Всесвітня історія. 8 клас. Англійська революція

Preview:

Citation preview

Видавництво «Ранок»

2016/17 навчальний рік

Зимова сесія: 16 січня–28 січня 2017 р.

День 2

Видавництво «Ранок»

Англійська революція

Охредько Олег Едуардович,учитель вищої категорії, учитель-методист,

експерт та аналітик ЦГП «Альменда»

Видавництво «Ранок»

Видавництво «Ранок»

Мета: сформувати уявлення про Англію в середині XVII ст.; створити умови для розуміння причин і наслідків Англійської революції; розглянути характерні риси конституційної монархії; установити зв’язок між народженням капіталістичних відносин та Англійською революцією; охарактеризувати видатних постатей (О. Кромвеля, В. Оранського); розвивати вміння порівнювати абсолютну та конституційну монархії та висловлювати свою думку щодо змін у суспільстві шляхом революції.

Видавництво «Ранок»

Очікувані результати: учні навчаться: називати дати початку революції, битві біля Нейзбі страти короля Карла І, реставрації Стюартів, прийняття «Білля про права»; показувати на карті основні події Англійської революції; застосовувати та пояснювати на прикладах основні поняття та терміни; характеризувати видатних постатей (О. Кромвеля, В. Оранського); наводити приклади засідання англійського парламенту; порівнювати абсолютну та конституційну монархії та висловлювати свою думку щодо змін у суспільстві шляхом революції.

Видавництво «Ранок»

Обладнання: карта світу, Європи, Британських островів.

Тип уроку: комбінований урок.

Видавництво «Ранок»

Поняття: «нові дворяни», пуритани («чисті») «Довгий парламент», «кавалери», республіка, левеллери, протекторат, Реставрація, «Славна революція», «Білль про права».

Основні події та дати: 1640–1660 рр. – Англійська революція, 1645 р. – битва біля Нейзбі, 1660 р. – реставрація Стюартів, 1688 р. – державний переворот, 1689 р. – прийняття «Білля про права».

Історичні постаті: Яків I Стюарт, Карл І, Олівер Кромвель, Яків ІІ, Вільгельм ІІІ.

Видавництво «Ранок»

Хід уроку

І. Організаційний момент.

ІІ. Вступне слово вчителя.

Пояснити тему уроку, розповісти план уроку, мету та завдання, форми роботи.

Видавництво «Ранок»

Хід уроку

ІІІ. Перевірка домашнього завдання.

Варіант АОпитування.

Варіант БЗавдання з підручника.

Варіант ВВстановити відповідність.

1) огороджування А) Люди, повністю позбавлені засобів до існування.

2) паупери Б) Станово-представницький законодавчий орган Англії.

3) парламент В) Насильницький згін селян із землі.

4) джентрі Г) «Нові дворяни» – дворяни, які активно займалися торгівлею та виробництвом.

Видавництво «Ранок»

Хід уроку

ІІІ. Перевірка домашнього завдання.

Варіант ГТестове завдання1. Установіть хронологічну послідовність правління представників династії Тюдорів.А Єлизавета ІБ Марія ІВ Генріх VІІІГ Едуард ІVВідповідь: В, Г, Б, А.

Видавництво «Ранок»

Хід уроку

ІІІ. Перевірка домашнього завдання.

2. Знайдіть помилку в тексті.В умовах загострення англо-іспанської боротьби Єлизавета І (1) уклала союз із сином Марії І Тюдор (2) Яковом VІ (3), який зобов’язався не підтримувати Іспанію й не допомагати шотландським та ірландським католикам. За це він став спадкоємцем англійського престолу, і після смерті королеви посів англійський престол як король Яків І (4).

Видавництво «Ранок»

Хід уроку

ІV. Пояснення нового матеріалу.

Оголосити тему уроку та поставити перед класом проблемне питання: Чи залежить успіх діяльності людини від рис її характеру, у тому числі й від уміння йти на компроміс?

Видавництво «Ранок»

Хід уроку

Вивчення нового матеріалу за планом:

•Англія на початку XVII ст.

•Причини революції в Англії. Початок революції.

•Правління «Довгого парламенту».

•Протекторат Кромвеля та Реставрація.

•«Славна революція».

•Політичне становище в Англії наприкінці XVII — у XVIII ст.

Видавництво «Ранок»

1. Англія на початку XVII ст.

Робота з картоюУчитель, починаючи розповідь про Англію, пропонує учням згадати про території, на яких відбувалися події, і показує Британські острови, Англію, Шотландію й Ірландію.

Видавництво «Ранок»

1. Англія на початку XVII ст.

Варіант А

Розповідь учителя

1.1. Соціально-економічне становище Англії.

1.2. Політичне становища Англії.

Видавництво «Ранок»

1. Англія на початку XVII ст.Варіант БРобота за варіантами

Завдання:

Опрацюйте відповідний матеріал підручника та підготуйте інформацію: про політичне (І варіант) та соціально-економічне (ІІ варіант) становище Англії.

Після цього вчитель (учні) узагальнюють інформацію на дошці.Соціально-економічне становище Політичне становищеАнглія – аграрна країна, населення ––

5 млн осіб, чверть жили в місті

Розвиток мануфактурного виробництва

Буржуазні відносини на селі

Розвиток зовнішньої та внутрішньої торгівлі – торговельні компанії

Початок створення колоніальної імперії – колонізація Північної Америки

Англія – монархія

Королівська династія Стюартів

Королі Яків І (1603–1625 рр.) та Карл І (1625–1649 рр.) – укріплення абсолютизму та послаблення ролі парламенту

Парламент – палата лордів та палата громад

Загострення суперечностей між аристократією та буржуазією

Видавництво «Ранок»

1. Англія на початку XVII ст.

