Edu 225 multimedia presentation

  • Published on
    14-Apr-2017

  • View
    284

  • Download
    0

Embed Size (px)

Transcript

UNIT PRICES

UNIT PRICESMrs. Honys Mathmaticians 5th Grade Math

California Common Core Standard5.7.RP.1 Compute unit rates associated with ratios of fractions, including ratios of lengths, areas and other quantities measured in like or different units.

WHAT IS A UNIT PRICE?

What exactly is a unit price and how can we use it? UNIT PRICE is the cost of something based on its unit of measure like pounds, gallons, or liters. It would usually be referred to as the price per unit.

WHAT IS A UNIT PRICE?So if 1 pound (unit) of peanuts costs $1.00 (price), the price of peanuts for each pound is $1.00 or $1.00 per pound (unit price) because $1.00 divided by 1 pound is $1.00 per pound of peanuts or $1.00/lb.

$1.00/1 lb = $1.00/lb

So now lets look at another example...

QUESTION:If mom sends you to the grocery store to buy 2 pounds of bananas for her amazing banana pudding, and the total price is $3.00, what is the unit price?

IDENTIFY UNITFirst, lets determine what the UNIT is in the problem. Remember the definition...

UNIT PRICE is the cost of something based on its unit of measure like pounds, gallons, or liters.

The question says mom sends you to the grocery store to buy 2 pounds of bananas

IDENTIFY PRICENext, lets figure out what the price is in the problem.

The question says the total price is $3.00

Hmmm...

SOLVE2 pounds of bananas

$3.00 total price

Solve for price per unit (1 pound)

$3.00 divided by 2 pounds

= $1.50 for 1 pound or $1.50/lb

SPECIAL THANKS TO...Dave (Minion) Loves Bananas from http://minionslovebananas.com/galleries-images-wallpapers/

Jeopardy Think Music from https://www.youtube.com/watch?v=vXGhvoekY44