View
237
Download
2
Category
Preview:
Citation preview
1
SCENARIUSZ ZEBRANIA Z RODZICAMI W KLASIE 5 SZKOŁY PODSTAWOWEJ
NOWA FORMUŁA SPRAWDZIANU SZÓSTOKLASISTY
1
Nowa formuła sprawdzianu szóstoklasisty
Scenariusz zebrania z rodzicami w klasie 5 szkoły podstawowej
2
CELE:
• Przekazanie rodzicom informacji na temat sprawdzianu w szóstej klasie.
POMOCE:
• �Pisemne�zaproszenia,�wysłane�do�rodziców,�z podaniem charakteru spotkania (informacyjne), terminu, godzi-ny i numeru sali.•Materiały�dla�rodziców:�prezentacja,�informacja�na�temat�Egzamera.
PRZYGOTOWANIE SALI:
•Ustawienie�ławek�w podkowę.• Prezentacja prac dzieci z konkursu plastycznego „Mój pierwszy egzamin”.
Czas�spotkania:�1,5�godziny.�
1. Przebieg spotkania
CZĘŚĆ I – ROZPOCZĘCIE ZEBRANIA
• Powitanie.• Przedstawienie celu zebrania.• Sprawdzenie�obecności.
CZĘŚĆ II – INFORMACJE DOTYCZĄCE SPRAWDZIANU SZÓSTOKLASISTY
• Prezentacja.•Omówienie tematu.
Ponieważ Państwa dzieci będą pisały sprawdzian w szóstej klasie po raz pierwszy w nowej formule, przekażę zatem kilka najważniejszych informacji.W kwietniu(dokładny termin wyznacza dyrektor Centralnej Komisji Egzaminacyjnej) uczniowie przystąpią do SPRAWDZIANU W SZÓSTEJ KLASIE SZKOŁY PODSTAWOWEJ, który zbada umiejętności i wiedzę zdobyte przez nich w czasie nauki w szkole podstawowej. Uczniowie, którzy nie będą mogli przystąpić do sprawdzianu w kwietniu, napiszą go w drugim terminie, prawdopodobnie w czerwcu.
Scenariusz zebrania z rodzicami w klasie 5 szkoły podstawowej
3
2. Prezentacja
SLAJD 1.
Sprawdzian w klasie szóstej• powszechny• obowiązkowy• warunkiem�ukończenia�szkoły�podstawowej
SLAJD 2.
Sprawdzian w klasie�szóstej:•ma�formę�pisemną,• �sprawdza�umiejętności�i wiadomości�nabyte�w czasie�sześcioletniej�nauki�
w szkole podstawowej z zakresu:–�języka�polskiego– matematyki–�języka�obcego�nowożytnego,•może�zawierać�zadania�odnoszące�się�do�tekstów�z historii lub przyrody.
SLAJD 3.
Sprawdzian w klasie szóstej
Część I Część II
Język polski i matematyka Język obcy nowożytny
80 minut 45 minut
Obie części odbędą się w tym samym dniu
SLAJD 4.
Sprawdzian w klasie szóstej
Zestawy zadańZestaw I Zestaw II
Język polski Matematyka Język obcy nowożytny
Zadania zamknięte i otwarte
Zadania zamknięte i otwarte
Zadania zamknięte
8–12 zadań zamkniętych i 2–4
zadań otwartych
8–12 zadań zamkniętych i 2–4
zadań otwartych
34–35 zadań
2
Sprawdzian w klasie szóstej
powszechny
obowiązkowy
warunkiem ukończenia szkoły podstawowej
3
Sprawdzian w klasie szóstej
ma formę pisemną
sprawdza umiejętności i wiadomości nabyte w czasie sześcioletniej nauki w szkole podstawowej z zakresu:
języka polskiego
matematyki
języka obcego nowożytnego,
może zawierać zadania odnoszące się do tekstów z historii lub przyrody.
