Upload
wetchkrub
View
229
Download
0
Embed Size (px)
Citation preview
8/14/2019 01 1THERMODYNAMICS- 50 D(HIGH-LIGHT)
1/55
1 (Thermodynamics)1
(Turbine)(Engine) (Electric Generator) 50-60
2 (SYSTEM/CLOSE SYSTEM/CONTROL MASS)
(OPEN SYSTEM /CONTROL VOLUME)-
(SURROUNDINGS)
(PROPERTY OF SUBSTANCE) 2 (INTENSIVE PROPERTY) (P) (T) () (v) (e) (EXTENSIVE PROPERTY) (m) (V) (E) (STATE)
1 30C 100 kPa
.
8/14/2019 01 1THERMODYNAMICS- 50 D(HIGH-LIGHT)
2/55
(PHASE) 3 (SOLID) (LIQUID)
(VAPOUR OR GAS)
(PROCESS) 1 T
1, P
1 2 T
2, P
2
(PROCESS) (CYCLE)
P1 , T1 P2, T2 P3 , T3..P1 , T1
(UNITS )(SI UNIT)
10 18=a (atto), 15=f (femto), 12=p (pico), 9=n (nano), 6= (micro), 3=m(milli) 2= c (centi), 1=d (deci), +1=da (deka), +2=h (hecto), +3=k (kilo), +6=M (mega), +9=G (giga),
+12=T (Tera), +15=P (peta), +18=E (exa)
(MASS) m kg (.) (1 = 0.4536 kg)
1 kg 1 kg (TIME) t s () (LENGTH ) l L Z m (.)
(1 = 0.3048 m) (FORCE) F N, ()
F = ma
kg m/s2 kg.m/s2 N() 1 N = 1 kg.m/s2 1 (lb
f) = 4.448 N
1 . (kgf) = 9.81 N
(SPECIFIC VOLUME, v & DENSITY , ) v m3/kg ( litre/kg , 1 litre = 0.001 m3) m3/kmol 1 kmol = M kg M=v
kg/m3
.
8/14/2019 01 1THERMODYNAMICS- 50 D(HIGH-LIGHT)
3/55
T O
C K 1 (Triple Point) 0.01OC 1 100OC K
K =OC + 273.15
K
(1OK = 1.8
OF F = Cx1.8 +32F C ) (PRESSURE) P
P = F/A
F N m2 P N/ m2 Pa 1 Pa = 1 N/m2 bar 1 bar = 105 Pa
( 1 lbf/in
2= 1 psi = 6.895 kPa)
1 (atm) = 101,325 Pa = 101.325 kPa = 14.7 psi.
= - = +
0 () (Static Pressure)
.
8/14/2019 01 1THERMODYNAMICS- 50 D(HIGH-LIGHT)
4/55
P = L g (1.1 )
P= Pa , L= m() ,=kg/m
3, g = m/s2 9.81 m/s2
1.1 0.8 2 m
= Lg = (0.8x103 kg/m3) (2m) (9.81 m/s2)= 15.7x10
3kg.m/s
2.m
2
= 15.7x103
N/m2
= 15.7x103
Pa ()
. = 15.7x103+101,325 Pa=117025 Pa ( =101,325 Pa)
.2 m
1.1
70-120 mm 10.33 760 .
.
P
VAP= X L1. g + PATM
P
3 ( PURE SUBSTANCES) 3 2
1.2
PVAP
Y X
L1
ATM
.
8/14/2019 01 1THERMODYNAMICS- 50 D(HIGH-LIGHT)
5/55
(Saturated liquid and Saturated Vapour)(Saturation)
(Saturation/Saturated
Point/State) ... (SATURATED....TABLE) 101.3 kPa 100
oC ()
Sat. Water(Steam) Table PS, kPa TS,
oC vf,m
3/kg vg,m
3/kg P -
5 32.88 0.001005 28.1900 (vapour pressure curve)
101.3 100 0.001044 1.6729 (PS
vs TS)
500 151.86 0.001093 0.3749
1000 179.91 0.001127 0.1944 T 1.3. (SATURATED TEMPERATURE), T
S
(SATURATED PRESSURE), PS (SATURATED LIQUID)
(SATURATED VAPOUR)
vf vg vfg = vg- vf (Quality) (Moisture)(Quality) , x = (, mv) / ( , ml+mv)(Moisture) , y = (, m
l) / ( , m
l+m
v)
100 x + y = 1 100% 101.3 kPa 30oC ? 101.3 kPa 3 kPa 30oC
&
.
8/14/2019 01 1THERMODYNAMICS- 50 D(HIGH-LIGHT)
6/55
()
1. (Saturation) 2 30
oC vf = 0.001004 m
3/kg vg = 32.8932 m
3/kg
R-134a v
f= 0.000843 m
3/kg, v
g= 0.02671 m
3/kg
32 32
R-134a 30oC 771 kPa
8 R-22 1191.9 kPa 10%
10 kg 1 kg 1 g
2. -407C -32125 134a 23%, 25%52% -407C -17 1 MPa (Bubble) 19oC (Dew) 24 oC
(LPG)50%
( SUBCOOLED / COMPRESSED LIQUID ) :-
1 (TS) 2 (PS)
.
8/14/2019 01 1THERMODYNAMICS- 50 D(HIGH-LIGHT)
7/55
3 (vf) 1.2 H2O 30
oC, 101.3 kPa ?
1 101 kPa TS = 100O
C TPS
1.3 H2O 30OC, v = 0.0009 m
3/kg ?
3 30OC vf= 0.001004 m3/kg v < vf
1.4 H2O 40
OC , 50,000 kPa ?
40OC vf
= 0.001008 m3/kg
(Compressed Liquid Water Table) v = 0.000987 m3/kg = (0.001008-0.000987)/0.000987x100% = 2% 1.5 H2O 30
OC , 0.001000 m3/kg ?
30OC vf= 0.001004 m3/kg 0.001000 m3/kg vf/ (SUPERHEATED VAPOUR)
1 (TS) 2 (PS) 3
1.6 (H2O) 200
O
C, 101 kPa ? 1 101 kPa TS = 100OC T > TS (Superheated
vapour)
2 200OC PS
= 1553.8 kPa P vg(Superheated vapour)
(CRITICAL POINT) (Final Saturated Point
.
8/14/2019 01 1THERMODYNAMICS- 50 D(HIGH-LIGHT)
8/55
(CRITICAL POINT)
T, P v 0.1,1.0,.10, 20, 22.09 MPa 1.4
(Saturated liquid) (Saturated vapour)
P=10 MPa
P=1 MPa
T
CP (). P =22.09 MPa()P=20 MPa
P=0.1 MPa
1.4
()
v
, oC ,MPa
m3/kg
kg/ m
3
374.14 22.09 0.003155 317CO2 31.05 7.39 0.002143 467
O2
118.35 5.08 0.002438 410
N2
146.95 3.39 0.003215 311
H2 239.85 1.3 0.032192 31
CH4
82.75 4.6 0.00615 163
.
