29
Priprema nastavnog sata Nastavni predmet: Bosanski, Hrvatski, Srpski jezik i književnost Nastavna jedinica: IKT-Cesta, S. Kulenović Tip sata: - obrada, - ponavljanje, - provjera, - sistematizac ija Nastavne metode: - razgovor - izlaganje - demonstraci ja - objašnjenje - tekst- metoda - neformalna drama - rješavanje problema Oblici rada: - frontalni - individual ni - u paru - grupni Nastavna sredstva: - tekst - slike - plakat - grafoskop - CD - modeli - predmeti ODGOJNO-OBRAZOVNI CILJEVI I ZADACI: - OBRAZOVNI: razumijevanje i doživljaj priče, bogaćenje rječnika, uočavanje opisa, određivanje teme i ideje priče, usvajanje pojmova i njihovog značenja: pripovijetka, pripovjedač ili narator, pričanje u «ja»formi - ODGOJNI: važnost sticanja znanja, pozitivne radoznalosti, poticanje mašte, razvijanje osjećaja za ljepotu prirode i estetsko u književnom tekstu - FUNKCIONALNI: razvoj mišljenja, pamćenja, zaključivanja, sposobnosti uočavanja i praćenja toka događaja, uočavanje jez. izražajnih sredstavapoređenja, epiteta, pridjeva UVODNI DIO: Šta bi vas više usrećilo, da daš gona Nou Campu ili da otkriješ lijek rotiv leukemije?Ili da pjevaš pred 50 000 gledalaca ili da sagradiš jedan most?Spasiti utakmnicu ili spasiti život? Šta radiš bolje od svojih vršnjaka? Kako se osjećaš kad uradiš nešto što drugi rade sporije ili lošije

17. 21.11

Embed Size (px)

Citation preview

Page 1: 17. 21.11

Priprema nastavnog sata Nastavni predmet: Bosanski, Hrvatski, Srpski jezik i književnost Nastavna jedinica: IKT-Cesta, S. KulenovićTip sata:

- obrada, - ponavljanje,- provjera,- sistematizacija

Nastavne metode:- razgovor - izlaganje - demonstracija- objašnjenje - tekst-metoda- neformalna

drama- rješavanje

problema

Oblici rada:- frontalni - individualni - u paru- grupni

Nastavnasredstva:

- tekst - slike- plakat - grafoskop- CD- modeli- predmeti

ODGOJNO-OBRAZOVNI CILJEVI I ZADACI:- OBRAZOVNI: razumijevanje i doživljaj priče, bogaćenje rječnika, uočavanje opisa,

određivanje teme i ideje priče, usvajanje pojmova i njihovog značenja: pripovijetka, pripovjedač ili narator, pričanje u «ja»formi

- ODGOJNI: važnost sticanja znanja, pozitivne radoznalosti, poticanje mašte, razvijanje osjećaja za ljepotu prirode i estetsko u književnom tekstu

- FUNKCIONALNI: razvoj mišljenja, pamćenja, zaključivanja, sposobnosti uočavanja i praćenja toka događaja, uočavanje jez. izražajnih sredstavapoređenja, epiteta, pridjeva

UVODNI DIO: Šta bi vas više usrećilo, da daš gona Nou Campu ili da otkriješ lijek rotiv leukemije?Ili da pjevaš pred 50 000 gledalaca ili da sagradiš jedan most?Spasiti utakmnicu ili spasiti život?Šta radiš bolje od svojih vršnjaka? Kako se osjećaš kad uradiš nešto što drugi rade sporije ili lošije od tebe ili manje znaju od tebe? Šta drugi znaju bolje od tebe? Ko? Šta? Reci im to glasno, jer svako se raduje pohvali koju je zaslužio! Ko najljepše u razedu ćita? Taj neka pročita priču Cesta S. Kulennoviča, strana 34. GLAVNI DIO: Nakon čitanja slijedi psihološka pauza, pa globalna analiza teksta: U koje god. doba je ispričana priča? Gdje je dječak krenuo sa društvom? Zašto nije brao drijenke do kraja dana kao ostalo društvo? Šta ga je zanimalo? Je li otkrio? Slijedi čitanje teksta po cjelinama , podvlačenje manje poznatih riječi i njihovo objašnjenje, detaljna analiza, globalizacija i zaključivanje o priči, određivanje teme i ideje priče.- Šta je zanimljivo u cesti kojom pripovjedač želi poći? Kako objašnjavaš rečenicu:»Odatle mora da se vidi nešto što ne mogu ni zamisliti» Šta bi to mogao vidjeti što ne može zamisliti?Šta biste voljeli da on vidi s tog mjesta?

