11

Подаци о тиму - РТРÐdigitalnaskola.rs/konkurs/dc3/zbornik/... · 2013. 5. 9. · Подаци о тиму Дефинисање часа Разред: други

  • Upload
    others

  • View
    9

  • Download
    0

Embed Size (px)

Citation preview

Page 1: Подаци о тиму - РТРÐdigitalnaskola.rs/konkurs/dc3/zbornik/... · 2013. 5. 9. · Подаци о тиму Дефинисање часа Разред: други
Page 2: Подаци о тиму - РТРÐdigitalnaskola.rs/konkurs/dc3/zbornik/... · 2013. 5. 9. · Подаци о тиму Дефинисање часа Разред: други

Подаци о тиму

Дефинисање часа

Разред: други

Свет око нас

Наставна тема: Жива и нежива природа,

Наставне јединице: Разноврсност животиња – обрада;Где живе животиње– обрада;

Енглески језик (1 час)

Увођење новинаЧас је креиран тако да учитељ има улогу координатора наставног процеса , он

усмерава ученике, а они усвајају нова знања сопственим темпом и у складу са својим

интересовањима знања могу проширивати.

Школа: ОШ’’Боривоје Ж. Милојевић’’ КрупањБрој чланова тима: два

Весна Лазаревић, професор разредне наставе

Јелена Павловић, професор енглеског језика

Реализација часа: Часови су реализовани

Наставна тема: My worldНаставна јединица: Animals

Наставни предмети: Свет око нас ( 2 часа), Енглески језик (1 час), Час Одељењског

старешине(1 час)

Час Одељењског старешине(1 час):Одељењско такмичење

Применом рачунарске технологије приближавамо ученицима садржаје из природе

и чинимо их очигледнијим и препознатљивијим.Интердисциплинарним приступом овој

наставној теми усвојена знања су трајнија и функционалнија.Ученици кроз игру и читање

занимљивих текстова, песмице и игрице усвајају садржаје из Света око нас и Енглеског

језика. Ту је и такмичење које посебно мотивише ученике да што више науче.

Page 3: Подаци о тиму - РТРÐdigitalnaskola.rs/konkurs/dc3/zbornik/... · 2013. 5. 9. · Подаци о тиму Дефинисање часа Разред: други

Мотивација

ПЛАНИРАЊЕ И ОРГАНИЗАЦИЈА ЧАСА

Циљеви часа

Образовни

упознавање са поделом животиња на различите групе; уочавање сличности и разлика између тих група; Познавање основних карактеристика сисара, птица, инсеката, риба, гмизаваца и

водоземаца;

Препознавање и именовање типичних представника ових група животиња;

прилагођеност животиња условима станишта у којима живе усвајање појмова домаће и дивље животиње; упознати ученике са битним карактеристикама домаћих животиња, начином њиховог одгајања,

користи које људи имају од њих упознати ученике са битним карактеристикама животиња, местом живљења, начином исхране продубљивање и проширивање знања о дивљим животињама упознавање различитих станишта и услова живота у њима Разумевање ланца исхране. Усвајање појмова биљојед,месојед,сваштојед.

Функционални оспособити ученике за посматрање и праћење живота и исхране животиња оспособљавати ученика за посматрање и праћење промена у понашању домаћих животиња

током године развијати интересовања за проучавање природе развијање самосталног истраживачког рада.

Заинтересованост ученика мотивише и учитеља да припрема овакве садржаје увек

када за то постоји могућност.

На часу су коришћене презентације богате сликама и звучним ефектима чиме

сепостиже се трајност знања. Ученици су имали прилику да прочитају, пронађу

жељене садржаје, да виде, чују,ураде и осете задовољство и добију мотивацију за

даљи рад.

