22
Rancangan Pengajaran Harian Pertama Dunia Sains dan Teknologi Mata pelajaran : Dunia Sains dan Teknologi Kelas : Tahun 2 Iman Tarikh : 13 Februari 2012 Masa : 9.30 pagi 10.30 tengahari (60 minit) Bilangan murid : 38 orang Bidang pelajaran : Sains Hayat/ Haiwan Hasil pembelajaran : 2.1.1 : Mengenal pasti keperluan asas haiwan iaitu makanan, air, udara dan tempat perlindungan. 2.1.2 : Menyatakan kepentingan keperluan asas kepada haiwan. Objektif pembelajaran : Pada akhir pembelajaran, murid dapat : 1. Menyatakan keperluan asas haiwan 2. Menyatakan kepentingan keperluan asas kepada haiwan A.Menguasai isi kandungan : 1.Mengenalpasti keperluan asas haiwan iaitu makanan ,air ,udara dan tempat perlindungan . 2.Menyatakan kepentingan keperluan asas kepada haiwan . 3.Memberikan contoh keperluan asas haiwan .

RPH-SAINS dunia sains teknologi tahun 2

Embed Size (px)

DESCRIPTION

RPH-SAINS dunia sains teknologi tahun 2

Citation preview

  • Rancangan Pengajaran Harian Pertama

    Dunia Sains dan Teknologi

    Mata pelajaran : Dunia Sains dan Teknologi

    Kelas : Tahun 2 Iman

    Tarikh : 13 Februari 2012

    Masa : 9.30 pagi 10.30 tengahari (60 minit)

    Bilangan murid : 38 orang

    Bidang pelajaran : Sains Hayat/ Haiwan

    Hasil pembelajaran : 2.1.1 : Mengenal pasti keperluan asas haiwan iaitu makanan, air, udara dan tempat perlindungan.

    2.1.2 : Menyatakan kepentingan keperluan asas kepada haiwan.

    Objektif pembelajaran : Pada akhir pembelajaran, murid dapat :

    1. Menyatakan keperluan asas haiwan

    2. Menyatakan kepentingan keperluan asas kepada haiwan

    A.Menguasai isi kandungan :

    1.Mengenalpasti keperluan asas haiwan iaitu makanan ,air ,udara dan tempat perlindungan .

    2.Menyatakan kepentingan keperluan asas kepada haiwan .

    3.Memberikan contoh keperluan asas haiwan .

  • B.Membina kemahiran saintifik

    1.Memerhati .

    2.Berkomunikasi

    3.Meramal .

    4.mengelaskan

    5.Mensintesis

    C.Mengamalkan sifat sainstifik dan nilai murni .

    1.Mengamalkan sikap bekerjasama didalam pasukan semasa menjalankan aktiviti kumpulan .

    Bahan /peralatan /bahan sumber

    1. Tayangan Video

    2. Specimen sebenar (haiwan)

    3.Tayangan Slaid MS Power Point

    4.Kad Keperluan Asas

    5.Lembaran kerja6.

    Pengetahuan sedia ada :

    Murid mengetahui tanpa makanan ,air ,udara ,haiwan tidak dapat hidup.Murid mungkin beranggapan bahawa haiwan tidak

    memerlukan tempat tinggal untuk hidup

  • Fasa Isi kandungan Pengetahuan sedia ada murid Nota

    Aktiviti guru Aktviti murid

    Set induksi

    (5 minit )

    Haiwan memerlukan

    ,makanan ,air ,udara

    dan tempat

    perlindungan .

    1. Guru menayangkan video Bangau

    Oh Bangau.

    2. Guru bersoal jawab dengan murid

    mengenai haiwan- haiwan yang

    terdapat di dalam video.

    SOALAN 1:Kenapa Bangau kurus?

    SOALAN 2: Apakah makanan kerbau?

    SOALAN 3: Apakah makanan ular?

    3. Guru mengaitkan jawapan murid

    dengan isi pelajaran (haiwan dan

    keperluan asas) pada hari ini.

    1. Murid memerhatikan

    tayangan tersebut.

    2. Murid menjawab soalan

    yang diajukan oleh guru.

    JAWAPAN 1: Tidak mendapat

    makanan.

    JAWAPAN 2 : Rumput.