4
Sprawdzian w klasie szóstej
Część I Część II
Język polski i matematyka
Język obcy nowożytny
80 minut 45 minut
Obie części odbędą się w tym samym dniu
5
Sprawdzian w klasie szóstej
Zestawy zadań
Zestaw I Zestaw II
Język polski Matematyka Język obcy nowożytny
Zadania zamknięte i otwarte
Zadania zamknięte i otwarte
Zadania zamknięte
8–12 zadań zamkniętych
i 2–4 zadań otwartych
8–12 zadań zamkniętych
i 2–4 zadań otwartych34–35 zadań
Scenariusz zebrania z rodzicami w klasie 5 szkoły podstawowej
4
SLAJD 5.
Sprawdzian w klasie szóstej
Uczeń:• rozwiązania�zadań�zamkniętych�przenosi�do�karty�odpowiedzi,• �rozwiązania�zadań�otwartych�umieszcza�w arkuszu w miejscu
na to przeznaczonym.
SLAJD 6.
Sprawdzian w klasie szóstej
Zwolnieni�ze�sprawdzianu:• laureaci i fi�naliści�olimpiad�przedmiotowych,�• laureaci konkursów przedmiotowych o zasięgu�wojewódzkim�
lub ponadwojewódzkim
z zakresu przedmiotu objętego sprawdzianem.
SLAJD 7.
Sprawdzian w klasie szóstej
Wyniki�sprawdzianu�są:• wyrażone�w procentach:
– ogólne z każdej�części�sprawdzianu–�szczegółowe:�z języka�polskiego�i matematyki.• zapisane�na�zaświadczeniu.
Wyniki�sprawdzianu�są�ostateczne.�
SLAJD 8.
Sprawdzian w klasie szóstej
INFORMACJEwww.cke.edu.plwww.wsip.pl/sprawdzian-szóstoklasisty/
6
Sprawdzian w klasie szóstej
Uczeń:
rozwiązania zadań zamkniętych przenosi do karty odpowiedzi,
rozwiązania zadań otwartych umieszcza w arkuszu w miejscu na to przeznaczonym.
7
Zwolnieni ze sprawdzianu:
laureaci i finaliści olimpiad przedmiotowych,
laureaci konkursów przedmiotowych o zasięgu wojewódzkim lub ponadwojewódzkim
z zakresu przedmiotu
objętego sprawdzianem.
Sprawdzian w klasie szóstej
8
Wyniki sprawdzianu są
wyrażone w procentach:
ogólne z każdej części sprawdzianu
szczegółowe: z języka polskiego i matematyki.
zapisane na zaświadczeniu.
Wyniki sprawdzianu są ostateczne.
Sprawdzian w klasie szóstej
9
Informacje
www.cke.edu.pl
www.wsip.pl/sprawdzian-szostoklasisty/
Sprawdzian w klasie szóstej
Scenariusz zebrania z rodzicami w klasie 5 szkoły podstawowej
5
SLAJD 9.
Sprawdzian w klasie szóstej
Szóstoklasista�powinien:• posiadać�umiejętności�i wiadomości�opisane�w podstawie programowej,• znać�strategie�rozwiązywania�zadań�w różnych�formach,• dobrze�gospodarować�czasem,• podejmować�decyzje�przemyślane,• wykonywać�polecenia�zgodnie�z instrukcją,• zapisywać�odpowiedź�w wyznaczonym miejscu,• pracować�samodzielnie,• być�zdecydowanym.
W NABYCIU TYCH KOMPETENCJI POMOŻE UCZNIOWI EGZAMER
SLAJD 10.
Sprawdzian w klasie szóstej
EGZAMERSPRAWDZIAN SZÓSTOKLASISTY ONLINE
Uczeń:• dowie�się,�co�umie,�a co�jeszcze�musi�powtórzyć,• zobaczy, jak wypada na tle uczniów z całej�Polski,• rozwiąże�zadania�odnoszące�się�do�obowiązującej�podstawy�programowej,• pozna�różne�typy�zadań�występujących�na�sprawdzianie,• nauczy�się�samodzielnego�rozwiązywania�zadań�w określonym�czasie�• otrzyma�materiały,�dzięki�którym�dobrze�przygotuje�się�do�sprawdzianu,• uzyska�możliwość�rozwiązywania�testów�w atrakcyjnej formie.
