proiect integrat

  • View
    131

  • Download
    4

Embed Size (px)

Text of proiect integrat

,

PROIECT DE ACTIVITATE INTEGRAT

ARGUMENT

Intr-o zi , in timp ce copiii se jucau , am scos dintr-o plasa un cos de nuiele pe care mai apoi lam umplt cu legume de toamna : rosii , ardei , vinete , varza , conopida , morcovi , cartofi etc. Cum curiozitatea copiilor se manifesta in aceste impejurari, la fel de mult ca in alte situatii , imediat s-au strans in jurul cosului sa vada legumele de aproape. Intrebarile coerente sau nu, au inceput sa curga : Ce sunt astea? , De unde le aveti? , De unde sant legumele in magazine sau piata? , De ce sant atat de multe legume? , De ce mancam legume? Surprinzand discutiile nu am pierdut ocazia si le-am propus un proiect pe aceasta tema .

TEMA ANUAL: Cnd,cum i de ce se ntmpl SUBTEMA: Coul cu legume TEMA ZILEI: Bogiile toamnei TIPUL ACTIVITII: Consolidare de cunotine i deprinderi FORMA DE REALIZARE: Activitate integrat ACTIVITI DE NVARE: Activiti liber alese (ALA) Domeniu limb i comunicare (DLC) Domeniu estetic i creativ (DEC) DURATA: o zi LOCUL DESFURRII: Sala de grup SCOPUL:

Consolidarea deprinderii de a formula propoziii corecte din punct de vedere gramatical, de a stabili numrul de cuvinte din propoziie precum i numrul silabelor din cuvinte; S participe la activitile de grup, inclusiv la activitile de joc, att n calitate de vorbitor, ct i n calitate de auditor; formarea unor priceperi si deprinderi de munca practica; dezvoltarea operatiilor gandirii: analiza, sinteza, comparatia; dezvoltarea motricitatii manuale: a muschilor mici ai mainilor;

ACTIVITI PE DOMENII EXPERIENTIALE (ADE):

Domeniul limb i comunicare (DLC):

SUBIECTUL: Spune ce tii despre MIJLOC DE REALIZARE: Joc didactic OBIECTIVE OPERAIONALE: O1: S raspund la ghicitorile propuse; O2: S despart n silabe cuvintele legate de legumele descoperite; O3: S alctuiasc propoziii corecte din punct de vedere gramatical; O4: S denumeasc caracteristicile legumelor nvate. SARCINA DIDACTIC: Extragerea unor biletele cu ghicitori la care s formuleze un rspuns; Descoperirea legumelor din co doar prin intermediul simului tactil; Desprirea cuvntului, care denumeste o legum, n silabe; Formularea unor propoziii despre caracteristicile legumelor descoperite la roata norocului; REGULA JOCULUI: Copiii sunt mprii n trei echipe (Morcovi, gogoari, vinete). Sarcina 1: Educatoarea numte cte un copil de la fiecare echip s extrag un bileel cu o ghicitoare despre legume de toamn la care va trebui s raspund corect pentru a fi punctat. Sarcina 2: Educatoarea aduce un co cu legume de toamn care este acoperit, din nou numette cte un copil de la fiecare echip pentru a descoperi prin pipire ce legum a extras din co. Apoi

va trebui s despart cuvntul, care denumete leguma, n silabe i s numere silabele. Sarcina 3: Educatoarea numete cte un copil de la fiecare echip care s nvrt roata legumelor. n funcie de ce legum cade la roat, copilul ii descrie caracteristicile prin propoziii simple. ELEMENTE DE JOC: aplauze, surpriza, buline drept recompense

Domeniul Estetic i Creativ (DEC):

SUBIECTUL: Legumele vesele TIPUL ACTIVITII: Formare i consolidare de priceperi i deprinderi MIJLOC DE REALIZARE: Abiliti practice OBIECTIVE OPERAIONALE: O1: sa lipeasca si sa imbine materialele primite pentru realizarea temei propuse; O2: sa lucreze cu grija pentru a pastra aspectul ingrijit al lucrarii; O3: sa-si dezvolte deprinderi practice de manuire, prelucrare,imbinare materialelor; ACTIVITI DE DEZVOLTARE PERSONAL (ADP): RUTINE: ntlnirea de diminea: De vorb cu toamna impresii despre anotimul de toamn, salutul; Povestea lui Curel i Murdrel moment formare deprinderi igienico-sanitare Gustarea

Tranziii: Joc muzical: Bate vntul frunzele

ACTIVITI ALESE (ALA) CENTRE DE INTERES:

Joc de mas: Din jumtate ntregul,legume de toamn

Obiective propuse: O1 S uneasca jumtaile de legume formnd intregul O2 S recunoasc legumele de toamn; O3 S prezinte celorlali colegi caracteristicile legumelor formate de el; tiin: Caut umbra mea fi Obiective operaionale: O1 S uneasc cu o linie imaginea legumei cu umbra ei; O2 S coloreze imaginea legumelor ce nu au semine; O3 S ncercuiasc cifra corespunztoare numrului legumelor ce nu au semine. STRATEGII DIDACTICE: Metode i procedee: conversaia, explicaia, exerciiul, problematizarea, activitatea n grup, analiza, sinteza, jocul, ntrecerea. Mijloace de realizare: plane cu anotimpul toamna, legume, jetoane, stimulente, fie de lucru, foarfece, lipici, hrtie colorat, scobitori. Forma de organizare: frontal, pe echipe;