    JAWAPAN 3: Katak

    Strategi

    1.kaedah

    penyoalan .

    Kemahiran

    sainstifik

    1.Berkomunikasi

  • Penstrukturan

    semula idea

    (20 minit )

    Mengenapasti

    keperluan asas

    haiwan terbahagi

    kepada makanan, air,

    udara dan tempat

    tinggal.

    1. Guru menunjukkan haiwan- haiwan

    yang dibawa.

    2. Guru memberi peluang kepada

    murid untuk menyentuh haiwan-

    haiwan tersebut

    3. Guru menyoal murid tentang apa

    yang telah diperhatikan.

    4. Selain haiwan- haiwan tersebut, apa

    lagi yang dapat murid lihat di dalam

    bekas- bekas tersebut?

    5. Guru memberikan beberapa situasi

    supaya murid berfikir tentang

    kepentingan keperluan asas

    haiwan.

    SOALAN : Apakah yang akan berlaku

    kepada anak ayam tersebut jika dilepaskan

    dari sangkarnya?

    1. Murid tertanya- tanya

    apakah haiwan yang dibawa

    oleh guru.

    2. Murid menyentuh dan

    memerhatikan haiwan-

    haiwan tersebut.

    3. Murid menjawab mereka

    dapat melihat kura- kura dan

    anak ayam.

    4. Murid dapat melihat

    makanan dan air untuk

    haiwan-haiwan tersebut.

    5. Murid menjawab persoalan

    guru.

    JAWAPAN : Dimakan oleh ular,

    biawak dan sebagainya.

    Strategi

    1.Pemerhatian

    terhadap

    specimen

    sebenar.

    Kemahiran

    sainstifik

    1.Berkomunikasi

    2.Memerhati

    3.Meramal

  • Aplikasi idea

    (15 minit )

    Mengelaskan

    keperluan asas

    haiwan kepada empat

    perkara iaitu makanan

    ,air ,udara dan tempat

    perlindungan .

    6. Guru menerangkan tentang

    kepentingan makanan, air, udara

    dan tempat perlindungan kepada

    haiwan.

    1. Guru meminta murid berada dalam

    kumpulan masing- masing.

    2. Guru menyediakan slaid MS Power

    Point Haiwan dan Keperluan Asas

    dan memancarkannya di hadapan

    kelas.

    Guru menyediakan kad keperluan-

    keperluan asas seperti berikut bagi

    setiap kumpulan :

    6. Murid mendengar dengan

    teliti penerangan guru.

    1. Murid bergerak ke dalam

    kumpulan masing- masing.

    2. Wakil kumpulan mengambil

    kad- kad keperluan asas

    yang disediakan.

    3. Selepas guru menunjukkan

    gambar haiwan bersama

    keperluan asasnya, wakil

    kumpulan bangun dan

    menunjukkan kad keperluan

    asas yang sesuai.

    Strategi

    1.Kuiz

    Kemahiran

    sainstifik

    1.Berkomunikasi

    2.Memerhati

    3.Mengunakan

    perhubungan

    ruang dan masa

    .

    Makanan

    Air

    Tempat Perlindungan

    Udara

  • Penilaian

    (15 minit)

    Memadankan gambar

    dengan keperluan

    asas yang sesuai dan

    murid perlu

    Gambar gambar pada slaid.

    3. Guru menayangkan gambar pada

    slaid satu per satu. Guru menyoal

    murid tentang apa yang dilihat

    daripada gambar tersebut?

    4. Murid akan berbincang dalam

    kumpulan dan seorang wakil

    bangun menunjukkan kad keperluan

    asas yang sesuai dengan gambar

    Pentaksiran

    1. Guru mengedarkan lembaran kerja

    pertama kepada murid.

    1. Murid menyiapkan lembaran

    kerja yang diberikan oleh

    guru.

    Strategi

    1.soal jawab

    (lembaran kerja )

  • Penutup

    /refleksi

    (5 minit )

    memadankan haiwan

    dengan makanan

    yang sesuai.

    Keperluan asas

    haiwan adalah sama

    manusia iaitu perlukan

    makanan ,air ,udara

    dan tempat

    perlindungan .

    Pemulihan

    1. Guru mengedarkan lembaran kerja

    kedua kepada murid.

