12
BÖLÜM I DERS PLANI Kasım 2018 Dersin adı TÜRKÇE Sınıf 5 Temanın Adı/Metnin Adı ERDEMLER/ GÜVERCİN Konu Noktalama işaretleri Ana fikir Eş anlam Gerçek ve hayali ögeler Deyim ve atasözleri Yabancı kelimelere Türkçe karşılıklar Fabl Başlık Özdeyişler Sayıların yazımı Metinde konu Geçiş ve bağlantı ifadeleri Soru işareti Kişileştirme Önerilen Süre 40+40+40+40+40+40(6 ders saati) BÖLÜM II Öğrenci Kazanımları /Hedef ve Davranışlar OKUMA Akıcı Okuma T.5.3.1. Noktalama işaretlerine dikkat ederek sesli ve sessiz okur. T.5.3.2. Metni türün özelliklerine uygun biçimde okur. T.5.3.4. Okuma stratejilerini kullanır. Söz Varlığı T.5.3.5. Bağlamdan yararlanarak bilmediği kelime ve kelime gruplarının anlamını tahmin eder. T.5.3.6. Deyim ve atasözlerinin metne katkısını belirler. T.5.3.7. Kelimelerin eş anlamlılarını bulur. Anlama T.5.3.12. Metin türlerini ayırt eder. T.5.3.14. Metnin ana fikrini/ana duygusunu belirler. T.5.3.16. Metindeki hikâye unsurlarını belirler. T.5.3.18. Metinle ilgili sorular sorar. T.5.3.19. Metinle ilgili sorulara cevap verir. - MEB- İzinsiz

1 DERS PLANI 29 Kasım 2004 - Türkçe ve Edebiyat ... · Web viewSonunda ders verme amacı güden, genellikle manzum öykülerdir. Fablların kahramanları genellikle hayvanlardır

  • Upload
    others

  • View
    3

  • Download
    0

Embed Size (px)

Citation preview

Page 1: 1 DERS PLANI 29 Kasım 2004 - Türkçe ve Edebiyat ... · Web viewSonunda ders verme amacı güden, genellikle manzum öykülerdir. Fablların kahramanları genellikle hayvanlardır

BÖLÜM I DERS PLANI Kasım 2018

Dersin adı TÜRKÇESınıf 5Temanın Adı/Metnin Adı ERDEMLER/ GÜVERCİN

Konu

Noktalama işaretleri Ana fikir Eş anlam Gerçek ve hayali ögeler Deyim ve atasözleri Yabancı kelimelere Türkçe

karşılıklar Fabl Başlık Özdeyişler Sayıların yazımı Metinde konu Geçiş ve bağlantı ifadeleri Soru işareti Kişileştirme

Önerilen Süre 40+40+40+40+40+40(6 ders saati)

BÖLÜM II

Öğrenci Kazanımları /Hedef ve Davranışlar

OKUMA

Akıcı Okuma T.5.3.1. Noktalama işaretlerine dikkat ederek sesli ve sessiz okur. T.5.3.2. Metni türün özelliklerine uygun biçimde okur. T.5.3.4. Okuma stratejilerini kullanır. Söz Varlığı T.5.3.5. Bağlamdan yararlanarak bilmediği kelime ve kelime gruplarının anlamını tahmin eder. T.5.3.6. Deyim ve atasözlerinin metne katkısını belirler. T.5.3.7. Kelimelerin eş anlamlılarını bulur. Anlama T.5.3.12. Metin türlerini ayırt eder. T.5.3.14. Metnin ana fikrini/ana duygusunu belirler. T.5.3.16. Metindeki hikâye unsurlarını belirler. T.5.3.18. Metinle ilgili sorular sorar. T.5.3.19. Metinle ilgili sorulara cevap verir. T.5.3.20. Metnin konusunu belirler. T.5.3.22. Görsellerle ilgili soruları cevaplar.T.5.3.23. Metinde önemli noktaların vurgulanış biçimlerini kavrar. T.5.3.26. Metni oluşturan unsurlar arasındaki geçiş ve bağlantı ifadelerinin anlama olan katkısını değerlendirir. T.5.3.30. Metindeki gerçek ve kurgusal unsurları ayırt eder.