EGZAMER – NAUKA Z NAMI JEST CZYSTĄ PRZYJEMNOŚCIĄ
10
Szóstoklasista powinien:
posiadać umiejętności i wiadomości opisane w podstawie programowej,
znać strategie rozwiązywania zadań w różnych formach,
dobrze gospodarować czasem,
podejmować decyzje przemyślane,
wykonywać polecenia zgodnie z instrukcją,
zapisywać odpowiedź w wyznaczonym miejscu,
pracować samodzielnie
być zdecydowanym.
Sprawdzian w klasie szóstej
W nabyciu
tych kompetencji
pomoże uczniowi
EGZAMER
11
Uczeń:
dowie się, co umie, a co jeszcze musi powtórzyć,
zobaczy, jak wypada na tle uczniów z całej Polski,
rozwiąże zadania odnoszące się do obowiązującej podstawy programowej,
pozna różne typy zadań występujących na sprawdzianie,
nauczy się samodzielnego rozwiązywania zadań w określonym czasie
otrzyma materiały, dzięki którym dobrze przygotuje się do sprawdzianu,
uzyska możliwość rozwiązywania testów w atrakcyjnej formie.
Sprawdzian w klasie szóstej
EGZAMER
Nauka z nami
jest czystą
przyjemnością
Scenariusz zebrania z rodzicami w klasie 5 szkoły podstawowej
6
PRZYKłADOWY KOMENTARZ DO PREZENTACJI
1. Sprawdzian jest powszechny i obowiązkowy, co oznacza, że muszą do niego przystąpić wszyscy uczniowie. Przystą-pienie do sprawdzianu jest warunkiem ukończenia szkoły podstawowej.
2. Sprawdzian ma formę pisemną. Zadania na sprawdzianie dotyczą wiadomości i umiejętności, jakie uczeń nabył w klasach I-VI szkoły podstawowej, ucząc się języka polskiego, matematyki i języka obcego nowożytnego. Zadania na sprawdzianie mogą odnosić się do tekstów z historii lub przyrody.
3. Sprawdzian składa się z dwóch części: – część 1 – zadania z języka polskiego i matematyki, – część 2 – zadania z języka obcego nowożytnego, którego szóstoklasista uczy się w szkole jako przedmiotu obowiąz-
kowego (do wyboru jeden z sześciu języków: angielski, niemiecki, francuski, hiszpański, rosyjski i włoski). Część pierwsza sprawdzianu potrwa 80 minut, część druga 45 minut; obie części odbędą się w tym samym dniu, przedzielone przerwą.
4. Sprawdzian będzie obejmował dwa zestawy zadań:– z języka polskiego i matematyki,– z języka obcego. Pierwszy zestaw składa się z zadań zamkniętych i otwartych, drugi – z zamkniętych.Zestaw zadań z języka polskiego składa się z 8–12 zadań zamkniętych i 2–4 zadań otwartych. Zestaw z matematy-ki obejmuje 8–12 zadań zamkniętych i 2–4 zadań otwartych. Zestaw zadań z języka obcego składa się z 35–45 zadań zamkniętych.
5. Rozwiązania zadań zamkniętych uczeń przenosi do kart odpowiedzi, natomiast rozwiązania zadań otwartych umieszcza w arkuszu w miejscu na to przeznaczonym.Rozwiązując zaplanowane wcześniej (już nawet w 5 klasie) próbne testy kompetencji, uczniowie będą mieli okazję ćwiczyć sposób przenoszenia odpowiedzi na karty, zapisywanie odpowiedzi do zadań otwartych oraz sposób kodo-wania arkusza.
6. Z odpowiedniej części egzaminu zwolnieni są uczniowie, którzy są laureatami lub finalistami olimpiad przedmio-towych albo laureatami konkursów przedmiotowych o zasięgu wojewódzkim lub ponadwojewódzkim, organizowa-nych z zakresu jednego z przedmiotów objętych sprawdzianem.
7. W dniu zakończenia roku szkolnego uczniowie otrzymają zaświadczenie o szczegółowych wynikach sprawdzianu wyrażone w procentach.
