Vetedija Kreative

  • View
    510

  • Download
    9

Embed Size (px)

Text of Vetedija Kreative

Mount TamalpaisState Park

Our MissionThe mission of California State Parks is to provide for the health, inspiration and education of the people of California by helping to preserve the states extraordinary biological diversity, protecting its most valued natural and cultural resources, and creating opportunities for high-quality outdoor recreation.

The panorama fromthe 2,571-foot peak is breathtaking. On a clear day, view the Farallon Islands out to sea, the Marin County hills, Mount Diablo, San Francisco, and the hills and cities of the bay.

VETEDIJA KREATIVEState Parks supports equal access. UDHERREFYES PER NJE JETE ME California QELLIM Prior to arrival, visitors with disabilities who need assistance should contact the park at (415) 388-2070. This publication is available in alternate formats by contacting: CALIFORNIA STATE PARKS P.O. Box 942896 Sacramento, CA 94296-0001 For information call: (800) 777-0369. (916) 653-6995, outside the U.S. 711, TTY relay service www.parks.ca.govDiscover the many states of California.

SaveTheRedwoods.org/csp

Mount Tamalpais State Park801 Panoramic Highway Mill Valley, CA 94941 (415) 388-2070 2007 California State Parks (Rev. 2010)

PermbajtjaAutodidaktika Psikologjike ...................................................................................................................3 Sugjestioni dhe Autosugjestioni .......................................................................................................4 Ligji i Trheqjes .........................................................................................................................................5 Manifestimi i Lutjes .................................................................................................................................6 Ndrtuesi i Imazheve .............................................................................................................................7 Udhto me fantazin tnde ................................................................................................................8 Sekreti i Lumturis ................................................................................................................................10

Autodidaktika PsikologjikeVetdija sht udhheqse e jets. Shprehia sht ushqim frymzues i do veprimi dhe ekzekutimi. Shprehit kultivohen, dhe punt dhe veprimet q bjm, jan zakonisht rezultat i shprehive t caktuara, qofshin ato t orientuara pozitivisht apo negativisht.

-Vetdija sht udhheqse e jets. Shprehia sht ushqim frymzues i do veprimi dhe ekzekutimi. Shprehit kultivohen, dhe punt dhe veprimet q bjm, jan zakonisht rezultat i shprehive t caktuara, qofshin ato t orientuara pozitivisht apo negativisht. Ai q nuk di ta shfrytzoj rastin q i sht dhn, nuk sht duke ditur fatin ta shfrytzoj. Fajin e ka n vetn e tij. Njeriu q ka harmoni me shok dhe hap biseda frytdhnse pr ardhmrin, vendin, sht krijues dhe ndriues. Ai krijon dhe ndrion.

I pastr t jesh, do t thot -t keqen ta kuptosh dhe t mos merresh me t. Kujdes: Sugjestionet dhe autosugjestionet bhen pjes prbrse t ndrdijes, respektivisht ato krijojn shprehit.

Njeriu q i do gjrat e natyrshme - at q sht e bukur, e mir, q e do shndetin, ajrin e pastr, q e do fitimin, shkencn, autoritetin, humanitetin dhe dashurin - ai do ti gjej ato. I interesuari pr gjra t mira, do ti gjej ato (ashtu si di ti gjej dhe ant negative, nse i krkon). Njeriu q ka ide dhe dshir t fort pr nj qllim, ai do ta realizoj at domosdo.Qndrimi pasiv dhe sugjerimet negative njeriu i sjellin dm pr aq sa ai i ushtron ndaj vetvetes.

