15
Centrul Şcolar de Educaţie Incluzivă ,, Aurora” Vaslui PROIECT DE ACTIVITATE DATA:19.02.2013 CLASA: a V-a A Profesor –educator: Ţigănaşu Angelica ARIA CURRICULARĂ: Terapia educaţională complexă şi integrată MODULUL: Terapie ocupaţională SUBIECTUL: Animale - Tehnica TANGRAM TIPUL ACTIVITᾸŢII: de formare de priceperi şi deprinderi OBIECTIVE GENERALE: 2. Aplicarea unor tehnici de lucru, folosind diverse materiale şi instrumente; 3.Realizarea şi aprecierea unor produse utile; OBIECTIVE DE REFERINŢĂ: 2.1 Manipularea instrumentelor specifice prelucrării materialelor ; 2.2 Utilizarea materialelor de lucru în activitatea practică; 2.3 Exersarea tehnicilor de lucru utilizate în activităţile de terapie ocupaţională; 3.2 Realizarea de produse, utilizând tehnicile învăţate; 3.3 Analizarea, descrierea şi aprecierea produsului finit. OBIECTIVE OPERAŢIONALE: pe parcursul şi la sfârşitul activităţii, elevii vor fi capabili: a)cognitive: OC1- să găsescă răspunsul la ghicitoare; OC2- să denumească tanurile pătratului TANGRAM; OC3- să realizeze din cele şapte figuri pătratul iniţial; OC4- să realizeze o imagine după/fără model; OC5- să analizeze lucrările,obiectiv, ţinând cont de criteriile de analiză. b)afective: OA1 –să- şi dezvolte gustului estetic şi interesul pentru a lucra în colectiv. 1 Profesor-educator Ţigănaşu Angelica Inspecţie specială - Definitivat

0_._terapie_ocupationala_inspectie (1).doc

Embed Size (px)

Citation preview

Centrul colar de Educaie Incluziv ,, Aurora Vaslui

PROIECT DE ACTIVITATEDATA:19.02.2013CLASA: a V-a AProfesor educator: ignau AngelicaARIA CURRICULAR: Terapia educaional complex i integratMODULUL: Terapie ocupaionalSUBIECTUL: Animale - Tehnica TANGRAM TIPUL ACTIVITII: de formare de priceperi i deprinderiOBIECTIVE GENERALE: 2. Aplicarea unor tehnici de lucru, folosind diverse materiale i instrumente; 3.Realizarea i aprecierea unor produse utile;

OBIECTIVE DE REFERIN:

2.1 Manipularea instrumentelor specifice prelucrrii materialelor ;

2.2 Utilizarea materialelor de lucru n activitatea practic;

2.3 Exersarea tehnicilor de lucru utilizate n activitile de terapie ocupaional;

3.2 Realizarea de produse, utiliznd tehnicile nvate;

3.3 Analizarea, descrierea i aprecierea produsului finit.

OBIECTIVE OPERAIONALE: pe parcursul i la sfritul activitii, elevii vor fi capabili:a)cognitive:

OC1- s gsesc rspunsul la ghicitoare;OC2- s denumeasc tanurile ptratului TANGRAM;

OC3- s realizeze din cele apte figuri ptratul iniial;

OC4- s realizeze o imagine dup/fr model;

OC5- s analizeze lucrrile,obiectiv, innd cont de criteriile de analiz.b)afective:OA1 s- i dezvolte gustului estetic i interesul pentru a lucra n colectiv.c)psiho-motrice:

OM1- s realizeze corect operaiile de lucru, respectnd ordinea efecturii lor;

OM2- s lucreze curat i ordonat, pstrnd disciplina n timpul lucrului.CONDITII PREALABILE:din totalul de 13 elevi ai clasei: 9 au ritm de lucru/ nvare mediu;

4 au ritm de lucru/ nvare sczut;

elevii provin din medii diferite;

elevii au capacitatea de a folosi procesele de gndire i de nvare propuse de tema activitii.STRATEGIE DIDACTIC: mixtMETODE I PROCEDEE: conversaia, povestirea , explicaia, demonstraia, exerciiul, observaia.MIJLOACE DE NVMNT: plan model, text suport , coli de hrtie colorat, ptratul TANGRAM mrit, foarfece, creioane tanurile patratului TANGRAM , panou-suport, plan demonstrativ;

