14
Proiect didactic Unitatea de învãţãmânt:Scoala Gimnaziala Nr 1 Batar Profesor: Ghideu Ramona-Ana Clasa: a VII-a Data: Unitatea de învãţare: America de Nord ,Centrala si de Sud Lecţia: Canada Tipul lecţiei: mixtã Competenţe generale: 1.Utilizarea limbajului specific în prezentarea şi explicarea realităţii geografice 3.Transferarea unor elemente din matematică, ştiinţe şi tehnologie în studierea mediului terestru; 4.Raportarea realităţii geografice la un suport cartografic şi grafic; Competenţe specifice: 1.1Recunoaşterea termenilor geografici in texte diferite 3.3 Prezentarea structurala a componentelor geografice ale continentelor extraeuropene, a regiunilor si tarilor acestora 4.1 Identificarea principalelor elemente naturale si socio-economice reprezentate pe harti ale continentelor extraeuropene 4.3 Pozitionarea corecta a elementelor geografice pe reprezentarile cartografice ale continentelor extraeuropene Obiective operaţionale:

0_canada

Embed Size (px)

DESCRIPTION

toate panzele sus

Citation preview

Page 1: 0_canada

Proiect didactic

Unitatea de învãţãmânt:Scoala Gimnaziala Nr 1 BatarProfesor: Ghideu Ramona-AnaClasa: a VII-aData:Unitatea de învãţare: America de Nord ,Centrala si de SudLecţia: CanadaTipul lecţiei: mixtã

Competenţe generale:1.Utilizarea limbajului specific în prezentarea şi explicarea realităţii geografice 3.Transferarea unor elemente din matematică, ştiinţe şi tehnologie în studierea mediului terestru; 4.Raportarea realităţii geografice la un suport cartografic şi grafic;

Competenţe specifice:1.1Recunoaşterea termenilor geografici in texte diferite3.3 Prezentarea structurala a componentelor geografice ale continentelor extraeuropene, a regiunilor si tarilor acestora4.1 Identificarea principalelor elemente naturale si socio-economice reprezentate pe harti ale continentelor extraeuropene4.3 Pozitionarea corecta a elementelor geografice pe reprezentarile cartografice ale continentelor extraeuropene

Obiective operaţionale: Cognitive

CO1 Sa identifice principalele elemente fizico-geografice si economico-geograficeCO2 Sa descrie particularitatile fizico-geografice ale tarii si consecintele acestora asupra populatiei si activitatilor acesteia

Formative:CO3: Sa localizeze pe harta principalele elemente fizico si economico-geograficeCO4 Sa relationeze factorii geografici cu unele elemente economice generate de acestia

Atitudinale:

Page 2: 0_canada

CO5: Sa manifeste interes pentru specificul Canadei

Evaluarea : formativ-ameliorativã

Obiective ale evaluãrii: Cognitive:

Oe1: sa opereze cu noţiunile si cu termenii intalniti in capitolul America de Nord, Centrla si de SudFormative:Oe2: sa utilizeze tehnici de lucru cu manualul, harta, suportul cartografic si atlasul

Atitudinale:

Oe3: sa formuleze opinii personale cu privire la valorile culturale si materiale ale poporului canadian

Valori şi atitudini vizate:- Gândire criticã şi flexibilã- Relaţionare pozitivã cu ceilalţiStrategii: inductiv-deductivã, explicativ-conversativãMetode:Expozitiv-euristice: M1-expunerea; M2- explicaţia, Interactive: M3-conversaţia examinatoare, M4-lucrul cu harta, manualulInstrumente de evaluare: verificarea frontalã, observarea sistematicã, fişă de lucruForme de organizare a activitãţii: frontalã, individualã

Resurse:- Umane- clasa a VI-a- De timp- 50’- Materiale: oficiale- m1: Programa şcolarã m2: Macroproiectarea didacticã- Manuale: Geografie, Ed. Corint

Page 3: 0_canada

Geografie, Ed. ALL- izvoare cartografice: m3: manual, m4: atlas m5: harta fizica a Americii de Nord m6 fisa de lucru-alte surse m7 laptop m8 videoproiector

Page 4: 0_canada

Demers didactic

Secvenţele didactice

Conţinuturi vizate Obiectiveoperaţionale

Activitatea profesorului Activitatea elevului Res. mat

Res. Proc

Evaluare

Moment organizatoric

-absenţe-organizeazã materialele şi clasa-creeazã un climat cooperant

-rãspund cerinţelor-pregãtesc materialele solicitate-se aşeazã la locurile indicate

Reactualizarea cunoştinţelor/evaluare

Pozitia geografica

Relief,Clima,Hidrografia

OraseleResurse naturaleIndustria,AgriculturaTurismul

Oe1

Oe2

Oe3

-solicită elevilor sa localzeze SUA pe harta murala -solicita elevilor sa prezinte si sa localizeze principalele elemente fizico-geografice-solicita elevilor sa identifice marile orase ale SUA-solicita elevilor sa caracterizeze elementele economico-geografice ale SUA

-elaboreazã rãspunsuri

-autoevalueazã

M3

M1

M4

frontalã

obs. sistematicã

Evocare Titlul lecţieiCanada

-noteazã pe tablã titlul lecţiei şi explică modul în care se va desfăşura activitatea -organizeazã învãţarea