Page 4: Подаци о тиму - РТРÐdigitalnaskola.rs/konkurs/dc3/zbornik/... · 2013. 5. 9. · Подаци о тиму Дефинисање часа Разред: други

развијање љубави према гајењу домаћих животиња подстицање ученика у не- говању природе, брижљив однос према законом заштићеним

животињама Сарадња у групи (тимски рад) и стратегије саопштавања резултата;

Стандарди постигнућа:1ПД.1.1.4. Уме да класификује жива бића према једном од следећих критеријума :изгледу, начину исхране, кретања и размножавања1ПД.1.1.5. Препознаје и именује делове делове тела живих бића.1ПД.1.1.6. Разликује станишта према условима живота и живим бићима у њима1ПД.2.1.3. Примењује вишеструке критеријуме класификације живих бића1ПД.2.1.4. Зна улогу основних делова живих бића1ПД.2.1.5. Разуме повезаност услова живота и живих бића у станишту1ПД.2.1.6. Разуме међусобну зависност живих бића у животној заједници

Облици радаФронтални, индивидуални, групни , рад у паровима

Наставне методедијалошка, игровне активности, текстуална, писани радови ученика

објашњавање, разговор, дискусија, самосталан рад, рада на тексту, ученички писани извештај,демонстрација

Наставна средствa: компјутери, видео-бим, Power Point презентације, ЦД плејер, ЦД,графоскоп , наставни листићАктивности наставника: Мотивише ученике најавом занимљивости о животињама;

помазује ученицима да се брже и лакше поделе у парове и гупе; даје детаљне инструкције

и савете за рад на часу; проверава, анализира, помаже, мотивише, подржава, храбри,

презентије одговарајуће садржаје;

Активности ученика Поделе се у парове и групе; слушају упутства; раде на задацима уз

максимално уважавање и поштовање поравила рада у групи; посматрају, слушају, читају,

пишу, разговарају, анализирају и закључују, раде на рачунару, певају, уочавају, повезују...

Корелација: Српским језиком, Ликовна култура, Музичка култура

Изборни предмети – Чувари природе; Од играчке до рачунара

Место реализације :Кабинет информатике

Коришћена литература:

Марела Манојловић, Бранкица Ваљковић- Свет око нас 2, уџбеник за 2. разред ,Едука, Београд, 2011.

Марела Манојловић, Бранкица Ваљковић- Радна свеска за свет око нас 2, Едука,Београд, 2011.

Ивана Васиљевић, Јелена Кенда -Свет око нас, Креативни центар, Београд, 2004

Васпитни

Page 5: Подаци о тиму - РТРÐdigitalnaskola.rs/konkurs/dc3/zbornik/... · 2013. 5. 9. · Подаци о тиму Дефинисање часа Разред: други

Ивана Васиљевић, Јелена Кенда "Приручник за учитеље", Креативни центар,Београд, 2005.

Маја Кораксић, Вежбалица за други разред основне школе, Пчелица, Чачак. Биљана Живковић ,Свет око нас , уџбеник за 2. разред основне школе, Klett,

Београд, 2011. Биљана Живковић, Приручник за учитеље, Klett, Београд, 2011. Мирјана Вукмирица, Биљана Јованов, Александра Радановић, Свет око нас 2,

уџбеник за 2. разред основне школе, Bigz, Београд, 2011. CD са композицијама за децу За припрему часа Енглеског језика коришћени су уџбеник енглеског језика Easy 2,

интернет база слика и аудио записа.

ТОК РАДА

1.час СВЕТ ОКО НАС- Разноврсност животиња – обрада;

Уводни део час: Часови су одржани у кабибету информатике.

Мотивација ученика за рад: Решавање асоцијације чије је коначно решење ЖИВОТИЊЕ

Разговор са ученицима о животињама, кратко понављање садржаја које су ученици

усвојили у првом разреду о животињама као делу живе природе.

Након уводне активности ученицима ће учитељ дати објашњења за рад. Ученици ће

радити у пару. На сваком рачунару је инсталирана презентација Разноврсност животиња.

Сваки компјутер је повезан са интернетом. У презентацији су поједине речи линковане

тако да ученици уколико буду желели да сазнају нешто више о некој животињи или групи

животиња то могу урадити кликом на линк. Учитељ упућује ученике да што боље

прочитају садржаје у презентацији . Ученици добијају наставни листић који ће

попуњавати у току часа када пронађу информације у презентацији.

