View
217
Download
14
Category
Preview:
DESCRIPTION
grupurile de litere cz,gz-cl I
Citation preview
Proiect didactic
Prof. înv. primar Mariana Ardeleanu
AN ŞCOLAR,2013-2014
Clasa: IData: 27 martie 2014Aria curriculară: Limbă şi comunicareDisciplina: Comunicare în limba românăTema: Grupul de sunete[cs], [gz] şi litera x, X de tipar şi de mânăForma de realizare: Lecţie integratăTipul lecţiei: Mixtă
COMPETEN E GENERALEȚ :
1. Receptarea de mesaje orale în contexte de comunicare cunoscute 2. Exprimarea de mesaje orale în diverse situaţii de comunicare 3. Receptarea unei varietăţi de mesaje scrise, în contexte de comunicare cunoscute 4. Redactarea de mesaje în diverse situaţii de comunicare
COMPETEN E SPECIFICE INTEGRATEȚ :
1. COMUNICARE ÎN LIMBA ROMÂNĂ
1.1. Identificarea semnificaţiei unui mesaj oral, pe teme accesibile, rostit cu claritate 1.3. Identificarea unor sunete, silabe, cuvinte în enunţuri rostite cu claritate 2.1. Formularea unor enunţuri proprii în diverse situaţii de comunicare 2.3. Participarea cu interes la dialoguri simple, în diferite contexte de comunicare 3.1. Citirea unor cuvinte şi propoziţii scurte, scrise cu litere de tipar sau de mână 3.2. Identificarea mesajului unui scurt text care prezintă întâmplări, fenomene, evenimente familiare 4.1. Scrierea literelor de mână
2. ARTE VIZUALE ŞI LUCRU MANUAL
2.3. Desenarea, colorarea de obiecte
3. MUZICĂ ŞI MIŞCARE
2.1. Cântarea individuală sau în grup, asociind textul cu mişcări ritmice
Obiective operaţionale:a. Cognitive :
CLR. O 1 -să formuleze propoziţii după ilustraţii, precizând numărul şi poziţia cuvintelor în propoziţie;
O2 -să analizeze propoziţia din punct de vedere al numărului de cuvinte/ silabe/sunete; O3 -să asocieze grupul de sunete cu litera de tipar corespunzătoare; O4 -să recunoască litera x, X/ grupul de sunete în diverse surse; O5 -să formeze cuvinte/ propoziţii care conţin litera „ x”, „X”, de tipar şi de mână; O6 -să citească în ritm propriu, corect şi conştient cuvinte şi propoziţii; O7 -să ordoneze silabe pentru a forma un cuvânt, cuvinte pentru a forma o propoziţie;
2
O8 - să scrie corect litera ”x” , ”X” în cuvinte şi propoziţii;
b. Motrice: OM1: să menţină o poziţie corectă în timpul scrisului;OM2: să acompanieze interpretarea cu mişcări sugerate de textul cântecului.OM3: să lucreze corect şi îngrijit.
c. Afective: OA 1- vor manifesta iniţiativă, plăcere şi o atitudine degajată în comunicarea orală; curajul de a solicita intervenţia în actul comunicării;OA2 -vor manifesta interes şi plăcere pentru redactarea corectă şi îngrijită a propoziţiilor ;OA3- se vor mobiliza în vederea rezolvării sarcinilor propuse
Resurse:I. Metodologice
Strategii didactice : a) Metode şi procedee : conversaţia, explicaţia, demonstraţia, jocul didactic, exerciţiul de scriere şi citire, jocul didactic, metoda fonetică analitico-sintetică.b) Mijloace de învăţământ : fişe de lucru, fişe de evaluare, planşe, jetoane cu silabe, jetoane cu litere, alfabetar.c) Forme de organizare : frontală, individuală.
II. Temporale O oră are o durată de 50 minute, din care 40 minute activitatea propriu-zisă şi 10 minute activităţi
recreative. III.Umane Clasa are 13 elevi.
IV.Bibliografice:
a. ştiinţifice:
Suport de curs „Organizarea interdisciplinară a ofertelor de învăţare pentru formarea competenţelor
cheie la şcolarii mici”, 2012
Ilica Anton, Metodica predării limbii române în învăţământul primar, Editura „Grigore Tabacaru”, Bacău, 1999;
b. oficiale:
*** Programa şcolară pentru disciplina Comunicare în limba română, Aprobată prin ordin al ministrului Nr. 3418/19.03.2013
3
Secveţele didactice
Ob. op.
