4
8 Şcoala Gimnazială „MIRON COSTIN” Bacău Clasa I A Profesor en!ru "n#ă$ăm%n!ul rimar Ioana &ră'(ici Proiect didactic DATA: )*+,-+),.- UNITATEA DE ÎNVĂ ĂMÂNT: Ț coala Gimnazială „Miron Cos!in” Bacău Ș CLASA: I A PROPUNATOR:Prof+ "n#+ rimar &ră'(ici Că!ălina / Ioana ARIA CURRICULARĂ: ART0 ŞI T01NO2OGII DISCIPLINA: Muzică 3i mi3care UNITATEA TEMATICĂ: „Prietenii naturii” SUBIECTUL LECŢIEI: „Pui!ru" #a$eniu” TIPUL LECŢIEI: formare 4e riceeri i 4erin4eri ș O%ie#ti& $un'a(enta": rero4ucerea unui c%n!ec rece!a! 4uă auz5 resec!%n4 in!ona$ia corec!ă+ COMPETENŢE: MM: .+.+ să 4iferen$ieze au4i!i# sune!e 4i#erse 4in na!ură 3i 4in me4iul "ncon6ură!or7 .+)+ să 4iferen$ieze sune!ele c%n!a!e 4e cele #or i!e 7 .+9+ să rero4ucă un reer!oriu 4e c%n!ece rece!a!e 4uă auz5 resec!%n4 in!ona$ia corec!ă7 )+.+ să in!erre!eze c%n!ecele 4in reer!oriu "n nuan$ă me4ie7 )+)+ să c%n!e "n aran6amen!e armonico:olifonice simle7 )+9+ 0mi!erea unor onoma!oee asemănă!oare cu sune!ele 4in me4iul "ncon6ură!or5 cu 4ura!e5 in!ensi!ă$ 9+.+ Manifes!area li eră5 a4ec#a!ă5 e muzică5 ael%n4 la 4i#erse forme 4e e;rimare7 &P )+9+ 0;lorarea carac!eris!icilor necesare en!ru a fi un rie!en7 TIC .+.+ Recunoa3!erea func$iilor 4e ază ale 4iferi!elor 4isozi!i#e 4i'i!ale 4in me4iul aroia!7 .+)+ Oerarea simlă cu o iec!e 4i'i!ale <ima'ini5 forme5 sune!e5 sim oluri 'rafice= "n con!e;!e seci A>?AP )+9+ Realizarea 4e o iec!e?cons!ruc$ii?folosin4 ma!eriale u3or 4e relucra! 3i !e(nici accesi ile+

0_mm_25.04.2014.doc

Embed Size (px)

Citation preview

coala Gimnazial MIRON COSTIN Bacu

Clasa I A

Profesor pentru nvmntul primar Ioana Drghici

Proiect didactic

DATA: 25.04.2014

UNITATEA DE NVMNT: coala Gimnazial Miron Costin Bacu CLASA: I A

PROPUNATOR: Prof. nv. primar Drghici Ctlina Ioana

ARIA CURRICULAR: ARTE I TEHNOLOGII

DISCIPLINA: Muzic i micareUNITATEA TEMATIC: Prietenii naturii

SUBIECTUL LECIEI: Puiorul cafeniuTIPUL LECIEI: formare de priceperi i deprinderiObiectiv fundamental: reproducerea unui cntec receptat dup auz, respectnd intonaia corect.COMPETENE:MM: 1.1. s diferenieze auditiv sunete diverse din natur i din mediul nconjurtor;

1.2. s diferenieze sunetele cntate de cele vorbite ;

1.3. s reproduc un repertoriu de cntece receptate dup auz, respectnd intonaia corect; 2.1. s interpreteze cntecele din repertoriu n nuan medie;

2.2. s cnte n aranjamente armonico-polifonice simple;

2.3. Emiterea unor onomatopee asemntoare cu sunetele din mediul nconjurtor, cu durate, intensiti i vitez de succesiune diferite ;

3.1. Manifestarea liber, adecvat, pe muzic, apelnd la diverse forme de exprimare;

DP 2.3. Explorarea caracteristicilor necesare pentru a fi bun prieten;

TIC 1.1. Recunoaterea funciilor de baz ale diferitelor dispozitive digitale din mediul apropiat;

1.2. Operarea simpl cu obiecte digitale (imagini, forme, sunete, simboluri grafice) n contexte specifice de nvare;

AV/AP 2.3. Realizarea de obiecte/construcii/folosind materiale uor de prelucrat i tehnici accesibile.

OBIECTIVE OPERAIONALE:

COGNITIVE:

O1 s identifice corect rspunsurile la ghicitori;

O2 s denumeasc prile componente ale unei psri;

O3 s interpreteze corect cntecul nvat.PSIHO-MOTORII

OM1 s-i psteze poziia i respiraia corect n timpul cntatului.AFECTIVE

OA1 vor dovedi interes i plcerea de a cnta;

OA2 vor rspunde solicitrilor formulate.

RESURSE:

I. Metodologice

a) Strategii didactice: dirijat.b) Metode i procedee: conversaia, explicaia, demonstraia, exerciiul, jocul didactic.

c) Mijloace de nvmnt: laptop, videoproiector, .

d) Forme de organizare: frontal, individual, pe grupe.

