23
DIRECŢIA GENERALĂ DE ÎNVĂŢĂMÎNT, TINERET ŞI SPORT UNGHENI PROIECT DIDACTIC PROIECT DIDACTIC Disciplina:Dirigenţia Disciplina:Dirigenţia Subiectul :Să ne cinstim părinţii

Sa Ne Cinstim Parintii

Embed Size (px)

DESCRIPTION

a

Citation preview

Page 1: Sa Ne Cinstim Parintii

DIRECŢIA GENERALĂ DE ÎNVĂŢĂMÎNT, TINERET ŞI SPORT UNGHENI

PROIECT DIDACTICPROIECT DIDACTIC

Disciplina:DirigenţiaDisciplina:Dirigenţia

Subiectul :Să ne cinstim părinţii

Diriginte: Medviţchi Elena

Clasele I- III

Gimnaziul Drujba

Page 2: Sa Ne Cinstim Parintii

Data: 03.12.2012Clasa: a III-aŞcoala: Gimnaziul DrujbaÎnvăţător: Medviţchi ElenaDisciplina: DirigenţiaSubiectul: Să ne cinstim părinţiiDurata: 45 minuteSubcompetenţe: 1. Demonstrarea recunoştinţei faţă de părinţi; 2. Importanţa ascultării de părinţi.Obiective operaţionale: O1-Să descopere subiectul orei cu ajutorul primei litere din cuvintele date;O2-Să determine calităţile frumoase ale părinţilor;O3- Să citească cursiv, expresiv şi conştient textul propus;O4-Să alcătuiască tabelul în baza textului, diferenţiind calităţile copiilor ;O5- Să explice maximile;O6- Să găseacă asemănări şi deosebiri între albină şi păianjen;O7- Să deducă învăţătura legendei;O8-Să formulize întrebări asupra textului.

STRATEGIA DIDACTICA:Metode si procedee: conversatia, clustering ,diagram Venn, joc didactic”Microfonul magic”, observaţia, descoperirea, prima literă, lectura, joc de rol, brainstorming, tabelul, explicatia, copacul magic, explozia stelară;

Mijloace de instruire: postere: explozia stelară, copacul magic, tabelul, fişă de lucru, microfon.

Forme de organizare: activitate: frontală, în echipe;

Page 3: Sa Ne Cinstim Parintii

Etapele lectiei Ob. op.

Activitatea învăţător-elev Strategia didacticăMetode şi procedee

Forme de organizare

Mijloace de instruire

EVOCAREAMoment organizatoric

Captarea atentiei

Anunţarea subiectului şi a obiectivelor

Asigur condiţii optime pentru buna desfăşurare a lecţiei;Elevii se pregătesc pentru începerea orei de dirigenţie

1. Elevii citesc cu atenţie următoarele determinative: iertătoare blînzi iubitoare puri

Inimă: înţeleaptă Ochi plini de dragoste zdrobită luminaţi răbdătoare limpezi blîndă

2. Cărei fiinţe i se pot atribui aceste calităţi? Descoperiţi, folosind prima literă.( puritate, amabilitate, răbdare, interes, nerebdător, tacticos, elegant, liber, excellent)

p ă r i n t e l e3. Elevii intuiesc subiectul orei: Să ne cinstim părinţii (fişa cu

textul se acroşează)Dirigintele anunţă obiectivele.

Clustering

Observaţia

Descoperirea

Prima literă

Frontal

Anexa 1

Anexa 2

Poster Markere

Anexa 3

REALIZAREA SENSULUI

4. Argumentaţi următoarele enunţuri:” Copii, numai, fiind harnici şi ascultători, veţi deveni mîndria părinţilor”.“ Numai faptele fac să ne cunoaştem” (Moliere)

Ce legătură există între enunţurile citite şi însuşirile cuvintelor “o inimă” şi „ochii”?

5. Elevii citesc textul “ Legenda albinei” în şoaptă ,lectura-model, lectura în lanţ. Explicarea cuvîntului legendă-povestire scurtă,în versuri

Argumentarea

Lectura în lanţ

Frontal

Anexa 4Anexa 5

Anexa 6

Page 4: Sa Ne Cinstim Parintii

sau în proză care dă o explicaţie imaginară unui fapt real.6. Elevii formulează întrebări asupra textului şi răspund la

întrebările formulate:Despre cine se vorbeşte în legendă?Care din copii îşi iubea cu adevărat mama?Dar cine a arătat nerecunoştinţa faţă de mama?Cum trebuia să procedeze băiatul?De ce fata s-a prefăcut în albină, iar băiatul în păianjen?Care este învăţătura acestei legende?Cum aţi proceda voi în asemenea situaţii?

