6
PROGRAMACIÓ D’AULA 1 PAS A PAS Programació d’aula: continguts, objectius, competencies, criteris d’avaluació, activitats, jocs, recursos... Nivell 2n.Curs de Cicle Inicial Àmbit matemàtic Realitzat per: Emma Carrera i Cots

PAS A PAS Unitat didactica 2n curs CI

Embed Size (px)

Citation preview

Page 1: PAS A PAS Unitat didactica 2n curs CI

PROGRAMACIÓ D’AULA

1

PAS A PAS Programació d’aula: continguts, objectius, competencies, criteris d’avaluació,

activitats, jocs, recursos...

Nivell 2n.Curs de Cicle Inicial

Àmbit matemàtic

Realitzat per: Emma Carrera i Cots

Page 2: PAS A PAS Unitat didactica 2n curs CI

PROGRAMACIÓ D’AULA

2

UNITAT DIDÀCTICA 2

GRUP CLASSE DURADA PERÍODE CURS ESCOLAR MESTRE/A

2n Cicle Inicial 12 SESSIONS DE 50’ 1r trimestre 2015-2016 Emma Carrera

ÀREES TÍTOL I JUSTIFICACIÓ DE LA UNITAT

Matemàtiques

PAS A PAS En aquesta unitat es treballa la mesura del temps per mitjà del calendari: els dies de la setmana i els mesos de l’any. També es treballa la mesura del temps per mitjà del rellotge: es comparen les hores en punt d’un rellotge de busques i un rellotge digital. Es mostra com es fan servir el calendari i el rellotge per aprendre a mesurar el temps d’una manera més autònoma Finalment, es proposa un treball interactiu de reconeixement i exploració de nombres naturals utilitzant el calendari com a activitat de descoberta del món matemàtic.

OBJECTIUS D’APRENENTATGE COMPETÈNCIES BÀSIQUES CRITERIS D’AVALUACIÓ

Comprendre la mesura del temps i l’ús del calendari.

Competència en el coneixement i la interacció amb el món físic

Competència comunicativa lingüística i audiovisual

1 Reconèixer i utilitzar diferents usos dels nombres en situacions familiars.

2

Mesurar objectes, espais i temps familiars amb unitats no convencionals i convencionals,tot utilitzant instruments propers i adequats a cada situació.

Consolidar el coneixement de la lectura de les hores i els quarts al rellotge.

Establir les equivalències entre les hores, els quarts i els minuts.

Competència en el coneixement i la interacció amb el món físic

Competència comunicativa

3

Mesurar objectes, espais i temps familiars amb unitats no convencionals i convencionals, tot utilitzant instruments propers i adequats a cada situació.

Page 3: PAS A PAS Unitat didactica 2n curs CI

PROGRAMACIÓ D’AULA

3

lingüística i audiovisual 4 Cercar semblances i diferències entre situacions.

CONTINGUTS

NUMERACIÓ I CÀLCUL

Elaboració de qüestions relatives al comptatge i aplicació a la resolució de problemes.

Descripció oral, gràfica i escrita dels processos de comptatge i càlcul.

MESURA

Reconeixement, en contextos significatius, de les magnituds de temps.

Comprensió i aplicació del procés de mesura utilitzant els instruments adequats: el calendari i el rellotge.

Mesura de les diferents magnituds utilitzant unitats no convencionals i convencionals de temps: dia, setmana, mes, hora.

Lectura i escriptura de mesures de temps en contextos reals: les hores, els quarts i els minuts en rellotges analògics i digitals.

RELACIONS I CANVI

Reconeixement de les matemàtiques com a instrument d’anàlisi i representació de la realitat.

RESOLUCIÓ DE PROBLEMES

Lectura comprensiva d’un enunciat.

Cerca de dades en una il·lustració.

CÀLCUL MENTAL

Estratègies bàsiques de càlcul mental.

DESCOBERTA DEL MÓN MATEMÀTIC

Treball cooperatiu de reconeixement i exploració de nombres naturals fent desplaçaments sobre un instrument convencional de mesura del temps: el calendari.

ZONA CLIC

Ús de les TIC per desenvolupar el càlcul i per explorar dades del temps, del calendari i de les hores.

Page 4: PAS A PAS Unitat didactica 2n curs CI

PROGRAMACIÓ D’AULA

4

METODOLOGIA I SEQÜÈNCIA DIDÀCTICA

DESCRIPCIÓ DE LES ACTIVITATS MATERIALS RECURSOS

ORGANITZACIÓ SOCIAL

TEMPS ATENCIÓ DIVERSITAT

ACTIVITATS AVALUACIÓ

INICIALS 1 Conversar de manera guiada sobre el tema de la unitat.