Page 2: 17. 21.11

Kako to cesta može biti mudrija i brža od njega? Zašto pripivjedač videći da sunce zalazi sve brže ide cestom pa i trči? Kako to povezujemo sa znanjem? ZAVRŠNI DIO: Prepisivanje zapisa, čitanje teksta. Za zadaću napiši barem jednu uzreku o znanju.

2. časUVODNI DIO:Ponavljanje naučenih manje popznatih riječi. Šta je tema priče, a ideja? Čitanje zadaće. Razgovor o važnosti stalnog učenja i sticanja znanja. « Ono što mi znamo je samo jednaq kap-što ne znamo je okean» ( I. Njutn) «Dajte čoivjeku ribu i nahranit ćete ga za jedan dan;naučite ga kako da lovi ribu i prehranit ćete ga za cijelim život» ( Lao Tse)GLAVNI DIO: Izražajno čitanje teksta. Uočavanje epiteta, poređenja i pridjeva. Danas ćemo naučiti i nešto novo.- Pripovijetka je kraće epsko djelo u kojem pisac govori o događaju i doživljaju iz života neke ličnosti. kaztivač u priči naziva se pripovjedač ili narator. ako pripovjredač priču kazuje u prvom licu, onda se to priočanje naziva u prvom licu ili u «ja» formi. . - Koju smo priču još čitali a napisana je u ovoj formi? ZAVRŠNI DIO: Prepisivanje zapisa.Ilustrovanje

Page 3: 17. 21.11

Priprema nastavnog sata Nastavni predmet: Bosanski, Hrvatski, Srpski jezik i književnost Nastavna jedinica: Lektira, Priče iz davnine, I.Brlić-Mažuranić Tip sata:

- obrada, - ponavljanje,- provjera,- sistematizacija

Nastavne metode:- razgovor - izlaganje - demonstracija- objašnjenje - tekst-metoda- neformalna

drama- rješavanje

problema

Oblici rada:- frontalni - individualni - u paru - grupni

Nastavnasredstva:

- tekst - slike- n. listić - grafoskop- CD- modeli- predmeti

ODGOJNO-OBRAZOVNI CILJEVI I ZADACI: - OBRAZOVNI: razumijevanje i doživljaj priče «Šuma Striborova», bogaćenje rječnika, analiza postupka likova i njihovih osobina, uočavanje slijeda događaja, najvažnijih trenutaka u priči, upoznavanje sa starim slavenskim narodnim vjerovanjima, upoznavanje osnovnih biografskih podataka o autorici

- ODGOJNI: uočavanje i formulisanje etičke pouke o snazi majčine ljubavi- FUNKCIONALNI: razvijanje sposobnostoi mišljenja i zaključivanja, sposobnost grupne

saradnje na pitanjioma i zadacimaUVODNI DIO: Šta ste pročitali o autorici knjige I: Brlić-Mažuranić?(Potiče iz čuvene porodice književnika, njen djed je I. Mažuranić koji je napisao Smrt Smail-age Čengića, otac Vladimir-književnik i istoričar. Bila je vrlo populčarna knjiženica. Njene knjige su prevedene na gotovo sve evropse jezikeNajpoznatija djela su joj:»Čudnovate zgode šegrta Hlapića», «Priče iz davnine», «ŠKola i praznici». Umrla je 1938. g. GLAVNI DIO: Na kraju knjige nalazi se tumač nešpoznatih i manje poznati riječi. Hajde da zajednoi protumačimo neke nepoznate riječi. «Domaći»- Kod slavenskih naroda nazivi za male kućne duhove, koji dolaze na ognjište, znaju načiniti štetu, ali i dobra djela.. «Malik Tintilinić»- stari narodni naziv za jednog od najvažnijih Domaćih.Slijedi rad po grupama ili u paru na radnim zadacima.ZAVRŠNI DIO: Analiza rada grupa.Za d. z. razmisliti o likovima i njihovim postupcima i pouci priče.