Ndrdija sht tok e plleshme, ndrsa vetdija - bimsia frytdhnse e saj. Ndrdija, telepatia, prgjithsisht fenomenet e ashtuquajtura parapsikologjike, jan fenomene natyrore q, koh t gjat, ndoshta gjithnj kan, do ti prjetojm, por vetm pjes-pjes do ti kuptojm

Gjendjes s tashme, pavarsisht n sht e knaqshme apo e paknaqshme, duhet ti jepet rndsi. Asaj duhet ti kushtohet kujdes i veant, me prpjekjen permanente pr ecje prpara, duke i projektuar qart qllimet.

duhet menduar n do koh dhe n do moment. At q e dim, ta korrigjojm e ta pmirsojm, t dim dita-dits m shum e m mir. Fjalve t pamatura, t teprta, nervozitetit, si dhe shprehive t kqija, tu vm kufij. Kurse mendimi, ideja, fantazia - nuk kan kufij. Njeriu q jep mendime, t mos u v kufij atyre, se prfundimtare nuk sht asgj. Fshehtsit dhe gjrat e panjohura jan m t mdha se sa ato q i kemi t njohura. Ne jetojm n kopshtin e mistereve nga t cilat varet shum jeta jon.

SUGJESTIONI DHE AUTOSUGJESTIONI

Gjithka q n ne ndikon shpirtrisht, sht sugjestion, sepse n momentin kur i nnshtrohemi ndikimit shpirtror lind besimi q i prgjigjet atij ndikimi Me sugjestion ,kryesisht dhe m s shpeshti, nnkuptohet pranimi i nj ideje apo mendimi t huaj. Sipas fjalorit, fjala sugjestion, q rrjedh nga latinishtja, do to t thot frymzim, zgjuarje e mendimeve t caktuara n mendjen e dikujt, gjegjsisht, pranim neprocesin mendor, n kuadr t s cilit ndonj mendim pranohet, adaptohet a jetsohet. shembull klasik nga libri i Xh. Marfit Forca e ndrdijes: Merreni me mend sikur i afroheni ndonj udhtari t zbeht n anije dhe i thoni: -Dukeni shum keq. Sa i zbeht q jeni?! Sigurisht vuani nga smundja e detit. M lejoni tju prcjell deri n kabinn tuaj... Udhtari me siguri edhe m shum do t zbehet. Sugjestioni juaj sht bashkuar me frikn e tij. Por, po nse i drejtoheni p.sh. marinarit me t njjtat fjal, varsisht nga temperamenti, marinari do tju buzqesh ose do tju fyej. N kt rast, sugjestioni ka hasur n rezistenc, sepse n mendjen e marinarit bashkohet bindja e tij e fort se nuk mund t smurt nga smundja e detit. N kt rast, marinari nuk i frikohet smundjes s detit; ai sht i bindur se kurr nuk mund t mposhtet, prandaj, sugjestioni negativ tek ai nuk ka mundur t ngjall frik. Ndrsa, tek udhtari i par, sugjestioni n plan t par e v friksimin e tij t fshehur nga t menduarit, dhe mu kjo forc e brendshme e drejton jetn e secilit prej nesh.

Por edhe dika duhet ta kemi t qart: sugjestioni ndikon vetm ather, kur me ndihmn e autosugjestionit pranohet si i vrtet. Pra, q t pranohet sugjestioni, duhet at ta pranojm, dhe n imagjinatn ton, ta transformojm n autosugjestion. Kshtu q, do sugjestion, i cili vie nga jasht, n fakt sht autosugjestion, dhe t gjitha paraqitjet hipnotike jan pasoj e sugjestioneve, gjegjsisht, autosugjestioneve Sugjestioni dhe autosugjestioni paraqesin forcn, e cila me veprimin e vet shum her tejkalon t gjitha parashikimet tona. Por nuk duhet harruar se kjo forc mund t jet e drejtuar si n kuptimin pozitiv ashtu edhe n at negativ. Krkimet eksperimentale n koht e fundit kan rezultuar se gjurmt e kujtess n tru krijohen dhe nga prshtypjet e pranuara nn nivelin e vmendjes son, dhe se ato, edhe pse n gjendje t zgjuar nuk jemi t vetdijshm, kan ndikim n veprimet tona. Si ilustrim po i paraqesim dy shembuj: Shikuesve t BBC (bi-bi-sis) nj mbrmje iu paraqit spikerja me fjal se ata mund t marrin pjes n nj eksperiment, kuptohet n qoft se dshirojn, e pr t cilin do t marrin sqarime n fund t emisionit. Krkesa e vetme ishte q t shikohet me kujdes emisioni njorsh televiziv. N fund t emisionit u paraqit prap spikerja dhe i luti teleshikuesit q ti lajmrohen redaksis me an t nj letre, n qoft se kan vrejtur dika t pazakonshme gjat emisionit. Habia ishte e madhe kur u vrtetua se nj numr i madh teleshikuesish i kishin drguar letrat e tyre, n t cilat shkruanin se gjat emisionit u ishte imponuar mendimi: Piri e theu rekordin botror!

