9
ПРИКАЗ ТОКА ЧАСА Назив школе: ОШ „Милун Ивановић“Ушће Наставник: Данијела Жупањац и Ивица Жупањац Наставни предмет: Географија Разред: седми Наставна тема: Јужна Америка Редни број теме: 6 Наставна јединица: БРАЗИЛ Предвиђено време за реализацију: 2 школска часа(блок час) Редни број наставне јединице: 56. Редни број наставне јединице у теми: 5. Тип часа: обрада(комбиновани) Циљ часа: усвајање основних знања о Бразилу – положај, границе, величина, природне и друштвеногеографске одлике. -Активирање сопствених сазнања прикупљањем и обрадом потребних информација. Образовни задаци : стицање нових и проширивање постојећих знања о Јужној Америци-Бразилу; -Развијање интересовања и способности за упознавање геопростора. ; -Упознавање најважнијих природних, друштвених и економско-географских одлика Бразила. Васпитни задаци:-развијање код ученика позитивних ставова и осећања; -Ученици треба да развијају толерантни став према различитим народима, њиховим културама и начину живота; -Васпитавање ученика за живот и рад у духу хуманизма,истинољубивости, солидарности и других моралних вредности; - Помоћ ученицима који имају лошије резултате рада. Функционални задаци: оспособљавање за коришћење различитог илустративног и другог материјала (атласи, тематске карте, видео запис, интернет, филмови) ; -Ученици могу самостално да користе савремене информационе технологије као извор географских информација у процесу стицања нових знања, оспособљавање за самостално и групно учење и истраживање, правилно и рационално коришћење времена.

ПРИКАЗ ТОКА ЧАСА Назив школе: ОШ „Милун Ивановић“Ушће · Ученици су тест радили у дигиталном кабинету

  • Upload
    others

  • View
    20

  • Download
    0

Embed Size (px)

Citation preview

ПРИКАЗ ТОКА ЧАСА

Назив школе: ОШ „Милун Ивановић“Ушће

Наставник: Данијела Жупањац и Ивица Жупањац

Наставни предмет: Географија

Разред: седми

Наставна тема: Јужна Америка

Редни број теме: 6

Наставна јединица: БРАЗИЛ

Предвиђено време за реализацију: 2 школска часа(блок час)

Редни број наставне јединице: 56.

Редни број наставне јединице у теми: 5.

Тип часа: обрада(комбиновани)

Циљ часа: усвајање основних знања о Бразилу – положај, границе, величина, природне и

друштвеногеографске одлике.

-Активирање сопствених сазнања прикупљањем и обрадом потребних информација.

Образовни задаци : стицање нових и проширивање постојећих знања о Јужној

Америци-Бразилу;

-Развијање интересовања и способности за упознавање геопростора.;

-Упознавање најважнијих природних, друштвених и економско-географских одлика

Бразила.

Васпитни задаци:-развијање код ученика позитивних ставова и осећања;

-Ученици треба да развијају толерантни став према различитим народима, њиховим

културама и начину живота;

-Васпитавање ученика за живот и рад у духу хуманизма,истинољубивости, солидарности

и других моралних вредности;

- Помоћ ученицима који имају лошије резултате рада.

Функционални задаци: оспособљавање за коришћење различитог илустративног и

другог материјала (атласи, тематске карте, видео запис, интернет, филмови) ;

-Ученици могу самостално да користе савремене информационе технологије као извор

географских информација у процесу стицања нових знања, оспособљавање за самостално

и групно учење и истраживање, правилно и рационално коришћење времена.

Облици рада: фронтални, групни, индивидуални

Наставне методе:монолошко- дијалошка, илустративно- демонстративна, истраживачка,

показивања, кооперативна

Наставна средства: рачунари, рачунар са пројектором, едукативни филмови,

физичкогеографска карта Јужне Америке, илустрације(фотографије), интернет адресе,

уџбеник за 7.разред

Наставни објекат: дигитални кабинет

Корелација: информатика и рачунарство, српски језик, музичка култура,

Литература:

-Винко Ковачевић, Радојка Влајев, Географија 7-Уџбеник за 7.разред основне школе

издавачка кућа_,,Клетт“,Београд, 2008.

