7
Департамент освіти і науки Кіровоградської обласної державної адміністрації Знам’янська спеціальна загальноосвітня школа – інтернат І – ІІІ ступенів Година спілкування «Екологічна спадщина В.О.Сухомлинського. Гармонія і краса у світі» Підготувала

година спілкування екологічна спадщина в.о.сухомлинського.гармонія і краса у світі

Embed Size (px)

Citation preview

Page 1: година спілкування екологічна спадщина в.о.сухомлинського.гармонія і краса у світі

Департамент освіти і науки

Кіровоградської обласної державної адміністрації

Знам’янська спеціальна загальноосвітня школа – інтернат І – ІІІ ступенів

Година спілкування

«Екологічна спадщина

В.О.Сухомлинського.

Гармонія і краса у світі»

Підготувала Саєнко О. В.вихователь,спеціаліст І категорії

Page 2: година спілкування екологічна спадщина в.о.сухомлинського.гармонія і краса у світі

м. Знам’янка

2015

«Природа – найтонша, здатна ставати безмежно тонкою, міра краси»

В. О. СухомлинськийМета:

- ознайомити учнів з творчістю В.О.Сухомлинського, з поняттями: гармонія, краса, віра, любов; з їх значенням і змістом: вчити спостерігати, робити висновки:

- формувати уявлення про доброту, чуйність, уважність; - сприяти розвитку вміння бачити красу в навколишньому світі, відчувати

його гармонію:- формувати творчу уяву, сприяти вихованню любові і уважного ставлення

до людських надбань:- виховувати бережливе ставлення до навколишнього середовища. Навчати

бачити красу, отримувати від цього насолоду, радість.Хід заняття:Під музику відеоролик картин природи. Вихователь: Дивосвіт, дивосвіт… У зеленому вінку?Хто придумав цей світ? Всі ці квіти і ліси,Землю красну отаку. І пташині голоси? - Вдумайтесь у зміст слова Д и в о с в і т.

- Як ви його розумієте? ДИВО (незвичайне, неймовірне, чудове). СВІТ (сукупність предметів живої або неживої природи; та предметів зроблених руками людини. Простіше: Земна куля з усім, що в ній є).Вихователь:Світ Земної кулі дуже різноманітний. Я почну, а ви продовбіть:Є світ рослин (тварин), світ поезії (музики), є світ книжки (казки)… Всі ці світи існують у тісному зв’язку і є прикрасою Земної кулі. КРАСА – це слово нам знайоме.- Доберіть синоніми до нього (врода, окраса).- Розкажіть, що ви вже знаєте про красу (внутрішня і зовнішня).Вихователь звертає увагу на виставку творів, серед яких є твори В.Сухомлинського, які дають можливість побачити красу на простих речах «Метелик із росою на крилі», «Квітуча вишня», «Тільки живий красивий»…, інші.«В світі є не тільки потрібне, корисне, але і красиве. З того часу, як людина стала людиною, з тієї миті, коли він задивився на пелюстки квітки і вечірню зорю, він став вдивлятися в самого себе. Людина спіткала красу… Краса існує незалежно від нашої свідомості і волі, але вона відкривається людиною, їм осягнув, живе в його душі…». Так казав В. О. Сухомлинський.

- Хто ж такий В.О. Сухомлинський? Доповідь учнів.

Page 3: година спілкування екологічна спадщина в.о.сухомлинського.гармонія і краса у світі

Презентація «Біографія В. О. Сухомлинського»Народився Василь Олександрович Сухомлинський 29 вересня 1918 р. в

селі Василівка Онуфріївського району, Кіровоградської області у незаможній сім'ї. До революції батько Олександр Омелянович Сухомлинський працював за наймом як тесляр і столяр у поміщиків та окремих селянських господарствах.

Мати - Оксана Юдіна, працювала в колгоспі. В їхні сім'ї, крім Василя, було ще троє дітей - Іван, Сергій та Меланія. Всі вони стали вчителями.

Закінчивши навчання в семирічній школі, де ВасильСухомлинський був одним з найкращих учнів, улітку 1934 р. вступив до Кременчуцького педагогічного інституту і став студентом факультету мови і літератури, але через хворобу у 1935 р. припинив навчання у ВУЗІ і сімнадцятирічним юнаком розпочав свою педагогічну роботу.

Протягом 1935-1938 рр. він викладає українську мову і літературу у школі. Потім продовжує навчання у Полтавському педагогічному інституті (заочно).

У 1941 р. був призваний до лав Радянської Армії.У 1942 р. був тяжко поранений. У 1942-1944 рр. працює директором

середньої школи і вчителем російської мови і літератури у селищі.Навесні 1944 р. з дружиною переїхав до України, на свою Батьківщину, в

Онуфріївський район. Працює чотири роки завідувачем районного відділу освіти.

А в 1948 р. за власним проханням стає директором Павлиської середньої школи. Цією школою він керував до кінця свого життя. 23 роки життя в Павлиші стали найпліднішими.

На найвищий щабель своєї творчості В.О. Сухомлинський піднявся в60-і роки. Саме в ці роки він написав свої найкращі книжки, статті,

художні твори для дітей.Не раз був нагороджений орденами і медалями за свою плідну працю.

