Upload
muhammad-adib-asniza
View
116
Download
2
Embed Size (px)
DESCRIPTION
RPH MOREL
Citation preview
Rancangan Pengajaran Harian Pendidikan Moral Tahun 4
Nama : Grace Goh Ming Chi
No. Kad Pengenalan : 901003-13-6658
Mata Pelajaran : Pendidikan Moral
Tarikh : 11.7.2011
Masa : 0800-0900 (1 jam)
Kelas : 4 Harmoni
Bilangan Pelajar : 20 orang (2 lelaki dan 18 perempuan)
Tajuk : Unit 20 – Persekitaran Berkualiti Hidup Sihat
(Rujuk: Buku Teks Pendidikan Moral Tahun 4)
Bidang Pembelajaran : BP4 – Nilai Berkaitan Dengan Diri Dan Alam Sekitar
Nilai : 4.3 Nilai – Peka Terhadap Isu Alam Sekitar
Nilai Sampingan : Kebersihan dan Keindahan Persekitaran, Menyayangi Alam Sekitar, Kesederhanaan.
Kandungan Akademik: Keceriaan persekitaran melalui pemuafakatan. Kebersihan dan keindahan persekitaran setempat
tanggungjawab bersama, Penglibatan diri dalam aktiviti kebersihan dan keceriaan setempat.
Pendekatan: Penjelasan nilai, pembelajaran kooperatif dan interpersonal.
Teknik: Perbincangan, Soal jawab
Bahan Bantu Belajar: gambar & video (Pencemaran), petikan teks Pendidikan Moral Tahun 4 (m/s 85 &86), grafik, powerpoint
Hasil Pembelajaran Afektik Moral:
Pada akhir pelajaran ini, murid-murid akan dapat:
i. Bersikap prihatin terhadap masalah alam sekitar.
ii. Mengamalkan cara hidup yang bersih dalam kehidupan seharian.
Hasil Pembelajaran Kognitif Moral:
Pada akhir pelajaran ini, murid-murid akan dapat:
i. Menerangkan sebab alam sekitar tercemar.
ii. Menyatakan pencemaran alam sekitar terhadap manusia, haiwan dan tumbuhan.
Hasil Pembelajaran Perlakuan Moral:
Pada akhir pelajaran ini, murid-murid akan dapat:
i. Tidak melibatkan diri dalam kegiatan yang boleh mencemar dan memusnahkan alam sekitar.
Hasil Pembelajaran KBKK:
i. Dapat melengkapkan borang grafik yang diberikan berdasarkan petikan tentang sebad dan kesan serta langkah-langkah
mengelakkan pencemaran alam sekitar.
Langkah Isi Pelajaran Aktiviti Pengajaran dan
Pembelajaran
KBKK BBM Catatan
Set
induksi
(5 minit)
a. Apakah yang anda dapati
daripada gambar tersebut?
b. Apakah yang sepatutnya
tidak ada dalam gambar
ini?
c. Mengapakah sampah ini
berselerak di merata-rata
tempat?
d. Apakah perasaan anda
terhadap alam sekitar
seperti gambar tersebut?
1. Guru menunjukkan gambar
kawasan yang kotor dan
bersampah.
2. Guru bersoal jawab dengan
murid perihal gambar
tersebut.
3. Guru mengaitkannya dengan
isi kandungan pelajaran ini.
Pengalaman
sedia ada murid.
Menjana idea.
Gambar
(Pencemaran)
Hasil Pebelajaran:
i. Bersikap prihatin
terhadap
masalah alam
sekitar.
a. Apakah yang anda dapati
daripada gambar tersebut?
b. Betulkah tindakan
perempuan tersebut?
c. Di manakah sampah ini
patut dibuang?
Langkah 1
(15 minit)
Powerpoint
(petikan buku teks)
Grafik-grafik yang disediakan
(rujuk kepada lampiran):
a) sebab alam sekitar
tercemar.
b) kesan pencemaran
terhadap manusia, haiwan
dan tumbuhan.
c) langkah-langkah
mengelakkan masalah
pencemaran.
1. Murid dikehendaki membaca
teks utama pada powerpoint.
2. Guru membimbing murid
memahami kandungan teks
tersebut.
3. Murid dibahagikan kepada
beberapa kumpulan.
4. Murid dikehendaki mengisi
grafik yang disediakan oleh
guru pada papan tulis.
Pemahaman
teks
Pemikiran
kreatif dan kritis.
Kooperatif
Perbincangan
Powerpoint
Grafik
Hasil
Pembelajaran:
i. Menerangkan
sebab alam
sekitar tercemar.
ii. Menyatakan
pencemaran
alam sekitar
terhadap
manusia, haiwan
dan tumbuhan.
Langkah 2
(10 minit)
a. Bolehkah air ini diminum?
Mengapa?
b. Apakah akan terjadi jika
bahan buangan
dimasukkan ke dalamnya?
c. Sekarang, bolehkah air ini
diminum? Mengapa?
a. Apakah yang anda lihat
daripada gambar tersebut?
b. Mahukah anda makan
ikan-ikan yang telah
dicemarkan?