-MEB-İzinsiz paylaşmayınız.

Page 2: 1 DERS PLANI 29 Kasım 2004 - Türkçe ve Edebiyat ... · Web viewSonunda ders verme amacı güden, genellikle manzum öykülerdir. Fablların kahramanları genellikle hayvanlardır

KONUŞMAT.5.2.1. Hazırlıklı konuşma yapar. T.5.2.2. Hazırlıksız konuşma yapar. T.5.2.3. Konuşma stratejilerini uygular. T.5.2.4. Konuşmalarında beden dilini etkili bir şekilde kullanır. T.5.2.5. Kelimeleri anlamlarına uygun kullanır. T.5.2.6. Konuşmalarında uygun geçiş ve bağlantı ifadelerini kullanır. T.5.2.7. Konuşmalarında yabancı dillerden alınmış, dilimize henüz yerleşmemiş kelimelerin Türkçelerini kullanır.

YAZMAT.5.4.3. Hikaye edici metin yazar. T.5.4.4. Yazma stratejilerini uygular. T.5.4.5. Büyük harfleri ve noktalama işaretlerini uygun yerlerde kullanır. T.5.4.7. Yazılarını zenginleştirmek için atasözleri, deyimler ve özdeyişler kullanır. T.5.4.8. Sayıları doğru yazar. T.5.4.9. Yazdıklarını düzenler. T.5.4.10. Yazdıklarını paylaşır. T.5.4.12. Yazdıklarında yabancı dillerden alınmış, dilimize henüz yerleşmemiş kelimelerin Türkçelerini kullanır. T.5.4.13. Formları yönergelerine uygun doldurur. T.5.4.14. Kısa metinler yazar. T.5.4.15. Yazdıklarının içeriğine uygun başlık belirler. T.5.4.16. Yazılarında uygun geçiş ve bağlantı ifadelerini kullanır.

Ünite Kavramları ve Sembolleri/Davranış Örüntüsü

Gerçek ve hayali ögeler, bağlantı ve geçiş ifadeleri, soru işareti, fabl, beden dili, La Fonten, Beydeba, konuşma kuralları…

Güvenlik Önlemleri (Varsa):Öğretme-Öğrenme-Yöntem ve Teknikleri

Soru-cevap, anlatım, açıklamalı okuma ve dinleme, açıklayıcı anlatım, inceleme, uygulama

Kullanılan Eğitim Teknolojileri-Araç, Gereçler ve Kaynakça* Öğretmen * Öğrenci

İmla kılavuzu, sözlük, deyimler ve atasözleri sözlüğü, EBA, İnternet, fabl örnekleri, gazete kupürleri…

• Dikkati Çekme La Fonten Masalları’ndan hangisini okudunuz ya da biliyorsunuz? Bu masallardaki hayvanlar hangi tür insanları temsil eder?

Kelile ve Dimne, Ezop Masalları veya La Fontaine Masalları” kitaplarından hangilerini okudunuz? Okuduklarınız hakkındaki görüşlerinizi arkadaşlarınızla paylaşınız.

Araştırdığınız “Birlik, beraberlik ve dayanışma” konulu atasözlerini arkadaşlarınızla paylaşarak anlamları üzerine konuşunuz?

Aşağıdaki sözü yorumlayınız.

Page 3: 1 DERS PLANI 29 Kasım 2004 - Türkçe ve Edebiyat ... · Web viewSonunda ders verme amacı güden, genellikle manzum öykülerdir. Fablların kahramanları genellikle hayvanlardır

 

• Gözden Geçirme Bu dersimizde, bir toplumun huzur içerisinde yaşama ve devamlılığının sağlanmasında birlik ve beraberliğin ne denli önemli olduğunu öğreneceksiniz.