Page 4: 17. 21.11

I GRUPA

1. Šta je autorica odmah na početku otkrila o šumi Striborovoj?2. Dokle je šuma morala ostati začarana? 3. Šta se neobično ukazalo momku u šumi? 4. Ko je mogao osloboditi zmiju njene ukletosti?5. Šta je uradila zmija?6. Šta je od zmijskih dijelova preostalo kod nje?

II GRUPA

1. Kako autorica opisuje mladića koji je pristao da se oženi zmijom? 2. Kako se mladić odnosio prema staroj majci prije ženidbe?3. Šta je mudra starica odmah primijetila?4. Kako je postupio mladić kad ga je majka upozorila da se oženio gujom?5. kako se snaha odnisila prema starici?

III GRUPA

1. Kje je sve nemoguće zahtjeve snaha postavljala starici? 2. Šta je starica tada mislila i osjećala?3. Zašto se ipak nije htjela pomoliti Bogu za pomoć?4. Šta se desilo kada se starica ipak obratila Bogu za pomoć?5. Kako je baka pomogla djevojci i na koji način je ona baki uzvratila dobro djelo?

IV GRUPA

1. Šta se desilo kada je baka ostala sama u kući i naložila vatru pomoću triješća koje je dobila od djevojke?

2. Šta su «Domaći» radili i kako su izgledali?3. Opišite kako su igrali!4. Kako je na baku djelčovala njihova igra?

Page 5: 17. 21.11

V GRUPA

1. Šta je baka zamolila Domaće?2. Kako ju je savjetovao i pomogao Malik Tintilinić?3. Šta se desilo kad su se izlegli svračići?4. Kako su postupili susjedi?5. Šta je uradio sin?

VI GRUPA

1. Šta je majka ponijela sa sobom kad je krenula iz kuće?2. Šta se desilo čim je majk ašprešla preko praga , a zbog toga je sin osjetio da je

počinio veliki grijeh prema majci?3. Šta je baka uradila kad joj je bilo veoma hladno, pa nije mogla dalje hodati?4. Kakvo čudo se desilo?5. Šta je Malik savjetovao baki kad mu je ispričala kako ju je sin istjerao iz kuće?

VII GRUPA

1. kako su baka i Domaći stigli do šume?2. Ko ih je pratio na putu prema šumi Striborovoj?3. Kako je izgledalo okruženje u kome su našli starješinu Stribora?4. Šta je Stribor ponudio baki?

VIII GRUPA

1. Šta je Stribor rekao baki kad je pitala šta će se desiti sa njenim sinom?2. Šta je baka odlučila? Nađite i pročitajte te rečenice?3. Kakvo čudo se desilo nakon bakinih riječi?4. Šta je tada uradio sin? 5. Šta je bilo na kraju?

Page 6: 17. 21.11

Priprema nastavnog sata Nastavni predmet: Bosanski, Hrvatski, Srpski jezik i književnost Nastavna jedinica: Lektira, Priče iz davnine, I.Brlić-Mažuranić, daljnji rad Tip sata:

- obrada,- ponavljanje,- provjera, - sistematizacija

Nastavne metode:- razgovor - izlaganje- demonstracija - objašnjenje- tekst-metoda- neformalna

drama- rješavanje

problema

Oblici rada:- frontalni - individualni - u paru- grupni

Nastavnasredstva:

- tekst - slike- n. listić - grafoskop- CD- modeli- predmeti

ODGOJNO-OBRAZOVNI CILJEVI I ZADACI:- OBRAZOVNI: nastavak rada sa prethodnog časa-određivanje najvažnijih trenutaka u

priči, uočavanje postupaka likova i njihove motivacije- ODGOJNI: uočavanje i formulisanje etičke pouke o snazi majčine ljubavi i

požrtvovanosti- FUNKCIONALNI: razvijanje sposobnostoi mišljenja i zaključivanja o važnosti

poštivanja roditelja i uzvraćanja broige i njege roditeljimaUVODNI DIO: Podsjećanje na sadržaj rada sa prethodnog časa.GLAVNI DIO: Samostalan rad na listiću.ZAVRŠNI DIO: Prikupljanje radova. Diskutovati o pitanjima : Kako se majci izvinuti za graške? Koji dio priče vam je najsmješniji, najveseliji?

