a lucr¤’rilor comisiei de mar¥£i, 10 martie 2015, ora 10-12 martie 2015... a lucr¤’rilor comisiei de

  • View
    1

  • Download
    0

Embed Size (px)

Text of a lucr¤’rilor comisiei de mar¥£i, 10 martie 2015, ora 10-12 martie 2015... a...

  • a lucrărilor comisiei de marţi, 10 martie 2015, ora 10.00 şi joi, 12 martie 2015, ora 10.00

    Nr.

    crt.

    Nr.

    înregistrare

    la CD

    Denumirea iniţiativei legislative sau a

    problemei înscrise pe ordinea de zi şi

    menţionarea raportorilor

    Competenţa CD

    potrivit art.75

    din Constituţie

    Data

    sesizării

    comisiei

    Scopul

    sesizării

    Termen de

    soluţionare Observaţii

    0 1 2 3 4 5 6 7

    1 PLx 579/2014 Proiect de Lege privind insolventa

    persoanelor fizice

    - consilier:Denisa Popdan

    Cameră

    decizională

    15.12.2014 Raport 10.02.2015 Initiator: 150 dep si sen PSD;

    PNL; PDL; UDMR; PC-PLR; PP-

    DD. Senatul a adoptat initiativa.

    Guvernul sustine adoptarea

    initiativei sub rezerva insusirii

    observatiilor si propunerilor.

    Invitati: MJ, CSM, BNR, ANPC,

    UNEJ, UNPIR, ARB.

    2 PLx 3/2015 Propunere legislativă pentru modificarea şi

    completarea Legii administraţiei publice

    locale nr.215/2001, republicată, cu

    modificările şi completările ulterioare,

    publicată în Monitorul Oficial al României,

    Partea I, nr.123 din 20 februarie 2007

    - consilier Paul Şerban

    Prima Cameră

    TAC: 18.03.2015

    18.02.2015 Raport 3.03.2015 Comun cu Comisia pt

    administratie.

    Initiator: dep Darius Bogdan

    Vâlcov.

    Guvernul nu a transmis un punct

    de vedere.

    S-a primit raport preliminar de

    respingere de la Comisia pt

    administratie.

    Invitati:MDRAP

    Parlamentul României

    Camera Deputaţilor

    Comisia juridica, de disciplina si imunitati

    ORDINEA DE ZI

    a lucrărilor comisiei de marţi, 10 martie 2015, ora 10.00 şi joi, 12 martie 2015, ora 10.00

    pag. 1 / 27

    com.juridica2 Original

  • 0 1 2 3 4 5 6 7

    3 PLx 5/2015 Propunere legislativă pentru modificarea şi

    completarea Legii nr.215/2001 a

    administraţiei publice locale

    - consilier Paul Şerban

    Prima Cameră

    TAC: 18.03.2015

    18.02.2015 Raport 3.03.2015 Comun cu Comisia pt

    administratie.

    Initiator: dep Darius Bogdan

    Vâlcov.

    Guvernul nu a transmis un punct

    de vedere.

    S-a transmis raport preliminar de

    respingere si s-a primit raport

    preliminar de adoptare de la

    Comisia pt administratie.

    Invitati: MDRAP

    4 PLx 393/2014 Proiect de Lege privind aprobarea Ordonanţei

    de urgenţă a Guvernului nr.18/2014 pentru

    reglementarea unor măsuri privind activitatea

    Regiei Autonome "Administraţia

    Patrimoniului Protocolului de Stat ", pentru

    schimbarea regimului juridic al unor imobile

    şi pentru modificarea unor acte normative

    - consilier Paul Şerban

    Cameră

    decizională

    8.09.2014 Raport 17.09.2014 Iniţiator: Guvernul României.

    Invitat: SGG

    Senatul a adoptat.

    Comun cu Comisia de

    administraţie. S-a primit raport

    prel de adoptare de la Comisia pt

    administratie.

    5 PLx 395/2013 Proiect de Lege privind aprobarea Ordonanței

    de urgență a Guvernului nr.82/2013 pentru

    modificarea Legii nr.188/1999 privind

    Statutul funcționarilor publici

    - consilier Paul Şerban

    Cameră

    decizională

    4.11.2013 Raport Iniţiator: Guvernul României.

    Invitat: SGG, ANFP şi MJ.