• Derse Geçiş

İçerik videolarını aşağıdaki linkten indirebilirsiniz.

https://yadi.sk/d/UfXo-VT_SNXsqw

Dikkati çekme sorusu sorulduktan sonra öğrencilerden metnin içeriğini tahmin etmeleri istenecek.

Metnin başlığı ve görselleri hakkında öğrenciler konuşturulacak.Metnin içeriği öğrenciler tarafından tahmin edilecek.(Metinde neler anlatılmış olabilir?)Ders kitabındaki görseller öğrencilere incelettirilecek ve öğrencilerin dikkati parça üzerine çekilecek. Parçanın başlığı hakkında öğrencilere soru sorulacak.(Güdüleme ve gözden geçirme bölümü söylenecek.)

Parça öğretmen tarafından örnek olarak okunacak. Parça, öğrenciler tarafından sessiz olarak okunacak. Öğrenciler tarafından anlaşılmayan, anlamı bilinmeyen kelimeler metnin

üzerinde işaretlenecek Anlaşılmayan, anlamı bilinmeyen kelimelerin anlamı ilk önce sözcüğün

gelişinden çıkarılmaya çalışılacak. Anlamı sözlükten bulunacak, öğrenciler tarafından önce tahtaya sonra kelime defterlerine yazılacak.

Ağ Tuzak Gözetlemek

Sürü

Kemirmek

Ziyafet Şüphelenmek

Zeyrek(Ziyrek)

Zeyrek: Anlayışlı, uyanık, zekiTuzak: Kuş veya yaban hayvanlarını yakalamaya yarayan araç veya düzenekAğ: İplik, sicim, tel vb. ince şeylerden kafes biçiminde yapılmış örgü

Öğrencilere 5-8 kelimeden oluşan cümleler kurdurularak, bilinmeyen kelimeler anlamlandırılacak.

Okuması güzel olan birkaç öğrenciye örnek okuma yaptırılacak. Okuması zayıf olan birkaç öğrenciye okuma yaptırılacak. Okuma yaptırılırken öğrencilerden vurgu ve tonlamalara dikkat etmeleri

istenecek. Yanlış telaffuz edilen kelimeler birlikte düzeltilecek.

Page 4: 1 DERS PLANI 29 Kasım 2004 - Türkçe ve Edebiyat ... · Web viewSonunda ders verme amacı güden, genellikle manzum öykülerdir. Fablların kahramanları genellikle hayvanlardır

a) Aşağıda anlamları verilen kelimeleri ipuçlarından hareketle bulunuz. Bulduğunuz kelimelerin doğruluğunu sözlüklerinizden kontrol ediniz.İplik, sicim, tel vb. ince şeylerden kafes biçiminde yapılmış örgü. AĞSert bir şeyi dişleriyle azar azar koparmak. KOPARMAKKuş veya yaban hayvanlarını yakalamaya yarayan araç veya düzenek. TUZAKEğlenmek veya bir olayı kutlamak amacıyla birçok kimsenin bir araya gelerek yedikleri yemek, şölen. ZİYAFETKuşkulanmak, kuşku duyma işi. ŞÜPHELENMEKb) Bulduğunuz kelimeleri anlamlarına uygun olarak cümle içinde kullanınız.

Cevap: Ağ yırtıldığı için balıklar kaçmış. Köpek bir et parçasını kopardı. Tuzaklara düşmeyen bir hali vardı. Geçen geceki yemek tam bir ziyafetti. Ben de onun hareketlerinden şüphelenmiştim

a) Aşağıdaki cümlelerde altı çizili kelimelerin eş anlamlılarını bulunuz. Cümleleri bulduğunuz eş anlamlı kelimelerle tekrar yazınız.* Karga, bu düşüncelerle avcıyı izlemeye başlamış.

Cevap: fikir Karga, bu fikirlerle avcıyı izlemeye başlamış.* Güvercinler yön değiştirerek şehrin üstünden uçmaya başlamışlar.

Cevap: Kent—Güvercinler yön değiştirerek kentin üstünden uçmaya başlamışlar.* Zeyrek kardeş, cevap ver, yerinde misin?