Page 7: 17. 21.11

ŠUMA STRIBOROVAIVANA BRLIĆ-MAŽURANIĆ

1. Nabrojte glavne i sporedne likove u ovoj priči.Glavni:___________________________________________________________Sporedni:__________________________________________________________

2. Koje likove bi ocijenili :a) kao dobre______________________________________________________________b)kao loše_______________________________________________________________c) a za koje bi rekli da imaju i dobre i loše osobine?______________________________

3. Dopuni:Osobine majkeMajka je svojim postupcima pokazala da je njeno srce ispunjeno

beskerajnom__________, plemenitošću, spremnošću da se žrtvuje za svoje ___________, sažalijeva i pomaže onima koji su u nevolji(kao na primjer_____________________________), mudra je ( na primjer ____________________ ), spremna je da oprosti ____________ (kome?) sva zla koja je učinio, njena nevolja joj je milija nego sva sreća ovoga svijeta( zaključujemo na osnovu ponude____________________ ).

Osobine sina:Sin je bio naivan,_____________, ____________, ali i tvrdoglav je r nije želio da

prizna ____________________________________. Zmija o njemu misli kao o _____________________ mladiću koji će je osloboditi njene nevolje. Pod uticajem zmije počeo se ________________ ponašati prema svojoj majci. Znači da je povodljiv. Shvatio je grešku, ali je bio ___________________ jer se nije smio suprostaviti___________. Na kraju se pokajao i odlučio popraviti svoju grešku. Bez ______________________ pomoći bi propao.

4. Odaberite odgovor zašto je mladić postupio tako tvrdoglavo:a) zato što je htio da pokaže kako njegova majka ne treba da se miješa u njegov brakb) zato što mu je bilo teško priznati da je pogriješio i ispao naivan

5. Čemu nas je htjela poučiti Ivana Brlić-Mažuranić ovom pričom:a) Da postoje mali kućni duhovi i da se nalaze u vatrib) Da postoje začarane šume i začarana bićac) Da ne postoji ništa jače i vjernije od majčine ljubavid) Da će nam jedino majka oprostiti sve greške i nepromišljenosti

Page 8: 17. 21.11

Priprema nastavnog sataNastavni predmet: MatematikaNastavna jedinica: Ponavljanje i utvrđivanje, 2 časaTip sata:

- obrada- ponavljanje - vježbanje, - provjera- sistematizacija

Nastavne metode:- razgovor - izlaganje - demonstracija- objašnjenje- tekst-metoda- neformalna

drama- rješavanje

problema

Oblici rada:- frontalni - individualni - u paru- grupni- dj.individualizirani

Nastavnasredstva:

- tekst- udžbenik - nastavni list - slike- plakat- grafoskop- CD- modeli- predmeti

ODGOJNO-OBRAZOVNI CILJEVI I ZADACI:- OBRAZOVNI : utvrđivanje i uvježbavanje postupka tačnog rješavanja nejednačina i

jednačina složenih, provjeru talnosti, analizirati tekstualna objašnjenja- ODGOJNI : razvoj radnih navika, tačnosti i urednosti- FUNKCIONALNI: spos. mišljenja i zaključivanja, uočavanje postupka na koji dolazimo

do tačnog rješenja, primjena stečenih znanja o sab. i oduzimanju brojeva UVODNI DIO: Pregled i analiza zadaće. Najava cilja časa

GLAVNI DIO: Zadaci za ponavljanje i vježbanje po stupnjevima složenosti:ZAVRŠNI DIO: Analiza zadataka

Page 9: 17. 21.11

1. grupa

1. Riješi jednačine:x+309726= 364807 x-72600= 29600 60500-x= 293002. Kada je Jasna oduzela od broja 354348 broj koji je zamislila, dobila je razliku 174388. Koji je broj Jasna zamislila?3. Nađite skup rješenja nejednačina:x+280000<564000 x-60<100 350000-x>105000

1. grupa

1. Riješi jednačine:x+309726= 364807 x-72600= 29600 60500-x= 293002. Kada je Jasna oduzela od broja 354348 broj koji je zamislila, dobila je razliku 174388. Koji je broj Jasna zamislila?3. Nađite skup rješenja nejednačina:x+280000<564000 x-60<100 350000-x>105000

1. grupa

1. Riješi jednačine:x+309726= 364807 x-72600= 29600 60500-x= 293002. Kada je Jasna oduzela od broja 354348 broj koji je zamislila, dobila je razliku 174388. Koji je broj Jasna zamislila?3. Nađite skup rješenja nejednačina:x+280000<564000 x-60<100 350000-x>105000

