of 4 /4
ГЛАСОТ НА СТУДЕНТИТЕ Epilogu I negociatave të para me MASH dhe Qeverinë Lexo dhe shpërnda! Nr. 2/2.3.2015 Për herë të parë në historinë e Maqedonisë dhe regjionit, studentët dhe profesorët fituan pjesëmarje të drejtëpërdrejtë në krijimin dhe përpilimin e ligjit të ri për arsimin e lartë. Bojkoti I mësimit formal në fakultetet e okupuara mbaron. Zona autonome vazhdon… PLENUMI STUDENTOR ZËRI I STUDENTËVE

Zeri i studenteve 2

Embed Size (px)

DESCRIPTION

 

Text of Zeri i studenteve 2

 • Epilogu I negociatavet para me MASH dhe Qeverin

  Lexo dhe shprnda!

  Nr. 2/2.3.2015

  Pr her t par n historin e Maqedonis dhe regjionit, studentt dhe profesort tuan pjesmarje t drejtprdrejt n krijimin dhe prpilimin e ligjit t ri pr arsimin e lart. Bojkoti I msimit formal n fakultetet e okupuara mbaron. Zona autonome vazhdon

  PLENUMISTUDENTOR

  ZRI I STUDENTVE

 • PARALAJMRIM I PAKETIT T RI LIGJOR

  PR ARSIMIN E LART

  MARSH STUDENTOR

  PUBLIKIMI I PROPOZIM-LIGJEVE

  MARSH STUDENTOR

  11 Shkurt

  17 Nntor

  PROTEST STUDENTORE

  15 Dhjetor

  26 Dhjetor

  VOTIMI I PAKETIT LIGJOR

  10 Janar

  ZONA AUTONOME+ BOJKOT I MSIMIT

  FORMAL

  19 ShkurtTAKIMI I PAR

  10 Dhjetor

  24 ShkurtTAKIMI I DYT

  NDRPRERJE E BOJKOTIT T MSIMIT FORMAL

  RETROSPEKTIV E NGJARJEVE

  PLENUMISTUDENTOR

  GRUPE PUNEPRPILIM I LIGJIT T RI

 • Ngjarje Aktuale

  Beteja u tua, lufta vazhdon! T gjith NE do luftojm pr t drejtat

  studentore edhe m tutje!

  Lista e krkesave t Plenumit Studentor u pranua plotsisht pr shkak t dy momenteve kye: - Fillimisht, ligji i ri ekzistues ka psuar 16 ndryshime nga viti 2008 deri n vitin 2015, me ka e humb komplementaritetin e vet, vlerat prmbajtsore dhe prak-tike, duke shkaktuar n t njejtn koh revolt dhe rrnim t autonomis t Univerzitetit e cila sht e garantuar me Kushtetutn e R.M.; - Nevoja pr prmirsimin e kualitetit t arsimit t lart dhe ngritjen e nivelit t dijes nga studentt.

  N at drejtim, sht i parapar formimi i grupeve punuese nga t gjith palt e tanguara nga kjo shtje, t cilt n periudh kohore prej 30-45 ditsh, duhet t prgatisin analiz t gjendjes. N baz t atyre analizave duhet t denohet koncepti pr prpilim t ligjit t ri pr arsimin e lart

  N prputhshmri me premtimin nga takimi i dyt, u ndrpre bojkoti, m ka msimi formal npr fakultete vazhdoi. Zona autonome ende vazhdon t jet n fuqi, dhe si simbol i s njejts, vazhdoi realizimi i ligjerat-ave alternative

  PLENUMISTUDENTOR

  Nevoja pr realizim t nj takimi t dyt lindi nga pyetjet e paprgjigjura dhe krkesat e takimit t par, n t ciln, nprmjet dialogut u vendos q t gjinden zgjidhje t reja pr avancimin dhe sigurimin e kualitetit t arsimit t lart. Domethn, zhbrjen e ligjit jofunksional, t papranueshm ekzistues, dhe prpilimi I nj ligji t ri pr arsimin e lart. Plenumi Studentor argumentoi me krkesa konkrete, t lidhura me menyrn e realizimit t msimit, dhe me krkes pr pjesmarje n prpilimin e ligjit t ri.

  N takimin e dyt ndrmjet prfaqsuesve t Plenumit Studentor dhe Plenumit t Profesorve, MASH, prfaqsuesve t Qeveris dhe Senatit Univerzitar n Rektoratin e UKIM-it, nprmjet premtimi politik, u arrit deri n dakordim n lidhje me pranimin e t gjitha krkesave t parashtruara nga Plenumi Studentor, si dhe pranimi i nevojs pr prpilim t nj ligji t ri.

 • Ne e prdorim Zrin Studentor q ti bjm m dije t gjith qytetart se n asnj moment nuk harrojm n prkrahjen e tyre altruiste dhe donacionet, dhe duam t themi njzri FALEMINDERIT!

  Shprehim falenderim publik pr t gjith mediat q na ndihmuan m raportim objektiv t qllimeve tona, ideat dhe aktivitetet, si dhe nj falenderim pr prkrahjen e gjithe komunitetit n internet.

  Nuk i harrojm Dubioza Koletiv, Manu Chao, Milo Manevski, Foltin, e as personat tjer publik q shfrytzuan fuqin e tyre pr t na prkrahur n luftn pr t drejtat studentore dhe autonomin e univerziteteve.

  Shpirtin studentor e kahzojm drejt kolegve tan nga Spanja, q momentalisht luftojn kundr reformave n arsimin e lart.

  Veprimtaria n vijim

  PRKRAHJA

  PLENUMISTUDENTOR

  Edhepse e tuam betejn e par, ne n asnj moment nuk do lejojm t duket se krkesat tona jan plotsuar, derisa nuk do plotsohen me t vertet. Aktivitetet e Plenumit Studentor nuk do ndalojn, prkundrazi, zona autonome vazhdon t jet pjes e eventeve tona studentore. Vazhdojn edhe ligjeratat autonome, por n nj prmbajtje m t holluar.

  Luftn tone lluam t vetdijshm dhe t vendosur. Ishim t vendosur q t shkojm deri n fund pr t mbrojtur interesat tona dhe t anojm pr nj ardhmri m t mir, dhe asgj tjetr. Qndrimi jon ishte i qart q n llimet tona, q t mos harrojm asnj problem tjetr q tangon arsimin dhe studentt. Ne vazhdojm q t kahzojm t gjith ideat dhe dshirat pr nj arsim dhe ardhmri m t mire.

  Nga gjith kjo, ne dalim si persona m t mir. Persona q msuan vlern e bashkjetess dhe pr her t par n jetn e tyre, i vendosn krkesat e kolektivit para atyre personale. Persona t cilt ndjehen krenar dhe t plotsuar, duke luftuar pr nj qllim m madhor.

  M shum pr ne n:

  www.studentskiplenum.org

  #PrshendetjePlenumist

  BR2ALB-strana-1BR2ALB-strana-2BR2ALB strana 3BR2ALB strana 4