    Pengayaan

    1. Guru mengedarkan lembaran kerja

    ketiga kepada murid.

    1. Guru bersama- sama dengan murid

    menyanyikan semula lagu Bangau

    Oh Bangau.

    2. Guru bersoal jawab dengan murid

    tentang apa yang telah dipelajari

    pada hari ini.

    3. Guru memberikan peneguhan

    kepada murid.

    1. Murid menyanyikan kembali

    lagu Bangau Oh Bangau.

    2. Murid menjawab soalan

    yang diajukan oleh guru.

    Kemahiran

    sainstifik

    1.Memerhati

    2.Berkomunikasi

  • Refleksi :

    Objektif pembelajaran pada hari ini tercapai. Murid dapat menyatakan keperluan- keperluan asas haiwan dan kepentingannya

    kepada haiwan. Sesi pengajaran pada hari ini berjalan dengan lancar. Pada pemerhatian saya, pembelajaran hari ini menjadi

    menarik kerana pada permulaannya murid ceria melihat tayangan video Bangau Oh Bangau. Murid lebih teruja apabila saya

    membawa specimen sebenar (haiwan-anak ayam dan kura-kura) ke dalam bilik darjah. Saya masih dapat mengawal kelas walaupun

    saya membenarkan murid bergerak untuk melihat dan menyentuh haiwan- haiwan tersebut. Berdasarkan pemikiran saya, terdapat

    sedikit kelemahan dalam pengajaran saya pada hari ini. Pada langkah aplikasi, saya perlu menyediakan aktiviti yang lebih mencabar

    dan memerlukan audio bagi setiap slaid yang ditunjukkan. Murid akan lebih tertarik jika paparan slaid diselitkan dengan audio. Pada

    pembelajaran seterusnya, murid akan diberi penekanan kepada kepada keperluan asas makanan

  • Rancangan Pengajaran Harian Kedua

    Dunia Sains dan Teknologi

    Mata pelajaran : Dunia Sains dan Teknologi

    Kelas : Tahun 2 Iman

    Tarikh : 15 Februari 2012

    Masa : 11.30 pagi 12.30 tengahari (60 minit)

    Bilangan murid : 38 orang

    Bidang pelajaran : Sains Hayat/ Haiwan

    Hasil pembelajaran : 2.1.3 : Memberi contoh haiwan dan makanan yang dimakan.

    2.1.4 : Mengkelaskan haiwan mengikut makanan yang dimakan iaitu makan tumbuhan sahaja, makan haiwan

    sahaja atau makan haiwan dan tumbuhan.

    Objektif pembelajaran : Pada akhir pembelajaran, murid dapat

    1. Menyatakan contoh haiwan dan makanan yang dimakan.

    2. Menyatakan nama haiwan mengikut kumpulan yang makan tumbuhan sahaja, makan haiwan sahaja dan

    makan haiwan dan tumbuhan.

    A.Menguasai isi kandungan :

    1.Memberi contoh haiwan dan makanan yang dimakan .

    2. Mengelaskan haiwan mengikut makanan yang dimakan iaitu makan tumbuhan sahaja ,makan haiwan sahaja atau makan

    tumbuhan dan haiwan.

  • B.Membina kemahiran saintifik

    1.Memerhati .

    2.Berkomunikasi

    3.Meramal .

    4.mengelaskan

    5.Mensintesiskan

    C.Mengamalkan sifat sainstifik dan nilai murni .

    1.Mengamalkan sikap bekerjasama didalam pasukan semasa menjalankan aktiviti kumpulan .

    D.Bahan /peralatan /bahan sumber

    1.Tayangan video

    2.Kad gambar haiwan

    3.Specimen sebenar (arnab)

    4.Carta Kumpulan Haiwan

    5.Lembaran kerja

    Pengetahuan sedia ada :

    Murid dapat mengelaskan jenis makanan haiwan serta dapat member contoh haiwan dan jenis makanannya

  • Fasa Isi kandungan Pengetahuan sedia ada Nota

    Aktiviti guru Aktiviti murid

    Set

    induksi

    (5 minit )

    Haiwan mempunyai keperluan

    asas iaitu makanan

    1. Guru menayangkan video Arnab

    Putih Saya.

    2. Guru bersoal jawab dengan murid

    tentang video tersebut.