1. grupa

1. Riješi jednačine:x+309726= 364807 x-72600= 29600 60500-x= 293002. Kada je Jasna oduzela od broja 354348 broj koji je zamislila, dobila je razliku 174388. Koji je broj Jasna zamislila?3. Nađite skup rješenja nejednačina:x+280000<564000 x-60<100 350000-x>105000

Page 10: 17. 21.11

2. grupa

1. Riješite složene jednačine:(x-65000)+35000= 70000 (x+254200)+354228=6480282. Nađite skup rješenja nejednačina:54200-x<25000 x-205300≥150200 x+65000< 10000 283156-x>972873. Zbir nekog broja i najvećeg peterocifrenog broja je veći od 600 000. Nađite rješenja nejednačine.

2. grupa

1. Riješite složene jednačine:(x-65000)+35000= 70000 (x+254200)+354228=6480282. Nađite skup rješenja nejednačina:54200-x<25000 x-205300≥150200 x+65000< 10000 283156-x>972873. Zbir nekog broja i najvećeg peterocifrenog broja je veći od 600 000. Nađite rješenja nejednačine.

2. grupa

1. Riješite složene jednačine:(x-65000)+35000= 70000 (x+254200)+354228=6480282. Nađite skup rješenja nejednačina:54200-x<25000 x-205300≥150200 x+65000< 10000 283156-x>972873. Zbir nekog broja i najvećeg peterocifrenog broja je veći od 600 000. Nađite rješenja nejednačine.

2. grupa

1. Riješite složene jednačine:(x-65000)+35000= 70000 (x+254200)+354228=6480282. Nađite skup rješenja nejednačina:54200-x<25000 x-205300≥150200 x+65000< 10000 283156-x>972873. Zbir nekog broja i najvećeg peterocifrenog broja je veći od 600 000. Nađite rješenja nejednačine.

Page 11: 17. 21.11

3. grupa1. Koji broj možemo sabrati sa 18574 da zbir bude manji od 32286?2. Za koje prirodne brojeve je tačna nejednakost:50000-x<23840 100000-x≥ 48725 24872+x≥1374853. Broj 4850 uvećamo za nepoznat broj i dobijemo10000. Koji je to broj?4. Na kamionu je 1270 kg robe. Koliko bi se koš moglo robe smjestiti na kamion ako kamion može voziti najviše 2000 kg robe?

3. grupa1. Koji broj možemo sabrati sa 18574 da zbir bude manji od 32286?2. Za koje prirodne brojeve je tačna nejednakost:50000-x<23840 100000-x≥ 48725 24872+x≥1374853. Broj 4850 uvećamo za nepoznat broj i dobijemo10000. Koji je to broj?4. Na kamionu je 1270 kg robe. Koliko bi se koš moglo robe smjestiti na kamion ako kamion može voziti najviše 2000 kg robe?

3. grupa1. Koji broj možemo sabrati sa 18574 da zbir bude manji od 32286?2. Za koje prirodne brojeve je tačna nejednakost:50000-x<23840 100000-x≥ 48725 24872+x≥1374853. Broj 4850 uvećamo za nepoznat broj i dobijemo10000. Koji je to broj?4. Na kamionu je 1270 kg robe. Koliko bi se koš moglo robe smjestiti na kamion ako kamion može voziti najviše 2000 kg robe?

3. grupa1. Koji broj možemo sabrati sa 18574 da zbir bude manji od 32286?2. Za koje prirodne brojeve je tačna nejednakost:50000-x<23840 100000-x≥ 48725 24872+x≥1374853. Broj 4850 uvećamo za nepoznat broj i dobijemo10000. Koji je to broj?4. Na kamionu je 1270 kg robe. Koliko bi se koš moglo robe smjestiti na kamion ako kamion može voziti najviše 2000 kg robe?

