View
1
Download
0
Category
Preview:
Citation preview
Moduł VII: Kultura w sieci
Scenariusz kursu prowadzonego w ramach projektu
„Podniesienie kompetencji cyfrowych mieszkańców województwa mazowieckiego”
Projekt współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Polska Cyfrowa na lata 2014-2020,
działanie 3.1 „Działania szkoleniowe na rzecz rozwoju kompetencji cyfrowych”
MODUŁ VII: „KULTURA W SIECI”
GRUPA DOCELOWA UCZESTNIKÓW KURSU: osoby, które chcą dowiedzieć się gdzie w internecie
szukać ciekawych i przydatnych zasobów szeroko pojętej kultury i zasobów edukacyjnych
z legalnych źródeł oraz jak wykorzystywać je do nauki lub własnej twórczości.
LICZEBNOŚĆ GRUPY SZKOLENIOWEJ: zgodnie z zapotrzebowaniem wynikającym ze „Standardu
wymagań kompetencji cyfrowych osób objętych szkoleniem w ramach konkursu”.
CZAS REALIZACJI SCENARIUSZA/LICZBA I CZAS PLANOWANYCH SPOTKAŃ: 2 x 8 godzin
NARZĘDZIA I MATERIAŁY DYDAKTYCZNE: komputery z podłączeniem do internetu (1 szt. na jednego
szkolonego, 1 szt. dla trenera/instruktora) z klawiaturą i myszką/touchpadem (lub komputery
z ekranem dotykowym w takiej samej ilości), opcjonalnie: rzutnik multimedialny wraz z ekranem,
głośniki, mikrofon, kamera/telefon z podłączeniem do komputera trenera/instruktora.
CELE MODUŁU I UMIEJĘTNOŚCI DO NABYCIA:
Cel główny: Uczestnicy po zakończeniu szkolenia nabędą umiejętności pozwalające na
bezpieczne, efektywne i zgodne z prawem poruszanie się w internetowych zasobach szeroko
pojętej kultury i zasobów edukacyjnych.
Cele szczegółowe: uczestnicy kursu
o nauczą się:
wykorzystywać potrzebne im aplikacje, w tym nauczą się jak należy ich
szukać, jak je zainstalować (w tym na co mogą nie wyrazić zgody), jak i do
czego ich używać, na co uważać (szczególnie w związku z prawami
autorskimi), przy czym aplikacje te będą służyć uczestnictwu we
współtworzeniu lub odbieraniu kultury (programy i aplikacje do obróbki
graficznej plików, porządkowania i zarządzania plikami, danymi),
kupować legalne oprogramowanie w sieci (kontrola legalności),
korzystać z ogólnodostępnych portali prezentującymi dorobek polskiej
kultury (Ninateka – Filmoteka Narodowa, Polona, Encyklopedia Teatru
Polskiego, Narodowe Archiwum Cyfrowe, Narodowy Instytut Fryderyka
Chopina, innych źródeł muzealnych, bibliotecznych i audiowizualnych,
archiwalnych i zabytkowych, repozytoriów cyfrowych, takich jak m.in.
Federacja Bibliotek Cyfrowych, Cyfrowe Zbiory MNW, szukajwarchiwach.pl,
portalu http://www.europeana.eu/),
wyszukiwać treści kultury i legalne źródła kultury (w tym korzystać z Bazy
Legalnych Źródeł),
uczyć się z wykorzystaniem cyfrowych zasobów kultury i archiwów oraz
źródeł internetowych (np. Wikipedia, TED, Khan Academy, Baza Legalnych
Źródeł, Ninateka, POLONA),
rozwijać umiejętności wykorzystywania cyfrowych zasobów kultury w sieci
np. do stworzenia drzewa genealogicznego, odtworzenia historii własnej
rodziny, miejscowości,
podstaw prawa internetowego, w tym uwzględnione zostaną:
rodzaje licencji i warunki użytkowania,
konieczne zgody,
odpowiedzialność prawna w internecie,
prawo odnoszące się do plagiatu i cytowania,
legalne udostępnianie treści kultury w sieci,
prawa i obowiązki wynikające z regulaminów serwisów
internetowych,
zasady ochrony wizerunku osób,
zasady dotyczących prawa autorskiego,
wykorzystywać i dzielić się swą twórczością oraz korzystać z cudzej (ze
szczególnym uwzględnieniem regulacji prawa autorskiego), w tym:
oglądać, słuchać, pobierać wersje cyfrowe filmów, muzyki, literatury,
audycji radiowych, obrazów, prasy, gier, komiksów z legalnych
źródeł kultury,
reagować na naruszenia własnych praw autorskich,
o dowiedzą się jak:
wyszukiwać informacje o wydarzeniach kulturalnych (wystawach, koncertach,
festiwalach, spektaklach, imprezach plenerowych, webinarach, kulturowych
wydarzeniach streamingowych),
kupować on-line bilety i uczestnictwo w takich wydarzeniach (uczestnictwo
w wydarzeniach on-line jak webinary i live-streamingi),
korzystać z wirtualnych galerii muzealnych i możliwości rzeczywistości
rozszerzonej,
korzystać z e-booków (na czytnikach elektronicznych, komputerach
i smartfonach) i audio-booków,
korzystać z możliwości tworzenia i edytowania własnych map
(z wykorzystaniem takich narzędzi, jak Google Maps, MyMaps,
OpenStreetMaps),
tworzyć i zarządzać swoją tożsamością w sieci, w tym:
kształtować i zapewnić bezpieczeństwo swojego wizerunku,
zarządzać prywatnością w sieci, w tym reagować na nadużycia
w sieciach społecznościowych,
umieścić na stronie internetowej stworzone przez siebie teksty,
zdjęcia, muzykę, filmy,
korzystać z banków zdjęć/klipów/dźwięków,
wykorzystać narzędzia internetowe w korzystaniu z zasobów kultury, w tym
dowiedzą się jak:
prowadzić rozmowy przez internet (np. wideorozmowy, rozmowy
grupowe, w mediach społecznościowych, na forach, za pomocą chat-
roomów),
prowadzić transmisje internetowe w serwisach społecznościowych
(Facebook, Twitter, Instagram, Periscope, Snapchat),
uzyskać pomoc online (czat, email, wideorozmowa) przy korzystaniu
z usług firm turystycznych, telekomunikacyjnych, banków, urzędów
itd.
o utrwalą:
wiedzę z zakresu poruszania się w sieci internetowej,
wiedzę z zakresu powiązań świata on- i offline,
wiedzę pozwalającą na legalne korzystanie z dorobku kulturowego
i naukowego ludzkości.
ZAGADNIENIA:
Prawo w sieci – kupowanie legalnego oprogramowania w sieci (kontrola legalności), rodzaje
licencji i warunki użytkowania, konieczne zgody, odpowiedzialność prawna w internecie,
prawo odnoszące się do plagiatu i cytowania, legalne udostępnianie treści kultury w sieci,
prawa i obowiązki wynikające z regulaminów serwisów internetowych, zasady ochrony
wizerunku osób, zasady dotyczących prawa autorskiego, reagowanie na naruszenia
własnych praw autorskich.
Moja tożsamość w sieci – tworzenie i zarządzanie swoją tożsamością w sieci, w tym
kształtowanie i zapewnianie bezpieczeństwa swojego wizerunku w sieci, zarządzanie
prywatnością w sieci, w tym reagowanie na nadużycia w sieciach społecznościowych,
umieszczanie na stronie internetowej stworzonych przez siebie teksty, zdjęcia, muzykę, filmy,
umieszczanie na stronie internetowej nie swoich tekstów, zdjęć, muzyki, filmów.
Obsługa narzędzi cyfrowych służących kulturze – e-book, aplikacje i programy obróbki
graficznej plików, porządkowania i zarządzania plikami, danymi.
