05 RPH

Embed Size (px)

Citation preview

  • 8/2/2019 05 RPH

    1/4

    Hijaumekar.99k.org

    1

    Hijaumekar.99k.org

    Mata pelajaran : Kajian Tempatan

    Tahun : 4

    Bilangan murid : 30

    Umur : 10 tahun

    Tarikh : 27 Ogos 2010 (Jumaat)

    Masa : Jam 10.30 pagiJam 11.30 pagi (1 jam)

    Topik : Bab 7 Tempat tinggal saya

    Objektif : Mengenali lokasi tempat tinggal murid.

    Hasil Pembelajaran : Pada akhir pengajaran dan pembelajaran, murid dapat :I) Menyatakan lokasi tempat tinggal muridII) Menyatakan kawasan tempat tinggal muridIII)Membandingkan dan membezakan dua kawasan tempat tinggal

    berdasarkan lokasi

    Pengetahuan sedia ada : Murid-murid telah mengetahui :

    Cara membaca petunjuk arah

    KBKK : Mendengar, membaca, menulis, memberi pendapat dan merumus.

    Alat Bantu Mengajar : Komputer riba, pembesar suara, power point, LCD Projektor, model

    peta.

    Penerapan Nilai : Semangat kejiranan, bersyukur, menghargai, mencintai alam sekitar.

    Langkah /

    MasaIsi Kandungan

    Aktiviti Pengajaran dan

    PembelajaranCatatan

    Set Induksi

    (5 minit)

    Tayangan video tentang

    pemandangan tamanperumahan, kampung dan

    bandar.

    1. Guru mengarah muriduntuk menyaksikanvideo yang akan

    ditayangkan dengan

    teliti.

    2. Guru menayangkan

    Kemahiran

    pengamatan

    Menimbulkan

    keminatan

    murid

  • 8/2/2019 05 RPH

    2/4

    Hijaumekar.99k.org

    2

    Hijaumekar.99k.org

    video tentang

    pemandangan taman

    perumahan, kampungdan bandar.

    3. Guru meminta 3 muriduntuk menyatakan

    kawasan tempat tinggal

    mereka.

    4. Guru membuatkesimpulan dan

    bermula dengan topik

    hari ini.

    Langkah 1

    (20 minit)

    Ciri-ciri taman perumahan :

    1. Perancangan kawasanperumahan yang teratur.

    2. Kepesatan penduduk lebihtinggi daripada kampung.

    3. Sistem pengangkutan yangsempurna.

    4. Kepelbagaian kemudahanrekreasi.

    Ciri-ciri bandar :

    1. Pebagai jenis kedai.2. Kepesatan penduduk yang

    tinggi.

    3. Kesibukan lalu lintas.4. Kemudahan awam yang

    sempurna.

    Ciri-ciri kampung :1. Pelbagai jenis tanaman.2. Kepesatan penduduk yang

    rendah.

    3. Bilangan kenderaan yangkurang.

    1. Guru meminta muridmembaca petikan teks

    dalam topik hari ini.

    2. Guru bertanya soalankepada murid

    berdasarkan isi

    kandungan teks.

    3. Guru menerangkan isikandungan teks

    tersebut.

    4. Guru menerangkanciri-ciri taman

    perumahan, kampung

    dan bandar.

    Alat bantu

    mengajar:

    Power point,

    LCD Projektor

    Kemahiran

    membaca

    Kemahiran

    berfikir

    PNM:

    Melindungi

    alam sekitar

    dan tidak

    mencemarkan

    alam sekitar,kebersihan

  • 8/2/2019 05 RPH

    3/4

    Hijaumekar.99k.org

    3

    Hijaumekar.99k.org

    4. Kemudahan awam yangtidak sempurna.

    Pelajar diajar supaya mereka

    lebih menghargai keistimewaan

    yang dimiliki di neara kita dan

    tidak melakukan sebarang

    kegiatan yang akan

    mencermakan alam sekitar..

    Langkah 2(20 minit)

    Melukis peta lakarmenunjukkan kawasan tempat

    tinggal murid.

    1. Guru menerangkan apaitu peta lakar.

    2. Guru menunjukkanmodel peta dan

    menerangkan petunjuk-

    petunjuk.

    3. Guru mengajar caramelukis peta lakar.

    4. Guru meminta muridmelukis peta lakar dari

    tempat tinggal mereka

    hingga ke sekolah.

    5. Guru membetulkankesalahan murid.

    Alat bantumengajar:

    Kapur, papan

    hitam, kertas

    putih A4.

    Kemahiran

    melukis

    Kemahiran

    berfikir

    Nilai murni:

    Bersyukur,

    menghargai.

    Langkah 3

    (10 minit)

    Pembentangan murid terhadap

    hasil lukisan peta lakar mereka.

    1. Guru meminta 3 orangmurid membentangkanhasil lukisan peta lakar

    mereka.

    2. Guru bertanya murid :Apakah yang dapat

    Alat bantu

    mengajar :Komputer

    riba, pembesar

    suara, power

    point, lagu,

    lirik lagu.

  • 8/2/2019 05 RPH

    4/4

    Hijaumekar.99k.org

    4

    Hijaumekar.99k.org

    anda perhati sepanjang

    jalan dari tempat

    tinggal anda hinggasekolah?

    3. Guru membimbingmurid menjawab soalan

    yang ditanya.

    Kemahiranbertutur

    Kemahiran

    berfikir

    Penutup

    (5 minit)

    Guru mengulangi ciri-ciri taman

    perumahan, kampung dan

    bandar.

    Guru menerapkan nilai

    mencintai alam sekitar kepada

    pelajar.

    1. Guru mengulangi ciri-ciri taman perumahan,

    kampung dan bandar

    dengan menggunakanpowerpoint.

    2. Guru menanya soalantentang perbezaan

    antara taman

    perumahan, kampung

    dan bandar.

    3. Guru menerapkan nilaisayang akan alam

    sekitar kepada murid-

    murid supaya mereka

    tidak melakukan

    perbuatan yang akan

    mencermakan alam

    sekitar.

    KBKK

    merumus

    PNM:

    mencintai

    persekitaran