8/14/2019 01 1THERMODYNAMICS- 50 D(HIGH-LIGHT)
9/55
( O2 )
118.35o
C 5.08 MPa 118.35 oC 5.08 MPa 30 oC 5.08 MPa 70 kg/ m3 15MPa 30 oC 200 kg/ m3
150 (NGV)(CH4) (TRIPLE POINT)
1.5 3 (TRIPLE POINT)
( Some Solid-Liquid-Vapor Triple Point Data ) , C ,kPa
CO2
-56.6 517
P
CP
T
P
CP
T
() () 1.5
-
-
-
-
-
-
.
8/14/2019 01 1THERMODYNAMICS- 50 D(HIGH-LIGHT)
10/55
0.01 0.6113H
2(normal)
O2
N2
-259
-219
-210
-39
419
7.19
0.15
12.53
0.000000 13
5.066
CO
2 (101.0 kPa)
517 kPa
0.6113 kPa P,v,T
2 30oC 101 kPa 0.001004 m3/kg 0.001004 m3/kg 996.01594 kg/m3 (0.001004 =1/996.01594) 30
oC 101 kPa 60OC 30 MPa = 996.01594 m3/kg (v = 1/) 1 1 2 v = f(P,T) , P=f(v,T) ,
T = f(P,v), T = f( , P) X = f(Y,Z) 1.61.7
+
T=C
T1 T2 T3
T4P
.
8/14/2019 01 1THERMODYNAMICS- 50 D(HIGH-LIGHT)
11/55
(Specific Internal Energy) (Specific Enthalpy) (Specific Entropy) u (Internal Energy) kJ/kg u
f ug
ufg = ug-uf 0 () 0 0.01C() (Absolute ) h (Enthalpy) kJ/kg
h = u + P.v u + P.v
v
1.6 P-v
1.7 T-v
P4
TP
P=C
3
2
P1
v
P
.
8/14/2019 01 1THERMODYNAMICS- 50 D(HIGH-LIGHT)
12/55
ASHRAE 0 .0.01
oC() u u = h - P.v
R22,R134a NH3 0 kJ/kg -40oC
200 kJ/kg 0o
C h
f hg h
fg= h
g-h
f
s (Entropy) kJ/kg.K sfs
g s
fg= s
g-s
f
f (SUBSCRIPT f) g (SUBSCRIPT g) fg (SUBSCRIPT fg)
X = yXf+xX
g= X
f+ xX
fg= X
g- yX
fg.(1.2)
Xfg
= Xg
- Xf
(1.3)
X x y 1.8 50OC 20% 2 m3 v = vf + xvfg 50
OC vf = 0.001012 m
3/kg vfg = 12.0308 m
3/kg
v = 0.001012 +0.20x12.0308 = 2.41 m3/kg
m = V/v = 2 / 2.41 = 0.83 kg
1.9 0.4 m3 (H2O) 2 . 600 kPa
v = V/m = 0.4 /2 = 0.2 m3/kg (Saturated Water Table) P = 600 kPa vg=0.31567 m
3/kg vf= 0.001101 m
3/kg v = 0.2 m3/kg vf vg
-
v = vg y.vfg = vg - y (vg-vf) v = v
f+x(v
g- v
f) = v
f+x v
fg
0.2 = 0.001101 + x(0.31567-0.001101) = 0.001101 + x(0.31457)
.
8/14/2019 01 1THERMODYNAMICS- 50 D(HIGH-LIGHT)
13/55
x = 0.6322 = 63.22% y = 0.3978 = 36.78% = mf=my = 2 x 0.3678 = 0.7356 kg = 1.2644 kg Vf= mfvf = 0.7356x0.001101 = 0.0008 m3 = 0.3992 m3
1.10 H2O P = 1000 kN/m2 T = 300
oC
P = 1000 kPa ,TS=179.91oC
= 300oC - v = 0.25794 m3/kg - P = 1MPa , T = 300
oC ( ) 4 kg/m3 v = = 0.25 m3/kg
1.11 20oC 40
oC
V = m = v = v1 = v2v1 = vg 20
oC = 0.14922 m
3/kg
v2
= v1
= 0.14922 m3/kg
T2
= 40oC
(Saturated Ammonia) (Superheated Ammonia) 40oC 0.14922 m3/kg 900 kPa ( 0.15582 m3/kg) 1000 kPa( 0.13868 m3/kg) 938 kPa (PERFECT / IDEAL GAS)
Pv = RT (1.4) P1v1/T1=P2v2/T2 (1.4a)Pv = RT (1.4b)
PV = mRT =nRT(1.4c)
P
1
V1
/T1
=P2
V2
/T2
(1.4d) P1
V1
/(m1
T1
)
=P2
V2
/(m2
T2
)(1.4e)
100 kPa100 m3101 kPam3?
P1/m
1=P
2/m
2
m2=(P
2/P1)m
1
m2=(101/100)m
1=1.01m
1
1%1 m3
R = () R = 0.287 kJ/kg.K R = 0.46152 kJ/kg.KR = = 8.31434 J/mole.K = 8.31434 kJ/kmol.K = MRM =(Molecular mass), m =, n =
:-- () ( 5 ) - () 2
1.12 6 x 10 x 4 m3
, P = 100 kPa , T = 25C m
.
8/14/2019 01 1THERMODYNAMICS- 50 D(HIGH-LIGHT)
14/55
25)K(273.15g.K)0.287kJ/(k
4m106100kN/m
TR
PV=m
32
+
= = 280.5 kg
1.13 v P = 1000 kN/m2 (1MPa) T=300 C(573K) v = RT
PM
=8.3143 573
=1000 18
0 265m3
. / kg
P = 1 MPa , T = 300 C v = 0.25794 m3/kg 10 3%
4
W = Fdx W = W = F * x (1.5)2
1
Fdx
w = (F/m)dx w = w = (F/m) * x (1.5a)2
1
(F/m)dx
W = , w = , x = (+) ( )
N () m () N.m J ()
1 J = 1 N.m
(POWER) ,
W
t
W
dt
W=W .(1.6)=
W (watt) = J/s1.14 10 kg (g) 5 m/s2 20 m 40 s ??
W = F. x = (m.g).x= (10x5)20 = 1000 J = 1kJ 25W
40
1000
t
W=W ==
1.15 (CounterWeight) 1000kg 2 m/s ?
19.62kW19,620W2*9.81*1000m.g.Vt
m.g.x
t
F.x
t
W=W ======
1.8dL
P .
1.8 1.9
dL
P
8/14/2019 01 1THERMODYNAMICS- 50 D(HIGH-LIGHT)
15/55
P 1.9 P P (Quasi-equilibrium) A
P*A dL W
W = P*A*dL = P*(A*dL) = PdV (1.7)
W = .(1.7a)2
1
PdV
P-V 1.10 V(X)
1.11
P
V W = P(V2
V1)
(Isothermal) T = PV =mRT= = C
W = )/VCln(V(C/V)dVPdV2
1
2
1
12 ==
E dC dt
W = EdC W/dt = EdC/dt= E.I
o
W
W E.I.cos o =o
W - , E - , I - , =Power Factor ( cos = 1)cos
2 1.10
1
P
1.11
1 2
V
.