Cevap: Yanıt–Zeyrek kardeş, yanıt ver, yerinde misin?b) Eş anlamlı kelimelerle yazdığınız cümlelerin anlamında bir değişiklik oluyor mu? Açıklayınız.

Cevap: Yok olmuyor. İkisi de aynı anlama geldiği için olmaması da normaldir.

Aşağıdaki soruları okuduğunuz metinden hareketle cevaplayınız.1. Avcı, ormandaki kuşları avlamak için neler yapıyor?

Cevap: Bir ağacın altına ağ seriyor sonra da ağın içine birkaç buğday tanesi atıyor. Onlara tuzak kuruyor.

2. Tuzağa yakalanan güvercinlerin ilk tepkisi nasıl oluyor?Cevap: İlk önce korkudan kanat çırpmaya, bağırmaya, ağlamaya başlıyorlar.

3. Güvercinlerin başkanı ağdan kurtulmak için diğer güvercinlere nasıl bir çözüm önerisi sunuyor? Siz olsaydınız nasıl bir çözüm yolu bulurdunuz?

Cevap: Ben de olsam başkanın yaptığını yapardım. Başkan beraber hareket etmelerini beraber kanat çırpmalarını söylüyor. Böylece de ağla beraber havalanabileceklerdir.

4. Güvercinlerin başkanı, fareden nasıl bir yardım istiyor? Eğer fare güvercinlere yardım etmeseydi, olay nasıl gelişirdi?Cevap: Fareden içinde oldukları ağı kemirmesini istiyor. Böylece serbest kalabileceklerdir.5. Okuduğunuz metin, konusu bakımından yaşamış olduğunuz bir olayla benzerlik gösteriyor mu? Anlatınız.

Cevap: Geçenlerde okul bahçesinde top oynarken, kale direklerini başka yere taşımak gerekti. İlk önce üç arkadaş denedik taşıyamadık, sonra diğer arkadaşlar gelince taşımayı başardık.  O zaman beraber hareket etmenin değerini bir kez daha anladım.

Page 5: 1 DERS PLANI 29 Kasım 2004 - Türkçe ve Edebiyat ... · Web viewSonunda ders verme amacı güden, genellikle manzum öykülerdir. Fablların kahramanları genellikle hayvanlardır

a) Okuduğunuz metnin konusunu ve ana fikrini yazınız.Cevap:

KONUSU: Güvercinlerin av olması ve sonra kurtulmaları.ANA FİKRİ: Birlik içinde hareket edilirse her şey başarılır.b) Metnin ana fikriyle aşağıda verilen atasözlerinden hangileri aynı anlamdadır? İşaretleyiniz.

Cevap: Baş başa vermeyince taş yerinden kalkmaz. Birlikten kuvvet doğar.Danışan dağları aşmış, danışmayan düz yolda şaşmış.Birlikten kuvvet doğar. XDuvara dayanma yıkılır, insana güvenme ölür.Baş başa vermeyince taş yerinden kalkmaz.  X

a)VARLIK KADROSU İNSANA AİT DAVRANIŞLARKarga ŞüphelenmesiGüvercinler Konuşmaları, ağlamalarıFare Konuşması

b)

Birlik, beraberlik ve toplumsal dayanışmamızın artması için neler yapmalıyız ve nasıl davranmalıyız? Görüşlerinizi arkadaşlarınızla paylaşınız.

Cevap: Öncelikle bir toplum içinde herkesin birbirine saygı göstermesi ve herkesin birbirine güvenmesi gerekmektedir. Ancak herkes bir diğerini düşünerek davranırsa zorlukların üstesinden gelinebilir. Birlik olmadan dirlik olmak pek mümkün değildir. İş birliği ve çalışkanlık ile halledilemeyecek sorun yoktur.

a) Fabllarda hayvanlar, insanlara ait bazı özellikleri temsil eder. Aşağıdaki hayvanların insana ait hangi özellikleri temsil ettiğini yanlarına yazınız.ASLAN: GÜÇLÜLÜKTAVŞAN: HIZLILIKTİLKİ:KURNAZLIKb) Aşağıya, “Kargayla Tilki” fablının giriş bölümü verilmiştir. Bu bölümden hareketle fablı tamamlayınız.