Page 12: 17. 21.11

2. čas

UVODNI DIO:. Najava cilja časaGLAVNI DIO: Zadaci za ponavljanje i vježbanje, rješavati na ploči: 1. Od kojeg broja je oduzeto 12 430 , ako je razlika 25 670?2. Rudnik uglja ima u planu proizvesti za godinu dana 452300 t iglja. Koliko još treba iskopati uglja da se ispuni plan, ako je iskopano i isporučeno 234156 t ?3. Riješi jednačine:(x-96300) +245500=405580 (x+15000)-10000=300004. Nađite zbir dva broja od kojih je jedan 408206, a drugi je manji za 106408.5. 251180+x≥402256 x-10520<25030ZAVRŠNI DIO: Analiza. Zadavanje zadaće

Page 13: 17. 21.11

Priprema nastavnog sataNastavni predmet: MatematikaNastavna jedinica: Provjera znanjaTip sata:

- obrada- ponavljanje- vježbanje, - provjera - sistematizacija

Nastavne metode:- razgovor - izlaganje - demonstracija- objašnjenje- tekst-metoda- neformalna

drama- rješavanje

problema

Oblici rada:- frontalni - individualni - u paru- grupni- dj.individualizirani

Nastavnasredstva:

- tekst- udžbenik- nastavni list - slike- plakat- grafoskop- CD- modeli- predmeti

ODGOJNO-OBRAZOVNI CILJEVI I ZADACI:- OBRAZOVNI : provjera usvojenosti pismenog sabiranja i oduzimanja rješavanje

jednačina i nejednačina te postupka dolaska do rješenja, provjera rješavanja složenih jednačina

- ODGOJNI : razvoj radnih navika, tačnosti i urednosti- FUNKCIONALNI: spos. mišljenja i zaključivanja, samostalno razumijevanje i

rješavanje tekstualnog zadatka UVODNI DIO: Priprema za rad, podjela radnih listova

GLAVNI DIO: Zadaci za provjeru znanja. Samostalan rad učenikaZAVRŠNI DIO: Prikupljanje radova

Page 14: 17. 21.11

PRIPREMA ZA IZVOĐENJE NASTAVE IZ DRUŠTVA

NASTAVNA JEDINICA: Ponavljanje gradiva uz praktičan radZADACI (obrazovni, odgojni i funkcionalni):

- sistematizacija sadržaja o kulturnopovijesnim sadržajima- izrada prezentacija grupa o izvršenoj posjeti- pravljenje maketa, replika kulturnopovijesnih spomenika, - razviti pozitivne stavove o očuvanju kulturne baštine domovine- sposobnost grupne saradnje i uvažavanja- uočavanje najvažnijih i najprezentativnijih primjera za izložbu

oblici rada- Frontalni

- Individualni

- Grupni

- U paru

nastavnemetode

- Izlaganje - Razgovor- Demonstra

cija- Rad s

tekstom- Pisanje - Crtanje- Praktični

radovi

TIP SATA.

- Obrada- ponavlajanje- praktičan rad sistematizacija- provjera znanja

nastavna sredstva- Udžbenik- Radni listovi - Slike i plakati - kalendari- Upotrebni predmeti – - Enciklopedije i dr. - Film ili TV emisija- CD- Grafoskop

UVODNI DIO: Priprema za rad. Dati učenicima upute za rad po grupama.

Učenici radeći raspoređeni u grupe treba da sistematizuju zabilješke napravljene pri

posjeti hidroelektrani jablanica, brani te Muzeju bitke na Neretvi. Tu su uključeni

predstavnik novinara, predstavnik za izradu razglednice, grupa za esej, fotogalerija i

pano, te grupa koja će od donijetog materijala(sapun, glinamol,...) napraviti replike

stećaka, ili nekih kulturnopovijesnih spomenika

GLAVNI DIO: Rad učenika u grupi na zadacima. Priprema prezentacije svega istraženog

ZAVRŠNI DIO: Prezentacija sadržaja , diskusija o izvještajima i prezentacijama.

Priprema postavke za izložbu u školi.

Page 15: 17. 21.11

PRIPREMA ZA IZVOĐENJE NASTAVE IZ PRIRODE

NASTAVNA JEDINICA: Sjemenka, klijanjeZADACI (obrazovni, odgojni i funkcionalni):- imenovati dijelove sjemenka- razlikovati sjemenke monokotiledona i dikotiledona- navesti uslove klijanja- spos. percepcije i usporedbe, zaključivanja

oblici rada- Frontalni

- Individualni

- Grupni

- U paru

nastavnemetode

- Izlaganje - Razgovor - Demonstra

cija- Rad s

tekstom- Pisanje- Crtanje- Praktični

radovi

TIP SATA.