Централни део часа:Учитељ истиче тему часа (1. Слајд презентације приказује на видео-

бим први слајд презентације)

Page 6: Подаци о тиму - РТРÐdigitalnaskola.rs/konkurs/dc3/zbornik/... · 2013. 5. 9. · Подаци о тиму Дефинисање часа Разред: други

После најаве наставне јединице следи 2.слајд где учитељ објажњава поделу животиња на

групе,а ученици добијају задатак да самосталним учењем усвоје садржаје о различитим

групама животиња. Помоћу овог материјала ученици ће научити о разноврсности

животињског света. Садржај је подељен на мање целине. Свака целина садржи нову

информацију и задатак. Ученицима скренути пажњу да пажљиво прочитају информацију,

а затим покушају да реше постављене задатке на наставном листићу који су добили.

2.час СВЕТ ОКО НАС Где живе животиње– обрада;

Уводни део час: Часови су одржани у кабинету информатике.

Мотивација ученика за рад: Понављање садржаја усвојених на претходном чaсу

Читање песме Песме- Момчило Тешић. Разговор о животињама које се помињу у песми,

где оне све живе, како проналазе храну...

Завршни део часа: Провера урађеног. Ученици читају своје одговоре са наставног

листића који ће им остати уједно и подсетник.

Читање занимљивости о животињама.

Page 7: Подаци о тиму - РТРÐdigitalnaskola.rs/konkurs/dc3/zbornik/... · 2013. 5. 9. · Подаци о тиму Дефинисање часа Разред: други

Централни део часа:Учитељ истиче тему часа (1. Слајд презентације приказује на видео-

бим први слајд презентације)

После најаве наставне јединице следи 2.слајд где учитељ ученицима објашњава начин

рада. Помоћу овог материјала ученици ће научити Где живе животиње . Садржај је

подељен на мање целине. Свака целина садржи нову информацију и задатак. Ученицима

скренути пажњу да пажљиво прочитају информацију, јер ће на крају часа решавати

наставни листић

Песме

Врана гаче,/ кокош кокодаче,/крава риче,/ ћуран пућпуриче.

Гуска криче,/крмача гуриче/ голуб гуче/мачка мијауче.

Кос звиждука,/кукавица кука,/крезти сврака/ од јутра до мрака.

Сви пси лају,/ курјаци урлају, сове хучу/а ћукови ћучу.

Кликће жуња/ јасену из гуња,/ крекћу жапци,/ чаврљају врапци.

Зуји оса,/ Зори око носа/цврчак свира/ усред ноћног мира.

Завршни део часа: Решавање задатака са наставног листића .

Читање занимљивости о животињама.

Слушање музике:

Вук и овца

http://www.youtube.com/watch?v=jCySeyl0zHM

Пачији плес

http://www.youtube.com/watch?v=9GF3Ma-EkRU

Page 8: Подаци о тиму - РТРÐdigitalnaskola.rs/konkurs/dc3/zbornik/... · 2013. 5. 9. · Подаци о тиму Дефинисање часа Разред: други

http://www.freeabcsongs.com/mp3/oldmacdonald.mp3

3.час ЕНГЛЕСКИ ЈЕЗИК

Наставна тема: MY WORLDНаставна јединица: AnimalsТип часа: обрада, увежбавањеОблик рада: фронтални, групни, у низу, у пару, индивидуалниНаставне методе: демонстративни, вербални, дијалошкиАктивност ученика: слуша, понавља, реагује на захтеве, поставља питања, одговара на питања, учествује у игри, рецитује, пева, глумиАктивност наставника:води и усмерава интеракцијски однос у учионици излаже градиво кроз питања, захтеве, игру, пушта CD дели ученике у групе, даје упутства за рад у групи, учествује у игриНаставна средства: Радна свеска Easy 2 (47–48), CD,видео бим Сликовница Три прасета- The Three LittlePigs

играчке: plastic lion, tiger, bear…. цртежи / апликације: elephant, parrot, lion, tiger,monkey,

bear, crocodile, dog,cat...Циљеви и задаци: увежбавање назива и описивање главних карактеристика животиња