Eksperimenti tjetr u zhvillua n nj kinema amerikane gjat projektimit t nj filmi. Pas prfundimit t filmit, gati t gjith t pranishmit nxituan n bifen e kinemas me nevoj t paprballueshme pr Coca-Cola, e q nuk ishin n gjendje t sqaronin se pse e bnin kt. Pra, pr far sht fjala? N t dy rastet u zbatua sugjestioni me ndihmn e stimulimit sublim. Disa her gjat emetimit t emisionit televiziv ose filmit n kinema u ekspozuan sekuenca me mesazhe nga rekordi i Pirit ose me thirrje q t pihet Coca-Cola, me zgjatje prej nj t qindtat e sekonds ose edhe m shkurt, t cilat syri i njeriut, pr shkak t shpejtsis, nuk mund ti vrej, por ato val t drits, t shndrruara n impulse nervore, prcillen nprmjet nervit optik deri n tru, ku, si tham, interpretohen dhe varsisht prej mesazhit reagohet. Pasojat nga aplikimi i nj sugjestioni me ndihmn e stimulimit sublim nprmjet medias masovike, si sht televizioni, me qllim ndikimi n ndryshimin e qndrimeve t njerzve, mund ti merrni me mend!...

LIGJI I TRHEQJESMendimet jan gjra E di vrtet se mendimet jan gjra; Ato jan t pajisura me trupa dhe frymmarrje dhe krah; Dhe se i drgojm ato tutje pr ta mbushur botn me rezultate t mira, apo t liga. Ajo q e quajm mendimi yn sekret Nxiton deri te pika m e largt e toks, Duke i ln bekimet apo mjerimet e veta Si gjurm prapa teksa shkon. Ne e ndrtojm t ardhmen ton, mendim pas mendimi. Pr t mir apo pr t lig, edhe pse s'e dim. Se kshtu universi sht kurdisur. Mendimi sht emr tjetr pr ksmetin; Zgjedhe pra fatin tnd dhe prit, Sepse dashuria sjell dashuri dhe urrejtja sjell urrejtje. (Henry Van Dyke)

Gjithka sht Energji, Gjithka Lkundet Q ti ta kesh nj vetdije m t mir se si do ta marrsh kontrollin ndaj rezultateve tua (d.m.th. ta kuptosh m mir se si dhe pse mendimet dhe gjrat vijn n jetn tnde ashtu si vijn), duhet t kthehesh te premisa: gjithka lkundet dhe asgj nuk rri e qet. Mirpo duke u mbshtetur n Vullnetin ton T Lir dhe shum faktor tjer mendor n mendjen tnde t mahnitshme, e ke aftsin Bashk-Krijuese q t'i shkaktosh ndryshimet lkundse t ndodhin sipas krkess tnde n jetn tnde. Shkaku pr mungesn ton t aftsis pr ta ushtruar kt fuqi t mahnitshme pr t mir nuk sht asgj tjetr pos injoranca jon pr Ligjin e Lkundjes.

Gjithka sht shprehje e gjs s njjt gjithka n tr kt univers sht e lidhur me gjithka tjetr n tr kt univers, prmes Ligjit t Lkundjes. Ashtu sikur ngjyrat n ylber jan t lidhura ashtu q nuk mund t thuash se ku ndalet nj ngjyr