Читання твору «Метелик із росою на крилі».Оксанка вийшла вранці в сад. Сходило сонце, співали пташки. На яблуневому листочку Оксанка побачила метелика. Він сидів, поволі-поволі ворушив крильцями. На одному з них Оксана побачила краплину роси. «Це ж метелик боїться махнути й полетіти, бо струсить гарну таку краплину»,— подумала Оксанка. Дівчинка стояла над метеликом, затамувавши дух. їй хотілося, щоб час зупинився. Щоб сонечко не піднімалося вище, щоб не минула ранкова прохолода, щоб із крильця свого не стріпнув метелик роси. (В. Сухомлинський)Обговорення тексту.

А от слово ^ ГАРМОНІЯ – узгодженість, стрункість у поєднанні чого-небудь (звуків, фарб. Душевна, інтересів);

- доберіть синоніми (злагода, згода, погодженість).

Page 4: година спілкування екологічна спадщина в.о.сухомлинського.гармонія і краса у світі

Проблемне питання: - Що можна побачити? А що можна відчути? Що для світу важливіше? (роздуми дітей).

А після роздумів давайте звернемося до твору В.Сухомлинського «Соловей і жук». (Читання учнями).

У садку співав Соловей. Його пісня була дуже гарна. Він знав, що його пісню люблять люди. Того й дивився з погордою на квітучий сад, на синє небо й на маленьку дівчинку, що сиділа в саду й слухала його пісню.А коло Соловейка літав великий рогатий Жук. Він літав і гудів.Соловей припинив свою пісню та й каже:—    Перестань гудіти. Ти не даєш мені співати. Твоє гудіння нікому не потрібне. Та й краще, аби тебе, Жуче, зовсім не було.Жук гідно відповів:—    Ні, Солов'ю, без мене, Жука, неможливий світ, як і без тебе, Солов'я.—    Ну й мудрець! — всміхнувся Соловей. — Виходить, що й ти потрібен людям? Ось запитаємо дівчинку, вона скаже, хто потрібен людям, а хто ні.Полетіли Соловей і Жук до дівчинки та й питають:—    Скажи, дівчинко, кого треба залишити в світі — Солов'я чи Жука?—    Хай собі будуть і Соловей, і Жук,— відповіла дівчинка. Тоді подумала й додала: — Як же можна без Жука?

- Що ми залишимо: чудову і красиву пісню солов’я чи звичайне гудіння жука? (напевно і те і те. Адже це і є гармонія!!)Гармонія важливіша за красу. Без гармонії і краса може втратити свою чарівність. А.Чехов говорив: «В людині має бути все прекрасно: і обличчя, і одяг, і душа, і думки». Напевно так, як і в природі все чудове і гармонійне пов’язано.

Вихователь: Що помагає людям в світі житиЯк подолати різні перешкоди,Що виникають будь якої миті?Краса життя людського полягаєУ вірі і надії в майбуттяЛюбові чистій до всього земногоІ творенні гармонії й добра.- Які три принципи життя виділено у цих рядках? (^ ВІРА, НАДІЯ, ЛЮБОВ). Робота в групах: дати визначення цих понять.(впевненість у чомусь, переконання у правильності, розумінні чиєїсь поведінки);(очікування, сподівання чогось бажаного);(почуття глибокої сердечної прихильності до кого-небудь або чого-небудь)А які два поняття дуже між собою зв’язані? (Віра і надія – впевненість у

Page 5: година спілкування екологічна спадщина в.о.сухомлинського.гармонія і краса у світі

виконанні бажаного). ^ Віра, надія і любов дають можливість творити гармонію.

Вихователь: кожна людина у своєму житті має спиратися на віру, надію та любов. Ці принципи свідчать про високу, духовну силу людини.

Діти читають текст, що лежить на партах «Квітуча вишня»Розцвітала вона навесні біля хати. Гули бджоли в квітках. Сяяло весняне сонце, щебетали пташки. Я не міг відірвати очей від квітучої вишні.Тепер, коли пригадується той далекий час, здається, що вишня квітла всі дні дитинства.Зараз теж квітне вишня, теж гудуть бджоли, сяє сонце й щебечуть пташки. І здається мені, що немає ніде такої краси, як на нашій рідній землі. Рідна земля – найкраща. Бо ми народились на ній, бо вона дала нам життя і силу. Обговорення тексту.

Підсумок .Ось i добігла кінця наша подорож у світ природи. Ви всі добре сьогодні попрацювали. Хочеться вірити, що ті знання, які ви отримали сьогодні, не забудуться ніколи. Тож піклуйтеся про природу і будьте їй друзями!Заключне слово учнів.Оця стежина веде дитинуУ світ природи, дивний світ,Де є метелик, i є калина,Сніжинка біла i маків цвіт.Де соловей співає пісню,І жайворонок сонце кличе нам. - Не скривдь нікого жорстокою рукою,Що є у свiтi — то ж все твоє.За всю турботу та щиру ласкуПрирода віддячить тобі не раз.Тож не поруш чарівну казку, Нехай усіх вона радує нас.