Obsługa narzędzi komunikacji i handlu cyfrowego – prowadzenie rozmów przez internet (np.
wideorozmowy, rozmowy grupowe, w mediach społecznościowych, na forach, za pomocą
chat-roomów), prowadzenie transmisji internetowych w serwisach społecznościowych
(Facebook, Twitter, Instagram, Periscope, Snapchat), uzyskanie pomocy online (czat, email,
wideorozmowa) przy korzystaniu z usług firm turystycznych, telekomunikacyjnych, banków,
urzędów itd., wyszukiwanie informacji o wydarzeniach kulturalnych (wystawach, koncertach,
festiwalach, spektaklach, imprezach plenerowych, webinarach, kulturowych wydarzeniach
streamingowych), kupowanie biletów i uczestnictwa w wydarzeniach on-line (uczestnictwo
w wydarzeniach on-line jak webinary i live-streamingi).
Muzeum i galeria on-line - korzystanie z wirtualnych galerii muzealnych i możliwości
rzeczywistości rozszerzonej, korzystanie z banków zdjęć/klipów/dźwięków, oglądanie,
słuchanie, pobieranie wersji cyfrowych filmów, muzyki, literatury, audycji radiowych,
obrazów, prasy, gier, komiksów z legalnych źródeł kultury.
Kulturowe i edukacyjne bazy danych –korzystanie z treści kultury i legalnych źródeł kultury
(wyszukiwanie, wykorzystywanie na cele własne, edukacyjne i zarobkowe oraz nauka
z ogólnodostępnych portali prezentujących dorobek polskiej kultury, takich jak: Ninateka –
Filmoteka Narodowa, Polona, Encyklopedia Teatru Polskiego, Narodowe Archiwum Cyfrowe,
Baza Legalnych Źródeł, Narodowy Instytut Fryderyka Chopina i innych źródeł muzealnych,
bibliotecznych i audiowizualnych, archiwalnych i zabytkowych, repozytoriów cyfrowych,
takich jak m.in. Federacja Bibliotek Cyfrowych, Cyfrowe Zbiory MNW, szukajwarchiwach.pl,
portalu http://www.europeana.eu/ oraz Wikipedia, TED, Khan Academy i in.).
Wykorzystanie praktyczne cyfrowych zasobów do wspierania rozwoju kultury na poziomie
indywidualnym i lokalnym – rozwijanie umiejętności wykorzystywania cyfrowych zasobów
kultury w sieci np. do stworzenia drzewa genealogicznego, odtworzenia historii własnej
rodziny, miejscowości. Korzystanie z możliwości tworzenia i edytowania własnych map
(z wykorzystaniem takich narzędzi, jak Google Maps, MyMaps, OpenStreetMaps).
PRZEBIEG KURSU
Godzina Dzień 1. Dzień 2.
8.00-8.50 T. 1. Prawo w sieci T. 5. Muzeum i galeria on-line. 9.00-9.50
10.00-10.50 T. 2. Moja tożsamość w sieci T. 6. Kulturowe i edukacyjne bazy danych. 11.10-12.00
12.10-13.00 T. 3. Obsługa narzędzi cyfrowych służących kulturze
T. 7. Wykorzystanie praktyczne cyfrowych
zasobów. 13.10-14.00
14.10-15.00 T. 4. Obsługa narzędzi komunikacji i handlu cyfrowego 15.10-16.00 T. 8. E-administracja
Temat 1. Prawo w sieci
CZAS REALIZACJI: 2 x 50 minut
FORMA ZAJĘĆ: wykład z elementami ćwiczeń praktycznych (ćwiczeń na sprzęcie komputerowym
i/lub telefonach)
METODA NAUCZANIA: wykład z elementami dyskusji, metody problemowe (klasyczna metoda
problemowa, metoda przypadków, burza mózgów), metody praktyczne (ćwiczebne i realizacji zadań)
CEL ZAJĘĆ:
Uczestnicy kursu
nauczą się:
o podstaw prawa internetowego, w tym uwzględnione zostaną:
rodzaje licencji i warunki użytkowania,
konieczne zgody,
odpowiedzialność prawna w internecie,
prawo odnoszące się do plagiatu i cytowania,
legalne udostępnianie treści kultury w sieci,
prawa i obowiązki wynikające z regulaminów serwisów
internetowych,
zasady ochrony wizerunku osób,
zasady dotyczących prawa autorskiego,
o wykorzystywać potrzebne im aplikacje zgonie z obowiązującymi przepisami prawa,
o kupować legalne oprogramowanie w sieci (kontrola legalności),
o reagować na naruszenia własnych praw autorskich
dowiedzą się jak:
o korzystać zgodnie z prawem z banków zdjęć/klipów/dźwięków, aplikacji
i oprogramowania,
utrwalą:
o wiedzę z zakresu poruszania się w sieci internetowej,
o wiedzę z zakresu powiązań świata on- i offline.
MATERIAŁY:
Podręczniki i artykuły w formie dokumentów elektronicznych:
Gradek-Lewandowska Małgorzata, Przewodnik po prawie autorskim i prawach pokrewnych
w Internecie, Wydawnictwo Fundacja Pomagania Wsi, Warszawa 2009. Książka w formie pdf, dostęp:
03.08.2018, do wglądu pod adresem:
http://inkubatorkultury.szczecin.pl/site_media/uploads/dokumenty/przewodnik_po_prawie_int_(1).
pdf.
Kulczycki Emmanuel, Przepraszam, czy oprócz praw do mojego tekstu nie zechciałby Pan zabrać
jeszcze moich organów? [w:] My, Dzieci Sieci, pod red. Jarosława Lipszyca, Wydawnictwo:
Nowoczesna Polska, dokument w formie pdf, dostęp: 03.08.2018, do wglądu pod adresem:
https://prawokultury.pl/media/entry/attach/my-dzieci-sieci-wokół-manifestu.pdf.
Poszewiecki Adam, ABC prawa autorskiego, Wydawnictwo Fundacji „Inicjatywa Kobiet Aktywnych”.
Dokument w formie pdf, dostęp: 03.08.2018, do wglądu pod adresem:
http://ngo.chorzow.eu/_DOKUMENTY/abc_praw_autorskie.pdf.
Szymielewicz Katarzyna, Mazgal Anna, Internet a prawa podstawowe. Ekspresowy przegląd
problemów regulacyjnych, Fundacja Panoptykon, Warszawa 2011, dokument w formie pdf, dostęp:
03.08.2018, do wglądu pod adresem:
https://panoptykon.org/sites/default/files/publikacje/raport_internet_a_prawa_podstawowe_0_2.p
df.
Waglowski Piotr, Prawo w sieci. Zarys regulacji internetu. Gliwice 2005.
Inne:
Prezentacja Power Point lub Prezi: „Prawo w sieci”.
Frączek-Broda Joanna, „Prawo w sieci”, podręcznik elektroniczny w formacie pdf.
ZAGADNIENIA:
1. Legalne oprogramowanie (kontrola legalności). Rodzaje licencji i warunki użytkowania.
2. Odpowiedzialność prawna w internecie.
3. Prawo autorskie.
4. Legalne udostępnianie i pobieranie treści kultury w sieci.
PRZEBIEG ZAJĘĆ
CZYNNOŚCI WSTĘPNE
Czas realizacji: 2 minuty
1. Przygotowanie sali do zajęć.
2. Zapoznanie grupy z tematem zajęć.
3. Odpowiedź na ewentualne pytania dotyczące organizacji zajęć.
CZĘŚĆ ZASADNICZA
Zagadnienie 1. Legalne oprogramowanie. Rodzaje licencji i warunki użytkowania
Czas przewidziany na realizację zagadnienia: 25 minut
Kontrola legalności oprogramowania. Umowa licencyjna – definicja, prawa użytkownika,
ograniczenia, terminy. Licencje wyłączne i niewyłączne. Strony umowy, utwory, wymienienie pól
eksploatacji. Licencja Creative Commons. Free Software. Open Source.