8/14/2019 01 1THERMODYNAMICS- 50 D(HIGH-LIGHT)
16/55
Q = q = =Q/m
Q dQ =
2
1
12 QQQ Q = Q1 21
2
2
1
Q=Q
Q
=Q
dt
J , W + ()
()
5 (Total Energy, E )
m kg
V m/s KE =mV
2/2 .(1.8)
ke = V2/2 .(1.8a)
KE kJ ke kJ/kg m kg
g m/s2
PE = mgZ .(1.9)
pe = gZ .(1.9a)
KE kJ pe kJ/kg u
f= 0
kJ/kg 0.01 oC -40 oC h
f= 0 kJ/kg 0 oC h
f= 200 kJ/kg
.
8/14/2019 01 1THERMODYNAMICS- 50 D(HIGH-LIGHT)
17/55
2 u = f(P,v) , u = f(T,v) , u = f(P,T) uSUPERHEAT > ug > uf > uSUBCOOL LIQ.
u = y.u
f+ x.u
g= u
f+x.u
fg= u
g y.u
fg
ufg = ug-uf , x + y = 1
1.16 95oC 90% x = 0.9 y = 0.195 oC uf= 397.86 kJ/kg ufg = 2102.70 kJ/kg, ug= 2500.56 kJ/kg
u = 397.86+0.9x2102.70 = 2290.29 kJ/kg u = 2500.56-0.1x2102.70 =2290.29 kJ/kg1.17 -134a 100oC 4000 kPa
-134a 100oC PS= 3973.2 kPa
4000 kPa /( Subcooled/ compressed liquid) (Subcooled liquid ) u = u
f= 368.55 kJ/kg
6 1 1
() 2 12 1
() (-)
....(1.10)WQOO
=
= WQ (1.10a)1.18 200 W ?
= 200 = 200 W = WQ OO LQ
HQ
NETQ
.
8/14/2019 01 1THERMODYNAMICS- 50 D(HIGH-LIGHT)
18/55
200 () 200 1.19 30 kW 10
35,000 kJ/ (Heat Engine)
Q H = 35,000x10/3,600 = +97.2 kW
= +30 kW
W
= WQ OO
Q L + 97.2 = +30
Q
L= 30 97.2 = 67.2 kW
67.2 kW1 (PROCESS) = WQ
() (Process)(E)
WQoo
=
(1.11) += EWQ += EWQ
E = U+KE+PE 1
Q = dU + d(mV2/2)+d(mgZ) +W (1.12) q = du + d(V2/2) + d(Zg) + w .(1.12a) 1Q 2 = (U2-U1) + (mV22/2 - mV21/2) + (mgZ2-mgZ1)+ 1W2(1.12b)
Q = U+KE+PE+W (1.12c)
1q
2= (u
2-u
1) + (V
2
2-V
2
1)/2+(Z
2-Z
1)g +
1w
2(1.12d)
1.20 1.13 ?
1(1.12c) Q = U+KE+PE+WKE & PE Q = U + WQ = -1500 kJ , W = -5000 kJ
1.13
U =?
W =5000 kJ
Q =1500 kJ
H
1.12
Q
W
QL
.
8/14/2019 01 1THERMODYNAMICS- 50 D(HIGH-LIGHT)
19/55
-1500 = U -5000U = 5000 - 1500 = +3500 kJ Q U= 5000 kJ
1
(WE)(Wmech) 1.14 1
Q Q = U + KE + PE + WU1 Wmech U2 KE =0, PE = 0
WE 1.14 -Q =U -WE+ Wmech
U = WE-Q - Wmech U = 0 U WE=Q + Wmech = Wmech/ WE (P=)
Q = dU+dKE+dPE+W dKE dPE W = PdV
Q = dU+PdVQ = dU+dPV (P= )
Q = d(U+PV) = dH ..(1.13) q = dh (1.13a)
H = = U + PV h = H/m = u+Pv h u+Pv h u h u h Pv 0 () (h
f=0 kJ/kg)(Triple point) 0.01C
hf=0 kJ/kg 40C R-12,R-22 NH3
U = 0Q = W
E
WE
Q
Q = H2-H1 = m (h2-h1)
q = h2-h
1
W
dV
Q
1.15
.
8/14/2019 01 1THERMODYNAMICS- 50 D(HIGH-LIGHT)
20/55
hf= 200 kJ/kg 0C R-134a
2 h = f(P,v) , h = f(T,v) , h = f(P,T) h
super heat> h
g>h
f> h
subcool
h = xhg+yhf= hf+xhfg = hgyhfg
1.21 1kg 100C )) 90% ?
q = dh) 1q2 = h2 h1 = hg hf = hfg = 2257 kJ / kg)
1q
2= h
2 h
1= (h
f+xh
fg) h
f= xh
fg= 0.90x2257 = 2031.3 kJ / kg
( SPECIFIC HEAT) 2
1 kg 1 1.16
1.17 1
q =dhq =du
20OC 21
OC 20
OC
21OC
C = q / dT (CONSTANT VOLUME SPECIFIC HEAT, C
V)
ol.K)....kJ/(kmT
u
T
uCg.K),.....kJ/(k
T
u
T
uC
vv
v
vv
v
=
=
(1.14)
(CONSTANT PRESSURE SPECIFIC HEAT, CP)
ol.K)....kJ/(kmT
h
T
h
Cg.K),.....kJ/(kT
h
T
h
CPP
P
PP
P
=
=
.(1.15)
1kg 1kg 1kg 1kg
1.16q q 1.17q = h2-h1q = u2-u1
.
8/14/2019 01 1THERMODYNAMICS- 50 D(HIGH-LIGHT)
21/55
Cv
& Cp
C
du = CvdT = CdT
u = u2 u1 = C(T2 T1)dh = du + d(Pv)
v dh = du + v dP = CdT + v dP(1.16) P () v
dh = CdT h = h2 h1= C(T2 T1) = u .(1.17)(dP) dh = CdT + v dP C = 4.186 kJ/kg.K, C= 0.381 kJ/kg.K C=0.46 kJ/kg.K
Pv = RT, Pv RT= , PV = mRT = nRT = 8.3 nT
h = u + pv = u + RT = f(T)
CV CV =
VT
u
u CV
CV
=dT
du du = C
VdT
(1.18)==2
1
V12 dTCuuu
CV,av
u = u2-u1= CV,av(T2-T1) (1.18a)
==2
1
V12 dTCuuu kJ/kmol ....(1.19)
avV,C )T(TCuuu 12avV,12 == kJ/kmol ...(1.19a) kJ kg m kg n kmol C
P C
P=
PT
h
h C
P
CP = dTdh dh = CPdT
==
2
1
P12 dTChhh CP,av h = h2-h1= CP,av(T2-T1)(1.20)
.
8/14/2019 01 1THERMODYNAMICS- 50 D(HIGH-LIGHT)
22/55
==2
1
P12 dTChhh kJ/kmol )T(TChhh 12P12 == kJ/kmol ..(1.21)
kJ
kg
m
kg n kmolC
po -3
298K(25oC),100kPa -2 (Mono atom) PC 20.8 kJ/(kmol.K)
P0C V0C ()
Cpo Cvo
Cpo - Cvo = R 8.314RCC VOPO == (1.22)
( Specific Heat Ratio ),V
P
C
Ck =
1.22P1 = 10 kPa, T1 = 200oC P2 = 50 kPa, T2 = 400oC h 1 h1 = 2879.52 kJ/kg , h2 = 3278.89 kJ/kg
h = 3278.89 - 2879.52 = 399.37 kJ/kg ()
2 25oC -2 Cpo = 1.872 kJ/kg.Kh = CpT = 1.872 x (400-200) = 374 kJ/kg.