II. Temporale: 45 minute III. Umane: Clasa are un numr de 24 elevi, care se caracterizeaz printr-o dezvoltare psihic i fizic normal, corespunztoare vrstei.IV. Bibliografice:

tiinifice:

- Gagne M. Robert, Briggs J. Leslie, Principii de design al instruirii, Bucureti, Editura Didactic i Pedagogic, 1977. oficiale:

- Programa colar pentru clasa pregtitoare, aprobat prin OMECTS nr. 3418/19.03.2013 metodico didactice:

- Motora-Ionescu Ana, ndrumtor pentru predarea muzicii la clasele I - IV, Bucureti, Editura Didactic i Pedagogic, 1978.Nr. crt.Momente

DurataOB.OP.Coninut activiti de nvareStrategii didacticeEvaluare

Metode i procedeeMijloace de nvmntForme de organizare

Activitatea propuntoareiActivitatea elevilor

1. Captarea ateniei

O1OM1O3

a) Moment organizatoric

Asigur condiii optime pentru desfurarea activitii propriu-zise

b) Activiti muzicale

1.Exerciii de respiraie sub form de joc:

- umflm balonul

- mirosim florile

- suflm puful de ppdie

2. Exerciii de nclzire a vocii sub form de joc

- se imit sunete din natur

... imitm zumzitul albinei

... imitm ciripitul psrelelor

... imitm sunetul clopoelului

3. Exerciii muzicale care dezvolt deprinderile melodice:

Execut model. D tonul i semnalul de nceput i urmrete corectitudinea.Elevii se pregtesc pentru nceperea orei.Elevii rspund ntrebrilor propuntoarei.

Conversaia

Observaia

ProblematizareaGhicitoriFrontal

Aprecieri individuale

Aprecieri verbale

Observarea sistematic a elevilor

2.Enunarea temei i a obiectivelor

Prezint elevilor cteva din activitile pe care le vor desfura: Vom imita sunete din natur;

Vom nva un cntec nou;

Vom organiza un joc muzical pe versurile cntecului.

Ascult cu atenie explicaiile date.ConversaiaFrontal

3.Actualizarea coninutului nvat anterior

O1OM1

OA2Cere elevilor s intoneze unul din cntecele nvate anterior.Am o csu micRspund solicitrilor.

Copiii rspund solicitrilor propuntoarei.

conversaia

Explicaia

Joc

didacticLaptopVideoproiector

Frontal

Individual

Observarea sistematic a elevilor

4.Prezentarea optim a coninutului O1O2

Prezint elevilor un material n power point care nfieaz puiul de gin. Despre ce pasre este vorba n imagini?

Care sunt prile componente ale corpului su?Iau act de cele semnalate.ConversaiaLaptopVidoproiectorFrontalObservarea sistematica a comporta-mentului elevilor

5.

Dirijarea nvrii

O1OM1O3OM1OM2Anun titlul cntecului: Puiorul cafeniu

Interpreteaz cntecul model:

A ieit din ou la soare,

Cel din urm puior.

Se usuc pe-aripioare

i-o pornete binior.

St gina la-ndoial,

C din apte puiori

Ghemotoace de beteala

ase-s galbeni ,glbiori.

Numai cel de la sfrit

A ieit mai ponosit!

i se-ntreab speriat:

- Nu cumva-i de ciocolat?Se lucreaz pe refren.

Se reia intonarea refrenului:

Ce se aude dup fiecare strof?

Cum se numete aceast parte a cntecului?

Ce ne spune refrenul?

Ce sunete se ntlnesc n natur?

Precizeaz modalitile de lucru pentru nvarea cntecului dup auz, n cinci etape:

1. Se cnt prima stof

2. Se cnt refrenul

3. Se reia prima strof i refrenul

4. Se cnt strofa a doua i refrenul

5. Se cnt strofa a treia i refrenul

Organizeaz interpretarea cntecului n lan, n dialog, cu audiie interioar (ntreruperea i reluarea intonrii la semnal).Rspund cerinelor.

Rspund cerineiConversaia

Explicaia

Exerciiiul.

Caiete

Frontal

Individual

Pe grupeObservarea sistematic a elevilor.

6.

Obinerea performanei O1O3Pentru varietate n interpretare, nvtorul propune un joc muzical pe acest cntec:Explic modalitatea de desfurare a jocului:

Pe textul strofei elevii merg ritmic, n ir, cte unul; Pe textul refrenului: Tip, tip, tip, tip, tipa, tipa... elevii se opresc i execut bti din palme, alternnd braele n sus i n jos.Interpretez model. Organizeaz elevii pentru desfurarea jocului i excut concomitent cu acetia.Rezolv sarcinile propuntoarei. exerciiul

conversaia

explicaia problematizarea

tablFrontalIndividual

Aprecieri globale si individuale

7.Conexiunea invers (feed-back-ul) O2Propune elevilor realizarea unui puior de gin folosind materialele prezentate de nvtor.Accept propunerile nvtorului.ConversaiaPuiori, lipici, ochi de plastic, peneFrontal

Individual

8.Evaluarea

activitii O1O3

OA1

Propune un joc sub form de comenzi, la care elevii s rspund prin intonare, desen sau gesturi: Arat ce am cntat (Am o csu mic i fumul se ridic)

Cnt ce am desenat (Eu am 10 degeele)

Cnt ce am artat (Puiorul)Accept propunerile nvtorului.Conversaia

ExplicaiaDemonstraia

Tabla

Frontal i individual

Aprecieri verbale

9.

10.Retenia

TransferulOA1 Cum se numete cntecul nvat astzi?

Care sunt sunetele cntate la refren?

Ce alte sunete mai ntlnim n natur?Propune elevilor s se gndeasc acas i s de exemple de alte cntece nvate care pot fi interpretate sub form de joc muzical.Accept propunerile nvtorului.Conversaia

ExpliucaiaFrontalAprecieri verbale.