Ćwiczenie: Uczestnicy kursu mają za zadanie samodzielnie wyszukać bezpłatne: program do retuszu
zdjęć, film dot. wydarzenia historycznego, dżingiel i obraz, które można wykorzystać w celach
edukacyjnych, na osobistym blogu i na blogu komercyjnym.
Zagadnienie 2. Odpowiedzialność prawna w internecie
Czas przewidziany na realizację zagadnienia: 25 minut
Prawa i obowiązki wynikające z regulaminów serwisów internetowych. Definicje „fejk newsów”,
trollingu i internetowego hejtu. Odpowiedzialność prawna za nadużycia w internecie. Dobra osobiste
– definicja, sposób ochrony, dochodzenie praw. Postępowanie na wypadek pogwałcenia praw
użytkownika – zaopatrzyć się w dowód naruszenia prawa, identyfikacja IP sprawcy. Poinformowanie
sprawcy (mail, drogą tradycyjną). Wytoczenie powództwa i zawiadomienie prokuratora o zaistniałym
naruszeniu.
Zagadnienie 3. Prawo autorskie
Czas przewidziany na realizację zagadnienia: 25 minut
Definicja praw autorskich. Warunki korzystania z dzieł innych ludzi. Definicja utworu, twórcy, dzieła.
Przepisy regulujące prawa autorskie. Prawa autorskie w Polsce, Europie i na świecie. Kiedy
rozpoczyna się ochrona utworu. Ochrona pomysłu. Czego nie chroni prawo autorskie (aktów
normatywnych i ich urzędowych projektów, urzędowych dokumentów, materiałów, znaków, symboli,
opublikowanych opisów patentowych lub ochronnych, prostych informacji prasowych). Chronione
postaci twórczości. Dualizm ochrony prawno-autorskiej. Osobiste prawa autorskie. Autorskie prawa
majątkowe. Lista organizacji zbiorowego zarządzania prawami autorskimi.
Zagadnienie 4. Legalne udostępnianie i pobieranie treści kultury w sieci
Czas przewidziany na realizację zagadnienia: 20 minut
Przeglądanie, uploading i downoloading w świetle prawa. Pojęcie dozwolonego użytku. Zasada
odpłatności. Opłata za dostęp, opłata z racji przepisów o prawie autorskim. Dozwolony użytek
publiczny, dozwolony użytek prywatny. Warunki dozwolonego użytku. Korzystanie z cudzej
twórczości bez zgody autora. Osoby i instytucje, z którymi należy się kontaktować, aby uzyskać zgodę
na korzystanie z materiałów znajdujących się w Internecie. Umowy, które należy zawierać w zakresie
korzystania z utworów znajdujących się w Internecie. Umowy przeniesienia autorskich praw
majątkowych, a umowy licencyjne. Umieszczanie treści w internecie. Cytowanie. Korzystanie
z wizerunku innych osób. Peer-to-peer (P2P). Odpowiedzialność prawna za naruszenia w.wym. praw.
ZAKOŃCZENIE
Czas realizacji: 3 minuty
Odpowiedź na ewentualne pytania zadawane przez uczestników kursu.
Temat 2. Moja tożsamość w sieci
CZAS REALIZACJI: 2 x 50 minut
FORMA ZAJĘĆ: wykład z elementami ćwiczeń praktycznych (ćwiczeń na sprzęcie komputerowym
i/lub telefonach)
METODA NAUCZANIA: wykład z elementami dyskusji, metody problemowe (klasyczna metoda
problemowa, metoda przypadków, burza mózgów), metody praktyczne (ćwiczebne i realizacji zadań)
CEL ZAJĘĆ:
Uczestnicy kursu
nauczą się:
o wykorzystywać potrzebne im aplikacje służące uczestnictwu we współtworzeniu lub
odbieraniu kultury (programy i aplikacje pozwalające na zamieszczanie plików
w internecie),
o podstaw netykiety,
o
dowiedzą się jak:
o kształtować swój wizerunek w sieci,
o kształtować i zapewnić bezpieczeństwo swojego wizerunku,
o zarządzać prywatnością w sieci, w tym reagować na nadużycia w sieciach
społecznościowych,
o umieścić na stronie internetowej stworzone przez siebie teksty, zdjęcia, muzykę,
filmy,
utrwalą:
o wiedzę z zakresu poruszania się w sieci internetowej,
o wiedzę z zakresu powiązań świata on- i offline,
o wiedzę pozwalającą na legalne korzystanie z dorobku kulturowego i naukowego
ludzkości.
MATERIAŁY:
Podręczniki i artykuły w formie dokumentów elektronicznych:
Kielban Łukasz, Netykieta. Kultura komunikacji w sieci. Dokument w formie pdf, dostęp: 03.08.2018,
do wglądu pod adresem: http://biblioteka.womczest.edu.pl/new/wp-
content/uploads/2013/09/webowa_biblioteka_informatyka_netykieta.pdf.
Kubas Grzegorz, Netykieta – kodeks etyczny, czy prawo internetu? Dokument w formie pdf, dostęp:
03.08.2018, do wglądu pod adresem: http://vagla.pl/skrypts/mgr_g_kubas.pdf.
Czaplińska Paulina, Strategia budowania wizerunku osób znanych [w:] Perswazyjne wykorzystanie
wizerunku osób znanych, (Red.) A. Grzegorczyk, Wyższa Szkoła Promocji, Mediów i Show Businessu,
Warszawa 2015, s. 8-38. Dokument w formie pdf, dostęp: 03.08.2018, do wglądu pod adresem:
http://www.wsp.pl/file/1282_285832418.pdf.
Juszczak Bartłomiej, 5 dobrych praktyk dla początkujących firm w mediach społecznościowych [w:]
socialpress.pl, artykuł w sieci WWW, dostęp: 03.08.2018, do wglądu pod adresem:
https://socialpress.pl/2014/09/5-dobrych-praktyk-dla-poczatkujacych-firm-w-mediach-
spolecznosciowych/.
Kuchta Monika, 22 serwisy społecznościowe, z których korzystamy najczęściej [w:] socialpress.pl,
artykuł w sieci WWW, dostęp: 03.08.2018, do wglądu pod adresem:
https://socialpress.pl/2017/05/22-serwisy-spolecznosciowe-z-ktorych-korzystamy-najczesciej/.
Tarachoń Patryk, Narzędzia dla początkujących w social-media [w:]
www.wsparciebloga.blogspot.com, artykuł w sieci WWW, dostęp: 03.08.2018, do wglądu pod
adresem: http://www.wsp.pl/file/1282_285832418.pd.
Wykorzystywanie mediów społecznościowych [w:] Schools For Future Youth, artykuł w sieci WWW,
dostęp: 03.08.2018, do wglądu pod adresem: https://www.sfyouth.eu/index.php/pl-PL/sfyouth-
toolkit/skills-topics/using-social-media.
Inne:
Prezentacja Power Point lub Prezi: „Moja tożsamość w sieci”.
Frączek-Broda Joanna, „Moja tożsamość w sieci”, podręcznik elektroniczny w formacie pdf.
ZAGADNIENIA:
1. Net-tożsamość.
2. Upload.
PRZEBIEG ZAJĘĆ
CZYNNOŚCI WSTĘPNE
Czas realizacji: 2 minuty
1. Przygotowanie sali do zajęć.
2. Zapoznanie grupy z tematem zajęć.
3. Odpowiedź na ewentualne pytania dotyczące organizacji zajęć lub poprzednich tematów.
CZĘŚĆ ZASADNICZA
Zagadnienie 1. Net-tożsamość
Czas przewidziany na realizację zagadnienia: 45 minut
Tworzenie i zarządzanie swoją tożsamością w sieci. Pojęcie i przedmiot „wizerunku”. Wymiary
i rodzaje wizerunków. Wizerunek osoby prywatnej, a wizerunek osoby publicznej. Wizerunek idei
i firmy. Cechy dobrze budowanego i zarządzanego wizerunku. Elementy własnego wizerunku, które
warto promować w sieci. Świadome komunikowanie treści w internecie. Etapy tworzenia wizerunku.