1. Guru menyediakan 1 botol
plastik yang berisi dengan air
jernih.
2. Botol berisi air jernih itu
dianggap sebagai air sungai.
3. Guru memasukkan dakwat
hitam ke dalam air botol.
4. Guru bersoal jawab dengan
murid tentang kandungan air
botol tersebut.
1. Guru tayangkan satu gambar
dan bersoal jawab dengan
murid.
Permikiran
kreatif dan kritis.
1 botol plastik
berisi air
jernih.
Gambar
(Pencemaran)
Hasil
Pembelajaran:
i. Menerangkan
sebab alam
sekitar tercemar.
Langkah 3
(15 minit)
a. Apakah yang anda teliti
daripada video yang
ditayangkan ini?
b. Siapakah sebenarnya yang
mencemarkan alam
sekitar?
c. Dapatkah kita
mengelakkan pencemaran
berlaku?
a. Apakah perasaan kamu
melihat lukisan
pemandangan masing-
masing dikotorkan?
b. Adakah kamu suka
pemandangan yang
sebegini? Mengapa?
1. Guru tayangkan satu video
yang berkaitan tentang
pencemaran.
2. Murid dikehendaki mengambil
perhatian terhadap video
tersebut.
3. Guru bersoal jawab tentang
kandungan video tersebut.
1. Murid dibahagikan kepada 2
kumpulan. Setiap kumpulan
mendapat sekeping kad
manila.
2. Murid dikehendaki melukis
pemandangan yang ringkas
atas kad manila tersebut dan
dipamerkan pada papan tulis.
3. Guru menyuruh murid
melekatkan hasil buangan ke
atas lukisan kumpulan lain.
4. Guru bersoal jawab dengan
murid tentang hasil tindakan
mereka.
Permikiran
kreatif dan kritis
Menghubungkait
nilai
Kooperatif
Video
(Pencemaran)
Kad Manila
(Lukisan
murid)
Hasil
Pembelajaran:
i. Tidak melibatkan
diri dalam
kegiatan yang
boleh mencemar
dan
memusnahkan
alam sekitar.
ii. Mengamalkan
cara hidup yang
bersih dalam
kehidupan
seharian.
a. Apakah langkah-langkah
yang haruslah diambil
untuk memastikan alam
sekitar tidak tercemar?
1. Guru meminta murid
mengalihkan hasil buangan
yang dilekat pada lukisan
permandangan masing-
masing.
2. Guru mengaitkan aktiviti
tersebut dengan nilai-nilai
moral.
Langkah 4
(10 minit)
a. Kenapa ‘Ibu Alam’
bermuka sedih?
Contoh:
Minta maaf ‘Ibu Alam’. Saya
berjanji akan menjaga
kebersihan alam sekitar.
1. Guru mengagihkan gambar-
gambar ‘Ibu Alam’ yang
bermuka sedih atau sakit
kepada setiap murid.
2. Guru meminta murid
menuliskan perkataan yang
ingin mengucap terhadap ‘Ibu
Alam’ tersebut.
3. Hasil kerja tersebut akan
dipaparkan di sudut
Pendidikan Moral pada papan
notis.
Menjana Idea.
Interpersonal
Gambar-
gambar ‘Ibu
Alam’
Hasil
Pembelajaran:
I. Bersikap prihatin
terhadap
masalah alam
sekitar.
Penutup
(5 minit)
Slogan:
Persekitaran Berkualiti Hidup
Sihat!
1. Guru membimbing murid-
murid membaca slogan yang
berkaitan secara bersama-
sama.
Menghubungkait
nilai
Powerpoint I. Mengamalkan
cara hidup yang
bersih dalam
kehidupan
seharian.
Ulasan Pensyarah:
___________________________________________________________________________________________________________
___________________________________________________________________________________________________________
___________________________________________________________________________________________________________
___________________________________________________________________________________________________________
___________________________________________________________________________________________________________
___________________________________________________________________________________________________________
___________________________________________________________________________________________________________
___________________________________________________________________________________________________________
___________________________________________________________________________________________________________
Refleksi Kendiri:
___________________________________________________________________________________________________________
___________________________________________________________________________________________________________
___________________________________________________________________________________________________________
___________________________________________________________________________________________________________
___________________________________________________________________________________________________________
___________________________________________________________________________________________________________
___________________________________________________________________________________________________________
___________________________________________________________________________________________________________
___________________________________________________________________________________________________________
___________________________________________________________________________________________________________
Lampiran:
Set Induksi: gambar- gambaran berkaitan pencemaran
Langkah 1: Grafik di papan tulis
(a) Sebab alam sekitar tercemar
(b) Kesan-kesan pencemaran
(c) Langkah-langkah mengelakkan masalah pencemaran
Langkah 2:
(a) satu botol air jernih & dakwat hitam (b) gambar pencemaran
Langkah 3: Video pencemaran
Langkah 4: Kad ‘Ibu Alam’ bermuka sedih