Варіант ВСпіч (у групах)

Завдання:

Підготуйте коротку промову щодо політичних поглядів станів: англіканська церква (І група), «старе дворянство» (ІІ група), «нове дворянство» (ІІІ група), буржуазія (IV група).

Опора королівської влади Опозиція до королівської владиАнгліканська

церква«Старе

дворянство»«Нове

дворянство» Буржуазія

Видавництво «Ранок»

1. Англія на початку XVII ст.Варіант ГСпіч (у групах)

Завдання:

Порівняйте прояви (ознаки) феодалізму та капіталізму в Англії.

Видавництво «Ранок»

1. Англія на початку XVII ст.

Ознаки феодалізму Ознаки капіталізму•Цехове ремісниче

виробництво

•Власник землі – король

•Монополія короля в торгівлі (продаж деяких товарів)

•Оброк та повинності, залежність селян

•Англіканська церква – великий землевласник

•Мануфактурне виробництво

•Огороджування

•Поява «нового дворянства»

•Зростання міст

•Розширення торгівлі, особливо міжнародної, поява торговельних компаній

•Використання вільнонайманої праці

•Поширення пуританства

Видавництво «Ранок»

3. Початок революції.

4. Правління «Довгого парламенту».

5. Протекторат Кромвеля та Реставрація.

6. «Славна революція».

7. Політичне становище в Англії наприкінці XVII — у XVIII ст.

Видавництво «Ранок»

Варіант АРозповідь вчителя

Варіант БСкладання плану

Варіант ВСкладання хронологічної таблиці

Видавництво «Ранок»

Варіант Г

Робота в групах

Групи «розвідники», «літописці» тощо.

Група А. Передумови. Причини. Початок.

Група Б. «Пуританська» революція.

Група В. Реставрація.

Група Г. «Славна революція». Наслідки революції.

Видавництво «Ранок»

Варіант Д

Причини та наслідки Англійської революції.

Критерії Причини Наслідки

Економічні

Політичні

Релігійні

Видавництво «Ранок»

Варіант Е

Особистості (випереджальна робота)

Учні отримують випереджальне завдання: підготувати міні-допопвідь про одного з діячів часів Англійської революції.

•Яків І

•Карл І

•Олівер Кромвель

•Вільгельм ІІІ Оранський

Видавництво «Ранок»

Варіант ЖРобота з документом

Білль про права

Акт, який декларує права і свободи

підданого та встановлює спадкоємність

Корони

Видавництво «Ранок»

Додатковий матеріал

Навігаційний актНавігаційний акт (9 жовтня 1651 р.) – закон, прийнятий О. Кромвелем, який регулював морську торгівлю. Скасований у 1854 р.

Видавництво «Ранок»

Додатковий матеріал

«Залізнобокі»«Залізнобокі» (англ. Ironsides) — важка кавалерія круглоголових, сформована в 1642 р. Олівером Кромвелем.

Видавництво «Ранок»

Додатковий матеріал

Торі та віги

Видавництво «Ранок»

V. Закріплення вивченого матеріалу.

Варіант АТестові завдання

1. Установіть відповідність між королями Англії та їхньою діяльністю.

1 Яків І А «Славна революція», вигнання з країни

2 Карл І Б Спроба правити без парламенту, початок конфлікту з ним

3 Карл ІІ В Спроба встановити абсолютизм і відновити католицизм

4 Яків ІІ Г Війна з парламентом; страчений у 1649 р.

Видавництво «Ранок»

V. Закріплення вивченого матеріалу.

Варіант АТестові завдання

2. Установіть хронологічну послідовність подій.А «Славна революція»Б «Довгий парламент»В «Пуританська» революціяГ «Короткий парламент»

Видавництво «Ранок»

V. Закріплення вивченого матеріалу.

Варіант БРобота з документом.

Прочитайте документ та дайте відповіді на запитання.

Із «Білля про права» 1689 р.Запитання:1. Поясніть один із пунктів «Білля про права».2. Підтвердьте цитатами, що заборонялося королю.3. Які з положень «Білля про права» актуальні і в наші дні? Чому?

Варіант ВЗавдання з підручника

Видавництво «Ранок»

VІ. Підсумки уроку.

Вибірково перевірити виконання завдань, зупинитися на типових помилках.

Основні висновки

Англійська революція стала однією з найвизначніших подій в історії людства XVII ст. Вона мала значний вплив не лише на розвиток Англії, а й на процес становлення всієї європейської цивілізації.

Видавництво «Ранок»

VІ. Підсумки уроку.

Підсумовуючи урок, повернутися до проблемного питання та пояснити, що успіх діяльності людини великою мірою залежить від її вміння йти на компроміс, адже саме нездатність короля та його оточення до компромісу як засобу розв’язання суперечностей призвела до падіння монархії в Англії за часів Карла І.

Видавництво «Ранок»

VІ. Домашнє завдання

•Опрацювати відповідний параграф підручника.

•Творче завдання. Написати репортаж із засідання англійського парламенту.

•Виконати завдання з підручника.

Видавництво «Ранок»

Приємний бонус!

Сертифікати — кожному учаснику! Кращі зразки навчальної літератури видавництва «Ранок» – переможцям

серед шкіл за кількістю учасників

Видавництво «Ранок»

Дякуємо за увагу!

Recommended