

1. UMANE: 35 copii, educatoare

2. TEMPORALE: 25-30`3. BIBLIOGRAFICE:

Curriculum pentru nvmntul precolar Revista nvmntului precolar Nr. 1-2/2009

Didactica nvmntului precolar

Metodica predrii educrii limbajului i a cunoaterii mediului nconjurtor;

SCENARIUL ZILEI

ADP: ntlnirea de diminea Copiii se adun n sala de grup. Activitatea debuteaz cu ntlnirea de grup, ntre copii i educatoare, prin intermediul salutului de diminea. Copiii sunt salutai prin intermediul versurilor:

Dimineaa a sosit,

Toi copiii au venit

n semicerc s ne-adunm,

Pe scunele s ne aezm,

Cu toii s ne salutm:

-Bun dimineaa, dragi pitici,

M bucur c suntei aici.

A-nceput o nou zi.

-Bun dimineaa, copii! Copiii rspund salutului i se salut reciproc.

Pregtirea climatului socio-afectiv necesar: Copiii sunt invitai s se aeze n semicerc, pe scunele.Discuiile n semicerc cuprind noutatea zilei:

-Prezentarea musafirilor

-Observarea clasei

-Prezentarea grupei de copii

Noutatea zilei este c avem musafiri. Au venit doamnele educatoare s ne vad ct de frumoi suntem i cum ne vom juca pe parcursul zilei.

Se va prezenta calendarul naturii i jurnalul grupei.

Calendarul naturii va fi aezat pe flanelograf i mpreun vom purta o discuie despre tema sptmnii, despre anotimpul n care ne aflm, se fac aprecieri asupra zilei sptmnii n care ne aflm, motivnd de ce am aezat imaginile respective n calendar.

Etapele activitiiActivitatea educatoareiActivitatea precolarilorMetode i procedeeForma de organizareMijloace de nvmnt

1. Moment organizatoric Asigur condiiile necesare desfurrii activitii:

- aerisirea slii de grup;

- aezarea mobilierului pe grupe i semicerc;

- pregtirea aparaturii audio-vizuale (laptop, proiector);

- organizarea colectivului de precolari; Intr ordonat n sala de grup pe fond muzical i se aeaz n semicerc.- conversa

ia;

-explicaia

-frontal;

2. Captarea i motivaia ateniei Prezint musafirii: -Doamnele educatoare au venit s vad cte lucruri interesante tii despre primvar, ct de frumos recitm i cntm, cum ne comportm.

Afieaz pe proiector un slide cu imagini de primvar i solicit elevii s dezlege urmtoarea ghicitoare:Cnd zpada se topete

Ghiocelul se ivete

Iar praiele umflate

Curg la vale nspumate.

Vreau s-mi spunei negreit

Ce anotimp a sosit?

O feti motiveaz desfurarea activitii:

- Dorim s oferim musafirilor tot ce e mai frumos pe pmnt Un zmbet, o floare Copiii ascult motivaia activitii.

primvara Anexa 1-versuri

Azi e zi de srbtoare

Doi copii druiesc doamnelor flori.

-conversa

ia;

-frontal;

-video-proiector;-calculator;

Etapele activitiiActivitatea educatoareiActivitatea precolarilorMetode i procedeeForma de organizareMijloace de nvmnt

3.Reactualizarea cunotinelor

Solicit copiilor s rspund unui set de ntrebri care sistematizeaz cunotinele acumulate despre primvar:- Care sunt anotimpurile anului?

- n ce anotimp ne aflm?

- Ce anotimp urmeaz?

- Cte luni are anotimpul primvara?- n ce lun suntem acum?- Care sunt celelalte luni?

- Cum se mai numete primvara?

- De ce?-Care sunt fenomenele specifice primverii?

- Care este deosebirea ntre mbrcmintea de iarn i cea de primvar?- Ce se ntmpl cu psrile cltoare, insectele i animalele pdurii? Copiii rspund la ntrebriprimvar, var, toamn i iarn

primvara

vara

3 lunimartie-versuri(Anexa 2)aprilie, mai-versuri (Anexa 3)

anotimpul renvierii

renvie natura: crete iarba, copacii nverzesc, cresc flori, psrile se ntorc i fac pui, apar insecte etc.se topete zpada, soarele strlucete cu putere, apar primele flori, ziua se mrete, se ntorc psrile cltoare, oamenii i ngrijesc grdinile, nmuguresc pomii etc.

se renun la: mnui, fulare, cciuli i cizme deoarece este mai cald; se ntorc la cuiburi i le refac, ies din pmnt, ursul -conversa

ia;

-observa

ia spontan i dirijat;-frontal;

-individual;-video-proiector;

-harta proiectului

Etapele activitiiActivitatea educatoareiActivitatea precolarilorMetode i procedeeForma de organizareMijloace de nvmnt

3.Reactualizarea cunotinelor

-Care sunt florile specifice acestui anotimp?- Care din aceste flori a alungat iarna i a adus primvara?

- Recunoate ghiocelul i spune prile componente- Ce tim despre ghiocel?

- Ce poveste tim despre apariia ghioceilor?- Noi tim o poezie despre ghiocel?

