Reproiectare manageriala

  • View
    11

  • Download
    3

Embed Size (px)

DESCRIPTION

proiect pentru oricine.

Text of Reproiectare manageriala

ACADEMIA DE STUDII ECONOMICE BUCURETI Facultatea de Management

Reproiectarea sistemului de management alSocietii T&M Impex S.R.L

Student: Calota Cristina-Violeta Seria: A Grup: 124 Data predrii:04.05.2015

2015Contents1.1 Documentarea preliminar31.1.1. Caracteristici tipologice ale firmei51.1.2. Situaia economico-financiar51.1.3. Sistemul de management i componenetele sale81.2 Identificarea i interpretarea simptomelor semnificative141.2.1.Analiza viabilitii economice141.2.2. Analiza viabilitii manageriale181.3 Puncte forte economice i manageriale271.4. Puncte slabe economice i manageriale28Capitolul II - STRATEGIA SOCIETII T&M Impex S.R.L312.1. Formularea misiunii firmei T&M Impex S.R.L312.2. Stabilirea obiectivelor strategice312.3. Conturarea principalelor opiuni strategice322.4. Dimensionarea resurselor alocate352.5. Precizarea termenelor362.6. Stabilirea avantajului competitiv362.7. Implementarea strategiei36Capitolul III - Reproiectarea managerial a Societii T&M Impex S.R.L pe baza centrelor de profit373.1. Reproiectarea subsistemului metodologic al managementului societii comerciale.373.1.2. Elaborarea componentelor manementului prin obiective403.1.3.Delimitarea i dimensionarea centelor de profit413.1.4.Adaptarea structural i funcional a celorlalte componente manageriale la cerinele managementului prin obiective i centre de profit443.1.5. Coordonarea i urmrirea realizrii obiectivelor443.1.6. Motivarea difereniat a personalului Societii T&M Impex S.R.L453.2. Reproiectarea sistemului decizional453.2.1. Structurarea autoritii decizionale pe niveluri ierarhhice463.2.2. Modificri n tipologia deciziilor adoptate483.2.3. mbuntirea calitii deciziilor483.2.4. Apelarea unor metode i tehnici decizionale specifice493.3. Reproiectarea sistemului informaional523.3.1. Principalele perfecionri informaionale proiectate523.3.3. Proiectarea configuraiei de detaliu a sistemului informaional533.4.Remodelarea componentei organizatorice a sistemului de management543.4.1.Delimitarea i dimensionarea corespunztoare a componentelor procesuale i structural-organizatorice ale firmei54

Capitolul I - DIAGNOSTICAREA VIABILITII ECONOMICE I MANAGERIALE1.1 Documentarea preliminarDetalii de identificareCOMPANY T & M IMPEX SRL

Nume firmCOMPANY T & M IMPEX SRL

Cod Unic de nregistrareRO6487151pltitor de TVA(la facturare),operator intracomunitar

Nr. nmatriculareJ39/1086/1994

Data nfiinrii30.11.1994

Observaii

Mrci nregistrate la OSIM

Nu este cazul.

Descrierea firmei COMPANY T & M IMPEX SRL

Prezentri video COMPANY T & M IMPEX SRL

Nu a fost adugat.

Referiri n Social Media

Sediu COMPANY T & M IMPEX SRL - informaii de contact.

JudeVRANCEA

Localitate/SectorFOCANI

AdresCALEA MOLDOVEI 8Cod 620157

Telefon0237-222.7500237-225.504

Fax0237-225.5090237-225.503

Mobil0728-029.7360743-077.143

Emailmanager@companytm.comoffice@companytm.com

Persoane din conducere:Administratori:MIHU TICUMIHU MIRELAAsociai:MIHU MIRELAMIHU TICU

Domeniul de activitate preponderant

Cod CAEN4752

Obiect ActivitateProduce efectivmobila (buctarii, dormitoare, biblioteci, etc.) la comand. Frecvent proiecteaz piese de mobil (mese mobile pentru televizoare, mese mobile de dimensiune redus cu ajutorul crora se pot servi musafirii) pe care le realizeaz cu cheltuiala firmei urmnd s fie testat pia.

Descriere ActivitateUna din principalele misiuni ale companiei este de a ndeplini obiectivele clienilor prin calitate superioar oferit la preuri minime.n cadrul Company T&M Impex S.R.L se pune foarte mult accent pe creterea constant a nivelului de pregtire teoretic i practic a tuturor angajailor. Pentru ei este important ca fiecare client s fie mulumit i de acceea le pune la dispoziie, pe lng o gam foarte variat de produse i disponibilitatea lor pentru orice sugestie sau mbuntire a ofertei curente.

1.1.1. Caracteristici tipologice ale firmeiSocietatea comercial T&M Impex S.R.Leste o firm nfiinat n 1994 ce nu poate fi catalogat n rndul celor mari i acest lucru rezult din analiza cifrei de afaceri realizat n anul 2014 (3.500.000 mii lei) cu un personal n numr de 12 muncitori, 1 inginer, 1 designer, 1 contabil ,2 administratori i cei 2 asociai, so i soie.Obiectul de activitateconform statutului de nfiinare este vast, ns produce efectivmobila (buctarii, dormitoare, biblioteci, etc.) la comand. Frecvent proiecteaz piese de mobil (mese mobile pentru televizoare, mese mobile de dimensiune redus cu ajutorul crora se pot servi musafirii) pe care le realizeaz cu cheltuiala firmei urmnd s fie testat piaa.