7. Elevii alcătuiesc tabelul în baza textului.

Fapta Rezultatul (impactul)Fata 1. A venit în grabă2. S-a prefăcut în albină3. Strînge nectarul florilor

Mama s-a bucurat;Este veselă, trăieşte împreună cu părinţii şi fraţii ei;Mierea o împarte la toţi şi se fac lumînări de ceară.

Băiatul1. N-a vrut să vină2. S-a prefăcut în păianjen3. Ţese pînze

Mama s-a întristat;Trăieşte singur, fără părinţi;Oamenii îl omoară.

(se acroşează desenele unei albinuţe şi unui păianjen)

8. Elevii găsesc asemănări, deosebiri între albină şi păianjen.Abina Păianjenul

Lectura -model

Explicaţia

Microfonul magic

Explozia stelară

Braistorming

Tabelul

Observaţia

Frontal

Frontal

În echipe

Microfon

Poster

Poster

Marker

Anexa 7

Page 5: Sa Ne Cinstim Parintii

Elevii deduc învăţătura textului.Dumnezeu ajută şi ocroteşte copiii care ascultă de părinţi. El ne îndeamnă să-i cinstim pe părinţi.

9. Elevii citesc enunţul şi îl argumentează. “ Ascultă, fiule, învăţătura tatălui tău şi nu lepăda îndrumările mamei tale. Căci ele sînt o cunună plăcută pe capul tău şi un lanţ de aur la gîtul tău”.

Diagrama Venn

Argumentarea

Frontal Anexa 8

REFLECŢIA Bucuria pe care o putem aduce celor din jurul nostru ne face bine, chiar dacă obosim deseori. Vorbele nu întotdeauna sînt fapte. Această fată şi-a arătat recunoştinţa sa, demonstrîndu-şi stima faţă de mama muribundă.

Înşcenarea poeziei” Datoria mamei”

Mesajul oral

Jocul de rol

Frontal

Anexa 9

Încheierea lecţiei

Evaluarea lecţiei

Fac aprecieri frontale cu privire la modul de participare al elevilor la lecţie.

Copacul magic Frontal PosterFrunze-lipici

Tema pentru acasă

De citit şi de povestit textul. De desenat un epizod la alegere. Clasa I-îi doar de desenat.

Page 6: Sa Ne Cinstim Parintii

Anexa 1

iubitoare

înţeleaptă iertătoare

O inimă

iubitoare

zdrobită blîndă

răbdătoare

Page 7: Sa Ne Cinstim Parintii

Anexa 2

limpezi

plini de dragoste iertători

Ochi

puri blînzi

Page 8: Sa Ne Cinstim Parintii

luminaţi

Anexa 3

Să ne cinstim

părinţii

Page 9: Sa Ne Cinstim Parintii

Anexa 4

Copii, numai, fiind

harnici şi ascultători,

veţi deveni mîndria

Page 10: Sa Ne Cinstim Parintii

părinţilor.Anexa 5

Numai faptele

fac să ne

Page 11: Sa Ne Cinstim Parintii

cunoaştem.Anexa 6

Legenda albinei

O femeie avea doi copii: o fată şi un băiat. Copiii au plecat în căutare de lucru. Într-o zi ei au aflat că mama lor este pe moarte. Fata a venit în grabă acasă, iar băiatul n-a vrut să vină. Tare s-a mai bucurat biata mamă, cînd a văzut-o, dar s-a întristat că n-a vrut să vină şi fiul ei. Scurt timp după aceea femeia a murit. În aceeaşi clipă, fata se prefăcu în albină, iar băiatul în păianjen. De atunci păianjenul trăieşte singur, fără fraţi şi fără părinţi. Ţese mereu pînze, iar oamenii îl omoară. Albina însă, este întotdeauna veselă şi trăieşte împreună cu părinţii şi fraţii săi. Mierea sa dulce o împarte la toţi, iar din ceară creştinii fac lumînări pe care le aprind în biserici.

Page 12: Sa Ne Cinstim Parintii

Dumnezeu ajută şi ocroteşte copiii care ascultă de părinţi. El ne îndrumă să-i ascultăm pe părinţi.

Anexa 7

Diagrama Venn

Page 13: Sa Ne Cinstim Parintii

Anexa 8

Ascultă, fiule, învăţătura tatălui tău şi nu lepăda

îndrumările mamei tale. Căci

Page 14: Sa Ne Cinstim Parintii

ele sînt o cunună plăcută pe capul tău şi un lanţ de aur la

gîtul tău.Obiective operaţionale:

O1-Să descoperim subiectul orei cu ajutorul primei litere din cuvintele date;O2-Să determinăm calităţile frumoase ale unui părinte;O3- Să citim cursiv, expresiv şi conştient textul propus;O4-Să alcătuim tabelul în baza textului, diferenţiind calităţile copiilor ;

Page 15: Sa Ne Cinstim Parintii

O5- Să explicăm maximile;O6- Să găsim asemănări şi deosebiri între albină şi păianjen;O7- Să deducem învăţătura legendei.