    Soalan 1: Apakah yang dapat kamu lihat

    dalam video tersebut?

    Soalan 2 : Apakah yang sedang dimakan

    oleh arnab tersebut?

    Soalan 3 : Selain kangkung, apakah

    makanan yang dimakan oleh arnab?

    Soalan 4 : Apakah haiwan lain yang

    makan sayur atau tumbuhan seperti

    arnab?

    3. Guru mengaitkan jawapan murid

    dengan isi pelajaran pada hari ini.

    1. Murid melihat video yang ditayangkan oleh guru.

    2. Murid menjawab soalan yang diajukan oleh guru.

    Jawapan 1 : Arnab sedang makan. Jawapan 2: Kangkung. Jawapan 3 : Lobak merah dan kacang panjang Jawapan 4 : Kambing, lembu.

    Strategi

    Tayangan video

    (you tube )

    Kemahiran

    sainstifik

    1.berkomunikasi

    2.memerhati

    3.menaakul

  • Penstrukt

    uran

    semula

    idea

    (20minit )

    Mengelaskan haiwan mengikut

    makanan yang dimakan oleh

    haiwan iaitu makan tumbuhan

    sahaja,haiwan sahaja dan

    makan tumbuhan dan haiwan .

    1. Guru bertanya kepada murid

    tentang pemakanan haiwan-

    haiwan lain. (singa,ular,kucing)

    2. Guru memberikan kad gambar

    haiwan kepada setiap murid.

    3. Murid perlu berdiri dan

    memberitahu rakan- rakan

    makanan haiwan tersebut.

    4. Guru menerangkan kepada murid

    bahawa terdapat tiga kumpulan

    haiwan.

    5. Guru melekatkan Carta Kumpulan

    Haiwan mengikut pemakanan

    haiwan pada papan putih.

    6. Guru meminta murid melekatkan

    kad haiwan yang dipegang

    mengikut kumpulan

    pemkananannya.

    7. Guru menilai hasil kerja murid

    1. Murid menjawab

    soalan yang diajukan

    oleh guru.

    2. Setiap murid

    mengambil kad haiwan

    masing- masing.

    3. Murid memberitahu

    rakan tentang

    makanan haiwan yang

    diperolehi.

    4. Murid mendengar

    penerangan dari guru.

    5. Murid melekatkan kad

    haiwan yang diperolehi

    tersebut mengikut

    kumpulan

    pemakanannya.

    6. Murid mendengar

    penilaian guru.

    Strategi

    1.Permainan

    Kemahiran

    sainstifik

    1.Mencirikan

    2.Berkomunikasi

    3.Memerhati

    4.Mengelaskan

  • bersama- sama dengan murid.

    Aplikasi

    idea

    (15minit )

    Mengelaskan haiwan mengikut

    makanan yang dimakan.

    1. Guru mengeluarkan seekor arnab

    yang diletakkan di dalam sangkar

    untuk diuji.

    2. Guru menyediakan sebatang lobak

    merah, kacang panjang dan

    kangkung untuk arnab tersebut.

    Guru juga menyediakan seekor

    ikan yang telah mati.

    3. Guru memberikan makanan

    tersebut sedikit demi sedikit. Murid

    memerhatikan dari jauh.

    4. Guru membuat kesimpulan bahawa

    terdapat tiga kumpulan pemakanan

    haiwan.

    1. Murid memerhati apa

    yang dilakukan oleh

    guru.

    2. Murid memerhati guru

    menjalankan

    eksperimen terhadap

    arnab tersebut.

    3. Murid mendengar

    penerangan guru.

    Strategi

    1.Eksperimen

    Kemahiran

    sainstifik

    1.pemerhatian

    2.berkomunikasi

    3.mengkelaskan

    Penilaian

    (15minit)

    Pentaksiran

    1. Guru mengedarkan lembaran kerja

    yang pertama.

    Lembaran 1- Murid

    dikehendaki

    mewarnakan haiwan

    dan makanannya

  • Pemulihan

    1. Guru mengedarkan lembaran kerja

    yang kedua.

    Pengayaan

    1. Guru mengedarkan lembaran kerja

    yang ketiga.

    dengan warna yang

    sama.

    Lembaran 2- Murid

    perlu memadankan

    haiwan dengan

    makanannya.

