7
Proiect de lectie Data : Sapt.15-17 Clasa : a-VI-a Aria curriculara: Siinte ale naturii Profesor : Maria Popescu Obiectul: Biologie-Zoologie Unitatea de învaţare: Caractere generale morfofuncționale, comportament, adaptări și importanță ale unor grupe de viețuitoare: Nevertebrate Subiectul: Artropode - Crustacee Tipul lectiei: predare-învăţare Competenţe generale : 1.Receptarea informaţiilor despre lumea vie. 2. Explorarea sistemelor biologice . 4. Comunicarea orală şi scrisă utilizând corect terminologia specifică biologiei. 5. Transferarea şi integrarea cunoştinţelor şi metodelor de lucru ale biologiei în contexte noi. Obiective operationale : O1 - sa precizeze caracterele generale ale crustaceelor. O2 - sa prezinte mediul lor de viata. O3 - sa identifice care sunt partile corpului la rac. O4 - sa explice modul de formare a crustei. O5 – sa demonstreze prin desen, ca ultimele segmente sunt folosite pentru innot. O6 – sa evidentieze importanta crustaceelor in lumea vie. Analiza resurselor didactice : Material didactic (Md) : Manualul, planse Atlase zoologice Fise de observatie material biologic (insectare) Mijloace tehnice (Mt) : Caiete (c) Forma de organizare clasei (F.o.c) : Activitate frontala (Af) Activitate individuala (Ai) Metode de invatamant (Mi) :

145405979-artropode-crustacee

  • Upload
    tincu

  • View
    222

  • Download
    1

Embed Size (px)

Citation preview

Page 1: 145405979-artropode-crustacee

Proiect de lectieData : Sapt.15-17Clasa : a-VI-aAria curriculara: Siinte ale naturiiProfesor : Maria PopescuObiectul: Biologie-ZoologieUnitatea de învaţare: Caractere generale morfofuncționale, comportament, adaptări și importanță ale unor grupe de viețuitoare: NevertebrateSubiectul: Artropode - CrustaceeTipul lectiei: predare-învăţare

Competenţe generale :1.Receptarea informaţiilor despre lumea vie. 2. Explorarea sistemelor biologice .4. Comunicarea orală şi scrisă utilizând corect terminologia specifică biologiei.5. Transferarea şi integrarea cunoştinţelor şi metodelor de lucru ale biologiei în contexte noi.

Obiective operationale :O1 - sa precizeze caracterele generale ale crustaceelor.O2 - sa prezinte mediul lor de viata.O3 - sa identifice care sunt partile corpului la rac.O4 - sa explice modul de formare a crustei.O5 – sa demonstreze prin desen, ca ultimele segmente sunt folosite pentru innot.O6 – sa evidentieze importanta crustaceelor in lumea vie.

Analiza resurselor didactice : Material didactic (Md) :

Manualul, planseAtlase zoologiceFise de observatiematerial biologic (insectare)

Mijloace tehnice (Mt) :Caiete (c) 

Forma de organizare clasei (F.o.c) :Activitate frontala (Af)Activitate individuala (Ai)

Metode de invatamant (Mi) :Conversatie (cv)Expunere (exp)Explicatie (expl.)Observatie (obs) 

Metode de evaluare: formativa prin chestionare orala Locul desfasurarii: laboratorul de biologie

Page 2: 145405979-artropode-crustacee

DESFASURAREA LECTIEI

NR. CRT.

SECVENTELE LECTIEI

TIMP DESFASURAREA LECTIEI

OB METODE DE INVATAMANT

(MI)

F.O.C

EVALUARE

1. Moment organizatoric. Pregatirea clasei pentru lectie

2 min. Verificarea prezentei si consemnarea absentelor.Pregatirea materialului didactic pentru desfasurarea lectiei.

Md Mt

Mi

cv Af

Ai 

2. Verificarea cunostintelor

15 min.

Prin chestionare orala. cv Ai  Evaluare initiala

3. Captarea atentiei

2 min. Profesorul prezinta materialul stimul, planse si fise de observatie.Elevii sunt rugati sa-si exprime parerea in legatura cu semnificatia imaginilor prezentate.

cvAf 

4. Anunţarea temei şi a obiectivelor

1 min. Anunţă şi scrie pe tablă tema lecţiei şi prezintă obiectivele pe care elevii trebuie să le cunoască la terminarea lecţiei.

5. Predarea lectiei noi 

20 min.

ArtropodeCrustaceeCaractere generale ale crustaceelor:-au corpul acoperit cu o crusta - crustacee-corpul este alcatuit din cefalotorace si abdomen-au doua perechi de antene-traiesc in mediul acvatic-respira prin branhii

Racul Mediul de viata : -acvatic

O1

C  

C

C

C

Exp

Obs CvExpl

Af Ai

AfAi

Page 3: 145405979-artropode-crustacee

Alcatuirea  corpului :Corpul – acoperit de crusta – chitina si calcar.-2 parti: cefalotorace si abdomen.Cefalotorace:  doua perechi de antene formate din articole-2 ochi compusi din mai multi ochi simpli5 perechi de picioare Abdomenul: format din 7 segmente prevazute cu muschi puternici.Primele 5 segmente au cate o pereche de picioruse mici.Ultimele doua segmente foermeaza innotatoare codale.Respiratia se realizeaza cu ajutorul branhiilor, care sunt bogat vascularizate si sunt prinse de baza picioarelor.Aparatul circulator :Inima are forma pentagonala si sangele este de culoare albastra.Aparatul digestiv : Animal omnivor – se hraneste cu animale, plante si resturi de plante, cadaver de animale, curatind apa.

O2

O3

O4

O5

O6

C  

C

C

C

Exp

Obs CvExpl

Af Ai

AfAi

6. Fixarea cunostintelor

5 min. Prin chestionare orala. Cv  Af 

Ai 

Evaluare cognitivă

Page 4: 145405979-artropode-crustacee

7. Evaluarea finala 5 min. Aprecierea pregatirii la nivelul clasei.Notarea si justificarea notelor.

Cv  Af Ai

Evaluare finala

Sapt 15Schema tablei

Artropode b) Crustacee

Caractere generale ale crustaceelor:-au corpul acoperit cu o crusta - crustacee-corpul este alcatuit din cefalotorace si abdomen-au doua perechi de antene-traiesc in mediul acvatic-respira prin branhii

Racul

Mediul de viata :  acvatic

Alcatuirea  corpului : Corpul – acoperit de crusta – chitina si calcar. 2 parti: cefalotorace si abdomen. Cefalotorace:  doua perechi de antene formate din articole.

2 ochi compusi din mai multi ochi simpli 5 perechi de picioare  Abdomenul: format din 7 segmente prevazute cu muschi puternici.

Primele 5 segmente au cate o pereche de picioruse mici.Ultimele doua segmente foermeaza innotatoare codale.

Respiratia se realizeaza cu ajutorul branhiilor, care sunt bogat vascularizate si sunt prinse de baza picioarelor.Aparatul circulator :

Inima are forma pentagonala si sangele este de culoare albastra.Aparatul digestiv : 

Animal omnivor – se hraneste cu animale, plante si resturi de plante, cadaver de animale, curatind apa.

Locomotie :  Ventral are 5 perechi de picioare inegale, articulate. In apa racul innoata.

Inmultirea : Depune oua (femela aprox. 200 oua) – toamna in octombrie Oua – ies racusori – luna mai. Racusorii raman fixate pe abdomenul mamei 10 zile. Dupa 4-5 zile devin 

adulti.

Page 5: 145405979-artropode-crustacee