14
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN SEJARAH Mata Pelajaran dan Kelas Sejarah Tahun 4 Aktif Tema/Tajuk 5. Tokoh-tokoh Terbilang Kesultanan Melayu Melaka Masa 10.40 – 11.40 pagi Standard Kandungan: 5.4 Mengetahui dan memahami Hang Tuah sebagai Laksamana Melaka Standard Pembelajaran: 5.4.3 Menjelaskan peristiwa pertarungan antara Hang Tuah dengan Hang Jebat dalam Hikayat Hang Tuah. K5.4.4 Menyenaraikan sifat-sifat kesetiaan tokoh kepada intitusi beraja.. Objektif Pada akhir pembelajaran dan pengajaran, murid akan dapat; i. Menjelaskan peristiwa pertarungan antara Hang Tuah dengan Hang Jebat. ii. Menyenaraikan empat sifat kesetiaan Laksamana Hang Tuah Aktiviti 1. Murid mendengar cerita yang disampaikan oleh guru 2. Murid menjawab soalan berdasarkan cerita 3. Menonton tayangan video kisah pertarungan Hang Tuah dan Hang Jebat. 4. Berbincang dalam kumpulan untuk melengkapkan peta alir tentang kisah pertarungan tersebut. 5. Main peranan kisah pertarungan tersebut. 6. Membuat rumusan dengan menyatakan sebab dan akibat dalam peta alir berganda. 7. Menyenaraikan empat sifat kesetiaan Laksamana Hang Tuah dalam peta buih. Elemen Merentasi Kurikulum (EMK) Nilai Murni : bertanggungjawab , menghargai rakan, bekerjasama, keberanian Kemahiran Pemikiran Sejarah: Elemen asas sejarah ,

Rph sejarah sem 6

Embed Size (px)

Citation preview

Page 1: Rph sejarah sem 6

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN SEJARAH

Mata Pelajaran dan Kelas

Sejarah Tahun 4 Aktif

Tema/Tajuk 5. Tokoh-tokoh Terbilang Kesultanan Melayu Melaka

Masa 10.40 – 11.40 pagi

Standard Kandungan:

5.4 Mengetahui dan memahami Hang Tuah sebagai Laksamana

Melaka

Standard Pembelajaran:

5.4.3 Menjelaskan peristiwa pertarungan antara Hang Tuah

dengan Hang Jebat dalam Hikayat Hang Tuah.

K5.4.4 Menyenaraikan sifat-sifat kesetiaan tokoh kepada intitusi

beraja..

Objektif Pada akhir pembelajaran dan pengajaran, murid akan dapat;i. Menjelaskan peristiwa pertarungan antara Hang Tuah dengan

Hang Jebat.ii. Menyenaraikan empat sifat kesetiaan Laksamana Hang Tuah

Aktiviti 1. Murid mendengar cerita yang disampaikan oleh guru2. Murid menjawab soalan berdasarkan cerita3. Menonton tayangan video kisah pertarungan Hang Tuah dan

Hang Jebat.4. Berbincang dalam kumpulan untuk melengkapkan peta alir

tentang kisah pertarungan tersebut.5. Main peranan kisah pertarungan tersebut.6. Membuat rumusan dengan menyatakan sebab dan akibat

dalam peta alir berganda.7. Menyenaraikan empat sifat kesetiaan Laksamana Hang Tuah

dalam peta buih.

Elemen Merentasi Kurikulum (EMK)

Nilai Murni : bertanggungjawab , menghargai rakan, bekerjasama, keberanianKemahiran Pemikiran Sejarah: Elemen asas sejarah , signifikan buktiElemen Kewarganegaraan : memupuk perasaan taat dan setia kepada negaraTMK : kemahiran menggunakan laman web

Bahan Bantu Belajar

Skrip cerita, komputer, LCD,DVD, klip video, buku teks, alat tulis,

kad gambar, kad manila, gam, pen ’marker’, tengkolok kertas,

keris kertas, talam, batang penyapu sebagai lembing

Pendekatan Strategi Kaedah Teknik

Berpusatkan murid / induktifAktiviti berkumpulanBercerita, soal-jawab, main peranan, perbincangan, i- THINKMenjawab soalan KBAT

Page 2: Rph sejarah sem 6

STRATEGI PENGAJARAN DAN PEMBELAJARAN

AKTIVITI EMK CATATAN

Permulaan (5 minit)

Mendengar cerita

1. Murid mendengar cerita yang disampaikan

oleh guru dengan nada dan intonasi yang

menarik sambil bergerak ke sekeliling kelas.

2. Murid menjawab soalan guru secara lisan

berdasarkan cerita tersebut.