    Lembaran 3 - Murid

    dikehendaki memilih

    haiwan yang makan

    tumbuhan sahaja,

    haiwan sahaja dan

    kedua- duanya, dan

    mengisi nama haiwan

    tersebut dalam ruang

    yang telah disediakan

    Refleksi/

    Penutup

    (5 minit )

    Makanan haiwan boleh

    dikelaskan kepada makan

    tumbuhan sahaja ,makan

    haiwan sahaja dan makan

    tumbuhan dan haiwan .

    1. Guru bersoal jawab dengan murid

    mengenai isi pelajaran pada hari

    ini.

    2. Guru memberikan peneguhan

    kepada murid.

    1. Murid menjawab

    soalan yang diajukan

    oleh guru.

  • REFLEKSI : Objektif pembelajaran saya pada hari ini tercapai. murid- murid dapat menyebut haiwan beserta makanannya serta

    murid dapat mengkelaskan haiwan mengikut kumpulan pemakanannya. Terdapat beberapa kelemahan semasa saya

    mengendalikan eksperiman (aplikasi) dalam langkah kedua. Saya menyediakan arnab dan bahan makanan di hadapan kelas dan

    menyebabkan murid yang berada di belakang kelas tidak dapat melihat dengan jelas. Saya telah cuba memperbaiki keadaan

    tersebut dengan memanggil mereka ke hadapan, namun keadaan menjadi sesak. Saya perlu memikirkan kaedah yang lebih sesuai

    bagi menunjukkan eksperimen tersebut kepada murid.

  • Rancangan Pengajaran Harian Ketiga

    Dunia Sanis dan Teknologi

    Mata pelajaran : Dunia Sains dan Teknologi

    Kelas : Tahun 2 Iman

    Tarikh : 20 Februari 2012

    Masa : 9.30 pagi 10.30 tengahari (60 minit)

    Bilangan murid : 38 orang

    Bidang pelajaran : Sains Hayat/ Haiwan

    Hasil pembelajaran : 2.1.5 : Mengenal pasti tempat perlindungan haiwan seperti sarang, reban, lubang, atas pokok, kandang, gua,

    di dalam air, dalam tanah dan di celah batu atau kayu.

    Objektif pembelajaran : Pada akhir pembelajaran, murid dapat :

    1. Menyebut nama haiwan dan tempat perlindungannya.

    A.Menguasai isi kandungan :

    1.Mengenalpasti tempat perlindungan haiwan seperti sarang ,reban,lubang,atas pokok ,kandang ,gua ,di dalam air ,dalam tanah

    dan di

    celah batu atau kayu .

    2.Dapat memberi contoh haiwan dan tempat perlindungannya .

  • B.Membina kemahiran saintifik

    1.Memerhati .

    2.Berkomunikasi

    3.Meramal .

    4.mengelaskan

    5.Menjana idea

    6.Mereka cipta

    C.Mengamalkan sifat sainstifik dan nilai murni .

    1.Mengamalkan sikap bekerjasama didalam pasukan semasa menjalankan aktiviti kumpulan .

    D.Bahan /peralatan /bahan sumber

    1.Tayangan video

    2.Jadual Haiwan dan Tempat Perlindungan

    3.Kad selit (haiwan dan tempat tinggal)

    4.Kertas putih (A4)

    Pengetahuan sedia ada : Murid dapat memberi contoh haiwan dan tempat tinggalnya .

  • Fasa Isi kandungan Pengetahuan sedia ada Nota

    Aktiviti guru Aktiviti murid

    Set induksi

    (5 minit )

    Haiwan mempunyai

    keperluan asas iaitu

    tempat tinggal.

    1. Guru menayangkan video

    Lawatan ke Zoo.

    2. Guru bersoal jawab dengan murid

    tentang haiwan yang dilihat dan

    tempat perlindungannya.

    SOALAN : Haiwan apakah yang telah

    kamu lihat?

    SOALAN : Burung tinggal di mana?

    3. Guru mengaitkan jawapan murid

    dengan isi pelajaran pada hari ini.

    1. Murid melihat

    tayangan video

    lawatan ke Zoo.

    2. Murid menjawab

    soalan- soalan yang

    diajukan oleh guru.

    JAWAPAN : Burung

    JAWAPAN : Atas pokok.

    Strategi

    1.Tayangan

    video.