Metody tworzenia wizerunku. Kształtowanie i zapewnianie bezpieczeństwa swojego wizerunku
w sieci, zarządzanie prywatnością w sieci, w tym reagowanie na nadużycia w sieciach
społecznościowych. Metody utrzymania i zmiany wizerunku.
Zagadnienie 2. Upload
Czas przewidziany na realizację zagadnienia: 50 minut
Praca z narzędziami – aparat, kamera, mikrofon. Zaangażowanie w prowadzenie profilu. Zasięg
postów i sharingu. Kontakt z subskrybentami, fanami i followersami. Piramida komunikacji w wersji
Denisa McQuaida – aktualizacja. Dostęp do komunikacji publicznej w internecie jako prawo
człowieka. Zasada wzajemności w mediach społecznościowych. Plan publikowania treści. Narzędzia
ułatwiające publikowanie treści. Kalendarz publikacji. Używanie hasztagów i labelowania.
Pozycjonowanie wybranych elementów. Umieszczanie na stronie internetowej stworzonych przez
siebie tekstów, zdjęć, muzyki, filmów. Umieszczanie na stronie internetowej nie swoich tekstów,
zdjęć, muzyki, filmów.
Ćwiczenie: wyszukanie postów i wiadomości o największym zasięgu w ostatnim tygodniu. Wskazanie
narzędzi publikacji.
ZAKOŃCZENIE
Czas realizacji: 3 minuty
Odpowiedź na ewentualne pytania zadawane przez uczestników kursu.
Temat 3. Obsługa narzędzi cyfrowych służących kulturze
CZAS REALIZACJI: 2 x 50 minut
FORMA ZAJĘĆ: wykład z elementami ćwiczeń praktycznych (ćwiczeń na sprzęcie komputerowym
i/lub telefonach)
METODA NAUCZANIA: wykład z elementami dyskusji, metody problemowe (klasyczna metoda
problemowa, metoda przypadków, burza mózgów), metody praktyczne (ćwiczebne i realizacji zadań)
CEL ZAJĘĆ:
Uczestnicy kursu
nauczą się:
o wyszukiwać, instalować i wykorzystywać programy i aplikacje służące obróbce
obrazu, porządkowaniu i zarządzaniu plikami,
dowiedzą się jak:
o korzystać z e-booków – zarówno na czytnikach elektronicznych, komputerach, jak
i smartfonach,
o korzystać z audio-booków,
utrwalą:
o wiedzę z zakresu poruszania się w sieci internetowej,
o wiedzę z zakresu powiązań świata on- i offline,
o wiedzę pozwalającą na legalne korzystanie z dorobku kulturowego i naukowego
ludzkości.
MATERIAŁY:
Podręczniki i artykuły w formie dokumentów elektronicznych:
Menadżery plików [w:] Dobreprogramy.pl. Dostęp: 03.08.2018. Artykuł dostępny pod adresem:
https://www.dobreprogramy.pl/Menedzery-plikow,Programy,Windows,49.html.
Łusiak Łukasz, 6 najlepszych darmowych programów do zarządzania zdjęciami [w:] fotoblogia.pl.
Dostęp: 03.08.2018. Artykuł dostępny pod adresem: https://fotoblogia.pl/3347,6-najlepszych-
darmowych-programow-do-zarzadzania-zdjeciami.
Inne:
Prezentacja Power Point lub Prezi: „Obsługa narzędzi cyfrowych służących kulturze”.
Frączek-Broda Joanna, „Obsługa narzędzi cyfrowych służących kulturze”, podręcznik elektroniczny w
formacie pdf.
ZAGADNIENIA:
1. e-booki.
2. Obróbka graficzna plików.
3. Porządkowanie i zarządzanie danymi.
PRZEBIEG ZAJĘĆ
CZYNNOŚCI WSTĘPNE
Czas realizacji: 2 minuty
1. Przygotowanie sali do zajęć.
2. Zapoznanie grupy z tematem zajęć.
3. Odpowiedź na ewentualne pytania dotyczące organizacji zajęć lub poprzednich tematów.
CZĘŚĆ ZASADNICZA
Zagadnienie 1. e-booki
Czas przewidziany na realizację zagadnienia: 20 minut
Formaty e-booków: AZW, pdf, fb2, txt, ePub, mobi. Czytniki e-booków: Kindle (Amazona), TrekStor
(Empiku). E-readery uniwersalne. Programy odtwarzające formaty e-booków: Calibre (wskazanie do
książek), CBR Reader (wskazanie do komiksów i albumów). Alpha e-book Manager – zarządzanie
biblioteką e-booków.
Zagadnienie 2. Obróbka graficzna plików
Czas przewidziany na realizację zagadnienia: 45 minut
Google Nik Collection. Polarr Photo Editor. Fotor. Photoscape X Pro. NewPaint. GIMP. Autodesk Pixlr
Editor. PicMonkey. Snapseed. Raw Therapee.
Ćwiczenie: Obróbka selfie w jednym z wybranych programów. Obróbka zdjęcia pobranego
z internetu w jednym z wybranych programów. Dodanie tekstu i obiektu do zdjęcia pobranego
z internetu w jednym z wybranych programów.
Zagadnienie3. Porządkowanie i zarządzanie danymi
Czas przewidziany na realizację zagadnienia: 30 minut
FreeCommander XE 2018. Q-Dir 6.84. Picassa. InfranView. Kestrel GX. ACDSee.
Ćwiczenie: Wykorzystanie jednego z programów do uporządkowania plików. Wykorzystanie jednego
z programów do uporządkowania zdjęć. Nadanie nadania tagów i ocen zdjęciom.
ZAKOŃCZENIE
Czas realizacji: 3 minuty
Odpowiedź na ewentualne pytania zadawane przez uczestników kursu.
Temat 4. Obsługa narzędzi komunikacji i handlu cyfrowego
CZAS REALIZACJI: 2 x 50 minut
FORMA ZAJĘĆ: wykład z elementami ćwiczeń praktycznych (ćwiczeń na sprzęcie komputerowym
i/lub telefonach)
METODA NAUCZANIA: wykład z elementami dyskusji, metody problemowe (klasyczna metoda
problemowa, metoda przypadków, burza mózgów), metody praktyczne (ćwiczebne i realizacji zadań)
CEL ZAJĘĆ:
Uczestnicy kursu
nauczą się:
o korzystać z narzędzi komunikacji internetowej,
dowiedzą się jak:
o wyszukiwać informacje o wydarzeniach kulturalnych (wystawach, koncertach,
festiwalach, spektaklach, imprezach plenerowych, webinarach, kulturowych
wydarzeniach streamingowych),
o kupować on-line bilety i uczestnictwo w takich wydarzeniach (uczestnictwo
w wydarzeniach on-line jak webinary i live-streamingi),
o wykorzystać narzędzia internetowe w korzystaniu z zasobów kultury, w tym dowiedzą
się jak:
prowadzić rozmowy przez internet (np. wideorozmowy, rozmowy grupowe,
w mediach społecznościowych, na forach, za pomocą chat-roomów),
prowadzić transmisje internetowe w serwisach społecznościowych
(Facebook, Twitter, Instagram, Periscope, Snapchat),
uzyskać pomoc online (czat, email, wideorozmowa) przy korzystaniu z usług
firm turystycznych, telekomunikacyjnych, banków, urzędów.
utrwalą:
o wiedzę z zakresu poruszania się w sieci internetowej,
o wiedzę z zakresu powiązań świata on- i offline,
o wiedzę pozwalającą na legalne korzystanie z dorobku kulturowego i naukowego
ludzkości.