Activităţi de învăţare Strategii didactice Evaluare
Timp Metode şi procedee
Mijloace de învăţământ
Forme de organizare
ORA I.Moment organizatoric
* Asigurarea condiţiilor necesare desfăşurării activităţii* Pregătirea materialului didactic necesar bunei desfăşurări a activităţilor de comunicare în limba română.
1 min Conversaţia Frontal
1. Verificarea temei şi a cunoştinţelor anterioare ale elevilor
*Verificarea temei cantitativ şi calitativ.*Aprecierea şi evidenţierea elevilor care au scris tema curat, ordonat şi corect.*Citirea lecţiei cu litera ”k, K”- în lanț, selectiv
7 min. Conversaţia Caiete
Abecedare
Frontal Individual
2. Captarea atenţiei
* Prezentarea unui invitat surpriză: Iepuraşul Ţup şi povestea acestuia.
5 min Conversaţia Iepuraşul de pluş
Frontal Observare sistematică
3. Anunţarea temei şi a obiectivelor
O2
O3
O4
O5
O6
O7
O8
* Elevii vor fi anunţaţi, prin intermediul poveştii, care sunt performanţele aşteptate de la ei.
2 min Conversaţia Frontal Observare sistematică
4. Prezentarea optimă
O2 O3
O4
Litera” x”este literă cu secrete sau reguli :1.Se pronunţă “x”(ics), când apare singură. 2. Se pronunţă (cs) în următoarele cuvinte: xerox, xilofon, excursie, pix, Xenia etc. 3. Se pronunţă (gz) în
25 min
Conversaţia Frontal Observare sistematică
a conţinutul
ui si Dirijarea învăţării
O5
OA1
OA3
cuvintele: examen, exemplu, exerciţiu, etc. 4. Se scrie V. Alecsandri, rucsac.
(Intuirea literei de tipar)
O3
O4
O5
O6
* Se prezintă planşa cu litera ” x, X” de tipar şi x mic de mână şi X mare de mână;* Se intuieşte litera de tipar corespunzătoare sunetului( elemente componente); Se încercuieşte litera x, X din şirul dat şi se
stabileşte numărul de litere descoperit(anexa2); Se vor forma cuvinte cu ajutorul alfabetarului şi se vor citi cuvintele formate.*Se deschid abecedarele;*Se poartă o convorbire pe baza ilustraţiei;În urma conversaţiei, pentru metoda fonetică se alege propoziţia:
„Xenia are un pix.”
Respectând paşii metodei fonetice analitico-sintetice, se stabileşte:
* numărul cuvintelor din propoziţie;
* numărul silabelor fiecărui cuvânt;
* cuvântul care conţine noua literă x;*Se citesc coloanele de cuvinte în şoaptă şi cu voce tare pe silabe şi integral;*Se citesc propoziţiile în şoaptă şi cu voce tare;
Conversaţia
Metoda fonetică analitico-sintetică
Planşă
Fişe de lucru
Abecedare
Frontal
Individual
Observare sistematică
5
* Se formlează întrebări cu privire la propoziţiile citite.* Se realizează citirea selectivă a propoziţiilor.* Se realizează citirea model.
Demonstraţia
Frontal
(Intuirea literei de mână)
(Gestul grafic)
(Scrierea literei
O3
O8.
OM1
OM3
OA2
OA3
* Se intuieşte în abecedar litera ”x, X” de mână ;* Se stabilesc elementele componente - pe planşă ;* Se scrie litera model cu explicarea fiecărei mişcări a mâinii;* Se realizează exerciţii de scriere a literei în aer, pe bancă;* Se scrie litera la tablă şi de către elevi cu explicarea fiecărei mişcări a mâinii;* Se realizează exerciţii de dezmorţire a muşchilor mâinii şi de revigorare a elevilor;* Se scrie litera caietul de tip I
Conversaţia
Demonstraţia
Planşă
Caiet TIP I
Stilou
Frontal
Individual Observare sistematică
5. Activitate recreativă
* Elevii sunt îndrumaţi să deseneze un pix magic, care scrie singur propoziţia: Xenia are un pix.
10 min
ExplicaţiaObservaţiaExerciţiul
Creioane colorate
Individual Observare sistematicăIndividuală
ORA a II- a
(Scriereacuvintelor)
(Scrierea propoziţiei)
O6
O8OM2
OM1
OM3
OA2
OA3
În ora a doua :* Reamintesc elevilor ce au învăţat prima oră.* Se citesc coloanele de cuvinte şi propoziţiile pe rânduri, în cor, în lanţ, selectiv, * Se realizează exerciţii de dezmorţire a muşchilor mâinii şi de revigorare a elevilor;* Se continuă scrierea literei ”X/x” de mână pe trei rânduri din caietul de scriere;* Se citesc şi scriu cuvintele xilofon, Xenia* Se explică modul de îmbinare a literei mari cu litera următoare;
20 min Explicaţia
Demonstraţia
Observaţia
Exerciţiul
Caietul de scriere
Fişe de lucru
Stilou
Individual Corectare
individuală
6
* Se copiază propoziţia ”Xenia pleacă în excursie.”