[ (399.4-374)/399.4 = 6.4% ]
7 1 /
() 100 50 ()() 25 () 125 1.18 mi1, mi2 mi3 me1 me2
(1) mcv1(2) m
cv2
.
8/14/2019 01 1THERMODYNAMICS- 50 D(HIGH-LIGHT)
23/55
mcv1
+( mi1+ m
i2+ m
i3) = m
cv2+( m
e1+ m
e2)
..(1.23) +=+ eCV2iCV1 mmmm
e
oo
iCV1CV2 mm
tmm
= (1.23a) 1.18 1 1 E
1 2 2
E2 m
i1, m
i2 m
i3 h
i1, h
i2 h
i3
me1 me2 he1, he2 Q W () 1
Q = ECV2
ECV1
+me1
(h+ke+pe)e1
+ me2
(h+ke+pe)e2[ m
i1(h+ke+pe )
i1+ m
i2(h+ke+pe)
i2+m
i3(h+ke+pe)
i3]+W
Q[(1) (2)]
1.18(1) (2)
()
W[(1) (2)]
()
mCV1
,ECV1 m
CV2,E
CV2
mi1,h
i1
mi2,h
i2
mi3,h
i3
me1
,he1
me2
,he2
Q = ECV2 ECV1 + me (h + ke+pe )e mi (h + ke + pe )i + W .(1.24)
Q = ECV2 ECV1 + m
e (h + V
2
/2+Zg )e mi (h + V
2
/2+Zg )i + W ...(1.24a)
=o
Qdt
dECV + (h + Voem 2/2+Zg )e (h + Vo
im2/2+Zg )i + .(1.24b)
o
W
ECV1=mCV1(u+V2/2+Zg)CV1(1.25) ECV2=mCV2(u+V
2/2+Zg)CV2(1.25a) t
EE
dt
dE CV1CV2CV = (1.25b)
(Steady Flow Process)
mi = me ..(1.26)
.
8/14/2019 01 1THERMODYNAMICS- 50 D(HIGH-LIGHT)
24/55
m i =
m e .(1.26a)
ECV1
= ECV2
Q = me (h + V
2/2+Zg )e
mi (h + V2/2+Zg )
i+ W kJ.(1.27)
= m e (h + V2/2+Zg )e m i (h + V
2/2+Zg )
i+
W kW .(1.27a)Q
Q = me he mi h i +W kJ ...(1.27b)Q =
m e he
m i h i + kW .(1.27c)
W
1.19 5 kg/s 5 kg/s
V
1= v
1.m / A
1, V
2= v
2.m / A
2
(V =) 1.19
m2=?m
1 1(1.26a)
m i =
m e = (1.27) (1.27a)
m
Q = m [(he-hi) + (V2
e/2 -V2
i/2) + g (Ze-Zi)] +W kJ ..(1.27d) Q = m [h + ke + pe] +W ..(1.27e)
= [(hQ
m e-hi) + (V
2
e/2 -V2
i/2) + g (Ze-Zi)] +W kW ..(1.27f)
= [h + ke + pe] + ..(1.27g)Qm
W
(1.27f)(1.27g) 1 .m
q = (he-hi) + (V2
e/2 -V2
i/2) + g (Ze-Zi)+w kJ/kg.. (1.27h)q = h + ke + pe +w .. (1.27i)
= h + kW (1.27j)m
W
Q
Q = h + W kJ (1.27k)q = h +w kJ/kg (1.27l)
- (Steady Flow)
1=5 kg/s
2
1
.
8/14/2019 01 1THERMODYNAMICS- 50 D(HIGH-LIGHT)
25/55
(ke = 0, pe = 0)
-P
e>>P
i (
W w = )
= h+ w = h+qW
m
Q
= (Pv + u)+ w = (Pv+u)+qW
m
Q
me=m
i=m
Ve=(PiVi/Ti) / (Pe/Te)
v u= CT
W = (vP + CT)+ w = ( vP+ CT)+q ..(1.28)
m
Q
() qQ 0u= CT = 0 ()
W = vP =
m
V P w = vP ...(1.29)
1.23 0.1 m3/s 101 kPa 303 kPa
() W =
V P
m .v = m
V
3/s 0.1 m3/s , P
i= 101 kPa P
e= 303 kPa
= 0.1 ( 303 101 ) = 20. 2W 20.2kW20.2kJ/s
m
kN
s
m2
3
==
20.2 kW 1.24 100 kPa 280 K 600 kPa 400 K
0.02 kg/s 16 kJ/kg
(1.27j) =Qm h+
W
=Q mCP(TeTi)+W
Q = .q = 0.02x16 =0.32 kW
m
CP 298 K 1.004 kJ/(kg.K)
0.32 = 0.02 x 1.004x(400280)+W
W = 2.410.32 = 2.73 kW
2.73 kW
(Turbine)(Engine)
.
8/14/2019 01 1THERMODYNAMICS- 50 D(HIGH-LIGHT)
26/55
Pe
8/14/2019 01 1THERMODYNAMICS- 50 D(HIGH-LIGHT)
27/55
1.27 (Hydraulic Turbine) 100 m 10,000 kg/s
(1.27f)Q =
m [(he-hi) + (V
2
e/2 -V2
i/2) + g (Ze-Zi)] +W
W
h = u +Pv
++++= W)g]Z-(Z/2)V-/2(V)vPv(P)u[(umQ ie2i
2eiieeie
Q = 0 , T
i= T
e= T ui = ue , vi = ve=v Pi = Pe = PATM
Vi=Ve
+= W)gZ{(Zm0 ie
W =
m (Z
i Z
e)g
m =10,000 kg/s v = 0.001 m3/kg = 1,000 kg/m3W = 10,000 x 100 x 9.81 W = 9,810,000 W = 9.81 MW.
