View
216
Download
2
Category
Preview:
DESCRIPTION
cuvantul: forma si sens - clasa aV
Citation preview
PROIECT DE LECIE
DATA: 17.10.2013CLASA: a V a CARIA CURRICULAR: Limb i comunicareDISCIPLINA DE NVMNT: Limba i literatura romnPROFESOR: PCURARU IULIANASUBIECTUL: Vocabularul Cuvntul: form, sensTIPUL LECIEI: Mixt
COMPETENE GENERALE:1. Receptarea mesajului oral n diferite situaii de comunicare.2. Utilizarea corect i adecvat a limbii romne n producerea de mesaje orale n situaii de comunicare monologat i dialogat.
COMPETENE SPECIFICE:1.3. Sesizarea unitilor lexicale necunoscute n fluxul vorbirii, n scopul clarificrii acestora.2.2. Selectarea elementelor de lexic adecvate situaiilor de comunicare.2.3. Alctuirea unor propoziii i fraze corecte din punct de vedere gramatical.
OBIECTIVE OPERAIONALE : La sfritul orei, elevii vor fi capabili:
O 1. s identifice forma corect a uni cuvnt; O 2. s integreze cuvntul corect n propoziii; O 3. s recunoasc variantele lexicale ale cuvintelor; O 4. s recunoasc forma cuvintelor ieite din uz.
STRATEGIA DIDACTIC:
Metode de nvmnt i procedee didactice: conversaia, explicaia, exerciiul. Mijloace de nvmnt i materiale didactice: fie de lucru, tabla, manualul.
Forme de organizare a activitii: activitate frontal, activitate individual, activitate ,,n perechi.
Locul de desfurare: sala de clas
BIBLIOGRAFIE:
1. Crian, Alexandru, Sofia Dobra, Florentina Smihian, Limba romn, manual pentru clasa a V-a, Editura Humanitas, Bucureti, 2008.2. Goia, Vistian, Didactica limbii i literaturii romne pentru gimnaziu i liceu, Editura Dacia Educaional, Cluj- Napoca, 2002.3. Ioni, Florin, et alii, Limb. Literatur. Comunicare, pentru clasa a V-a, Editura ART, Bucureti, 2007.4. Smihian, Florentina, Mariana Norel, Didactica limbii i literaturii romne, vol.I, Credis, Bucureti, 2005.
Resurse: capacitatea de nvare a elevilor.Din punctul de vedere al capacitii de nvare, clasa este omogen. Majoritatea elevilor dispun de capaciti sporite, iar restul posed resurse suficiente astfel nct s colaboreze cu profesorul pentru o bun desfurare a activitii didactice. Timp: 50 minute.
DEMERSUL DIDACTIC ETAPELE LECIEI
TIMPACTIVITATEA PROFESORULUIACTIVITATEA ELEVILOR
STRATEGII DIDACTICEEVA-LUA-RE
Meto-deMijloa-ce
1.Momen-tul organi-zatoric1-Salutul-Notarea absenilor-Profesorul va avea grij ca elevii s i pregteas-c materialele necesare orei de limba romn.-Rspund la salut- i pregtesc materialele necesare orei (caiete,pixuri, creioane)
1. Verificarea temei i a cunotine-lor anterioare2-Verific tema selectiv.
2.Captarea i menine-rea ateniei1-scrie pe tabl cuvinte n mai multe limbi pentru ca elevii s neleag faptul c fiecare limb are vocabularul ei.Tabla
3.Anuna-rea temei i a com-petenelor
2-Profesorul anun tema i obiectivele leciei: ,,Astzi vom nva afla ce este vocabularul. La sfritul orei vei fi capabili s definii vocabularul, s identificai cuvintele ieite din uz precum i forma crect a cuvintelor.-Profesorul noteaz titlul leciei pe tabl: Vocabularul. Cuvntul: form, sens.-Elevii i notea-z titlul leciei.
Expli-caiaTabla
Obser-vare sistematic
4. Dirijarea nvrii31- Dictare = 5 minute (pg.8 culegere)-Ce este vocabularul?-Cum apar cuvintele?-Ce nelegei prin cuvinte ieite din uz? Putei da exemple?-mparte elevilor anexa 1
-Elevii numii rspund ntrebrilor adresate
-Elevii i noteaz n caiete definiiile.
-Elevii lucreaz n perechi.
Con-versaia
Exerci-iul
Tabla
Fie de lucru
ncura-jez i ajut elevii pe parcur-sul ntregii leciiEvalu-are oralObser-vare sistematic
5. Asigurarea feedback-ului, a reteniei i a transfe-rului10-exerciiile de la pag. 67 din culegere.
-Elevii rezolv exerciiile
Fia de lucru
6.Tema pentru acas2Profesorul anun tema pentru acas: ex. 2, 3 de la pag.34 din manual.
7.Apreci-eri finale1-Profesorul face aprecieri generale i individuale, pozitive i negative.Evalu-are oral
Recommended