- Obrada- ponavlajanje- praktičan rad sistematizacija- provjera znanja

nastavna sredstva- Udžbenik- Radni listovi - Slike i plakati - kalendari- Upotrebni predmeti – - Enciklopedije i dr.- Film ili TV emisija- CD- Grafoskop

UVODNI DIO: Kroz razgovor ponoviti dijelove biljke cvjetnjače, ulogu ploda i

sjemena.Razgledati različite vrste sjemenki i uspoređivati ih. Potom učenicima u paru

podijeliti po jednu nabubrenu sjemenku graha. Usporediti je sa suhom sjemenkom.Najava

cilja časa.

GLAVNI DIO: Sada učenici trebaju da skinu kožicu sa sjemenke, koju zovemo sjemena

olupina. Vidimo dvije bijele polovine, one se zovu kotiledoni ili supke.Sadavtrebaju

razdvojitimkotiledone i uočiti klice, da se ona sastoji od korjenčića i izdanka.

Sada usporediti sjemenku graha sa sjemenkom kukuruza i utvrditi da razlikujemo

monokotiledone i dikotiledone biljke cvjetnice ili jednosupnice i dvosupnice.

Objasniti da se iz korjenčića klice razvija korijen biljke, a da se izdanak razvija u

stabljiku sa listovima.. Do razvitka prvih listova klica koristi hranu iz supki, a ankon toga

one se smanjuju, suše i otpadaju.

Učenicima ukazati na uslove klijanja; unutartnji i vanjski.

ZAVRŠNI DIO: Prepisivanje zapisa i uput za slijedeći čas za praktičan rad. (r.list 18.)

Page 16: 17. 21.11

PRIPREMA ZA IZVOĐENJE NASTAVE IZ PRIRODE

NASTAVNA JEDINICA: PONAVLJANJE O BILJKAMAZADACI (obrazovni, odgojni i funkcionalni):-ponavljanje i utvrđivanje stečenog znanja o biljkama kao proizvođačima hrane i kisika- ponavljanje znanjja o građi biljaka- prepoznavanje dijelova biljke na različitim biljnim vrstama- razlikovanje vrsta nadzemnih i podzemnih izdanaka- primjena stečenih znanja-razvoj spos. mišljenja i pamćenja

oblici rada- Frontalni

- Individualni

- Grupni

- U paru

nastavnemetode

- Izlaganje - Razgovor- Demonstra

cija- Rad s

tekstom- Pisanje - Crtanje- Praktični

radovi

TIP SATA.

- Obrada- ponavlajanje- praktičan rad sistematizacija- provjera znanja

nastavna sredstva- Udžbenik- Radni listovi - Slike i plakati - kalendari- Upotrebni predmeti – - Enciklopedije i dr.- Film ili TV emisija- CD- Grafoskop

UVODNI DIO: Uvid u herbarije, prikupljanje i spremanje biljaka u herbarije. Najava

cilja časa

GLAVNI DIO: Na tabli su ispisana pitanja za ponavljanje gradiva. Zadatak učenika je da

napišu odgovore na ta pitanja. (pitanja su na strani 38. i 44. udžbenika) U međuvremenu,

učenike ispitivati usmeno prethodne lekcije; važnost biljaka kao proizvođača hrane i

kisika i građu biljaka.

Na kraju časa analizirati zajednički odgovore na pitanja

ZAVRŠNI DIO: Za idući čas donijeti različite vrste sjemenki

Page 17: 17. 21.11

PRIPREMA NASTAVNOG SATA Nastavni predmet: Muzička/Glazbena kulturaNastavna jedinica: Slušanje muzike: Dječiji hor iz opere KarmenTip sata:

- obrada - ponavljanjei vježbanje- sistematizacija

Nastavne metode- izlaganje - razgovor - demonstracija - lab.- eksper.

Nastavna sredstva

- osnovna sredstva

- CD - ritmički

instr.- plakat- folija

Oblici rada- grupni - u parovima- individualni - frontalni

Ciljevi sata:- Odgojni: razvijati pozitivan odnos i trajni interes prema muzici, estetski

ukus- Obrazovni: memorisanje djela, naućiti šta je opera i ko učestvuje u

njenoj izvedbi; ponoviti muz. teoriju- Funkcionalni: razvoj senzibiliteta za zvučene kvalitete instrumenta,