70% , 85% =
9.81 x 0.7 x 0.85 = 5.84 MW
(Expansion Valve&Capillary Tube)
Pe
8/14/2019 01 1THERMODYNAMICS- 50 D(HIGH-LIGHT)
28/55
hef=165.8 kJ/kg , h
efg=216.36 kJ/kg , h
eg= 382.16 kJ/kg
40 (26.3) = 66.3 oC e he 256.54 kJ/kg
he = hef+ x hefg x =( he hef)/ hefg = (256.54 165.8)/216.36 = 0.42 = 42% 42%
i e 1(1.27h)
w = 0 q = he hi + (2
2
eV
2
2
iV
)+(zegzig)
i e
q = ue+ P
ev
e (u
i+ P
iv
i)+ (
2
2
eV
2
2
iV
)+(zegz
ig)
PiviPeve +( 2
2
iV
2
2
eV
)+ (zig zeg ) = (ueui) q ..(1.31)
(1.31) i e (u
eu
i)( q) kJ/kg Pa
(ve= vi= v)
Pi P
e+(
v
Vi
2
2
v
Ve
2
2
)+ (zig/v z
eg/v ) = [(u
eu
i) q]/v = P
F..(1.31a) Pa
Piv
i/g P
ev
e/g +(
g
Vi
2
2
g
Ve
2
2
)+ (zi z
e) = [(u
eu
i) q]/g = Z
F..(1.31b) m
PF Z
F
[(ueui) q]/v = PF [C(TeTi) q]/v = PF , TeTi= [v PF + q]/C [(u
eu
i) q]/g = Z
F [C(T
eT
i) q]/g = Z
F, T
eT
i= [g Z
F+ q]/C
(Bernoulli equation) P
iv
i- P
ev
e+(
2
2
iV
-2
2
eV
)+ (zig - z
eg ) = 0 ..(1.32)
Pi- Pe+(v
Vi
2
2
-v
Ve
2
2
)+ (zig/v - zeg/v ) = 0 ..(1.32a)
Piv
i/g - P
ev
e/g +(
g
Vi
2
2
-g
Ve
2
2
)+ (zi- z
e) = 0 ..(1.32b)
8
P1+V
1
2/(2v
1)+Z
1g/v
1=P
2+V
2
2/(2v
2)+Z
2g/v
2
2
.
8/14/2019 01 1THERMODYNAMICS- 50 D(HIGH-LIGHT)
29/55
(Steam Power Plant) (Gas Turbine
Plant) (Internal Combustion Engine)
= .(1.33)
1.29 35,000 kJ/litre 60 ./. 10 ./ 15 kW = (60 km/h)/(10 km/litre) x (35,000 kJ/litre) = 210000 kJ/h = 58.3 kW = /
= 15 / 58.3 = 0.26 =26% 1.30 25 kW 10 kW ?? = / = 25 / 10 = 2.5 = 250% ?
3 )
= (1.34)
1 (100%))
= .(1.35)
1 (100%))
...(1.36)
=
1 (100%)
.
8/14/2019 01 1THERMODYNAMICS- 50 D(HIGH-LIGHT)
30/55
1.31 20.2 kW 30 kW
= / = 20.2 / 30 = 0.67 = 67%
(Thermal Energy Reservoir or TemperatureReservoir)
2
(HEAT ENGINE)
1.24 1.25
TH
QH
(Boiler)
QL
(TH) (Thermal Efficiency)
th
H
th
Q
W = (1.37)
Wnet
(Condenser)
TL
1.24
(Turbine) P W
TH
QH
Wnet
TL
QL
1.25
.
8/14/2019 01 1THERMODYNAMICS- 50 D(HIGH-LIGHT)
31/55
1 W = QH Q
L
(1.38)H
L
H
LHth
Q
Q1
Q
QQ =
=
1 100%
(TH) (TL)(T
H)(T
L)
()) (REFRIGERATOR/HEAT PUMP)
(Low temperature reservoir)(Hightemperature reservoir) ()() 1.26 1.27
TH
QH
W
( ndense
(Evaporator)
L
Co r)
(Coefficient of Performance) COP
W
QCOP LR = ..(1.39)
1 W = QHQ
L
1/QQ
1
QCOP
LHLH
LR
=
= .(1.40)
W
TH
QH
TL
QL
1.27
Q TL
(Expansion Valve)
1.26
.
8/14/2019 01 1THERMODYNAMICS- 50 D(HIGH-LIGHT)
32/55
(Refrigerator) 1 (100%) 100%
QH
W
QCOP HHP = (1.41)
1 W = QH Q
L
.(1.42)HLLH
HHP
/QQ1
1
QCOP
=
=
(Heat Pump) 1 (100%) 100% 100% ( EletricResistance Heater) 100 kW 2 1 100 kW 2 100 kW 200 kW
(1.41) (1.40) COPHP- COPR= 1 (1.43)
1 (100%)
( Q
L)/.(Btu/h) (W)(W) (/
.) / Btu/h/W (EER=Energy EfficiencyRatio or Rating) COP = EER/3.412 5 10.6 10.6/3.412 = 3.11 (kW/TR) 1 12,000
/ 3.517 ? COP = 3.517/(kW/TR) 1.13 kW/TR COP = 3.517/1.13 = 3.11 1.32 (COP) 1.1 110% 0.20 kW 5 -20oC 1750 kJ 5 . 5 .
?
.
8/14/2019 01 1THERMODYNAMICS- 50 D(HIGH-LIGHT)
33/55
() 0.20 kW() = 1750 / (5*3600) = 0.10 kW
() = 0.20 + 0.1 = 0.30 kW
LQ
COP = QL/W = W/QL
= 0.30/1.1 = 0.27 kW/COPQW L
=
= 0.30 + 0.27 = 0.57 kW += WQQ LH 0.20 kW = 0.57- 0.20 =0.37 kW 5 .= 0.37 x 5 x 3600 = 6659 kJ
5 . = 0.20 kW
LQ
= 0.20/1.1 = 0.18 kW/COPQW L
=
= 0.20 + 0.18 = 0.38 kW += WQQ LH 0.20 kW = 0.38- 0.20 =0.18 kW
9 2
2 - (KELVIN - PLANCK STATEMENT)
1
1.28 1 W = QH th
H
W
Q= = 100% =100 %
1 100%
40%
THH
W 1.28
Q
.
8/14/2019 01 1THERMODYNAMICS- 50 D(HIGH-LIGHT)
34/55
2 (W)(QH)
QH= W
(CLAUSIUS STATEMENT)
THH
1.29
Q
W
W = 0 (QH = QL)
COP QRL= =
0
T
=
90%
10 (REVESIBLE&IRREVERSIBLE PROCESSES)
(Reversible Process)
W= 10 J W= -10 J W= 8 J W= -10 J
T1
, P1
T2
, P2
T1
, P1
T2
, P2
Q = 5 J 1.31 Q = -5 J Q = 5 J 1.32 Q = -7 J
1 + 5 7 = + 8 10 4
1. 2.
3. (dT0)
4. 2
H
HQ
TL
QL
1.30
.
8/14/2019 01 1THERMODYNAMICS- 50 D(HIGH-LIGHT)
35/55
11 (CARNOT CYCLE) (REVERSIBLE CYCLE)
(Totally Reversible Cycle)
TH
()
TL
()
()
THdTH
()
TLdTL
QH QH
QL QL
1.33
3
1 2
4
()
()Wnet
4 12 (- ) (dTH0) (Reversible isothermal process)23 (-) (Reversible adiabatic process34 (-) 12 (dT
L
0)
41 (-) 23 ()
2
HTLT
HQLQ = .(1.44)
H
H
L
L
T
Q
T
Q = .(1.44a)
.