MATERIAŁY:
Podręczniki i artykuły w formie dokumentów elektronicznych:
Bowdur Elżbieta, Komunikacja i informacja. Podręcznik w formie pdf, dostęp: 03.08.2018, do wglądu
pod adresem:
http://cloud2.edupage.org/cloud/podrecznik_do_komunikacji.pdf?z%3AGb0fCtfQHJs8BAm1tmht3G
GXzFJjqBklP87ptCphakaw8etb4PZniP4VaFoUUGg5snM0hxoMiVuijlvcrPHvew%3D%3D.
Cibis Rafał, Materla Anna, Rybicki Rafał, Sujka Justyna, Zagadnienia podstawowe e-administracji
[w:] www.bibliotekacyfrowa.pl. Dokument w formie pdf, dostęp: 03.08.2018, do wglądu pod
adresem: http://www.bibliotekacyfrowa.pl/Content/34359/Zagadneinia_podstawowe.pdf.
Dzierbicki Krzysztof, Internet – wyszukiwarki internetowe. Dokument w formie pdf, dostęp:
03.08.2018, do wglądu pod adresem: http://www.dzierbicki.pl/ti/wysz.pdf.
Libal Urszula, Operatory wyszukiwania dla popularnych wyszukiwarek internetowych. Dokument
w formie pdf, dostęp: 03.08.2018, do wglądu pod adresem:
http://urszula.libal.staff.iiar.pwr.wroc.pl/docs/ti/search_operators_pl.pdf.
Tarachoń Patryk, Narzędzia dla początkujących w social-media [w:]
www.wsparciebloga.blogspot.com, artykuł w sieci WWW, dostęp: 03.08.2018, do wglądu pod
adresem: http://www.wsp.pl/file/1282_285832418.pd.
Inne:
Prezentacja Power Point lub Prezi: „Obsługa narzędzi komunikacji i handlu cyfrowego”.
Frączek-Broda Joanna, „Obsługa narzędzi komunikacji i handlu cyfrowego”, podręcznik elektroniczny
w formacie pdf.
ZAGADNIENIA:
1. „Halo?” – Komunikacja internetowa.
2. Informacja kulturowa.
3. Kasa biletowa on-line.
PRZEBIEG ZAJĘĆ
CZYNNOŚCI WSTĘPNE
Czas realizacji: 2 minuty
1. Przygotowanie sali do zajęć.
2. Zapoznanie grupy z tematem zajęć.
3. Odpowiedź na ewentualne pytania dotyczące organizacji zajęć lub poprzednich tematów.
CZĘŚĆ ZASADNICZA
Zagadnienie 1. „Halo?” – Komunikacja internetowa
Czas przewidziany na realizację zagadnienia: 60 minut
Prowadzenie rozmów przez internet – wideorozmowy, rozmowy grupowe, w mediach
społecznościowych, na forach, za pomocą chat-roomów. Prowadzenie transmisji internetowych
w serwisach społecznościowych: Facebook, Twitter, Instagram, Periscope, Snapchat. Uzyskanie
pomocy online: czat, email, wideorozmowa, przy korzystaniu z usług firm turystycznych,
telekomunikacyjnych, banków, urzędów itd.
Ćwiczenie: nawiązanie połączenia między grupami ćwiczących. Nagranie głosowe, nagranie video,
telekonferencja.
Zagadnienie 2. Informacja kulturowa
Czas przewidziany na realizację zagadnienia: 20 minut
Wyszukiwanie informacji o wydarzeniach kulturalnych: wystawach, koncertach, festiwalach,
spektaklach, imprezach plenerowych, webinarach, kulturowych wydarzeniach streamingowych.
Zagadnienie3. Kasa biletowa on-line
Czas przewidziany na realizację zagadnienia: 15 minut
Kupowanie biletów i uczestnictwa w wydarzeniach on-line (uczestnictwo w wydarzeniach on-line
takich jak webinary i live-streamingi).
ZAKOŃCZENIE
Czas realizacji: 5 minut
Odpowiedź na ewentualne pytania zadawane przez uczestników kursu.
Temat 5. Muzeum i galeria on-line
CZAS REALIZACJI: 2 x 50 minut
FORMA ZAJĘĆ: wykład z elementami ćwiczeń praktycznych (ćwiczeń na sprzęcie komputerowym
i/lub telefonach)
METODA NAUCZANIA: wykład z elementami dyskusji, metody problemowe (klasyczna metoda
problemowa, metoda przypadków, burza mózgów), metody praktyczne (ćwiczebne i realizacji zadań)
CEL ZAJĘĆ:
Uczestnicy kursu
nauczą się:
o wykorzystywać i dzielić się swą twórczością oraz korzystać z cudzej, w tym oglądać,
słuchać, pobierać wersje cyfrowe filmów, muzyki, literatury, audycji radiowych,
obrazów, prasy, gier, komiksów z legalnych źródeł kultury,
dowiedzą się jak:
o korzystać z wirtualnych galerii muzealnych i możliwości rzeczywistości rozszerzonej,
o korzystać z banków zdjęć/klipów/dźwięków,
utrwalą:
o wiedzę z zakresu poruszania się w sieci internetowej,
o wiedzę z zakresu powiązań świata on- i offline,
o wiedzę pozwalającą na legalne korzystanie z dorobku kulturowego i naukowego
ludzkości.
MATERIAŁY:
Podręczniki i artykuły w formie dokumentów elektronicznych:
Rzeczywistość Rozszerzona, wydawnictwo Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego, dokument
w formie pdf, dostęp: 03.08.2018, do wglądu pod adresem:
https://www.google.pl/url?sa=t&rct=j&q=&esrc=s&source=web&cd=2&cad=rja&uact=8&ved=0ahUK
EwiIvNaAvvjYAhWNqaQKHQwtD4gQFggvMAE&url=http%3A%2F%2Fwww.nauka.gov.pl%2Fpolska-
nauka%2Frzeczywistosc-
rozszerzona%2Carchiwum%2C1%2Cakcja%2Cpdf.html&usg=AOvVaw2eXKOgMV4vzgXJ1BwpNV5e.
Zamek Królewski w Warszawie – Muzeum – Zwiedzanie wirtualne, dostęp: 03.08.2018, dostępna pod
adresem: https://www.zamek-krolewski.pl/zwiedzanie/panoramy.
Inne:
Prezentacja Power Point lub Prezi: „Muzeum i galeria on-line”.
Frączek-Broda Joanna, „Muzeum i galeria on-line”, podręcznik elektroniczny w formacie pdf.
ZAGADNIENIA:
1) Rzeczywistość rozszerzona.
2) Obrót dobrami kultury w internecie.
PRZEBIEG ZAJĘĆ
CZYNNOŚCI WSTĘPNE
Czas realizacji: 2 minuty
1. Przygotowanie sali do zajęć.
2. Zapoznanie grupy z tematem zajęć.
3. Odpowiedź na ewentualne pytania dotyczące organizacji zajęć lub poprzednich tematów.
CZĘŚĆ ZASADNICZA
Zagadnienie 1. Rzeczywistość rozszerzona
Czas przewidziany na realizację zagadnienia: 45 minut
Korzystanie z wirtualnych galerii muzealnych i możliwości rzeczywistości rozszerzonej.
Ćwiczenie: Korzystanie z wirtualnego muzeum Zamku Królewskiego w Warszawie.
Zagadnienie 2. Obrót dobrami kultury w internecie
Czas przewidziany na realizację zagadnienia: 50 minut
Korzystanie z banków zdjęć/klipów/dźwięków, oglądanie, słuchanie, pobieranie wersji cyfrowych
filmów, muzyki, literatury, audycji radiowych, obrazów, prasy, gier, komiksów z legalnych źródeł
kultury.
