5
PROIECT DIDACTIC Educatoare:ROGOZEA DANIELA Grupa: mica Categoria de activitate:Cunoasterea mediului Tema: “Ce stim despre animalele domestice?” Tipul de activitate: consolidare si evaluare Forma de realizare: convorbire Scopul activitatii: Dezvoltarea capacitatii de a face generalizari corecte, de a face legaturi intre datele percepute si cunostintele anterioare; educarea unui comportament corect fata de animalele domestice;dezvoltarea proceselor psihice; stimularea curiozitatii, a intereselor de cunoastere fata de lumea inconjuratoare. Obiective operationale: a)cognitive: -sa cunoasca partile componente ale corpului unui animal domestic; -sa descrie fiecare parte componenta a corpului si sa cunoasca importanta fiecarui organ in viata animalului; -sa numere ochii, urechile,piciorele; -sa cunoasca mediul de viata, hrana, adapost; -sa cunoasca foloasele aduse omului; -sa realizeze corect sarcina din fisa. b)psiho- motorii: -coordonarea oculo-motorie si psiho- motrica. c)afective: 1

0ce Stim Despre Animalele Domestice

Embed Size (px)

DESCRIPTION

zzzz

Citation preview

Page 1: 0ce Stim Despre Animalele Domestice

PROIECT DIDACTIC

Educatoare:ROGOZEA DANIELAGrupa: mica Categoria de activitate:Cunoasterea mediuluiTema: “Ce stim despre animalele domestice?”Tipul de activitate: consolidare si evaluareForma de realizare: convorbire

Scopul activitatii: Dezvoltarea capacitatii de a face generalizari corecte, de a face legaturi intre datele percepute si cunostintele anterioare; educarea unui comportament corect fata de animalele domestice;dezvoltarea proceselor psihice; stimularea curiozitatii, a intereselor de cunoastere fata de lumea inconjuratoare.

Obiective operationale:a)cognitive:

- sa cunoasca partile componente ale corpului unui animal domestic;- sa descrie fiecare parte componenta a corpului si sa cunoasca

importanta fiecarui organ in viata animalului; - sa numere ochii, urechile,piciorele;- sa cunoasca mediul de viata, hrana, adapost;- sa cunoasca foloasele aduse omului;- sa realizeze corect sarcina din fisa.

b)psiho- motorii:- coordonarea oculo-motorie si psiho- motrica.

c)afective:- cultivarea atasamentului fata de animalele domestice.

Metode si procedee: auditia,observatia,conversatia, explicatia,ghicirea.Material didactic:planse, machete, siluete, casetofon, fise de evaluare.Material bibliografic: - Programa activitatilor instructiv- educative in gradinita de copii – Bucuresti 2005; - Cunostinte despre natura si om in gradinita de copii – Bucuresti 1979 ; Durata: 15`

1

Page 2: 0ce Stim Despre Animalele Domestice

DESFASURAREA ACTIVITATII

Nr.Crt.

Evenimentul didactic

Continutul stiintificStrategii didactice

Evaluare (instrumente

si indicatori)

I. Captarea atentiei

Ascultati cu atentie si spuneti ce ati auzit la casetofon!Se prezinta o plansa cu animale domestice.- Ce observati pe aceasta plansa?

Auditia

Observatia

II. Reactualizarea cunostintelor

- Priviti cu atentie tabloul.- Ce animale domestice observati?- Unde traiesc aceste animale?- Cum se numesc animalele care traiesc pe langa casa omului?- Cine are grija de ele?

Observatia

Conversatia

III. Anuntarea temei si

enuntarea obiectivelor

- Astazi la cunoasterea mediului vom avea tema: „ Ce stim despre animalele domestice?Vom invata din ce este alcatuit corpul animalelor domestice, cum se hranesc ele, ce foloase aduc oamenilor.

Explicatia

IV. Dirijarea procesului de

invatare

- De ce animalele din aceasta plansa se numesc animale domestice?

- Din ce este format corpul acestor animale?

- Ce au la cap aceste animale?- La ce folosesc urechile,

ochii, nasul, botul,coarnele?- La ce foloseste gatul?- Care animale au blana?- Care animale au lana?- Pe ce se sprijina trunchiul?- Cum sunt asezate

picioarele?- Cu ce se termina piciorele?

Conversatia

Conversatia

2

Page 3: 0ce Stim Despre Animalele Domestice

Nr.Crt.

Evenimentul didactic

Continutul stiintificStrategii didactice

Evaluare (instrumente

si indicatori)

Sinteza partiala:se va realiza cu ajutorul unei ghicitori.„Alba, neagra, pestrioara, Sforaie in mustacioara, Dar cand simte un soricel, Top! Il prinde sprintenel.”

(pisica)- Cu ce se hranesc animalele?- Cine face adaposturile

animalelor domestice si cum se numesc ele?

- Ce foloase are omul de la animalele domestice?

- Care animale dau lapte?- Care animale dau carne?- Care animale dau lana?- Care animale dau blana?- Care animale sunt folosite la

tractiune?

Ghicirea

Conversatia

Conversatia

V. Evaluarea - Despre ce animale am vorbit astazi la cunoasterea mediului?Se dau copiilor fise de evaluare.

ConversatiaExercitiul

„Coloreaza animalele domestice”

VI. Incheierea activitatii

Voi face aprecieri generale asupra desfasurarii activitatii si asupra modului de comportare al copiilor.Copiii ies din sala de grupa cantand cantecul “Masa buna”.

Explicatia Cantecul “Masa buna”

3