8/14/2019 01 1THERMODYNAMICS- 50 D(HIGH-LIGHT)
36/55
.(1.44b)0T
Q
T
Q
L
L
H
H =
(1.44b) ..(1.44c) = 0TQ
(CARNOT HEAT ENGINE) th =
H
LH
H Q
Q
W =
QL / QH = TL / TH
th,CARNOT =H
LH
T
TT th,CARNOT =
H
L
T
T1 (1.45)
100% 0 (K) (R) 2
100% 1- T
L/ TH
1.33 30C 600C 70%
th,Carnot =273600
)27330()273600(
T
TT
H
LH
+
++=
= 65.29%
65.29% 70%
TH=600+273
Wne
WP
H=30+273
t
T
/ (CARNOT REFRIGERATOR/HEAT PUMP) COPR =
Q
Q Q
L
H L
QL
/ QH
= TL
/ TH
COPR,CARNOT =T
T T
L
H L..(1.46)
COPHP =LH
H
Q
COPHP,CARNOT = (1.47)
LH
H
TT
T
35% ?
.
8/14/2019 01 1THERMODYNAMICS- 50 D(HIGH-LIGHT)
37/55
1.34 53 kW (181,000 /.) 16 kW 35C 25C
COPR = 3.31653
W
Q
W
Q
o
o
LL ===
COPCARNOT
= 29.825)(27335)(273
25273
TT
T
LH
L =++
+=
= 2980 %
1.35 0C 20C 50 kW ? /
COPHP,CARNOT
= TH
/ (TH
TL) = (20+273)/(20-0) = 14.65 (1465%)
CARNOTHP,H /COPQW
= = 50 / 14.65 = 3.41 kW
12 (CLAUSIUS INEQUALITY)
0TQ
0T
QO
0TQO
= = 0TQ
< 0TQ
.(1.48)
0T
QO
8/14/2019 01 1THERMODYNAMICS- 50 D(HIGH-LIGHT)
38/55
S = 2
1T
Q. (1.49a)
m
Ss =
m
Q=q
T
q
ds = . .(1.49b)s2 - s1 = s =
2
1T
q..... .(1.49c)
T
q
kJ/K
(Specific entropy) s = S/m kJ/kg.K
(Absolute value) 0
sf = 0 kJ/kg.K 0.01C 134a(Refrigerant-134a) s
f= 0 kJ/kg.K 40C(40)
American Society of Heating, Refrigerating, Air Conditioning Engineers Inc.(ASHRAE) (International Convention) sf= 1kJ/kg.K 0C (Internally Reversible) sg
0.01C q=dh q = hg-hf= hfg = 2501.3 kJ/kg
ds = q/T =dh/T sg-sf= g
f
dh/T
sg-sf= sfg= (hg-hf)/T = hfg/T =2501.3/(0.01+273.15) = 9.1569 kJ/kg.K sg=sf+ sfg= 0 + 9.1569 = 9.1569kJ/kg.K (Saturated water table) R134a sg-sf=
sfg= hfg/T 0C hfg= 198.36 kJ/kg sg-sf= sfg= 198.36/(0+273.15) = 0.7262 kJ/kg.K sg= sf+ sfg=1 +0.7262 = 1.7262 kJ/kg.K ( -40C sf= 0 kJ/kg.K 0C sf= 0.197 kJ/kg.K sg=0.197 + 0.7262 = 0.9232 kJ/kg.K ) (Property)
ds = q/T
.
8/14/2019 01 1THERMODYNAMICS- 50 D(HIGH-LIGHT)
39/55
s SUPERHEAT > sg > sf> sSUBCOOL
s = xs
g+ y s
f=s
g-y s
fg= s
f+ xs
fg
1.36 10C, 0.2 MPa ? ( Saturated water:temperature table)10C 1.2276 kPa( 0.0012276MPa ) 0.2 MPa
() 10C s = sf 10C = 0.1510 kJ/kg.K
4
(Heat Engine)
1-2
1.34
L
4 3
a bs
TH
T
1 2
TH ()
TL
()
()
Q Q
T
THdTH
()
TLdTL
H H
QL QL
1.33
3
1 2
4
()
()
Wnet
.
8/14/2019 01 1THERMODYNAMICS- 50 D(HIGH-LIGHT)
40/55
S2-S
1=
2
1 REVT
Q T = TH
QH= TH(S2-S1 ) 1-2 2-3
S3-S
2=
3
2 REVT
Q Q = 0
S3-S2 = 0 S3= S2 Isentropic 3-4 1-2 Q
L= T
L(S
4-S
3) 3-4
4-1 2-3 S1= S4 Isentropic process
1 = WQ
Wnet = QH-QLW
net= 1-2 3-4
Wnet
= 1-2-3-4-1
th =H
LH
12H
43L12H
H
LH
T
TT
)S(ST
)S(ST)S(ST
Q
QQ =
=
(Refrigerator/Heat pump)
2-1 Q
H= T
H(S
1-S
2) 2-1
1-4 S
1= S
4 ( Isentropic ) 1.35
TH
T
1 2
TL
4 3
a bs
4-3 QL= TL(S3-S4 ) 4-3
3-2 S2= S3 Isentropic 1 Q=W
Wnet = QH-QLWnet = 2-1 . 4-3Wnet = 1-2-3-4-1
COP=LH
L
43L12H
43L
LH
L
TT
T
)S(ST)S(ST
)S(ST
Q
=
=
.
8/14/2019 01 1THERMODYNAMICS- 50 D(HIGH-LIGHT)
41/55
TH
QG TGREF/HP T
G T
L
TH T
L
1.36 Snet = Sgen = SG +SL +SH = 0 (a)
QH
QL
QG
SG = - QG/ TG, SL = - QL/ TL, SH = + QH/ TH (a) - QG/ TG- QL/ TL+ QH/ TH = 0 .(b)
QH = QG + QL (c)
(b)(c)
QL / QG = COPREF,CARNOT =
G
HG
LH
L
T
TT
TT
T(1.50)
QH
/ QG
= COPHP,CARNOT
=
G
LG
LH
H
T
TT
TT
T(1.51)
T
q
< 0T
Q
= 0dS 0 dS < dSTQ
> TQ
dS ..(1.52)
+= genSTQ
dS .(1.52a)
T
QdS > ..(1.53)
>2
1
12T
QSS ..(1.53a)
.
8/14/2019 01 1THERMODYNAMICS- 50 D(HIGH-LIGHT)
42/55
+=2
1
gen12 ST
QSS ..(1.53b)
(>)(EntropyGeneration = S
gen) 0
Sgen ( S
2S
1)
[ 2
1T
Q T
Q] ( S
gen)
+= genST
Q
dt
dS(1.54)
TdS = dU + PdV kJ(1.55)
Tds = du + Pdv kJ/kg..(1.55a) Td s = d u + Pd v kJ/kmol .....(1.55b)
TdS = dH VdP kJ....(1.56)
Tds = dh vdP kJ/kg (1.56a) Td s = d h v dP kJ/kmol ....(1.56b)
T
Pdv
T
duds += .(1.57)
T
vdP
T
dhds = .(1.58)
(Close system/Control mass orControl volume)
T
Pdv
T
duds +=
dv = 0
T
CdT
T
duds == =
2
1T
CdTs kJ/kg.K
C Cav
1
2av12
T
TlnCsss == ..(1.59)
.