-Група аутора, Географски атлас, Геокарта и Завод за уџбенике и наставна средства

Београд, 2005.

-Радојка Влајев, Винко Ковачевић, Приручник за наставнике географије за седми разред

основне школе

-http://animoto.com/ ; http://www.edmodo.com/;http://www.youtube.com; http://prezi.com;Skype;

-http://www.toondoo.com/;http://www.voki.com/;http://zivetiubrazilu.wordpress.com/;

http://sajberucitelj.com/;http://sr.wikipedia.org

Предвиђена временска артикулација:

• Уводни део часа:15 минута

• Главни део часа:60 минута

• Завршни део часа:15 минута

ТОК ЧАСА

Уводни део часа

Искуство је показало да је групни рад најпогоднији начин за

остваривање интерактивног и динамичког учења. Кроз игру у

опуштеној атмосфери, уз непосредно реаговање, ученици са

лакоћом дискутују, користећи информациону технологију и

реализују задатке и при томе немају утисак да напорно раде. Због

тога су ученици подељени на три групе (наставник је на

претходном часу поделио ученике на три групе) и спремни су за

„полазак“. Час је осмишљен као виртуелно путовање наставника„вођа пута” и ученика

„туриста”до Јужне Америке. Путем презија наставник и ученици напуштају школу и

стижу до Београда где помоћу сајта http://www.voki.com

ученица„туриста“ најављује путовање на релацији Београд-Јужна

Америка. Сви ученици (у групама) прате на видеобиму најаву

путовања и у стрипу на веома занимљив начин, спремање за

улазак у авион.(Наставник је желео да ученицима кроз прези

дочара и анимира путовање како би ученицима било

занимљиво).За цртање стрипа користила сам

http://www.toondoo.com/ .Ученици воле стрип, а посебно када неке ликове препознају .

Наставник „вођа пута“ проверава знање ученика „туриста“, колико су информисани о

континенту, Јужној Америци. Користећи се презентацијом у

PowerPointu ученици „туристи“ решавањем укрштенице-питања

(кликом на питање добија се одговор) својим одговорима долазе до

решења укрштенице тј. до циља овог виртуеног путовања-часа,

односно државе до које путују, а то је БРАЗИЛ.

Главни део часа:

Наставник „вођа пута“ упознаје ученике у PowerPointu са личном картом Бразила (у

слајд је убачена химна Бразила и ту имамо корелацију са музичком културом) води се

разговор о бојама заставе, затим ученици „туристи“ одређују географски положај и

границе (кликом на државе ученици наводе државе са којима се граничи/не граничи

Бразил).

Користећи се знањем са претходног часа о Јужној Америци, ученици,,туристи“ износе

мишљења и праве корелацију о рељефу, клими и рекама Бразила(кликом на слајд).

Између ученика „туриста“ и наставника „вође пута“ дијалошком методом долази се до

сазнања.

Ученици ,,туристи“ кренули су на виртуелно путовање са задатком да боље упознају

друштвене одлике Бразила (становништво,природна богатства- привреду и градове).

Наставник ,,вођа пута“ именује групе туриста (групе су добиле имена по појмовима који

су особени за Бразил, на тај начин наставник је желео да ученици усвоје и повежу их са

задатком који ће добити) :

1.група,,САМБА“(група ће се

бавити анализом становништва и

одлика, народима, густином,

прираштајем,градовима). Ученици

„туристи“ уз помоћ илустрација и

текста стичу знање о демографским

карактеристикама Бразила.

2.група,,ИГУАСУ“(група ће се

бавити анализом природног

богатства Бразила које представља

основу за развој привреде уопште).

И ова група има низ занимљивих илустрација, тематску карту и информације које на

прави начин приказују оно чиме Бразил располаже.

3.група ,,РИО“ ( група ће се

бавити занимљивостима Бразила,

Риа де Жанеира, кариоке, карневал,

плаже, статуа Исуса, Глава

шећера, фудбал, капоера).

На својим рачунарима ученици „туристи“ добијају

прези помоћу којег долазе до сазнања,(горе наведено)

које ће презентовати по завршеном задатку. У презију

се налазе и снимци начињени помоћу http://animoto.com/

,који су снимљени и постављени на Yutube.Ова игра

фотографија и ефеката на занимљив начин представља

Бразил.