razvoj muz. mišljenja, estetskog prosuđivanja, kreativnog kazivanja

UVODNI DIO: Ponoviti gradivo o muz. teoriji sa prethodnog časa. Najava cilja časa. Slušat ćemo dio čuvene opere Karmen koju je napisao Ž. Bize.GLAVNI DIO: Saslušati, a potom učenici iznose svoje prve utiske. Objasniti učenicima da je opera vrsta muz. priče u kojoj učestvuje mnogo izvođača: jedni muzičari sviraju u orkestru, drugi pjevaju na pozornici, ponekad budu i plesači, a svi nam pričaju muz. priču koju je zamislio kompozitor a dirigent komanduje cijelom ovom muz. paradom.Radnja ove priče se dešava u jednom gradu u Španiji. Djeca se igraju na gradskom trgu imitirajući vojnike. Ponovno slušanje. Pokušajte i vi marširati po razredu slušajuči ovu lijepu muziku.

ZAVRŠNI DIO: Poikušaji ilustracije.

Page 18: 17. 21.11

PROVJERA ZNANJA

1. Riješi jednačine:

x-17635= 87999 5000-x=1206 x+329000=784035

2.. Izračunaj vrijednost x u jednačinama:

(46495-x)-18295=4403 (44403-y)+168=12356

3. Riješi nejednačine i provjeri:

x-2467<2500 3456-x>3000 a+6067≥6123

4. Od kojeg broja treba oduzeti broj 18763 da bi se dobio broj 87935?

Sastavi i riješi jednačinu i daj odgovor na pitanje.

5. Koje brojeve možemo dodati broju 45360 da se dobije broj manji od 68342.

Sastavi nejednačinu i odredi rješenja.

SRETNO

Ime i prezime

Page 19: 17. 21.11

PRIPREMA ZA IZVODENJE NASTAVNOG SATA LIKOVNE KULTURE

NASTAVNA JEDINICA: POVRČINA, KOMPOZICIJA, VRSTEOBRAZOVNI ZADACI: ponoviti o kompoziciji, prepoznavati vrste kompozicijeFUNKCIONALNI ZADACI: razvijanje senzornih, izražajnih, praktičnih, intelektualnih i psihofizičkih sposobnosti: mašte, mišljenja, interesa i volje; razvijanje interesa i sposobnosti za rad ODGOJNI ZADACI: razvijati inicijativnost, upornost, samostalnost, urednost, estetičke vrijednosti, pozitivan odnos prema

radurazvijanje interesa za likovno izražavanje i likovnu umjetnost, razvijanje kreativnosti i originalnosti, poticanje

maštovito7/9+-*/9/8*9g i spontanog izraza, domoljublja i osjećaja ponosa na prošlost domovine

MOTIV: a) vizuelni b) nevizuelni c) lik. i kompozicijski elementi

3. LK PODRUČJE: crtanje; slikanje; modeliranje i građenje; područje vizualnih komunikacija i dizajna4. LK TEHNIČKA SREDSTVA I LK TEHNIKE:

olovka, flomaster, boje; akvarel, gvaš, tempera pastel, kolaž, flomasteri u boji; glina, glinamol, plastelin, papir, karton, papirna

ambalaža, žica; kombinirana; tuš ili crtaći ugljen,

NAČINI RADA:

po posmatrAnju

po mašti

po zamišljanju

po sjećanju

po izmišljanju

TIP SATA - ONG - PIV

OBLICI RADA: Frontalni

Individualni

Grupni

Rad u parovima

KORELACIJA

- društvo, priroda

NASTAVNE METODE: Analitičko

promatranje Demonstracija Razgovor Usmeno izlaganje Metoda scenarija Rad s tekstom Kombiniranje Variranje Građenje Razlaganje

NAST. SREDSTVA: Izravno umjet. djelo Prirodni oblici40 Napravljeni oblici Fotografije CD Reprodukcija

MOTIVACIJA: Nastavak aktivnosti započete a vezane za posjetu Jablanici. Srađivanje panoa,

primjena znanja o vrtsama kompozicije. Najava analize radova replika spomenika, stećaka i dr.

radova

REALIZACIJA (RAD) Učenici završavaju započete radove u grupama

ANALIZA I VREDNOVANJE LK PROCESA I RADOVA Razgovor o izloženim radovima i

Što je bio zadatak Predstavnici grupa gpvpre o svom radu., (objašnjavaju što su i zašto radili) ili

uspoređuju druge radove. Koji je rad drugačiji od ostalih (najmaštovitiji, najposebniji)? Po

čemu? Šta se ističe na njemu? Koja je vrsta kompozicije?

Page 20: 17. 21.11