увежбавање енглеских гласова и интонацијеТок часа:Уводни део 10 мин. Поздравити децу. Тражити да покажу играчке које су донели. Show me your toy animals. Ако неко има животињу која није раније рађена, рећи назив на енглеском. Питати што више ученика да индивидуално одговоре: What have you got? – I have a bear… Деца глуме по групама опонашајући животиње. У обзир долази и покрет и ономатопеја.Активност траје 5 минута.Песма- Old MacDonald had a farm

Page 9: Подаци о тиму - РТРÐdigitalnaskola.rs/konkurs/dc3/zbornik/... · 2013. 5. 9. · Подаци о тиму Дефинисање часа Разред: други

Главни део30 минута

На екрану се налазе слике домаћих животиња,саслушамо изговор,а затим хорски понављамо са децом.Следи игра-What does a sheep/cow/pig do?-деца опонашају

На екрану се затим појаве слике кућних љубимаца,саслушамо изговор,а затим хорски понављамо са децом.Следи игра-What does a cat/dog do?-деца опонашају

Page 10: Подаци о тиму - РТРÐdigitalnaskola.rs/konkurs/dc3/zbornik/... · 2013. 5. 9. · Подаци о тиму Дефинисање часа Разред: други

Прича-The Three LittlePigs деца слушају причу и посматрају илустрације.Постављају се питања у вези са причом-How many pigs were there?Where did they live?...

http://www.youtube.com/watch?v=0oEUcwgVZkU

http://www.youtube.com/watch?v=ShE27Hst_NM

Игра. Guess! What is it? Поставити апликације животиња на таблу. Описати једну и опонашати је.It is very, very big. It has a long, long, long nose. It is grey. It likes to eat fruit and vegetables. It walks like this! What is it? – It’s an elephant. Деца погађају индивидуално.It is very funny. It is brown. It likes to swing and jump. It likes to eat bananas. What is it? – It’s a monkey.Дете које погоди има права да бира животињу коју ће остали погађати.

Песма -Who`s afraid of the big bad wolf. Певушити са децом.

На екрану се затим појаве слике дивљих животиња,саслушамо изговор,а затим хорски понављамо са децом.Следи игра-What does a lion/monkey/tiger do?деца опонашају.

Page 11: Подаци о тиму - РТРÐdigitalnaskola.rs/konkurs/dc3/zbornik/... · 2013. 5. 9. · Подаци о тиму Дефинисање часа Разред: други

Завршни део5 минута-песма -Old MacDonald had a farm.Певати и гестикулирати заједно са децом.

Домаћи задатак-Обојити цртеж.

Уводни део час:Подела ученика у групе и договор о радуЦентрални део часа:Решавање питања Квиз- У свету животињаЗавршни део часа: Проглашавање победникаИграње уз музикуЗаклео се бумбарhttp://www.youtube.com/watch?v=Pxam9MnuYksМедо Брундоhttp://www.youtube.com/watch?v=mbOOWPrBcHUРазболе се лисицаhttp://www.youtube.com/watch?v=wymsJWxzGgg

4.час ЧАС ОДЕЉЕЊСКОГ СТАРЕШИНЕ

Усаглашеност са наставним планом и програмом

Услови за реализацију часа

Наставним планом и програмом за други разред у оквиру наставне теме Жива и нежива

природа предвиђене су наведене наставне јединице обраде и из Света око нас,али и из

Енглеског језика.

Овако обрађенм садржајима остварује се корелација и са другим предметима:

Српским језиком, Ликовном културом, Музичком културом, Чуварима природе и др.

Настава се реализује у кабинету информатике где сваки пар ученика има компјутер. Зареализацију часа потребан је видео-бим, Power Point презентације, ЦД плејер, ЦД,графоскоп , наставни листићи.

Duki
Typewritten text
Duki
Typewritten text
Радна свеска (стр. 48). Look аt page 48. A lion likes to eat meat. A tiger likes to eat meat. An elephant likes to eat fruit and vegetables. A seal likes to eat fish. A bear likes to eat honey. A camel likes to eat grass.What does a monkey like to eat? – Bananas. This is your homework. Colour the picture and find the stickers of food for the animals. Give the animals what they like to eat. Објаснити и на матерњем језику уколико је потребно.