Cevap: Açmış ağzını düşmüş tuzağa. Böylece peyniri düşürmüş. Peyniri düşürünce de tilki hemen kapıp yemiş. Bu da haddini bilmeyen ve tuzaklara düşen karga için büyük ve anlamlı bir ders olmuş. Bir daha böyle tuzaklara düşmemeye ant içmiş.

Page 6: 1 DERS PLANI 29 Kasım 2004 - Türkçe ve Edebiyat ... · Web viewSonunda ders verme amacı güden, genellikle manzum öykülerdir. Fablların kahramanları genellikle hayvanlardır

a) Fabllarda hayvanlar, insanlara ait bazı özellikleri temsil eder. Aşağıdaki hayvanların insana ait hangi özellikleri temsil ettiğini yanlarına yazınız.ASLAN: GÜÇLÜLÜKTAVŞAN: HIZLILIKTİLKİ:KURNAZLIKb) Aşağıya, “Kargayla Tilki” fablının giriş bölümü verilmiştir. Bu bölümden hareketle fablı tamamlayınız.

Cevap: Açmış ağzını düşmüş tuzağa. Böylece peyniri düşürmüş. Peyniri düşürünce de tilki hemen kapıp yemiş. Bu da haddini bilmeyen ve tuzaklara düşen karga için büyük ve anlamlı bir ders olmuş. Bir daha böyle tuzaklara düşmemeye ant içmiş.

Metnin özeti çıkarılacak.

Dil BilgisiNoktaSoru İşaretiSayıların YazımıGeçiş ve Bağlantı İfadeleriGerçek ve Hayali Ögeler

Soru anlamı taşıyan cümle ve kelimelerden sonra kullanılır:

Hangi elbiseyi beğendiniz? Benimle alış verişe kim gelecek? Soruları cevapladınız mı? Nasıl bir kitap aramıştınız? Evimizi, eşyalarımızı nasıl buldunuz? Nerede ? Kim? Nasıl? Sular mı yandı? Neden tunca benziyor mermer?

Bazı cümleler de soru kelimesi barındırmadığı hâlde soru cümlesidir. Bunlar soru işareti ile biter. Bu cümlelerin soru anlamı vurgu ve tonlama ile belirtilir:

Yaşınız? Sen alacaktın? Gördün?

Bir bilginin şüpheyle karşılandığı veya kesin olmadığı durumlarda yay ayraç içinde kullanılır:

Ankara'dan Çanakkale'ye 5 (?) saatte gitmiş. 1496 (?) yılında doğan Fuzuli...

Bilinmeyen yer, tarih vb. durumlar için kullanılır:

Yunus Emre (1240? -1320), (Doğum yeri: ?), ( ? -1120)

Diğer metnin hazırlık çalışması verilecek.(Nezaket ve görgü kuralları konulu afiş hazırlanacak.)

Page 7: 1 DERS PLANI 29 Kasım 2004 - Türkçe ve Edebiyat ... · Web viewSonunda ders verme amacı güden, genellikle manzum öykülerdir. Fablların kahramanları genellikle hayvanlardır

BÖLÜM III

Ölçme-Değerlendirme• Bireysel öğrenme etkinliklerine yönelik Ölçme-Değerlendirme• Grupla öğrenme etkinliklerine yönelik Ölçme-Değerlendirme• Öğrenme güçlüğü olan öğrenciler ve ileri düzeyde öğrenme hızında olan öğrenciler için ek Ölçme-Değerlendirme etkinlikleri

Fabl nedir, fablın özellikleri nelerdir?

Birlik ve beraberlik konulu atasözü söyleyiniz.

Kurtuluş Savaşı’nı nasıl kazandık? Eş anlamlı sözcüklere örnekler

veriniz. Ödevi yaptın mı, cümlesinin

sonuna soru işareti kullanılır mı? Neden?