Последњи слајд у свакој групи садржи питања

на која ће туристи одговорити на основу свега

презентованог и на хамеру исписати одговоре,

као самоевалуацију њиховог задатка. Свака

група ученика се може кретати по презентацији

и сакупљати материјал за презентовање на

хамеру.,,Вођа пута“ групама даје 10-15 минута

времена да се припреме и на видеобиму пушта прези, где свака група износи свој хамер,

лепи на таблу и износи своја запажања и информише остале ученике(у овом делу часа

имамо корелацију са српским језиком).

По обављеној презентацији у презију, води се

разговор о томе која је група туриста на најбољи

начин уз примену информационе технологије

схватила и презентовала.

Да би имали јасну слику о Бразилу ,,вођа пута“

одлучује да им пусти репортажу ,, Свет на длану -

Бразил“ Контики, са YouTube на адреси

http://www.youtube.com/watch?v=829mMaNSy9w. Ученици

имају задатак да прате и у оквиру своје групе напишу извештај (извештај треба да садржи

нове информације о Бразилу које су управо путем ове репортаже чули и видели, али и да

поставе питања: Шта бих још волели да знамо у вези Бразила?)

По одгледаној репортажи свака група пише и чита извештај.

На постављена питања, путем скајпа

ученицима „туристима“ одговоре је дао

Ненад Нешић, наш човек који живи и ради у

Бразилу, тачније у Сао Паолу који уређује

блог http://zivetiubrazilu.wordpress.com/ . Ненад

се потрудио да им покаже храну, пиће и

исприча о обичајима Бразила. Ученицима је

овакав вид рада (комуникације) био

интересантан .

Завршни део часа:

Виртуелно путовање се приводи крају, колико су ученици „туристи“ научили, видели и

упознали Бразил показаће кроз тест http://www.edmodo.com/ , путем које ће бити извршена

самоевалуација часа. Наставник је претходно припремио тест о Бразилу и подесио време

реализације . Ученици су тест радили у дигиталном кабинету. За почетак рада теста сваки

ученик је унео код теста који је за ову прилику био i7y1b3. Остало попуњавање као и

предаја теста је објашњена кроз фотографије.

Корак 1.

Корак 2.

Корак 3.

Корак 4.

Корак 5.

ПИТАЊА

1.Која је највећа и најмногољуднија јужноамеричка држава:

а)Аргентина б)Перу в)Бразил

2.Највећим делом Бразил се налази у:

а)жарком појасу б)северном умереном појасу в)јужном умереном појасу

3.Бразил се не граничи са:

а)Колумбијом б)Венецуелом в)Еквадором

4.Прашуме у Бразилу зову се:

а)кампоси б)селваси в)прерије

5.Једна од највећих брана Итаипу изграђена је на реци:

а)Амазон б)Сан Франциску в)Парани

6.Бразил је највећи светски произвођач:

А)шећерне трске б)памука в)дувана г)кафе

7.Бразил је једина држава Јужне Америке у којој се говори:

а)шпански б)португалски в)италијански

8.Највећи центар црне металургије је:

а)Бело Хоризонте б)Сао Паоло в)Ресифе

9.Најпопуларнији спорт у Бразилу је:

а)одбојка б)кошарка в)фудбал

10.Град карневала,фудбала и самбе је:

а)Сао Паоло б)Манаус в)Рио де Жанеиро

Ученици самостално раде на својим рачунарима и

када су сигурни да је рад завршен, предају рад.

Наставник је улогован на свој наставнички налог и

сви радови се обрађују и наставник добија обрађене

податке. У сваком тренутку наставник има увид ко

ради тест, ко је тест предао. По завршетку теста

резултати ће бити пројектовани преко видеобима и

ученици ће видети своје резултате. Оваква брза повратна информација је веома корисна

код усвајања нових знања .Ученицима је овакав начин рада веома забаван и пружа велике

могућности складиштења свих тестова. Прегледањем радова ученици уче на својим

грешкама.

Домаћи задатак : Сваки ученик ће припремити занимљива питања из ове наставне

јединице. Формираћемо групе које ће имати задатак да од припремљених питања саставе

тест. Најбољи тест ће бити постављен у http://www.edmodo.com/ за друго одељење.