-noteazã în caiete titlul lecţiei

M1

Dobândirea de noi cunoştinţe

Canada

Asezarea geografica

CO1Oe1

Oe2CO1

-Asigurã:a) cunoaşterea/receptarea/învãţarea-solicita elevilor sa precizeze cu ajutorul hartii din manal si folosindu-se de o prezentare power-point elementele principale ale pozitiei-solicita elevilor sa identifice cu

-investigheazã manualul si identifica pozitia si limitele Canadei

-investighează sursele şi

m3m 7m8

m3

M1M3

M4 M4

obs sistematicã

Page 5: 0_canada

Relieful

Clima

Hidrografia

Vegetatia

PopulatiaOrasele

Resursele naturaleIndustria

Agricultura

Turismul

Oe2

CO2Oe1

CO1CO2Oe1Oe2

CO1CO3Oe2

CO1Oe1

CO2Oe3

CO4Oe3

CO5

Oe3

CO2Oe3

ajutorul hartii din manual si cea murala principalele unitati de relief-solicita elevilor sa caracterizeze tipurile de clima in raport cu factorii care influenteaza aceste tipuri-solicita elevilor sa descopere si sa localizeze principalele elemente hidrografice si sa exemplifice cateva specii de plante specifice vegetatiei

-solicita elevilor sa identifice cateva aspecte ale populatiei si sa localizeze principalele orase bazandu-se pe manual-solicita elevilor sa enumere principalele resurse naturale si sa specifice ramurile industriale -solicita elevilor sa caracterizeze pe scurt agricultura folosindu-se de manualb) înţelegerea noilor conţinuturi-cere elevilor sa argumenteze potentialul turistic ridicatc) analiza- solicita elevilor sa formuleze un enunt in care sa prezinte pe scurt caracterzarea fizico,economico-geograficad) sinteza- solicita elevilor opinii cu privire la valorile culturale si materiale ale poporului canadian

identifică principalele unitati de relief-caracterizeaza tipurile de clima in raport cu factorii care influenteaza- urmarind manualul si atlasul descopera si localizeaza pe harta murala elementele hidrografice si exemplifica specii de plante -identifica aspectele populatiei si localizeaza pe harta principalele orase

-enumera principalele resursele naturale si ramurile industriale dezvoltate-caracterizeaza pe scurt agricultura

-argumenteaza

- formuleazã opinii

-formuleaza enunturi

m5m4

m3

m5m3m4m5

m 3m5

m3

m3

m3

m3

M1

M2M1

M4M1M3

M3 M4M2

M1 M2 M3

M2

M3 M1

M1 M3

verificare frontala orala

Page 6: 0_canada

CO5Oe3

e) aplicarea-cere elevilor sa ateste cel putin 2 aspecte despre populatia Canadei -formuleaza aprecieri

m3M2 M1

Stimularea performantei

Oe3 -solicita elevilor sa explice diversitatea faptelor geografice din Canada

-explica

Asigurarea retenţiei şi a transferului

Solicită elevilor să rezolve fişa de lucru

-rezolvă sarcinile-autoevaluează

m 6 M3 Fişa de lucru,

verificareaTema pentru

acasãRecomandã: aprofundarea cunoştinţelor asimilate prin citirea lecţiei acasã

-noteazã

Evaluarea -Analizeazã critic, laudã, ierarhizeazã, decide/noteazã

-se raporteazã la aprecieri

Page 7: 0_canada

Schita lectiei

CANADA -este un stat federal al doilea din lume ca intindere

-ocupa partea de nord a Amaricii de Nord cuprinzand –un spatiu continental -Arhipelagul Arctic -Limite –in N-Oc Arctic -in S-SUA -in V-Oc Pacific -in E-Oc Atlantic -Relieful –Scutul Canadian - M-tii Stancosi Mackenzie Coastelor Appalachi -Pod Labrador Preeriilor -Clima-rece -temperata-Hidrografia –Yucon -Sf Laurentiu -Mackenzie -Columbia -lacuri-Ursilor -Sclavilor -Athabaska -Winnipeg -Superior -Huron

Page 8: 0_canada

-Vegetatia –tundra -silvotundra -paduri de conifere

-Populatia –formata din doua comunitati –cea de lb franceza in Quebec -cea de lb engleza -densitatea medie-3 loc/km patrat-Orasele-Otawa -Toronto -Montreal -Vancouver -Calgary -Edmonton -Hamilton

-Resursele naturale –minereuri feroase si neferoase -carbuni -petrol -gaz metan -Industria-energetica -de exploatare a lemnului -Agricultura – se cultiva –cereale-grau-Transporturile-modernizate si dezvoltate -artera feroviara Halifax(Oc Atlantic)-Vancouver(Oc Pacific)-Turismul-Provincia Quebec -Montreal -Toronto(CN Tower) -Otawa Muzeul Aviatiei , Muzeul Civilizatiei -Cascada Niagara -Parcuri naturale si nationale

Page 9: 0_canada

FISA DE LUCRU SUA CANADA ASEMANARI DEOSEBIRI DEOSEBIRI

Page 10: 0_canada