6. Obţinerea performanţei
O6
O7
OM1
*Se rezolvă cerinţele de pe florile roz şi galben. Se ordonează cuvintele; Se transcrie propoziţia obținută.
6 min Exerciţul Fişe de lucru
Stilou
7. Evaluare formativă
O4
O7
O8
* Se rezolvă itemii din fişa de evaluare (ANEXA 2) 10 min
Fişe de evaluare
Individual Evaluare formativă
8. Activitate recreativă
OM1
OA2 * Elevii vor desena şi colora un xilofon.10
minExerciţiul Fişe de lucru
Creioane colorate
Individual Observare sistematicăIndividuală
9. Tema pentru acasă
* Se va indica scrierea literei x/X de mână, a cuvintelor din coloane şi a propozițiilor.
2 min Conversaţia Abecedar Frontal Observare sistematică frontală
10. Aprecierea activitătii elevilor
*Se apreciază toţi elevii pentru activitatea desfăşurată şi se încurajează să se implice mai mult cei mai timizi, * Se solicită autoapreciere din partea elevilor pentru a primi stickere.
2 minConversaţia Stickere Frontal Observare
sistematică frontală
7
ANEXA 1
FIŞĂ DE LUCRU
1. a). Încercuieşte doar litera ”x/X„ .
Pixul e roşu.
Xenia are şapte ani.
Alexe e un elev excepţional.
E ora zece fix.
b) Scrie în pătratul mic cifra corespunzătoare numărului de „x/X” găsit .
2.2.Uneşte silabele pentru a forma cuvinte.
Ro
menn
e
xa
na
xa
8
3. Scrie litera de mână pe spaţiul de mai jos .
ANEXA 2
FIŞĂ DE EVALUARE FORMATIVĂ
1. Scrie după dictare:
4.a). Ordonează cuvintele în propoziţie, prin numerotare în cerculeţe.b). Transcrie propoziţia.
pleacă Xenia în cu excursie Alexa.
9
2. Încercuieşte literele,,x ,X”, folosind culoarea verde dacă se pronunţă cs şi culoarea albastră dacă se pronunţă gz.
fix, examen, exemplu, Xenia, exerciţiu
3.Transcrie propozitia pe liniatură, după ce ai stabilit ordinea corectă a cuvintelor:
rezolvă Xenia exerciţii.
EVALUARE FORMATIVĂ
COMUNICARE ÎN LIMBA ROMÂNĂ
BAREM DE EVALUARE ŞI DE NOTARE
1.DESCRIPTORI DE PERFORMANŢĂ
Nr. item. F.BINE BINE SUFICIENT
10
1. Scrie corect după dictare literele,silabele, cuvintele şi propoziția
Scrie corect după dictare literele şi silabele ,cuvintele și parțial corect propoziția
Scrie corect după dictare literele şi silabele și parțial corect cuvintele și propoziția
2. Încercuieşte corect cele 5 litere din cuvintele date
Încercuieşte corect 3-4 din cele 5 litere în cuvintele date
Încercuieşte corect 1-2 din cele 5 litere în cuvintele date
3. Transcrie corect întreaga propoziţie după ce a ordonat cuvintele date.
Transcrie corect cuvintele propoziţiei după ce a ordonat parțial corect cuvintele date.
Transcrie cuvintele fără a le ordona în propoziţie.
2. EVALUARE FINALĂ
3.DIAGRAMA EVALUĂRII:
ITEMI CALIFICATIVFINAL
Rezolvă 3 itemi cu FB FOARTEBINE
Rezolvă 2 itemi cu FB , 1 cu B BINE
Rezolvă 1 item cu B/ FB. , restul cu S. SUFICIENT
Rezolvă 1 item cu S/B/FB restul cu I. INSUFICIENT
11
NR.
CRT.
NUMELE ŞI PRENUMELEELEVULUI
ITEMI CAL.FINAL
NR. CRT.
NUMELE ŞI PRENUMELE
ELEVULUI
ITEMI CAL.FINAL
I1 I2 I3 I1 I2 I3
1. 16
2 17
3 18
4 19
5 20
6 21
7 22
8 23
9 24
10 25
11 26
12 27
13 28
12
Ghicitoare:
1.„Dai în lemn cu-n ciocănel/ Iese muzica din el/ Se anunță-n microfon:/ A cântat la …” (xilofon)
13
Recommended