Ćwiczenie: Poruszanie się po cyfrowych bazach danych.
ZAKOŃCZENIE
Czas realizacji: 3 minuty
Odpowiedź na ewentualne pytania zadawane przez uczestników kursu.
Temat 6. Kulturowe i edukacyjne bazy danych
CZAS REALIZACJI: 2 x 50 minut
FORMA ZAJĘĆ: wykład z elementami ćwiczeń praktycznych (ćwiczeń na sprzęcie komputerowym
i/lub telefonach)
METODA NAUCZANIA: wykład z elementami dyskusji, metody problemowe (klasyczna metoda
problemowa, metoda przypadków, burza mózgów), metody praktyczne (ćwiczebne i realizacji zadań)
CEL ZAJĘĆ:
Uczestnicy kursu
nauczą się:
o korzystać z ogólnodostępnych portali prezentującymi dorobek polskiej kultury
(Ninateka – Filmoteka Narodowa, Polona, Encyklopedia Teatru Polskiego, Narodowe
Archiwum Cyfrowe, Narodowy Instytut Fryderyka Chopina, innych źródeł
muzealnych, bibliotecznych i audiowizualnych, archiwalnych i zabytkowych,
repozytoriów cyfrowych, takich jak m.in. Federacja Bibliotek Cyfrowych, Cyfrowe
Zbiory MNW, szukajwarchiwach.pl, portalu http://www.europeana.eu/),
o wyszukiwać treści kultury i legalne źródła kultury (w tym korzystać z Bazy Legalnych
Źródeł),
o uczyć się z wykorzystaniem cyfrowych zasobów kultury i archiwów oraz źródeł
internetowych (np. Wikipedia, TED, Khan Academy, Baza Legalnych Źródeł,
Ninateka, POLONA),
utrwalą:
o wiedzę z zakresu poruszania się w sieci internetowej,
o wiedzę z zakresu powiązań świata on- i offline,
o wiedzę pozwalającą na legalne korzystanie z dorobku kulturowego i naukowego
ludzkości.
MATERIAŁY:
Podręczniki i artykuły w formie dokumentów elektronicznych:
Legalna kultura w pytaniach i odpowiedziach [w:] legalnakultura.pl. Dostęp: 03.08.2018. Artykuł
dostępny pod adresem: http://www.legalnakultura.pl/pl/legalna-kultura/lk-w-pigulce.
Inne:
Prezentacja Power Point lub Prezi: „Kulturowe i edukacyjne bazy danych”.
Frączek-Broda Joanna, „Kulturowe i edukacyjne bazy danych”, podręcznik elektroniczny w formacie
pdf.
ZAGADNIENIA:
1. Legalne źródła kultury – bazy danych online.
2. Wyszukiwanie i korzystanie z legalnych źródeł kultury.
PRZEBIEG ZAJĘĆ
CZYNNOŚCI WSTĘPNE
Czas realizacji: 2 minuty
1. Przygotowanie sali do zajęć.
2. Zapoznanie grupy z tematem zajęć.
3. Odpowiedź na ewentualne pytania dotyczące organizacji zajęć lub poprzednich tematów.
CZĘŚĆ ZASADNICZA
Zagadnienie 1. Legalne źródła kultury - bazy danych online
Czas przewidziany na realizację zagadnienia: 50 minut
Ninateka – Filmoteka Narodowa, Polona, Encyklopedia Teatru Polskiego, Narodowe Archiwum
Cyfrowe, Baza Legalnych Źródeł, Narodowy Instytut Fryderyka Chopina i inne źródła muzealne,
biblioteczne i audiowizualne, archiwalne i zabytkowe, repozytoria cyfrowe, takie jak m.in. Federacja
Bibliotek Cyfrowych, Cyfrowe Zbiory MNW, szukajwarchiwach.pl, portal http://www.europeana.eu/.
Zagadnienie 2. Wyszukiwanie i korzystanie z legalnych źródeł kultury
Czas przewidziany na realizację zagadnienia: 45 minut
Wyszukiwanie, wykorzystywanie na cele własne, edukacyjne i zarobkowe oraz naukowe elementów
pochodzących z ogólnodostępnych portali prezentujących dorobek polskiej i światowej kultury. Bazy
danych dla nauki - Wikipedia, TED, Khan Academy i in. Weryfikacja treści. Wiarygodność źródeł.
Ćwiczenie: wyszukanie obrazu w dużym rozmiarze, lub pełnej książki w legalnym źródle. Wyszukanie
zapisu, który potwierdza legalność źródła.
ZAKOŃCZENIE
Czas realizacji: 3 minuty
Odpowiedź na ewentualne pytania zadawane przez uczestników kursu.
Temat 7. Wykorzystanie praktyczne cyfrowych zasobów
CZAS REALIZACJI: 3 x 50 minut
FORMA ZAJĘĆ: wykład z elementami ćwiczeń praktycznych (ćwiczeń na sprzęcie komputerowym
i/lub telefonach)
METODA NAUCZANIA: wykład z elementami dyskusji, metody problemowe (klasyczna metoda
problemowa, metoda przypadków, burza mózgów), metody praktyczne (ćwiczebne i realizacji zadań)
CEL ZAJĘĆ:
Uczestnicy kursu
nauczą się:
o rozwijać umiejętności wykorzystywania cyfrowych zasobów kultury w sieci np. do
stworzenia drzewa genealogicznego, odtworzenia historii własnej rodziny,
miejscowości,
dowiedzą się:
o jak korzystać z możliwości tworzenia i edytowania własnych map (z wykorzystaniem
takich narzędzi, jak Google Maps, MyMaps, OpenStreetMaps),
utrwalą:
o wiedzę z zakresu poruszania się w sieci internetowej,
o wiedzę z zakresu powiązań świata on- i offline,
o wiedzę pozwalającą na legalne korzystanie z dorobku kulturowego i naukowego
ludzkości.
MATERIAŁY:
Podręczniki i artykuły w formie dokumentów elektronicznych:
Kreatory Google Maps API [w:] Gisplay.pl. Dostęp: 03.08.2018. Artykuł dostępny pod adresem:
http://gisplay.pl/google-maps-sp-2004448274/kreatory-map.html.
Obróbka map [w:] Edukator.pl. Dostęp: 03.08.2018. Artykuł dostępny pod adresem:
https://www.edukator.pl/obrobka-map,9457.html.
Jak zrobić drzewo genealogiczne – poradnik [w:] Kim oni byli. Dostęp: 03.08.2018. Artykuł dostępny
pod adresem: https://www.kimonibyli.pl/jak-zrobic-drzewo-genealogiczne-poradnik/.
Inne:
Prezentacja Power Point lub Prezi: „Wykorzystanie praktyczne cyfrowych zasobów”.
Frączek-Broda Joanna, „Wykorzystanie praktyczne cyfrowych zasobów”, podręcznik elektroniczny w
formacie pdf.
ZAGADNIENIA:
1. Wykopaliska on-line.
2. Drzewo genealogiczne.
3. Moje Mapy.
PRZEBIEG ZAJĘĆ
CZYNNOŚCI WSTĘPNE
Czas realizacji: 2 minuty
1. Przygotowanie sali do zajęć.
2. Zapoznanie grupy z tematem zajęć.
3. Odpowiedź na ewentualne pytania dotyczące organizacji zajęć lub poprzednich tematów.
CZĘŚĆ ZASADNICZA
Zagadnienie 1. Wykopaliska on-line
Czas przewidziany na realizację zagadnienia: 40 minut
Wykorzystanie cyfrowych zasobów do wspierania rozwoju kultury na poziomie indywidualnym
i lokalnym – rozwijanie umiejętności wykorzystywania cyfrowych zasobów kultury w sieci do
odtworzenia historii własnej miejscowości, szkoły, regionu.
Ćwiczenie: Odnalezienie danych historycznych dotyczących sierpnia 1939 r. we własnej miejscowości.