FORME DE ORGANIZARE: frontal i independent;FORME DE EVALUARE: probe orale, prob practic, observarea sistematic, autoevaluarea, interevaluarea , aprecierea verbal.RESURSE TEMPORALE: 45 minute;RESURSE UMANE : 13 elevi i educatorul.LOCUL DE DESFURARE: sala de clas.BIBLIOGRAFIE:

Stan, Lucian (coord.), Abiliti practice - ghid metodologic clasele I IV, Bucureti, Editura Aramis, 2002;

Terapie ocupaional - Program colar - Aprobat prin ordin al ministrului - Nr. 5234/ 01.09.2008 - Bucureti, 2008; Muu,I. i Taflan, A. Terapie educaional complex i integrat ; Bucureti: Editura Pro-Humanitate, 1997.

SCENARIUL DIDACTIC

Secvenele activitii

Ob.

op.Activitatea educatoruluiActivitatea elevilorStrategii didacticeMijloace de evaluare

MetodeMijloace

1. MomentOrganizatoric Asigur condiiile necesare unei bune desfurri a activitii:

-pregtesc materialul didactic necesar;

Elevii primesc materialele necesare pentru realizarea lucrrilor.

2. Captarea ateniei

OC1Citesc ghicitori despre animale.

Solicit elevii s rspund.

Iniiez o discuie legat de modalitatea prin care se poate reda imaginea unui animal (pictur, fire textile, hrtie creponat tiere, mototolire, hrtie glacee tiere, lipire.).Ascult cu atenie. Rspund.

Propun modaliti de redare a imaginii unui animal.explicaiaghicitoareprob oral

aprecierea verbal

3. Anunarea temei i a obiectivelorAstzi vom realiza ,, Pisica, folosind tehnica Tangram. Vom decupa dup contur i vom asambla prin lipire dup model, utiliznd toate cele apte forme geometrice .Elevii ascult explicaia.conversaia

explicaiaevaluare frontal

4. Dirijarea activitiiA)intuirea materialului i prezentarea lucrrii model

OC2

OC3Citesc, elevilor, Povestea tangramului, pentru a nelege ce este TANGRAMUL. (Anexa 1)De ce credei c fiul mpratului nu s-a mai plictisit?Demonstrez realizarea ptratului TANGRAM. Le voi explica elevilor paii pentru confecionare celor apte tanuri:

-Ptratul TANGRAM este mprit n apte figuri, tanuri, ca n plana prezentat la tabl. Cte triunghiuri sunt?

-Ce alte figuri geometrice mai sunt n TANGRAM?

Elevilor li se arat cele apte tanuri, separat , apoi vor ncerca s alipeasc din nou toate tanurile pentru a forma ptratul.Se prezint cteva imagini. Elevii asculta cu atenie povestea i rspund la ntrebare.-dou mari, unul mijlociu i dou mai mici.

-un ptrat mic i un paralelogram

Elevii ascult i privesc imaginile.conversaia

observaia

conversaia

explicaia

textul povestiiplane model,tanurile confecionateevaluare frontal

B)Explicarea i demonstrarea modului de lucruC)executarea lucrrii de ctre eleviOC4OA1

OM1Explic i demonstrez etapele de realizare a lucrrii.

Fiecare elev primete cte o plan cu modelul pe care l vor realiza din cele apte figuri, pe care le vor lipi pe o foaie de hrtie colorat (Anexe 3,4)Elevii repet etapele de lucru necesare realizrii lucrrii.

n timp ce se lucreaz, voi trece printre bnci pentru a-i ndruma i ajuta.Precizez, elevilor, c la final pot aduga elemente specifice vieuitoarelor.

Atrage atenia c trebuie s se lucreze ngrijit, n linite i cu atenie la mnuirea materialelor.Ascult explicaiile, urmrind modul de lucru.

Execut lucrarea, urmrind modelele.

Sunt linitii, ateni la mnuirea instrumentelor i materialelor de lucru.

Solicit ajutorul (dac e nevoie).

Manifest interes pentru acurateea lucrrii..

explicaia

munca independent tanurile

foaie de hrtie, lipiciobservaia sistematic

observarea sistematic

prob practic

5. Analiza lucrrilor reprezentativeOC5

Voi desemna doi elevi care vor alege cteva lucrri ce consider ei a fi cele mai corect realizate. La final, toate lucrrile vor fi expuse.Criteriile de analiz dup care vor fi discutate sunt:

-au lucrat ngrijit i corect;

-au respectat regulile de realizare ale acestei lucrri;

--au folosit ceva originalElevii propui vor alege cte o lucrare, dup care o vor analiza dup criteriile de analiz.explicaiaPlanele

elevilor, prob practic

6. Fixarea temei-Ce lucrare am realizat astzi?

-Ce tehnic am folosit?