- Cum se mai numete luna martie?De ce?

ghiocelul, laleaua, zambila, lcrmioara, bujorul, narcisa, trandafirul, liliacul, busuiocul, vioreaua, toporaul etcghiocelul.

rdcin sub form de bulb, tulpin, frunze - lunguiee i nguste, floare - ca un clopoel de culoare alb verzuie

vestete primvara;e o floare ginga cu un parfum delicat, este i o plant medicinal: din bulbii de ghiocel se folosesc n tratamentul cancerului; sucul obinut din presarea plantei de ghiocel se utilizeaz n combaterea pistruilorSoarele i omuleii de zpad, Legenda ghiocelului; Recit versuri despre ghiocel(Anexa 4)

mrior; deoarece pe 1 Martie srbtorim Ziua Mriorului-conversa

ia;

-observa

ia spontan i dirijat;-frontal;

-individual;-video-proiector;

-harta proiectului

Etapele activitiiActivitatea educatoareiActivitatea precolarilorMetode i procedeeForma de organizareMijloace de nvmnt

3.Reactualizarea cunotinelor

- Ce este mriorul?

- Cum a aprut mriorul?

- Care sunt cele dou culori care mpletesc cei doi ciucurai?

- Ce simbolizeaz firul rou?

- Dar firul alb?

-Cum se poart mriorul?

- Ce reprezint mriorul?

- Noi tim o poezie despre mrior?Dar un cntecel?

- Ce mai srbtorim noi n aceast lun?

- Ce reprezint mama pentru noi?

- Ce facei voi pentru a v arta dragostea i respectul fa de prini, fa de mam?

- Cum arat mama ta?Cum este ea?

- Ce profesii poate avea mama?este un simbol al primverii, al revenirii la via

amintesc de Legenda Mriorului

rou i alb

dragoste pentru tot ce e frumos, amintind de culoarea sngelui voinicului

sntatea i puritatea ghiocelului

la gt, la mn sau prins n piept

noroc, bucurie, gingie

Copiii recit poezia Mriorul (Anexa 5) i interpreteaz cntecul Mrioare, mrioare Ziua Mamei pe 8 Martie

fiina cea mai drag;-conversa

ia;

-observa

ia spontan i dirijat;-frontal;

-individual;-video-proiector;

-harta proiectului

Etapele activitiiActivitatea educatoareiActivitatea precolarilorMetode i procedeeForma de organizareMijloace de nvmnt

4. Prezentarea coninutului V plac surprizele?Dar mmicilor voastre le plac?Astzi, fiecare va pregti un dar pentru mmica sa i fiecare la rndul su va primi un cadou - vom cnta, vom picta i vom executa lucrri cu flori de primvar. Aceast zi este o zi de srbtoare - o zi a surprizelor.

Prezint copiilor o traist plin cu surprize.

Transmite copiilor c se vor mpri pe patru grupe: inimioare, ghiocei, fluturai i toporai-conversa

ia;

-frontal;

5. Dirijarea nvrii Educatoarea recit formula magic:

Traist minunat

Spune-mi tu ndat

Ce se ascunde n tine

C vreau s tiu bine.Apoi scoate din traist un plic cu simbolul fiecrei grupe i citete sarcina de lucru.

CONSTRUCII

- Copii vom realiza o lucrare cu tema Daruri pentru mama.

- Ce cadouri pregtii voi pentru mamele voastre?

-conversa

ia;

-lucrul n echip;-explicaia

-frontal;

-pe grupuri;

-truse de construii;

Etapele activitiiActivitatea educatoareiActivitatea precolarilorMetode i procedeeForma de organizareMijloace de nvmnt

EDUCAIE PLASTIC

Le explic copiilor modul de lucru;

- Pictm flori pentru mama folosind pata de culoare

ACTIVITATE PRACTIC Felicitare de 8 Martie

Vor lipi floarea, tulpina, frunza de hrtie glasse, pentru realizarea felicitrii. ACTIVITATE MATEMATIC

Copiii vor rezolva o fi matematic pentru consolidarea numratului n limitele 1-10.Prezint sarcinile de lucru. Copiii picteaz folosind pata de culoare, trandafiri de culori diferite.

Copiii lipesc asimetric florile pe fia de lucru. Rezolv sarcinile de lucru.-conversa

ia;

-explicaia-demonstra

ia;

-lucrul n echip;

-pe grupuri;-acuarele;

-fia de lucru;

-aracet;

-creioane colorate;-lipici;

-hrtie glasse;

6. Obinerea performanelor Copiii ncep activitatea, iar educatoarea supravegheaz modul cum i ndeplinesc sarcinile. Dup rezolvarea sarcinilor, copiii se adun n semicerc, discutm lucrrile, facem expoziie Face aprecieri individuale i globale asupra modului de desfurare a activitii, ofer stimulente Lucreaz cu atenie n timpul activitii i manifest atitudini de cooperare i spirit de echip.-exerciiul

-lucrul n echip;-fond muzical;

-stimulente;

8. ncheierea activitii Solicit copiilor s prezinte un scurt program artisticGnduri pentru mama i dansul tematic muzical Carnavalul primverii. Copiii prezint montajul i dansul tematic-joc didactic;-frontal;-costumaii;