8. Wyniki egzaminacyjne są ostateczne.9. I 10. Szóstoklasiści w całej Polsce będą mogli przystąpić do próbnego sprawdzianu online organizowanego przez
Wydawnictwa Szkolne i Pedagogiczne. To wyjątkowa szansa, aby sprawdzić swoją wiedzę i poznać typy zadań, z którymi uczeń spotka się na prawdziwym sprawdzianie w szóstej klasie szkoły podstawowej. Po ukończeniu testu uczeń pozna liczbę uzyskanych przez siebie punktów. Dzięki Egzamerowi będzie mógł porównać swój rezultat z wy-nikami uczniów z całej Polski. Chętni będą mogli skorzystać ze szczegółowych raportów, a także uzupełnić braki i utrwalić swoje umiejętności dzięki specjalnie dobranym kartom pracy z dodatkowymi zadaniami.
Scenariusz zebrania z rodzicami w klasie 5 szkoły podstawowej
7
INFORMACJE DODATKOWE
Jeśli uczeń uczy się w szkole jako przedmiotu obowiązkowego więcej niż jednego języka obcego nowożytnego, jego rodzi-ce (prawni opiekunowie) w terminie do 30 września składają do dyrektora szkoły deklarację z wyborem języka, z którego uczeń przystąpi do egzaminu.
Do 30 sierpnia przed rokiem szkolnym, w którym przeprowadzany jest sprawdzian, dyrektor Centralnej Komisji Egza-minacyjnej ogłasza komunikat dotyczący sposobu przeprowadzenia sprawdzianu dla uczniów ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi.
W przypadku stwierdzenia niesamodzielnego rozwiązywania zadań lub gdy podczas oceniania prac zostanie stwierdzona niesamodzielność pracy ucznia, odpowiednia część sprawdzianu zostaje unieważniona, a dyrektor Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej przekaże informację unieważnienia dyrektorowi szkoły, a ten kolejno rodzicom ucznia (prawnym opie-kunom).Na wniosek ucznia lub jego rodziców (prawnych opiekunów) sprawdzona i oceniona praca udostępniana jest do wglądu w czasie i miejscu wyznaczonym przez dyrektora Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej.
3. Podsumowanie.
Przekazałam�Państwu�w skrócie�najważniejsze�informacje.�Zachęcam�do�odwiedzenia�strony�Centralnej�Komisji�Egzaminacyjnej�<www.cke.edu.pl>,�gdzie�znajdują�się�Informatory�dotyczące�nowej�formuły�sprawdzianu,�pod-stawy�prawne�oraz�wszelkie�niezbędne�i szczegółowe�informacje.�
CZĘŚĆ III – KOŃCOWA
• �Zachęta�do�współpracy�ze�szkołą,�częstych�kontaktów�z nauczycielami�uczącymi�i wychowawcą,�dla�dobra�dziecka i wspólnego�rozwiązywania�ewentualnych�problemów.• Podanie terminu kolejnego zebrania.• Zaproszenie do rozmów indywidualnych.
RODZICU, SPRAWDZIAN TUŻ-TUŻ. KUP DZIECKU EGZAMER.
Szóstoklasista�powinien:• posiadać�umiejętności�i wiadomości�opisane�w podstawie programowej,• znać�strategie�rozwiązywania�zadań�w różnych�formach,• dobrze�gospodarować�czasem,• podejmować�decyzje�przemyślane,• wykonywać�polecenia�zgodnie�z instrukcją,• zapisywać�odpowiedź�w wyznaczonym miejscu,• pracować�samodzielnie,• być�zdecydowanym.
Scenariusz zebrania z rodzicami w klasie 5 szkoły podstawowej
8
W NABYCIU TYCH KOMPETENCJI POMOŻE UCZNIOWI EGZAMERSPRAWDZIAN SZÓSTOKLASISTY ONLINE
Uczeń:• dowie�się,�co�umie,�a co�jeszcze�musi�powtórzyć,• zobaczy, jak wypada na tle uczniów z całej�Polski,• rozwiąże�zadania�odnoszące�się�do�obowiązującej�podstawy�programowej,• pozna�różne�typy�zadań�występujących�na�sprawdzianie,• nauczy�się�samodzielnego�rozwiązywania�zadań�w określonym�czasie�• otrzyma�materiały,�dzięki�którym�dobrze�przygotuje�się�do�sprawdzianu,• uzyska�możliwość�rozwiązywania�testów�w atrakcyjnej formie.
EGZAMER – NAUKA Z NAMI JEST CZYSTĄ PRZYJEMNOŚCIĄ
Recommended