1.1.2. Situaia economico-financiarPentru realizarea studiilor de diagnosticare s-au luat n considerare informaii referitoare la situaia economico-finanaciar a societii comerciale n dinamica n doi ani i anume 2013 i 2014.Dinamica situaiei economico-financiare nregistrat n perioada 2013-2014 este evideniat prin intermediul unor indicatori economici dup cum urmeaz:Indicatori20132014

Active imobilizate229.905.435476.942.346

Active circulante207.918.420217.570.927

Capitaluri proprii194.305.073205.828.891

Datorii totale245.997.787502.522.119

Cifr de afaceri1.534.890.0353.500.076.476

Rezultatul exploatrii113.527.657152.505.542

Rezultatul financiar122.264.98125.871.355

Rezultatul excepional6.619.0162.170.884

Total Activ/Pasiv440.306.147708.346.154

Numr mediu de salariai1117

Numr de colaboratori13

Salarii brute48.303.558123.604.287

Datorii pe termen scurt245.997.787502.522.119

Datorii pe termen mediu i lung--

Cheltuieli totale1.453.779.7403.371.063.100

Venituri totale1.696.191.3953.551.610.881

Stocuri1.137.7024.541.727

Creane106.958.333171.809.116

Capital social3.205.3813.205.381

Trezoreria activ99.822.38544.258.658

Indicatorieconomico-financiari20132014

1. Fondul de rulment (FR)-35.600.362-271.113.456

2. Necesar de fond de rulment (NFR)- 137.901.752-326.171.276

3. Trezoreria net102.301.38955.057.820

4. Rata de finanare a capitalului circulant-17-125

5. Solvabilitatea patrimonial44,13%29,06%

6. Rata general a solvabilitii (rata autonomiei financiare)0,7900,410

7. Solvabilitatea imediat (Db>Ob)84,0641,15

8. Lichiditatea general0,84520,4330

9. Lichiditatea imediat0,40580,0881

10. Productivitatea muncii139.535.458205.886.852

11. Rata general a ndatorrii0,55870,7094

12. Gradul de utilizare a capitalului social136,59216,67

13. Rata rentabilitii comerciale0,11580,0317

14. Rata rentabilitii resurselor consumate0,12230,0329

15. Rata rentabilitii economice1,24750,8771

16. Rata rentabilitii financiare0,91550,5404

17. Rezultatul curent235.792.638178.376.897

19. Capital permanent194.305.073205.828.891

20. Profit brut242.411.655180.547.781

21. Rata de finanare a stocurilor-31,29-59,69

22. Rata profitului15,79%5,16%

Analiza indicatorilor economico-financiari:1)Fondul de rulmentn cei doi ani analizai are o tendin de scdere ntruct activele mobilizate cresc mai repede dect creterea capitalurilor proprii. Este o situaie favorabil pentru unitatea studiat.2)Trezoreria neteste pozitiv deoarece necesarul de fond de rulment este mai mic dect fondul de rulment efectiv.3)Solvabilitatea patrimonialeste foarte favorabil n 2011 fiind de 44,13% i este mai puin favorabil n 2012 (29,06%).4)Productivitatea munciicunoate o cretere de 47.55% n 2014 fa de 2013 ntruct i numrul mediu de salariai permaneni crete cu 54.55%.5)Rata general a ndatoririieste n toi cei doi ani analizai mai mic dect 1, ceea ce semnific un grad de ndatorare mic al ntreprinderii.6)Lichiditatea imediateste foarte sczut n 2014 ceea ce indic faptul c gradul de acoperire a datoriilor din trezoreria activ este foarte mic; este o situaie nefavorabil pentru ntreprindere.7)Rata rentabilitii resurselor consumateare o tendin de scdere n 2014 fa de 2013 datorit scderii profitului net i creterii cheltuielilor totale din unitate.8)Rata de finanare a stocurilor din fondul de rulmenteste foarte sczut n 2014 (-59,66) datorit fondului de rulment negativ; ntreprinderea nu-i poate acoperi stocurile din fondul de rulment de care dispune.9)Rata profituluiscade n 2014 la 5,15% ceea ce indic faptul c la o cifr de afaceri foarte mare (de 2,28% mai mare fa de 2013) are un profit brut foarte mic (de 1,34% mai mic fa de 2013).

1.1.3. Sistemul de management i componenetele saleSubsistemul metodologicSubsistemul metodologic este alctuit din instrumentarul managerial i elementele metodologice de concepere, funcionare i perfecionare a celorlalte componente manageriale-subsistemul decizional, informaional i organizatoric - subsistemul metodologic evideniaz la Societatea T&M Impex S.R.Lurmtoarele: Sistemele de management utilizate n mic msur, n formule metodologice simplificate : managementul prin obiective,este regsit sub forma unor liste de obiective, managementul prin bugete,este utilizat numai la elaborarea, realizarea i urmrirea bugetului de venituri i cheltuieli imai puin n restul aciunilor n care acesta ar trebui s apar. Metodele i tehnicile de management:edina : metoda rspndit, nu numai la nivelul celor dou organisme participative, ci i la alte nivele organizatorice,desfurate fie periodic, fie ad-hoc.Tabloul de bord reprezentat de situaii informaionale de sintez ce sunt valorificate d