Gran grup 30’ Intel·ligències

múltiples

Resposta de l’alumnat

INICIALS 2 Parlar sobre experiències pròpies a partir del pas del temps: setmanes, mesos, anys.

Gran grup 20’ Resposta de

l’alumnat

DESENVOLUPAMENT

3

Observar el calendari i encerclar-hi el dia que es va començar l’escola i el dia que és avui. Respondre preguntes sobre el calendari per prendre consciència del pas del temps.

Calendari 2015-2016

PDI + Agenda escolar

Gran grup/ Individualment

30’

Classificar els mesos de l’any segons el nombre de dies que tinguin.

Resposta de l’alumnat

4

Buscar i marcar en el calendari el dia de l’aniversari dels alumnes. Completar informació sobre l’aniversari.

Agenda escolar personal

Individualment 10’ Resposta de

l’alumnat

5

Escriure la data de l’aniversari utilitzant les dues fórmules: data llarga i data curta.

Individualment 10’ Resposta de

l’alumnat

6

Identificar instruments de mesura d’hores: el rellotge analògic i el digital.

Les hores a Cicle

Inicial(Open-Sankoré)

PDI

Gran grup 20’

Resposta de l’alumnat

7

Observar la funció de les busques d’un rellotge. Llegir l’hora escrita i dibuixar les busques als rellotges.

Fitxa

Individualment 30’

Fitxa Dibuixar les busques de rellotges segons les hores

Resposta de l’alumnat

Page 5: PAS A PAS Unitat didactica 2n curs CI

PROGRAMACIÓ D’AULA

5

donades.

8

Dibuixar les busques dels rellotges i pintar els quarts que han passat. Comentar entre tots com s’ha fet l’activitat.

Individualment/ Gran grup

50’

Resposta de l’alumnat

9

Observar la representació gràfica dels quarts i comentar-la entre tots. Completar frases que identifiquen l’equivalència entre els quarts del rellotge i el comptatge en minuts corresponent.

Fitxa Gran grup /

Individualment 50’

Fitxa : Relacionar rellotges de busques i digitals que marquen la mateixa hora.

Resposta de l’alumnat

10

Entre tots, fer una llista a la pissarra de les dates importants per a la classe sencera. Organitzar dotze grups per confeccionar el calendari personalitzat de la classe utilitzant els retallables.

Fitxa (retallable)

Grup reduït / Gran grup

50’

Resposta de l’alumnat

11

Observar il·lustracions, llegir informació i completar els rellotges relacionats amb aquesta informació prèviament seleccionada.Ús de les TIC.

Jclic Treballem les hores

PDI

Individualment / Gran grup

30’ Resposta de

l’alumnat

12 Resoldre les activitats proposades en l’ús de les TIC.

PDI JCLIC

Mesurem el temps

Gran grup / Individualment

20’ Resposta de

l’alumnat

13

Cercar les dades importants en una il·lustració per resoldre un problema. Fer els càlculs necessaris per resoldre uns

Gran grup /

Individualment 50’

Resposta de l’alumnat

Page 6: PAS A PAS Unitat didactica 2n curs CI

PROGRAMACIÓ D’AULA

6

problemes relacionats amb la mesura del temps.

14

Realitzar un treball cooperatiu de reconeixement i exploració de nombres naturals fent desplaçaments sobre un instrument convencional de mesura del temps: el calendari.

Grup reduït /

Individualment 50’

Resposta de l’alumnat

15

Observar una il·lustració i respondre preguntes relacionades mitjançant la consulta d’un horari de trens que pertany a un context real i proper a l’alumnat.

Gran grup /

Individualment 50’

Resposta de l’alumnat

AVALUACIÓ

16

Respondre preguntes relacionades amb el calendari. Identificar les hores en els rellotges digital i dibuixar les busques als rellotges.

Ordinador amb connexió a

Internet. PDI

Individualment

50’

Identificar les estacions de l’any. Indicar els mesos de l’any i el nombre de dies de cada mes.

17

Avaluació metacognitiva sobre el procés d’aprenentatge. Triar una imatge per explicar si s’ha après a fer servir el calendari.

Ordinador amb connexió a

Internet. PDI

Individualment 50’

Test d’autoavaluació