Hayali ögelere örnekler veriniz? Metni siz yazmış olsaydınız, adını ne

koyardınız? Soru işareti nerelerde kullanılır?

Dersin Diğer Derslerle İlişkisi Okurken sesli okuma kurallarına, yazarken imla ve noktalamaya diğer derslerde de dikkat etmeleri sağlanır.

BÖLÜM IV Plânın Uygulanmasına İlişkin Açıklamalar

[email protected] Türkçe Öğretmeni Okul Müdürü

Toplumun birlik berâberlik ve huzur içinde yaşayabilmesi için gerekli olan husus ise, fertlerin birbirlerini anlamaya çalışmasıdır. Bazen toplumun birçok ferdi aslında aynı düşünce ve hedefte olmasına rağmen, karşı tarafı iyi dinlemediği, ya da ön yargılardan kurtulamadığı için diğer insanları anlayamaz ya da yanlış anlar. Bu problemin giderilmesi için insanların ön yargısız ve iyi niyetle birbirini dinlemesi gerekir.

FABLLAR

Sonunda ders verme amacı güden, genellikle manzum öykülerdir. Fablların kahramanları genellikle hayvanlardır. Ama bu hayvanlar insanlar gibi düşünür, konuşur ve tıpkı insanlar gibi davranır.Fabl Özellikleri

İnsanlar arasında cereyan eden olayları hayvanlar bitkiler ya da cansız varlıklar arasında geçiyormuş gibi göstererek bu yolla insanlara ahlak ve ibret dersi vermek örnek göstermek ya da bir düşünceye güç kazandırmak isteyen bir çeşit masaldır.

Teşhis ve intak sanatları üzerine kurulmuştur. Fabllar manzum (şiir) veya nesir (düzyazı) biçiminde yazılabilirler. Fabllar hem nazım, hem nesir biçiminde olurlar.

Page 8: 1 DERS PLANI 29 Kasım 2004 - Türkçe ve Edebiyat ... · Web viewSonunda ders verme amacı güden, genellikle manzum öykülerdir. Fablların kahramanları genellikle hayvanlardır

Fablın sonunda her zaman bir ahlak dersi (kıssadan hisse) vardır. Bu ders kısa, açık ve doğru olmalıdır ve mutlaka öykünün doğal bir neticesi gibi görülmelidir.

Fabllarda öğretici (didaktik) bir amaç güdülür, gündelik hayatla ilgili dersler ve öğütler verilir.

ÖZDEYİŞLERBir düşünceyi, bir duyguyu, bir ilkeyi kısa ve kesin bir biçimde anlatan, genellikle kim tarafından söylendiği bilinen özlü söz, vecize, ülger, kelamıkibar, aforizm, aforizma, motto.

Özdeyiş'e örnekler

Adalet evrenin ruhudur. (Ömer Hayyam)

Akıllı olmak da bir şey değil,mühim olan o aklı yerinde kullanmaktır. (Descartes)

Aşılmasına imkan olmayan hiçbir duvar yoktur. (Çehov)

Aşk, güzelliğin aracılığıyla çoğalma arzusudur. (Sokrates)

Yurtta barış cihanda barış ! (Mustafa Kemal Atatürk)

Özdeyişlerin özellikleri

1- Özdeyişler, kısa ve özlü sözlerdir.

2- Doğruyu, güzeli ve söylemektedir.

3- Bir yargıyı bildirmektedir.

4- Söyleyeni belli sözlerdir.

BEDEN DİLİ

Beden dili; vücut duruşu, jestler, mimikler, yüz ifadeleri ve göz hareketlerinden oluşan zihinsel ve fiziksel faaliyetlerle desteklenen “Sözel olmayan İletişim” şeklidir. Beden dili kullanılarak gönderilen sinyaller, neredeyse tamamen bilinçaltı tarafından algılanarak işlenir ve anlamlandırılır.