Wyszukanie na żądanie danych dotyczących demografii, składu etnicznego, liczby mieszkańców, usług
oferowanych w okolicy (sklepy, karczmy). Wyszukanie zdjęć z tego okresu.
Zagadnienie 2. Drzewo genealogiczne
Czas przewidziany na realizację zagadnienia: 70 minut
Family Tree Builder. Canva. Drzewo Genealogiczne. Great Family 2. GenoPro. Drzewo Przodków.
Ustawienia prywatności, a poszukiwanie krewnych on-line. Synchronizacja drzew genealogicznych
w sieci www. Wyszukiwarki danych genealogicznych: wyszukiwarka nagrobków i grobów, Grobonet,
web-cmentarz, geocmentarz, e-cmentarze, Jak wyszukiwać wiarygodne informacje.
Różnigenealogiczne.pl, mogily.pl, geneteka, Baza Danych Strat osobowych i ofiar represji pod
niemiecką okupacją, Indeks Represjonowanych (baza danych IPN), pomocne w tworzeniu drzew
genealogicznych on i offline.
Ćwiczenie: Odnalezienie on-line wykazów dotyczących własnego nazwiska. Wyszukanie największych
skupisk, w których występują ludzie o takim samym nazwisku. Stworzenie podstawowego drzewa
genealogicznego i próba sparowania go z drzewami już istniejącymi on-line.
Zagadnienie3. Moje Mapy
Czas przewidziany na realizację zagadnienia: 35 minut
Korzystanie z możliwości tworzenia i edytowania własnych map. Google Maps, MyMaps, My Maps
Plus, OpenStreetMaps, Geo Finder, Google Maps Maker, TargetMap.
Ćwiczenie: Stworzenie własnej mapy z zaznaczonym własnym domem, firmą, szkołą i miejscem
rozrywki. Nanoszenie ikon na mapy. Prezentacja danych na mapach. Zamieszczenie mapy na własnej
stronie, blogu, przesłanie mapy za pomocą maila.
ZAKOŃCZENIE
Czas realizacji: 3 minuty
Odpowiedź na ewentualne pytania zadawane przez uczestników kursu.
Temat 8. e—administracja
CZAS REALIZACJI: 1 x 50 minut
FORMA ZAJĘĆ: wykład z elementami ćwiczeń praktycznych (ćwiczeń na sprzęcie komputerowym
i/lub telefonach)
METODA NAUCZANIA: wykład z elementami dyskusji, metody problemowe (klasyczna metoda
problemowa, metoda przypadków, burza mózgów), metody praktyczne (ćwiczebne i realizacji zadań)
CEL ZAJĘĆ:
Uczestnicy kursu
nauczą się:
o korzystania z podstawowych usług eadministracji z wykorzystaniem konta w ePUAP
i profilu zaufanego,
dowiedzą się jak:
o założyć i wykorzystywać konto w ePUAP i profil zaufany,
o korzystać z portali użytecznych przy pozyskiwaniu środków na lokalne inicjatywy,
o korzystać z usług eadministracji.
utrwalą:
o wiedzę z zakresu poruszania się w sieci internetowej,
o wiedzę z zakresu prawa internetowego,
o wiedzę z zakresu powiązań świata on- i offline,
o wiedzę pozwalającą na efektywne poruszanie się w świecie administracji państwowej
z wersji online.
MATERIAŁY:
Podręczniki i artykuły w formie dokumentów elektronicznych:
Jarosz Piotr, e-Administracja [w:] www.law.uj.edu.pl. Dokument w formie pdf, dostęp: 03.08.2018,
do wglądu pod adresem: http://www.law.uj.edu.pl/pracownia/files/e-administracja.pdf.
Cibis Rafał, Materla Anna, Rybicki Rafał, Sujka Justyna, Zagadnienia podstawowe e-administracji
[w:] www.bibliotekacyfrowa.pl. Dokument w formie pdf, dostęp: 03.08.2018, do wglądu pod
adresem: http://www.bibliotekacyfrowa.pl/Content/34359/Zagadneinia_podstawowe.pdf.
Miejsce dla obywateli: e-administracja [w:] www.programrozwojubibliotek.org. Podręcznik w formie
pdf, dostęp: 03.08.2018, do wglądu pod adresem: http://programrozwojubibliotek.org/wp-
content/uploads/2015/07/Miejsce_dla_obywateli_e_administracja.pdf.
Inne:
Prezentacja Power Point lub Prezi: „e—administracja”.
Frączek-Broda Joanna, „e—administracja”, podręcznik elektroniczny w formacie pdf.
ZAGADNIENIA:
1. Ogólnie wiadomości o e-administracji.
2. Konto e-PUAP, dane w sieci, dokumenty i profil zaufany.
3. Obsługa administracyjna online.
PRZEBIEG ZAJĘĆ
CZYNNOŚCI WSTĘPNE
Czas realizacji: 2 minuty
1. Przygotowanie sali do zajęć.
2. Zapoznanie grupy z tematem zajęć.
3. Odpowiedź na ewentualne pytania dotyczące organizacji zajęć lub poprzednich tematów.
CZĘŚĆ ZASADNICZA
Zagadnienie 1. Ogólnie wiadomości o e-administracji
Czas przewidziany na realizację zagadnienia: 15 minut
Pojęcie e-administracja. Różnice między pojęciami: e-government, e-governance i e-democracy.
Krótka historia idei e-administracji. Dwadzieścia usług, które Komisja Europejska uważa za kluczowe
dla rozwoju e-administracji. Możliwe poziomy wdrożenia e-usługi. Główne dokumenty strategiczne
i programowe dotyczące rozwoju społeczeństwa informacyjnego i e-administracji w Polsce. Wytyczne
strategii rozwoju społeczeństwa informacyjnego w Polsce w zakresie e-administracji. Poziom rozwoju
e-administracji w Polsce. Wybrane projekty z zakresu e-administracji. Ogólne zasady działania
cyfrowego urzędu. Wybrane pojęcia używane w e-administracji.
Zagadnienie 2. Konto e-PUAP, dane w sieci, dokumenty i profil zaufany
Czas przewidziany na realizację zagadnienia: 15 minut
Elektroniczna Platforma Usług Administracji Publicznej – definicja, zastosowanie. Porównanie
z: e-Deklaracje, e-Inspektorat. Założenie konta. Zarządzanie kontem. Jak zdobyć e-dokumenty.
Zagadnienie 3. Obsługa administracyjna online
Czas przewidziany na realizację zagadnienia: 15 minut
Podstawy wiedzy o wybranych organach państwa. Podstawy prawa administracyjnego. Przebieg
postępowania administracyjnego. Wybrane uprawnienia stron postępowania. Składanie skarg
i wniosków. Zaskarżenie uchwały lub zarządzenia organu samorządu terytorialnego. Interwencje
posłów i senatorów. Dostęp do informacji publicznej. Poszukiwanie zatrudnienia. Rozliczenia
podatkowe. Telepraca i inne formy przedsiębiorczości. Dobre praktyki.
ZAKOŃCZENIE
Czas realizacji: 3 minuty
Odpowiedź na ewentualne pytania zadawane przez uczestników kursu.
MATERIAŁY DLA UCZESTNIKÓW
Bowdur Elżbieta, Komunikacja i informacja. Podręcznik w formie pdf, dostęp: 03.08.2018, do wglądu
pod adresem:
http://cloud2.edupage.org/cloud/podrecznik_do_komunikacji.pdf?z%3AGb0fCtfQHJs8BAm1tmht3G
GXzFJjqBklP87ptCphakaw8etb4PZniP4VaFoUUGg5snM0hxoMiVuijlvcrPHvew%3D%3D.
