Upload
popescu-claudiu
View
226
Download
1
Embed Size (px)
Citation preview
7/24/2019 Proiect Didactic Romnia i Europa n secolul XX
1/4
Unitatea colar:
Localitatea:
Data Prof.
Proiect didactic
Obiectul: Istorie universal
Aria curricular: Om i societate
Clasa: aXI-a A
Unitatea de nvare: Popoare i spaii istorice
Subiectul leciei: !om"nia i #uropa $n secolul XX
Tipul leciei: mi%t
Durata: &' min
Locul de desfurare: sala (e clas
i!loace de nvare:
a)surse formale:
-Ale%an(ru *arnea+ ,anual pentru clasa a XI-a+ #(itura orint+ *ucureti+ ''/0
-fi (e lucru0
-pre1entare Po2erPoint0
-ima3ini
b" surse informale: viaa familiei+ mu1eul oraului+ (iverse monumente+
etode i procedee didactice:
-conversaia euristic+ e%punerea+ pro4lemati1area+ (e14aterea+ e%plicaia+ e%erciiul.
#iblio$rafie:
-Imanuel 5eiss+ Istoria lumii (in preistorie p"n $n anul '''+ #(itura All+ *ucureti+ ''/0
-6asile Dupoi+ 7tefan Olteanu+ Istoria mo(ern a !om"niei+ #(itura Universitii D. antemir+ *ucureti+
899/0
-Ion Ale%an(rescu+ #nciclope(ie (e istorie a !om"niei+ #(iia a III-a+ #(itura ,eronia+ *ucureti+ ''0
-restomanie (e te%te istorice.
7/24/2019 Proiect Didactic Romnia i Europa n secolul XX
2/4
Scopul leciei:
%infor&ativ: $nele3erea i folosirea surselor istorice pentru (elimitarea timpului i a spaiului istoric0
%for&ativ: s $nelea3 i s utili1e1e a(ecvat lim4aul istoric0
%educativ: e(ucarea sentimentului (e cunoatere prin $nsuirea (e noi elemente (espre istoria rom"nilor.
Co&petene specifice:
La sf"ritul activitii (i(actice elevii tre4uie:
O8 :s participe cu interes i motivaie la noul coninut instructiv-e(ucativ 0
O: s $i $nsueasc corect noii termeni pre1entai0
O;:s $nca(re1e spaio-temporal societatea rom"n $n perioa(a secolului XX0
O
7/24/2019 Proiect Didactic Romnia i Europa n secolul XX
3/4
Desfurarea leciei
'(o&ent or$ani)atoric:
-se pre3tete clasa i materialul (i(actic pentru 4una (esfurare a leciei
-se notea1 a4senele.
*(Captarea ateniei:
->e face prin citirea unui scurt te%t:
7i atunci o $ntre4are tre4uie pus inevita4il: a fost+ oare+ cu a(evrat $nlocuit timpul pro3resiv al
mar%ismului $n societatea rom"neasc post4elic? A ieit aceast societate (in tiparele politice+ sociale i
economice sta4ilite (e clasicii mar%ism-leninismului i (e e%emplul viu al U!>>-ului? @). !om"nia a
rmas+ (in 89
7/24/2019 Proiect Didactic Romnia i Europa n secolul XX
4/4
->e pre1int noul coninut instructiv-e(ucativ:
-Cn !om"nia+ $n secolul XX+ e%istau mai multe curente (e opinie le3ate (e preluarea influenelor strine:
a)europenitii erau (e prere c locul rii noastre este pe continentul european. Aceast situaie presupune
preluarea mo(elului occi(ental (e ur4ani1are+ in(ustriali1are+ (e1voltare economic i social i acceptarea
i(eilor statului (emocratic. Personalitile rom"ne care au susinut aceste i(ei au fost: #u3en Lovinescu
propune (e1voltarea lumii ur4ane mo(erne+ sociolo3ul 7tefan eletin promovea1 (e1voltarea civili1aiei
in(ustriale i ur4ane iar ,iEai !alea afirm: romantismul se $nva prin europenism.
4)tra(iionalitii consi(erau c (e1voltarea rii tre4uie s se 4a1e1e pe caracterul a3rar+ pe pstrarea
i(entitii naionale @politica porilor $ncEise). !epre1entanii acestui curent au fost: FecEifor rainic care
susine i(eile orientale cu privire la meninerea i(entitii naionale+ Lucian *la3a susine $n operele sale
ca(rul naional iar Fae Ionescu este a(eptul pstrrii lumii satului i (e1voltrii a3riculturii.
c)rnismul este cel (e-al treilea curent (e opinie care promovea1 i(eea unui stat a3ricol a%at pe nevoile
ranilor care alctuiesc maoritatea populaiei. !epre1entantul acestei i(ei a fost 6ir3il ,a(3earu caresusinea reali1area unei coor(onate $ntre instituiile politice i con(iiile socio-economice.
Cn perioa(a comunist au fost stopate le3turile cu #uropa+ (up 89