Yapılan bazı araştırmalar, insan iletişiminin %7’sinin kelimeler aracılığıyla yapıldığını öne sürerken diğer bazı araştırmalar bu oranın %30-%40 civarında olduğunu savunmaktadır. Her iki araştırma sonucuna göre ortak bir kanıya varmak gerekirse; insanlar arasındaki iletişimin asgari %60 azami %93’lük bir oranda beden dili kullanılarak yapıldığı söylenebilir.

Beden diline bakarak bir insanın o anki durumu hakkında bilgi edinilebilir. İçinde bulunduğu ruh haline göre dışarıya verdiği işaretler farklılık kazanır.

Page 9: 1 DERS PLANI 29 Kasım 2004 - Türkçe ve Edebiyat ... · Web viewSonunda ders verme amacı güden, genellikle manzum öykülerdir. Fablların kahramanları genellikle hayvanlardır

Bu sayede kızgınlık, öfke, gerginlik, hoşlanma, zevk, mutluluk gibi farklı duygular insanların vücut diline bakarak anlaşılabilir.

GEÇİŞ VE BAĞLANTI UNSURLARIParagraf öncelikle, onu oluşturan cümlelerin anlamsal bütünlüğüdür.

Ancak anlamsal bütünlüğün oluşabilmesi için anlatım bütünlüğünü de sağlamak gerekir. Bunun için de cümlelerin hem anlam, hem de biçim olarak bağlanışlarına dikkat etmek ve bu bağlantı öğelerini doğru olarak saptamak gereklidir.

 Paragrafı oluşturan cümleler arasındaki bağlayıcı öğeleri doğru

saptayamazsak, ne okuduğumuz parçayı bütün olarak anlayabiliriz ne de paragrafı oluşturan temel ve yardımcı düşüncelerin neler olduğunu tam olarak algılayabiliriz.

 Biçimsel Bağlantı Öğeleri: Paragrafı oluşturan cümlelerin anlamca kaynaşmasını sağlamak için

kullanılan sözcük, söz öbeği ve cümlelere, biçimsel bağlayıcı öğe denir. "Ama, fakat, çünkü, lakin, gerçi, şayet, zira, meğer, belki, üstelik, hatta, sanki, oysa, yoksa, şöyle ki,  nitekim, kısaca, bununla birlikte, gel gör ki" gibi sözcük ya da söz öbekleri cümle başı  bağlayıcı öğeleri olarak kullanılabilir.

 

Birlikten kuvvet doğar

Birlikten kuvvet doğar, bir arada yapılan işlerden hep kazançla çıkıldığını,başarılar yakalandığını anlatır.Birlik ve beraberlik içerisinde yapılan işlerin daha iyi neticeler verdiğini, sıkıntılı konuların bile kolayca halledilebildiğini gösterir.

Bir elin nesi var iki elin sesi var

İnsanın gücü sınırlıdır. Bunun için büyük işlerin üstesinden tek başına gelemez. Bu tür işleri başarabilmek için başkalarıyla işbirliğine, dayanışmaya girer. Güçleri birleştirerek zor işlerin altından böylelikle kalkar.

Baş başa vermeyince taş yerinden kalkmaz

Bir insanın gücü sınırlıdır, tek başına her işi yapamaz. Kimi zor işleri yapması için de başka insanların gücüne, işbirliğine ihtiyaç duyar. Güçler birleştirilince zor işlerin yapılması da kolaylaşır. Çünkü birlikten kuvvet doğar.

Page 10: 1 DERS PLANI 29 Kasım 2004 - Türkçe ve Edebiyat ... · Web viewSonunda ders verme amacı güden, genellikle manzum öykülerdir. Fablların kahramanları genellikle hayvanlardır

Yalnız öküz, çifte (boyunduruğa) koşulmaz

Her işin uygun bir yapılma biçimi vardır. Dolayısıyla iki kişinin ancak yapacağı bir işi, tek kişi ile yapmaya kalkışmak doğru bir hareket değildir.

Nerde birlik, orda dirlik

Hangi yerde, toplumda duygu, düşünce ve inanç birliği varsa dirlik ve düzenlik de oradadır. Orada insanlar mutlu, huzurlu, başarılı ve uyumlu bir hayat sürerler.