Soalan:

a) Siapakah Laksamana yang

dimaksudkan dalam cerita tersebut?

b) Mengapakah Hang Tuah hendak

membunuh Hang Jebat?

c) Mengapakah Hang Jebat menderhaka

kepada sultan?

d) Bagaimanakah perasaan Hang Jebat

ketika melihat Hang Tuah?

e) Beri penilaian kamu tentang sikap Hang

Tuah.

f) Pada pendapat kamu, apakah tajuk

yang sesuai bagi cerita tadi?

3. Guru mengaitkan jawapan murid dengan

tajuk pelajaran.

Nilai murni:

bertangungjawab

EMK:

memupuk perasaan

taat dan setia

kepada negara

Kemahiran Berfikir:

-Menjana Idea

-menghubung kait

BBM:

skrip cerita

KAEDAH:

Bercerita

TEKNIK:

Aktiviti 1 (10 minit)

Menonton tayangan video (pertarungan

Hang Tuan dan Hang Jebat) dan membaca

dialog pertarungan dalam buku teks.

1. Murid menonton tayangan video kisah

pertarungan Hang Tuah dan Hang

Jebat.

EMK:

Memupuk semangat

taat dan setia

kepada negara

Nilai:

menghargai rakan

bertanggungjawab

BBM:

Komputer

LCD

Video

Buku teks

Sejarah

Page 3: Rph sejarah sem 6

2. Murid membaca dialog pertarungan

Hang Tuah dan Hang Jebat dalam

buku teks Sejarah muka surat 145-147

dengan nada dan intonasi yang betul.

TMK: kemahiran menggunakan laman web

Aktiviti 2 (10 minit)

Menyusun kad gambar untuk melengkapkan

peta alir (peta pemikiran i-Think)

1. Secara berkumpulan, murid akan

mencipta dialog serta melengkapkan

peta alir tentang urutan cerita

pertarungan Hang Tuah dan Hang

Jebat.

2. Guru bertindak sebagai fasilitator dari

satu kumpulan kepada kumpulan yang

lain.

3. Wakil murid akan membentangkan

jawapan mereka.

EMK:

Memupuk semangat

taat dan setia

kepada negara

Nilai :

Bekerjasama

bertanggungjawab

KB:

menjana idea

menyusun ikut

urutan peristiwa

BBM:

Kad gambar

Gam

Kertas manila

Papan berdiri

Pen ’marker’

Aktiviti 3 (20 minit)

Main peranan kisah pertarungan Hang Tuah

dan Hang Jebat

1. Secara berkumpulan, murid berbincang

untuk memilih ahli kumpulan yang akan

main peranan kisah pertarungan Hang

Tuah dan Hang Jebat.

2. Wakil murid akan main peranan kisah

pertarungan Hang Tuah dan Hang

Jebat.

3. Guru dan murid lain akan memberi

komen dan markah tentang hasil

lakonan setiap kumpulan.

Nilai:

menghargai rakan

bekerjasama

keberanian

EMK:

Memupuk semangat

taat dan setia

kepada negara

KB:

Menjana idea

menghubungkait

Menyelesai masalah

BBM:

Tengkolok

kertas

Keris kertas

Talam

Batang penyapu

sebagai lembing

Aktiviti 4 (10 minit)

Menyatakan sebab dan akibat ( peta alir

Nilai:

menghargai rakan

BBM:

Kad manila

Page 4: Rph sejarah sem 6

berganda)

1. Murid berbincang dalam kumpulan

tentang sebab terjadinya pertarungan

Hang Tuah dan Hang Jebat.

2. Murid berbincang pula tentang kesan

atau akibat daripada pertarungan

tersebut.

3. Murid melengkapkan peta air berganda

(salah satu peta pemikiran i-Think)

4. Guru memantau dan memudahcara

dari satu kumpulan ke kumpulan yang

lain sambil menilai hasilan mereka.

bekerjasama

bertanggungjawab

EMK:

Memupuk semangat

taat dan setia

kepada negara

KB:

Menjana idea

menghubungkait

Menyelesai masalah

Pen ’marker’

pembaris

Penutup (5 minit)

Melengkapkan peta buih

1. Secara rawak, murid melengkapkan

peta buih tentang sifat kesetiaan

Laksamana Hang Tuah di papan putih.

2. Guru merumuskan isi-isi penting dalam

pelajaran hari ini melalui pengisian

peta buih tersebut.

3. Sebagai penutup, murid menjawab

soalan guru secara rawak.

Soalannya :

i. Apakah pengajaran daripada kisah pertarungan Hang Tuah dan Hang Jebat?

ii. Apakah cara untuk menunjukkan ketaatan kepada pemerintah?