8/14/2019 01 1THERMODYNAMICS- 50 D(HIGH-LIGHT)
43/55
1.37 500 K 50 kg 285 K 0.45 kJ/(kg.K) () () ()
() 12av12
TTlnmC)sm(sS == =(50kg)[0.45kJ/(kg.K)]ln[285K/500K]= 12.65 kJ/K
() 1
Q = U + W W = 0Q = U =mCav(T2-T1) = (50kg)[0.45 kJ/(kg.K)](285-500)K= - 4837.5 kJQ = - Q = +4837.5 kJ
S =Q/T = +4837.5/285 = 16.97 kJ/K() S =-12.65 + 16.97 = +4.32 kJ/K
T
Pdv
T
duds +=
T
vdP
T
dhds = du = CVOdT P/T = R/v
+=2
1
1
2VO12
v
vRln
T
dTCss (1.60)
dh =CPOdT v/T = R/P
=2
11
2PO12
P
PRln
T
dTCss .(1.61)
CVO
CPO
(T) -3 s C
VOC
PO
CPO= 20.8 kJ/(kmol.K), CVO= 12.5 kJ/(kmol.K) CVOCPO
1
2
1
2VO12
v
vRln
T
TlnCss += ..(1.60a)
1
2
1
2PO12
P
PRln
T
TlnCss = .(1.61a)
CPC
V
s2s
1= 0
1
2
1
2V12
v
vRln
T
TlnC0ss +==
.
8/14/2019 01 1THERMODYNAMICS- 50 D(HIGH-LIGHT)
44/55
8/14/2019 01 1THERMODYNAMICS- 50 D(HIGH-LIGHT)
45/55
v 1 k k =Cp/C
v
Pv
n= ..(1.65)
T/P
(n-1) / n= (1.66)
Tvn-1 = .(1.67)P (2) Pv Pv
nPv
k 1.37 T (2)Pvn (2) Pvk
(1) (2)Pv (1) (3)Pv
(3) Pvk Pvn Pv (3)Pvk (3)Pvn
v () s () P-v 1
2(Compression) 3 (Expansion) P-v X (1-2) ( 1-3)
T-s
X
T
W
()
()
si1,m
i1
si2,m
i2
si3
,mi3
CV1,m
CV1S
se1
,me1
e2
,me2
Q [(1)
s
(2)]TB
H (1) (2) 1.38
SCV2
,mCV2
.
8/14/2019 01 1THERMODYNAMICS- 50 D(HIGH-LIGHT)
46/55
-(Uniform State Uniform Flow / Transient Flow Process)
(SCV2
- SCV1
) +(mese -misi ) = T
Q+ S
gen(1.68)
(SCV2 - SCV1 ) +(mese -misi ) = 2
1T
Q+ Sgen (1.68a)
+=+ geniieeCV STQ
smsmdt
dS.(1.69)
=dt
dS CV
=
T
Q
=
ii
ee smsm
=
CVgen,S
-(Steady Flow Process) m
CV1= m
CV2 S
CV1= S
CV2(1.68)
(mese -misi ) = T
Q+ Sgen ..(1.70)
m(se si) = T
Q+ Sgen (1.70a)
genie s
T
qss += ....(1.71)
genie sT
dqss += .....(1.72)
genie sss = .(1.73)
se = si .(1.74)
Pvk= Tvk-1= T/P(k-1)/k=
.
8/14/2019 01 1THERMODYNAMICS- 50 D(HIGH-LIGHT)
47/55
1.40 1 MPa, 300oC 50 m/s 150 kPa 200 m/s 200 mm kW
1q = h+ke+pe+w q = h+ke+w(q ) q = 0, s
e= s
i w
w = hi-he+i2/2-e2/2P
i=1 MPa, T
i=300
oC, i=50m/s T i
we
Pe=150 kPa, e=200m/s ( ) s () 1.39
1 hi= 3051.15 kJ/kg, s
i= 7.1228 kJ/kg/K, v
i=0.25794 m
3/kg
2 Pe= 0.15 MPa,(Te=111.37oC) , se=si= 7.1228 kJ/kg/K
(quality=xe) ,
xe= (s
e-s
f)/s
fg s
f= 1.4336 kJ/kg.K, s
fg= 5.7897 kJ/kg.K
xe= (7.1228-1.4336)/5.7897=0.9827
he= h
f+ x
eh
fg h
f= 467.1 kJ/kg, h
fg= 2226.5 kJ/kg
he= 467.1+0.98x2226.5 =2655.0 kJ/kg
w = 3051.15-2665.0+50
2/(2x1000)-200
2/(2x1000)=377.5 kJ/kg
200mm= 0.2 m A =D2/4=(0.2)2/4=0.0314 m2
= A =0.0314x50 mV 3/s=1.57 m3/s
m = /v= 1.57/0.2579 = 6.09 kg/s
V
=
Wm w = 6.09 kg/s x377.5 kJ/kg = 2298 kW
1.41
R134a
.
8/14/2019 01 1THERMODYNAMICS- 50 D(HIGH-LIGHT)
48/55
1.017 MPa 40oC 0.1013 MPa ()
1 q = dh +w q w dh = 0 h
e= h
i -134a
i 40oC 1.017 MPa, si = 1.1909 kJ/kg.K hi = 256.54 kJ/kg e 0.1013 MPa he = hi =256.54 kJ/kg 26.3
oC he =
hfe
+x hefg
x = (he
- hfe)/ h
efg= (256.54-165.8)/216.36 =0.419
se = sfe +x sefg = 0.8690+0.419(0.8763) = 1.24 kJ/kg.K
ses
i= 1.24 1.1909 = 0.0453 kJ/kg.K
1.42 R-134a 1.017 MPa 40o C 0.1013 MPa se = si-134a i 40oC 1.017 MPa, si = 1.1909 kJ/kg.K hi = 256.54 kJ/kg e 0.1013 MPa s
e= s
i=1.1909 kJ/kg 26.3 oC
se
= sfe
+x sefg
x = (se - sfe)/ sefg = (1.1909-0.8690)/0.8763 = 0.37he = hfe +x hefg = 165.80+0.37(216.36) = 245.85 kJ/kg
1 w = h
i-h
e= 256.54-245.85 =10.69 kJ/kg
14 -
=2
1
Pdvw
-(Steady Flow Process)
w = - vdP- dke-dpe (1.75)
w = - vdP- ke-pe....(1.75a)e
i
.
8/14/2019 01 1THERMODYNAMICS- 50 D(HIGH-LIGHT)
49/55
w= - vdP ..(1.75b)
e
i
()=e
i
vdPmWoo
.. ..(1.75c)
(v)
()
ds = du/T + Pdv v dv ds = du/T = CdT/T ds = 0 dT 0 ds dT q = h +ke + pe + w q = h + w q = u +Pv + wu = q Pv w = q vP w ( v )T = [q vP w ] / c..(1.76) (w) w
vP (q) () 1.43 0.2 m3/s 100 kPa 600 kPa 75%
(1.75c) vdP = mWS e
i
.