    Kemahiran

    sainstifik

    1.memerhati

    2.berkomunikasi

    3.mengklasifika

    si

  • Penstruktur

    an semula

    idea

    (25 minit )

    Haiwan mempunyai

    tempat perlindungan

    .Tempat perlindungan

    merupakan salah satu

    keperluan asas haiwan .

    1. Guru menyediakan jadual Haiwan

    dan Tempat Perlindungan.

    Antara tempat perlindungan

    haiwan :

    -sarang

    -reban

    -lubang

    -atas pokok

    -kandang

    -gua

    -di dalam air

    -dalam tanah

    -di celah batu atau kayu.

    1. Guru hanya mengisi gambar

    tempat perlindungan dan

    mengosongkan bahagian haiwan.

    2. Guru menyediakan kad selit

    1. Murid mengambil kad

    selit yang disediakan

    oleh guru.

    Strategi

    Kerja individu

    Kemahiran

    sainstifik

    1.mengklasifika

    si

  • Aplikasi

    idea

    (25 minit )

    .

    Tempat perlindungan

    haiwan berbeza beza

    .Tempat perlindungan

    haiwan merupakan salah

    satu keperluan asas

    haiwan .

    (gambar haiwan) untuk diselit pada

    carta tersebut.

    3. Guru memanggil beberapa orang

    murid untuk menyelit gambar

    haiwan pada tempat perlindungan

    yang sesuai.

    1. Guru membahagikan murid kepada

    5 kumpulan.

    2. Setiap kumpulan diberi tugasan.

    Murid perlu berbincang dalam

    kumpulan masing- masing.

    Tugasan : Mencari nama haiwan

    bermula dengan huruf ahingga z

    serta menulisnya pada kertas yang

    disediakan. Mereka juga perlu

    menyatakan tempat perlindungan

    2. Murid menyelit kad

    haiwan pada gambar

    tempat perlindungan

    yang sesuai.

    1. Murid bergerak ke

    dalam kumpulan

    masing- masing.

    2. Murid berbincang

    dengan ahli kumpulan

    masing- masing untuk

    menyiapkan tugasan

    yang diberikan.

    3. Murid melihat guru

    menilai jawapan yang

    Strategi

    1.Kerja

    berkumpulan.

    Kemahiran

    sainstifik

    1.Mencirikan

    2.Berkomunikas

    i

  • bagi setiap haiwan tersebut.

    Contoh:

    Ayam- reban

    Kambing- kandang

    Badak-dalam lumpur

    Cacing- dalam tanah

    3. Guru berbincang dengan murid

    tentang jawapan- jawapan yang

    diperolehi. Jawapan yang betul

    akan mendapat mata.

    4. Kumpulan yang mendapat mata

    tertinggi akan diberikan hadiah oleh

    guru.

    diberikan oleh mereka.

    4.Mengelaskan

  • Refleksi

    /penutup

    (5 minit )

    Tinggal didalam tanah

    ,reban ,di atas pokok ,di

    dalam air ,kandang ,gua

    adalah contoh tempat

    perlindungan haiwan .

    1. Guru menunjukkan gambar tempat

    perlindungan haiwan kepada

    murid- murid.

    2. Guru menyoal murid tentang

    gambar- gambar yang ditunjukkan.

    3. Guru membuat kesimpulan

    pengajaran pada hari ini.

    4. Guru memberikan peneguhan

    kepada murid.

    1. Murid menjawab

    soalan yang diberikan

    oleh guru.

    REFLEKSI :

    Objektif pembelajaran saya pada hari ini tercapai. Murid sudah dapat menguasai nama haiwan beserta tempat perlindungan dengan

    betul. Murid kelihatan ceria semasa saya menjalankan set induksi kerana mereka masing- masing mahu menceritakan pengalaman

    yang dilihat semasa mereka ke zoo. Saya telah memilih aktiviti yang sesuai bagi langkah aplikasi kerana pada langkah tersebut saya

    dapat mencungkil pengalaman mereka. Mereka juga dapat berkongsi dengan rakan- rakan tentang pengalaman tersebut kerana

    tugasan yang disediakan adalah secara berkumpulan. Murid- murid memberikan kerjasama yang baik sepanjang proses pengajaran

    dan pembelajaran dijalankan.