4. Guru membimbing murid untuk menjawab soalan.

Nilai:

bekerjasama

bertanggungjawab

keberanian

EMK:

Memupuk semangat

taat dan setia

kepada negara

KB:

Menjana idea

Menghubungkait

Menyelesai masalah

BBM:

Lakaran peta

buih di papan

putih

Pen ’marker’

Refleksi 25 orang daripada 30 orang murid telah

Page 5: Rph sejarah sem 6

mencapai objektif P&P.

Murid yang belum menguasai akan

diberi bimbingan.

Murid yang telah menguasai akan diberi

latihan pengayaan.

PENERANGAN TENTANG RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN SEJARAH

Aktiviti permulaan

SKRIP CERITA : PERTARUNGAN HANG TUAH DENGAN HANG JEBAT

Segala rakyat dalam negeri  Melaka ingin melihat Laksamana yang telah dititahkan

oleh raja membunuh Si Jebat derhaka. Setelah sampai di balai gendang Laksamana terus

memanggil nama Si Jebat. Maka ramailah rakyat yang ingin menyaksikan pertarungan

tersebut seperti temasya lagaknya.

Pada masa itu Si Jebat sedang tidur. Setelah dipanggil beberapa kali, maka Hang

Jebat pun bangun dan melihat keluar istana. Setelah ditatap betul-betul, maka Jebat telah

mengenali akan saudaranya Tuah. Setelah siap mandi dan berpakaian, maka Jebat pun

menyambut kedatangan Tuah dan menyuruh Tuah naik ke istana. Jebat tahu akan

kedatangan Tuah untuk membunuhnya. Jebat cuba menjelaskan bahawa perbuatannya

semata-mata membela kematian Tuah. Tetapi kerana sikap taat kepada raja dan

pemerintah, maka Tuah teruskan juga niatnya untuk membunuh Jebat.

Maka berlakulah pertarungan yang hebat antara Tuah dengan Jebat. Sesekali orang

ramai masuk campur dengan menghulurkan lembing dari bawah istana. Setelah ditegah

oleh Tuah, maka orang ramai pun keluarlah dari bawah istana.

Tuah dan Jebat telah berpakat untuk bertikam di atas talam. Mereka mengusung

empat buah talam yang besar dan diletakkan di tengah ruang istana. Mereka berdua

menyambung pertarungan mereka berdua. Akhirnya Tuah berjaya menikam Jebat apabila

berlaku pertukaran keris.

Hang Jebat sempat berpesan kepada Hang Tuah sekiranya dia mati, dia meminta

Hang Tuah menjaga anaknya hasil perhubungannya dengan Dang Baru. Sekiranya anak

lelaki, dijadikan anak angkat, sekiranya perempuan serahkan keputusan kepada ibunya.

Kaedah pengajaran yang digunakan ialah kaedah bercerita sebagai penarik minat

murid untuk mengetahui isi pelajaran pada hari tersebut.

SKRIP CERITA : PERTARUNGAN HANG TUAH DENGAN HANG JEBAT

Segala rakyat dalam negeri  Melaka ingin melihat Laksamana yang telah dititahkan

oleh raja membunuh Si Jebat derhaka. Setelah sampai di balai gendang Laksamana terus

memanggil nama Si Jebat. Maka ramailah rakyat yang ingin menyaksikan pertarungan

tersebut seperti temasya lagaknya.

Pada masa itu Si Jebat sedang tidur. Setelah dipanggil beberapa kali, maka Hang

Jebat pun bangun dan melihat keluar istana. Setelah ditatap betul-betul, maka Jebat telah

mengenali akan saudaranya Tuah. Setelah siap mandi dan berpakaian, maka Jebat pun

menyambut kedatangan Tuah dan menyuruh Tuah naik ke istana. Jebat tahu akan kedatangan

Tuah untuk membunuhnya. Jebat cuba menjelaskan bahawa perbuatannya semata-mata

membela kematian Tuah. Tetapi kerana sikap taat kepada raja dan pemerintah, maka Tuah

teruskan juga niatnya untuk membunuh Jebat.

Maka berlakulah pertarungan yang hebat antara Tuah dengan Jebat. Sesekali orang

ramai masuk campur dengan menghulurkan lembing dari bawah istana. Setelah ditegah oleh

Tuah, maka orang ramai pun keluarlah dari bawah istana.

Tuah dan Jebat telah berpakat untuk bertikam di atas talam. Mereka mengusung empat

buah talam yang besar dan diletakkan di tengah ruang istana. Mereka berdua menyambung

pertarungan mereka berdua. Akhirnya Tuah berjaya menikam Jebat apabila berlaku

pertukaran keris.

Hang Jebat sempat berpesan kepada Hang Tuah sekiranya dia mati, dia meminta

Hang Tuah menjaga anaknya hasil perhubungannya dengan Dang Baru. Sekiranya anak

lelaki, dijadikan anak angkat, sekiranya perempuan serahkan keputusan kepada ibunya.