-Ce imagini putem s realizm din aceste tanuri?Pisica-tehnica TANGRAM

-animale, litere, oameni, lucruriconversaiaevaluare frontal

7. ncheierea activitiiVoi face aprecieri cu privire la modul de lucru al elevilor.conversaiaaprecierea verbal

8. Curenie la locul de muncOM2Amintesc elevilor c trebuie s lase curenie la locul de munc.Elevii fac curenie la locul de munc.conversaia

Anexa 1

Povestea tangramului

A fost odat un mare mprat care avea un fiu. i era tare suprat c fiului su nu-i plcea nicio jucrie. Muli meteri nvai au venit la palat pentru a-i furi jucrii, care mai de care mai minunat, dar copilul se plictisea foarte repede de fiecare dintre ele.

n vremurile acelea de demult, pe un trm ndeprtat tria un mare mag. Era cel mai buni dintre magi. Avea viclenia unei vulpi, nelepciunea unui vultur i memoria unui elefant. Auzise i el de copilul care nu rdea. ntr-o zi a prsit csua sa umil i a plecat spre palat. Avea de fcut un drum lung i greu.

i a mers magul pn a ajuns la un deert mare. Fiind un mag nelept, tia c nu poate traversa singur deertul. A fcut rost de o cmil i l-a traversat.

Dup o vreme ajunse la o ap mare. tia c nu o poate traversa dect cu o barc. i-a fcut rost de una i a ajuns n siguran la mal.

Dup o vreme a ajuns la palat. El a spus mpratului c are pentru fiul su o jucrie i a scos din geant un ptrat de hrtie. La nceput , mpratul a fost foarte mirat, nu nelegea cum te poi distra cu un ptrat de hrtie. Magul a tiat repede ptratul n mai multe bucele. Acum avea 7 forme, nu doar una: dou triunghiuri mari, unul mijlociu, dou triunghiuri mici, un paralelogram i un ptrat. Apoi a nceput s-i spun povestea cltoriei sale, artndu-i toate acestea cu ajutorul tanurilor. Copilul a fost impresionat i a nceput s se joace.

De atunci copilul este foarte preocupat ca s aranjeze piesele. n cteva zile mpratul a declarat jucria simbolul palatului.

i aa s-a nscut tangramul.

TANGRAM

TANGRAM este un joc chinezesc cunoscut de mai bine de 2000 de ani. Cele 7 figuri geometrice, numite tanuri, trebuie aezate toate, una lng alta, fr suprapuneri. Se obin nenumrate figuri (geometrice i artistice).

Tangramul stimuleaza imaginatia si logica cucerind prin simplitatea sa deopotriva copiii si adultii, pe cei pasionati de matematica si pe cei cu inclinatii artistice. Lewis Caroll, autorul cartii Alice in tara minunilor, era pur si simplu fascinat de acest joc!

Ce e un tangram?

Tangram este un patrat decupat in 7 figuri geometrice:

-cinci triunghiuri (doua triunghiuri mari, doua triunghiuri mici si unul mediu),

- un patrat

-un paralelogram.

Piesele pot fi facute din orice material tare. Exista tangram-uri de hartie, carton, lemn, ceramica, metal sau sticla.

Cum se joaca?

Tangram seamana cu jocul de puzzle. Doar ca, daca la puzzle piesele pot fi aranjate intr-un singur fel, la tangram tocmai diversitatea imaginilor ce pot fi obtinute face jocul interesant.

Regulile sunt urmatoarele: trebuie sa folosesti toate cele 7 piese pentru a crea o imagine, avnd grija ca piesele sa se ating fr a se suprapune.

Peste 1600 de imagini reprezentand animale, pasari, vietati marine, oameni, litere, cifre, obiecte, castele, vapoare si multe altele pot fi create din cele 7 piese ale tangramului. Tu cate dintre ele poti descoperi?

V prezint cteva dintre imaginile ce se pot realiza.

SPOR LA TREAB!!!

Anexa 2

Anexa 3

Anexa 4

PAGE 1Profesor-educator ignau Angelica Inspecie special - Definitivat