2
predmet: Informatika razred: 9. razred cjelina: Programiranje u programskom jeziku QBASIC tema: Algoritmi s upotrebom petlje jedinica: Naredbe mo`emo ponavljati ~as: 3-B. Naredbe mo`emo ponavljati Cilj: primijeniti algoritam petlje u zadacima ispisa niza brojeva Zadaci: Obrazovni: upoznati algoritam petlje i primijeniti je za ispis nizova brojeva Funkcionalni: razvijati posmatranje i otkrivanje novih osobina, te smisao za analizu, osposobljavati učenika za algoritamski pristup u rješavanju problema Vaspitnii: potsticati učenike na međusobnu saradnju i pomaganje u radu Nastavna sredstva i pomagala: Udžbenik i pripadni CD, metodički CD, grafoskop/projektor, prozirnice, računalo Artikulacija nastavnog ~asa Nastavne metode Sadržaj Oblici rada razgovor rad s računaro m Uvod: Analiza vje`banja kod ku}e: CLS INPUT “A=“, A PRINT “APSOLUTNA VRIJEDNOST OD“;A;“JE“; IF A<0 THEN PRINT A*(-1) ELSE PRINT A Analiza zadataka u udžbeniku: Napisati program za zbroj 100 brojeva (naglasiti da isti program mora uz malu izmjenu ispisivati bilo koji niz prvih N prirodnih brojeva). Razgovor o potrebi ponavljanja naredbi. Najava cilja: Danas ćemo naučiti kako pisati programe koji naredbe mogu ponoviti onoliko puta koliko im zadamo. Tako ćemo sa svega nekoliko naredbi frontal ni

3-Bpriprema3

  • Upload
    milanka

  • View
    216

  • Download
    0

Embed Size (px)

DESCRIPTION

teo

Citation preview

Page 1: 3-Bpriprema3

predmet: Informatika razred: 9. razredcjelina: Programiranje u programskom jeziku QBASIC tema: Algoritmi s upotrebom petljejedinica: Naredbe mo`emo ponavljati

~as:

3-B. Naredbe mo`emo ponavljati

Cilj: primijeniti algoritam petlje u zadacima ispisa niza brojevaZadaci: Obrazovni: upoznati algoritam petlje i primijeniti je za ispis nizova brojevaFunkcionalni: razvijati posmatranje i otkrivanje novih osobina, te smisao za analizu, osposobljavati učenika za algoritamski pristup u rješavanju problemaVaspitnii: potsticati učenike na međusobnu saradnju i pomaganje u radu

Nastavna sredstva i pomagala:Udžbenik i pripadni CD, metodički CD, grafoskop/projektor, prozirnice, računalo

Artikulacija nastavnog ~asaNastavne metode

Sadržaj Oblici rada

razgovor

rad s računarom

razgovor

rad s računarom

rad s tekstom

Uvod:Analiza vje`banja kod ku}e:CLSINPUT “A=“, APRINT “APSOLUTNA VRIJEDNOST OD“;A;“JE“;IF A<0 THEN PRINT A*(-1) ELSE PRINT A Analiza zadataka u udžbeniku: Napisati program za zbroj 100 brojeva (naglasiti da isti program mora uz malu izmjenu ispisivati bilo koji niz prvih N prirodnih brojeva). Razgovor o potrebi ponavljanja naredbi.

Najava cilja:Danas ćemo naučiti kako pisati programe koji naredbe mogu ponoviti onoliko puta koliko im zadamo. Tako ćemo sa svega nekoliko naredbi programa dobiti ispisan čitav monitor!

Obrada novih sadržaja:Vježba : Ispis prvih 100 brojeva - uvođenje GOTO naredbe (naglasak da se piše zajedno, makar je u engleskom jeziku go to), uvođenje broja naredbe.Nakon objašnjavanja programa potaknimo učenike na izmjene u programu:

a) ispis prvih 500 brojevab) ispis prvih 789 brojevac) ispis prvih N brojeva, N upisati

frontalni

frontalni

Page 2: 3-Bpriprema3

pisanje

pisanjerad s računalom

d) ispis prvih N brojeva, ali započeti od 0Vježba :dodavanje naredbi za boju, sada će brojevi naizmjence biti ispisani različitim bojama.

Vježbanje:Rješavanje zadataka radne sveskeRješavanje zadataka iz udžbenika

Zadavanje zadataka za vje`bu kod ku}e:Postavimo problem učenicima o kojem trebaju razmisliti do slijedećeg sata i pokušati ga riješiti: napisati algoritam i dijagram toka, a tko može i program:Napiši algoritam i dijagram toka (ako želiš i program) upisuje prirodne brojeve i ispisuje koji je najmanji upisani broj. Upisivanje brojeve se prekida kad se upiše broj manji od 0.

individualni

Prilozi

1. prezentacija: Naredbe možemo ponavljati2. folije3.