Page 6: Rph sejarah sem 6

Sebelum bercerita, beberapa teknik dipastikan tersedia supaya kaedah bercerita

dapat dimanfaatkan. Guru akan mulakan cerita dengan suara yang menarik dan penuh

emosi. Murid boleh melihat dengan jelas wajah dan ekspresi guru. Kesediaan pelajar

dipastikan sebelum memulakan cerita. Guru juga akan pastikan suara jelas dan lantang,

pandangan terus ke muka murid secara bergilir-gilir. Ayat dan perkataan mudah difahami

murid.

Melalui kaedah bercerita, boleh mencernakan daya kreatif dan imaginasi murid-

murid, menggalakkan murid berkomunikasi dengan berkesan dari segi sebutan, nada,

intonasi dan ekspresi/mimik muka.

Selepas bercerita, guru melaksanakan aktiviti susulan yang sesuai dengan menyoal

isi cerita sehingga mendorong murid untuk mengemukakan tajuk pelajaran. Soalan-soalan

yang ditanya menggalakkan kemahiran berfikir di kalangan murid-murid mengikut aras

Taksonomi Bloom termasuklah kemahiran berfikir aras rendah (KBAR) dan aras tinggi

(KBAT)

Aktiviti bercerita dapat meningkatkan tahap kebolehan mereka berkomunikasi

melalui pemikiran dan perasaan serta meluahkannya dalam bentuk oral yang teratur. Secara

tidak langsung, ia menggalakkan pelajar meneroka keunikan diri mereka. Dari situ guru

boleh membantu kanak-kanak ‘mengembara’ ke dalam dunia imaginasi dengan mendengar

dan berkongsi cerita tersebut dengan rakan-rakan sekelas yang lain. Guru pula perlu

menerima cadangan kanak-kanak tersebut tanpa prejudis. Daya imaginasi kanak-kanak

akan dilatih memberikan pendapat dan pandangan. Guru boleh bertanya kepada kanak-

kanak apakah yang mereka fikir akan berlaku selepas sesuatu kejadian dalam cerita.

Dengan itu, murid-murid dapat menyuarakan pendapat dan perasaan secara lisan.

Aktiviti 1

Menonton tayangan video (pertarungan Hang Tuan dan Hang Jebat) dan membaca

dialog pertarungan dalam buku teks.

Kaedah : memerhati dan membaca

Teknik:

Murid-murid bersedia di tempat duduk masing-masing. Semua pandangan mata tertumpu

pada skrin di hadapan kelas. Murid-murid cuba memahami cerita melalui tayangan video.

Aktiviti 2

Menyusun kad gambar untuk melengkapkan peta alir (peta pemikiran i-Think)

Page 7: Rph sejarah sem 6

Strategi : berkumpulan

Kaedah : peta pemikiran i-Think ( peta alir)

Teknik :

1. Setiap kumpulan diberikan kad gambar

2. Murid berbincang untuk mencipta dialog bagi setiap kad gambar

3. Murid berbincang untuk menyusunatur kad gambar mengikut kejadian terawal

hingga terakhir.

4. Murid menampal gambar-gambar untuk melengkapkan peta alir di atas kad

manila.

Page 8: Rph sejarah sem 6
Page 9: Rph sejarah sem 6

Aktiviti 4 (10 minit)

Menyatakan sebab dan akibat ( peta alir berganda)

Sebab akibat

Penutup (5 minit)

Melengkapkan peta buih

Pertarungan

Hang Tuah

Dan

Hang Jebat

Page 10: Rph sejarah sem 6

SOALAN PERBINCANGAN UNTUK PENUTUP.

PENGAJARAN DARIPADA CERITA:

Menggagalkan percubaan membunuh

Sultan Melaka

Akur menerima titah sultan walaupun terpaksa

menggadai nyawa

Mengutamakan kehendak

pemerintah

Membunuh Hang Jebat walaupun

sahabat karib sendiri.

Sifat Kesetiaan Laksamana Hang Tuah

Page 11: Rph sejarah sem 6

1. Kita hendaklah menentang segala bentuk kezaliman yang dilakukan oleh mana-

mana pihak.

2. Rakyat hendaklah menunjukkan kesetiaan terhadap pemerintah.

3. Kita hendaklah bekerjasama menentang pihak yang terpesong dari perjuangan

4. Manusia perlulah mengutamakan keselamatan orang ramai daripada kepentingan

diri.

Apakah cara untuk menunjukkan ketaatan kepada pemerintah?

1. Patuh kepada peraturan dan undang-undang negara

2. Sentiasa menyokong usaha pemerintah untuk melakukan kemajuan kepada rakyat

3. Sama-sama menjaga keharmonian dan keamanan negara

4. Jangan jadi pembelot kepada pemerintah

5. Sentiasa berusaha menaikkan nama dan imej negara