Cibis Rafał, Materla Anna, Rybicki Rafał, Sujka Justyna, Zagadnienia podstawowe e-administracji
[w:] www.bibliotekacyfrowa.pl. Dokument w formie pdf, dostęp: 03.08.2018, do wglądu pod
adresem: http://www.bibliotekacyfrowa.pl/Content/34359/Zagadneinia_podstawowe.pdf.
Czaplińska Paulina, Strategia budowania wizerunku osób znanych [w:] Perswazyjne wykorzystanie
wizerunku osób znanych, (Red.) A. Grzegorczyk, Wyższa Szkoła Promocji, Mediów i Show Businessu,
Warszawa 2015, s. 8-38. Dokument w formie pdf, dostęp: 03.08.2018, do wglądu pod adresem:
http://www.wsp.pl/file/1282_285832418.pdf.
Dzierbicki Krzysztof, Internet – wyszukiwarki internetowe. Dokument w formie pdf, dostęp:
03.08.2018, do wglądu pod adresem: http://www.dzierbicki.pl/ti/wysz.pdf.
Gradek-Lewandowska Małgorzata, Przewodnik po prawie autorskim i prawach pokrewnych w
Internecie, Wydawnictwo Fundacja Pomagania Wsi, Warszawa 2009. Książka w formie pdf, dostęp:
03.08.2018, do wglądu pod adresem:
http://inkubatorkultury.szczecin.pl/site_media/uploads/dokumenty/przewodnik_po_prawie_int_(1).
pdf.
Juszczak Bartłomiej, 5 dobrych praktyk dla początkujących firm w mediach społecznościowych [w:]
socialpress.pl, artykuł w sieci WWW, dostęp: 03.08.2018, do wglądu pod adresem:
https://socialpress.pl/2014/09/5-dobrych-praktyk-dla-poczatkujacych-firm-w-mediach-
spolecznosciowych/.
Kielban Łukasz, Netykieta. Kultura komunikacji w sieci. Dokument w formie pdf, dostęp: 03.08.2018,
do wglądu pod adresem: http://biblioteka.womczest.edu.pl/new/wp-
content/uploads/2013/09/webowa_biblioteka_informatyka_netykieta.pdf.
Kubas Grzegorz, Netykieta – kodeks etyczny, czy prawo internetu? Dokument w formie pdf, dostęp:
03.08.2018, do wglądu pod adresem: http://vagla.pl/skrypts/mgr_g_kubas.pdf.
Kuchta Monika, 22 serwisy społecznościowe, z których korzystamy najczęściej [w:] socialpress.pl,
artykuł w sieci WWW, dostęp: 03.08.2018, do wglądu pod adresem:
https://socialpress.pl/2017/05/22-serwisy-spolecznosciowe-z-ktorych-korzystamy-najczesciej/.
Kulczycki Emmanuel, Przepraszam, czy oprócz praw do mojego tekstu nie zechciałby Pan zabrać
jeszcze moich organów? [w:] My, Dzieci Sieci, pod red. Jarosława Lipszyca, Wydawnictwo:
Nowoczesna Polska, dokument w formie pdf, dostęp: 03.08.2018, do wglądu pod adresem:
https://prawokultury.pl/media/entry/attach/my-dzieci-sieci-wokół-manifestu.pdf.
Legalna kultura w pytaniach i odpowiedziach [w:] legalnakultura.pl. Artykuł w formie elektronicznej,
dostęp: 03.08.2018, do wglądu pod adresem: http://www.legalnakultura.pl/pl/legalna-kultura/lk-w-
pigulce.
Libal Urszula, Operatory wyszukiwania dla popularnych wyszukiwarek internetowych. Dokument
w formie pdf, dostęp: 03.08.2018, do wglądu pod adresem:
http://urszula.libal.staff.iiar.pwr.wroc.pl/docs/ti/search_operators_pl.pdf.
Łusiak Łukasz, 6 najlepszych darmowych programów do zarządzania zdjęciami [w:] fotoblogia.pl.
Dostęp: 03.08.2018. Artykuł dostępny pod adresem: https://fotoblogia.pl/3347,6-najlepszych-
darmowych-programow-do-zarzadzania-zdjeciami.
Menadżery plików [w:] Dobreprogramy.pl. Dostęp: 03.08.2018. Artykuł dostępny pod adresem:
https://www.dobreprogramy.pl/Menedzery-plikow,Programy,Windows,49.html.
Poszewiecki Adam, ABC prawa autorskiego, Wydawnictwo Fundacji „Inicjatywa Kobiet Aktywnych”.
Dokument w formie pdf, dostęp: 03.08.2018, do wglądu pod adresem:
http://ngo.chorzow.eu/_DOKUMENTY/abc_praw_autorskie.pdf.
Rzeczywistość Rozszerzona, wydawnictwo Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego, dokument
w formie pdf, dostęp: 03.08.2018, do wglądu pod adresem:
https://www.google.pl/url?sa=t&rct=j&q=&esrc=s&source=web&cd=2&cad=rja&uact=8&ved=0ahUK
EwiIvNaAvvjYAhWNqaQKHQwtD4gQFggvMAE&url=http%3A%2F%2Fwww.nauka.gov.pl%2Fpolska-
nauka%2Frzeczywistosc-
rozszerzona%2Carchiwum%2C1%2Cakcja%2Cpdf.html&usg=AOvVaw2eXKOgMV4vzgXJ1BwpNV5e.
Szymielewicz Katarzyna, Mazgal Anna, Internet a prawa podstawowe. Ekspresowy przegląd
problemów regulacyjnych, Fundacja Panoptykon, Warszawa 2011, dokument w formie pdf, dostęp:
03.08.2018, do wglądu pod adresem:
https://panoptykon.org/sites/default/files/publikacje/raport_internet_a_prawa_podstawowe_0_2.p
df.
Tarachoń Patryk, Narzędzia dla początkujących w social-media [w:]
www.wsparciebloga.blogspot.com, artykuł w sieci WWW, dostęp: 03.08.2018, do wglądu pod
adresem: http://www.wsp.pl/file/1282_285832418.pd.
Waglowski Piotr, Prawo w sieci. Zarys regulacji internetu. Gliwice 2005.
Wykorzystywanie mediów społecznościowych [w:] Schools For Future Youth, artykuł w sieci WWW,
dostęp: 03.08.2018, do wglądu pod adresem: https://www.sfyouth.eu/index.php/pl-PL/sfyouth-
toolkit/skills-topics/using-social-media.
Zamek Królewski w Warszawie – Muzeum – Zwiedzanie wirtualne, dostęp: 03.08.2018, dostępna pod
adresem: https://www.zamek-krolewski.pl/zwiedzanie/panoramy.
Inne:
Frączek-Broda Joanna, „e-administracja”, podręcznik elektroniczny w formacie pdf.
Frączek-Broda Joanna, „Kulturowe i edukacyjne bazy danych”, podręcznik elektroniczny w formacie
pdf.
Frączek-Broda Joanna, „Moja tożsamość w sieci”, podręcznik elektroniczny w formacie pdf.
Frączek-Broda Joanna, „Muzeum i galeria on-line”, podręcznik elektroniczny w formacie pdf.
Frączek-Broda Joanna, „Obsługa narzędzi cyfrowych służących kulturze”, podręcznik elektroniczny
w formacie pdf.
Frączek-Broda Joanna, „Obsługa narzędzi komunikacji i handlu cyfrowego” podręcznik elektroniczny
w formacie pdf.
Frączek-Broda Joanna, „Prawo w sieci”, podręcznik elektroniczny w formacie pdf.
Prezentacja „e-administracja”.
Prezentacja „Kulturowe i edukacyjne bazy danych”.
Prezentacja „Moja tożsamość w sieci”.
Prezentacja „Muzeum i galeria on-line”.
Prezentacja „Obsługa narzędzi cyfrowych służących kulturze”.
Prezentacja „Obsługa narzędzi komunikacji i handlu cyfrowego”.
Prezentacja „Prawo w sieci”.
Recommended