SCENARIUL ZILEIntlnirea de dminea: Salutul, completarea Copacului de prezen i a calendarului zilei. Se poart o scurt discuie despre anotimpul toamna i bogiile ei; apoi, se se recit poezii despre toamn, cunoscute de copii. Dup ntlnirea de diminea, educatoarea anun copiii de primirea unei scrisori de la Spiriduul Legumici care are mare nevoie de ajutorul copiilor pentru a-i organiza Toamnei o petrecere de adio. (Captarea ateniei pentru Activitatea pe domenii experieniale). Din coule, educatoarea scoate un plic i le citete copiilor mai multe activiti care i plac Toamnei i pe care urmeaz s le desfoare. Astfel mai nti vor juca un joc Ce tii despre, apoi la centrul Art vor realiza Legume vesle , la centrul Joc de mas vor realiza din jumtate ntregul, iar la centrul tiin vor rezolva o fi despre cele nvate n acea zi. NTLNIREA DE DIMINEA Copiii aezai n semicerc particip la urmtoarele momente: Salutul: Copiii se prezint spunndu-i numele la care asociaz un element de toamn(ex: Cosmin, crizantem). mprtirea cu ceilali: Educatoarea prezint copiilor un desen cu aspecte de toamn. Avnd n vedere c tema zilei este,, De vorb cu toamna vom comenta desenul, scond n eviden faptul c toamna este anotimpul hrniciei, al bogiei i al culorilor. Se va discuta despre vremea din dimineaa respectiv, despre cum au venit mbrcai la grdini, vor completa calendarul naturii. Activitatea de grup: Copiii intoneaz un fragment din cntecul ,,Bate vntul frunzele i execut micrile corespunztoare melodiei. Noutile zilei: Educatoarea reamintete copiilor tema sptmnii i poart o scurt convorbire despre aceasta cu copiii.

Tranziie: nainte de a se ncepe activitatea, dup prezentarea activitatilor, a centerlor de interes, copiii se vor aeza pe centre de interes. ETAPE ACTIVITII 1.Moment organizatoric CONINUTUL TIINIFIC Sala de grup va fi aerisit, mobilierul aezat n form de semicerc n prima parte a activitii iar n partea a doua copiii se vor aeza la cele trei grupuri de msue. Copii vor intra organizat n sala de grup i vor ocupa locurile Educatoarea aduce n sala de grup un co cu legume i un plic.n plic se afl o scrisoare de la Spiriduul Legumici care le propune copiilor s organizeze Znei Toamna o perecere de adio prin desfurarea METODE Conversaia

MIJLOAC

2.Captarea ateniei

Surpriza Conversaia

Coul cu legume; Scrisoare de la Spiriduu Legumici

unor activiti ndragite de ea foarte mult. Educatoarea le Observaia citete din scrisoare Conversaia activitile pe care le vor desfura pe parcursul acestei zile. Vor juca jocul Ce tii despre,vor confectiona la sectorul Art Legume vesele, vor realiza la sectorul Joc de mas Din jumtatentregul, iar la sectorul tiin vor rezolva nite fie . Pe tot parcursul activitii vor fi asistai de Spiriduul Legumici care va analiza felul n care copiii se prezint la lecii. Coul toamnei

3.Comunicarea obiectivelor i a temei activitii

4.Reactualizare a cunotinelor

Copiii mpreun cu educatoare descoper n coul

Imagine despre

dobndite anterior

toamnei o imagine Conversaia cu anotimpul de toamn. Discut pe baza acelei imagini aspecte ale anotimpului de toamn, scond n eviden faptul c toamna este anotimpul hrniciei, al bogiei i al culorilor. Educatoarea reamintete copiilor tema sptmnii i poart o scurt convorbire despre aceasta cu copiii DLC. Educatoarea explic copiilor sarcina i regulile jocului Ce tii despre: Cte un copil din fiecare echp va extrage dintr-un plic cte o ghicitoare la care va da raspunsul;Apoi cte un copil din fiecare echip va fi legat la ochi i

anotimpu toamn

5. Prezentarea coninutului i dirijarea nvrii prin abordarea integrat a coninuturilor

Explicaia Ghicitori

Jetoane c legume Demonstraia

va trebui s extrag din coul toamnei o legum i prin pipire s Exerciiul descopere numele acesteia.Dup ce a descoperit numele legumei l va despri n silabe i va spune cte silabe are. Executarea jocului de prob: Este solicitat un copil care s extrag o ghicitoare i s gaseasca raspunsul la acea ghicitoare.

ntrecerea

Executarea jocului propriuzis Dup ce copiii au neles regulile jocului se trece la executarea jocului propriu-zis. Rspunsurile corecte vor fi recompensate cu aplauze i cte o bulin la echipa

din care face parte. Dup acelai model se va continua jocul pn la epuizarea ghicitorilor dar i n limita timpului afectat acestui moment al zilei. Rspunsurile corecte sunt aplaudate i recompensate cu buline. Se va urmri desprirea corect n silabe Pe tot parcursul jocului sunt antrenai toi copiii s rspund. Ei vor fi ncurajai s participe la activitate, pentru ca la final echipa din care face parte , dup ecuson, s fie recompensat. Complicarea jocului: Copiii sunt mprii n trei 6. Obinerea echipe: performaneis i echipavinetelor, a asigurarea feed- gogoarilor i a back-ului morcovilor.

Explicaia ntrecerea Exerciiul Coul cu

legume Sarcina 1: Cte un copil din fiecare echip va fi legat la ochi i va trebui s extrag din coul Conversaia toamnei o legum i prin pipire s descopere numele acesteia.Dup ce a descoperit numele legumei l va despri n Joc cu cant silabe i va spune cte silabe are. Explicaia Sarcina 2: Educatoarea va prezenta copiilor Roata Legumelor. Cte un copil din fiecare echip va fi numit s nvrt roata i s prezinte caracteristicile legumei care o descoper roata, formulnd propoziii simple. Exerciiul Tra