8/14/2019 01 1THERMODYNAMICS- 50 D(HIGH-LIGHT)
50/55
)P(PV)Pv(PmW ieo
ieS ==
S
o
W = - 0.2(600-100) = -100 kW
= 100 / 0.75 = 133.3 kWo
W
T = [q vP w ] / cq , v = 0.001 m3/kg, P = 600-100 =500 kPa, c = 4.187 kJ/kg.Kw = = 133.3/(0.2/0.001) = 0.67 kJ/kg
oo
m/W
T = [q vP w ] / c =[ 0 0.001x500 (-0.67)] / 4.187 = 0.17OC()()()
q =
u + w
T = [q w ] / c
Pvk= C ()
P1/k
v = C1/k
=c v =1/kP
c w
= - vdP
e
i
w = -
e
i
)P
c( 1/k dP
)P(P
k
11
cw
)k
1(1
i)
k
1(1
e
=
)P(P1k
ckw
1)/k(ki
1)/k(ke
= ...(1.77)
1])/P[(PP1k
ckw 1)/k(kie
1)/k(ki
=
c = Pi1/k
vi1])/P[(PPvP
1k
kw
1)/k(kie
1)/k(kii
1/ki
=
1])/P[(PRT1k
k1])/P[(PPv
1k
kw
1)/k(kiei
1)/k(kieii
=
= (1.78)
(1.77) c = Pi
1/kv
i c = P
e
1/kv
e
)vPv(P1k
k)PvPPv(P
1k
kw iiee
1)/k(kii
1/ki
1)/k(kee
1/ke
=
= .. (1.79)
(1.79) Peve = RTe Pivi = RTi )T(TC)T(T
1-k
-kR)RT(RT
1k
kw iePieie ==
= ..(1.80)
()
.
8/14/2019 01 1THERMODYNAMICS- 50 D(HIGH-LIGHT)
51/55
Pv = RT = C () v = C/P w = - vdP
e
i
w = - Cln(Pe/Pi) = - RTi ln(Pe/Pi) .(1.81)
Pvn = C ()
Pvn= C () n 1 k ( Pv1 Pvn Pvk)
v = c / P1/n w= - vdP
e
i
1])/P[(PRT1n
n1])/P[(PPv
1n
nw 1)/n(niei
1)/n(nieii
=
= ..(1.82)
)vPv(P1n
nw iiee
= (1.83)
n = ln(P1/P
2) / ln(v
2/v
1) (1.84)
1.44 1 . 100 kPa 1 MPa )) w
= - vdP e
i
) vi = vf100 kPa= 0.001043 m3/kg
w = - vi(Pe-Pi) = vI(Pi-Pe) =(0.001043m3/kg)[(100-1000)kPa]= - 0.94 (m
3/kg)(kN/m
2)
w = - 0.94 kJ/kg
) 1(i) 100kPa ,vg=1.694m3/kg2(e) 1000kPa 1])/P[(PPv
1k
kw 1)/k(kieii
=
k-2 1.3271](1000/100)1.694x100[
11.327
1.327w
1)/1.327(1.327
= = -525 kJ/kg
5001 q = h+w =h
e
-hi
+w
.
8/14/2019 01 1THERMODYNAMICS- 50 D(HIGH-LIGHT)
52/55
q he
q = 0 s
e= s
i
hi =2675.5 kJ/kg si=7.3594 kJ/kg.K Pe=1 MPa
se = si = 7.3594 kJ/kg.K he = 3195.5 kJ/kgw = hi-he= 2675.5 3195.5 = 520 kJ/kg
(Air Compressor) w = - vdPe
i
dP (v)
()(Isothermal Process) () 1.45 27 oC 100 kPa () 450 kPa 227
oC ) ))
) Pv1.3
= )
) w = - vdP 1
q = h+w =h
e
i
e-hi+w
q 10%0.1w =he-hi+w w-0.1w = hi-he w =( hi-he)/0.9 = CP,av( Ti-Te)/0.9
1 CP -2 25
O
C CP,a= 1.004 kJ/kg.K
w = 1.004[(27+273)-(227+273)] / 0.9 = 1.004[(27-227] / 0.9 = - 223.11 kJ/kg
223.11 kJ/kg2-4.1 Ti = 27+273 = 300 K, hi =300.473 kJ/kg Te = 227+273 = 500K,h
e=503.360 kJ/kg
w = (300.473-503.360)/0.9 = -225.43 kJ/kg
225.43 kJ/kg
)27oC 100 kPa 450 kPa
.
8/14/2019 01 1THERMODYNAMICS- 50 D(HIGH-LIGHT)
53/55
1])/P[(PRT1k
kw
1)/k(kiei
=
-2 k = 1.4 w = -1.4/(1.4-1)x0.287x(27+273)[(450/100)
(1.4-1)/1.4-1]= -161.8 kJ/kg
161.8 kJ/kg) () w = - RTi ln(Pe/Pi)
w = -0.287x(27+273)ln(450/100) = -129.5 kJ/kg
129.5 kJ/kg) Pv1.3 = ]1)/P[(PRT
1n
n1])/P[(PPv
1n
nw 1)/n(niei
1)/n(nieii
=
=
n = 1.3 , R=0.287 kJ/kg.K, Ti = 300 K Pe =450 kPa, Pi =100 kPaw = -1.3/(1.3-1)x0.287x(27+273)[(450/100)
(1.3-1)/1.3-1]= -154.8 kJ/kg
154.8 kJ/kg 225.43 kJ/kg 161.87 kJ/kg 129.5 kJ/kg 154.8 kJ/kg)
= / 225.43 kJ/kg
= 161.87 / 225.43 = 0.72 (72%) = 129.5/225.43=0.57 (57%) = 154.8/225.43 =0.69 (69%)
k 1.4 n
P
Pi
Pe
(e) Pv Pvn
Pvk
(i)
v
1.40() ()
s
(i)
(e) Pvn
Pvk
(e) Pv
T
.
8/14/2019 01 1THERMODYNAMICS- 50 D(HIGH-LIGHT)
54/55
P-v 1.40 () - vdP (i)-(e) P
Pv = Pv
e
i
k
T-s 1.40() (i)-(e) s
(Gas Turbine) w = - vdPe
i
dP (v)() 1.46 1600K , 3 MPa () 100 kPa 850 K ) )) ) Pv1.3 = )
) w = - vdP 1
q = h+w =h
e
i
e-hi+w
(q= 0) w =( h
i-h
e) = C
P,av( T
i-T
e)
25OC CP,a= 1.004kJ/kg.K
w = 1.004(1600-850) = 753 kJ/kg) ()1600K 3 MPa 100 kPa
1])/P[(PRT1k
kw 1)/k(kiei
=
25OC k = 1.4 w = -1.4/(1.4-1)x0.287x1600[(100/3000)
(1.4-1)/1.4-1] = 999.02 kJ/kg
999.02 kJ/kg) ( T =)
w = - vdPe
i
.
8/14/2019 01 1THERMODYNAMICS- 50 D(HIGH-LIGHT)
55/55
Pv = RT = C () v = C/P w = - Cln(P
e/P
i) = - RT
iln(P
e/P
i) = -0.287x1600 ln(100/3000) = 1562 kJ/kg
1562 kJ/kg
) 1])/P[(PRT
1n
nw
1)/n(niei
=
w = -1.3/(1.3-1)x0.287x1600[(100/3000)(1.3-1)/1.3
-1] = 1082.15 kJ/kg
) / = /
= 753/999.02 = 0.75 (75%) = 753/1562 = 0.48 (48%)
= 753/1082.15 = 0.70 (70%)