4
PROIECT DE ACTIVITATE Data:24.11.2010 Nivel I(grupa mica) Profesor: Vasile Cristina Ileana Tema:”Animalele salbatice” Subtema: ”Farmecul padurii” Domeniul experiential:Domeniul stiinte Categoria activitatii: Activitate matematica Tema activitatii: “Mai multe, mai putine animale….” Mijloc de realizare: joc exercitiu Obiective de referinta: Sa-si imbogateasca experianta senzoriala, ca baza a cunostintelor matematice referitoare la recunoasterea, denumirea obiectelor, constituirea de grupuri /multimi , pe baza unor insusiri comune(forma, marime , culoare) luate in considerare separate sau mai multe simultan Obiective operationale: Sa formeze grupe cu mai multe sau mai putine animale Sa recunoasca care grupa are mai multe si care grupa are mai putine animalute Strategia didactica: Metode si procedee: conversatia, explicatia, demosntratia, exercitiul Mijloace de invatamant: animale salbatice Forme de organizare: frontal Locul desfasurarii: sala de grupa

Proiect Mate Joc Exercitiu

Embed Size (px)

Citation preview

Page 1: Proiect Mate Joc Exercitiu

PROIECT DE ACTIVITATE

Data:24.11.2010

Nivel I(grupa mica)

Profesor: Vasile Cristina Ileana

Tema:”Animalele salbatice”

Subtema: ”Farmecul padurii”

Domeniul experiential:Domeniul stiinte

Categoria activitatii: Activitate matematica

Tema activitatii: “Mai multe, mai putine animale….”

Mijloc de realizare: joc exercitiu

Obiective de referinta:

Sa-si imbogateasca experianta senzoriala, ca baza a cunostintelor matematice referitoare la recunoasterea, denumirea obiectelor, constituirea de grupuri /multimi , pe baza unor insusiri comune(forma, marime , culoare) luate in considerare separate sau mai multe simultan

Obiective operationale:

Sa formeze grupe cu mai multe sau mai putine animale Sa recunoasca care grupa are mai multe si care grupa are mai putine animalute

Strategia didactica:

Metode si procedee: conversatia, explicatia, demosntratia, exercitiul

Mijloace de invatamant: animale salbatice

Forme de organizare: frontal

Locul desfasurarii: sala de grupa

Page 2: Proiect Mate Joc Exercitiu

Secventele activitatii Continutul activitatii Strategii Evaluarea

Momentul organizatoric

Pentru o buna desfasurare a activitatii se va asigura aerisirea salii de grupa, pregatirea materialul didactic si aranjarea mobilierului in semicerc.

Captarea atentiei Se va face prezentarea unei scrisori si citirea acesteia. Aceasta scrisoare a fost trimisa de Regele Leu, regale padurii care ne roaga s ail ajutam sa linisteasca animalele pentru ca acestea s-au certat si nu stie ce sa le mai faca.

ConversatiaObservatia Orala, frontala

Reactualizarea cunostintelor

Ce animale cunoasteti voi care locuiesc in padure? Cum se numesc animalele care traiesc in padure?

Conversatia Orala, frontala

Anuntarea temei si a obiectivelor

Pentru ca vrem sa il ajutam pe Regele Leu sa impace animalele care nu mai vorbesc intre ele, ne vom juca “Mai multe, mai putine animale…”

ConversatiaExplicatia

Dirijarea invatarii

Pentru ca iubim iubim animalele padurii vom incerca sa formam grupe cu mai multe sua mai putine animale, ele astfel devenind din nou prietene. Astfel, intr-o padure vom aseza cateva animale, iar in padurea vecina mai multe animale decat sunt in prima padure. Copiii vor trebui sa puna mai multe sau mai putine animale in cea de-a doua padure decat in prima padure, in

Explicatia

Demonstratia

Exercitiul

Orala, frontala

Page 3: Proiect Mate Joc Exercitiu

acelsi timp verbalizand. Apoi vor pune mai putine animale in prima padure decat sunt in cea de-a doua padure. Acest lucru se va realize de cateva ori.

Incheierea activitatii Incheierea activitatii se va face prin intonarea jocului cu text si cant “Cate unul pe carare”.