    Comun cu Comisia pentru

    administraţie.

    Senatul a adoptat tacit.

    S-a primit raport preliminar de

    adoptare.

    6 PLx 470/2014 Proiect de Lege privind stabilirea

    metodologiei de aprobare, arborare şi folosire

    a steagurilor unităţilor administrative-

    teritoriale

    - consilier:Paul Serban

    Cameră

    decizională

    8.10.2014 Raport 23.10.2014 Initiatori: 42 dep PSD Senatul a

    adoptat.

    Guvernul sustine adoptarea.

    Invitati: SGG

    Comun cu Comisia pt

    administratie.

    pag. 2 / 27

  • 0 1 2 3 4 5 6 7

    7 PLx 483/2014 Proiect de Lege pentru aprobarea Ordonanţei

    Guvernului nr.13/2014 privind reglementarea

    unor măsuri fiscal-bugetare

    -consilier:Paul Serban

    Cameră

    decizională

    8.10.2014 Raport 28.10.2014 Initiator: Guvernul Romaniei.

    Senatul a adoptat.

    Comun cu Comisia pt

    administratie. Invitati: SGG,

    MFP S-a

    primit raport de adoptare in forma

    Senatului de la Comisia pt

    administratie.

    8 PLx 540/2014 Proiect de Lege pentru completarea art.41 din

    Legea nr.119/1996 cu privire la actele de stare

    civilă

    - consilier:Paul Serban

    Cameră

    decizională

    8.12.2014 Raport 30.12.2014 Initiatori:3 deputati+senatori, din

    care:

    deputati - PNL: Motreanu Dan-

    Ştefan, Pocora Cristina-Ancuţa

    senatori - PNL: Ardelean Ben-Oni

    Senatul a adoptat.

    Guvernul sustine.

    Comun cu Comisia pt

    administratie. Invitati: MJ,

    MAE

    9 PLx 124/2015 Proiect de Lege pentru modificarea şi

    completarea art.237 din Legea societăţilor

    nr.31/1990

    - consilier: Roxana Zegrean

    Cameră

    decizională

    2.03.2015 Raport 17.03.2015 Invitati: MJ, MFP

    Initiatori: 6 deputati+senatori, din

    care: deputati - PC-PLR: Ciucă

    Liviu-Bogdan, Diniţă Ion, Ionescu

    Aurelian, Irimie Vicenţiu-Mircea,

    Moldovan Ioan, Negruţ Cornelia

    Guvernul sustine adoptarea

    initiativei legislative sub rezerva

    insusirii observatiilor.

    Senatul a adoptat initiativa.

    10 PLx 10/2015 Propunere legislativă privind înfiinţarea,

    organizarea şi furnizarea de servicii mass-

    media audiovizuale

    - consilier:Alina Grigorescu

    Prima Cameră

    TAC: 18.03.2015

    18.02.2015 Raport 3.03.2015 Initiatori: 57 dep si sen PDL,

    PSD, PPDD, PNL.

    Comun cu Comisia pt cultura.

    Guvernul nu a transmis un punct

    de vedere.

    pag. 3 / 27

  • 0 1 2 3 4 5 6 7

    11 PLx 340/2014 Proiect de Lege pentru acceptarea jurisdicţiei

    obligatorii a Curţii Internaţionale de Justiţie

    - sef serviciu:Ciprian Bucur

    Prima Cameră 25.02.2015 Raport 3.03.2015 Initiator: Guvernul

    Trimis pentru reexaminare

    Invitati: MJ, Ministerul Public

    12 PLx 193/2014 Proiect de Lege pentru modificarea și

    completarea Ordonanței de urgență a

    Guvernului nr.31/2002 privind interzicerea

    organizațiilor și simbolurilor cu caracter

    fascist, rasist sau xenofob și a promovării

    cultului persoanelor vinovate de săvârșirea

    unor infracțiuni contra păcii și omenirii

    - consilier Roxana David

    Cameră

    decizională

    14.04.2014 Raport 30.04.2014 Iniţiatori: dep.+sen. - PNL:

    Gerea Andrei Dominic, Scutaru

    Adrian George

    senatori - PNL: Antonescu

    George Crin Laurenţiu

    Invitaţi:Ministerul Justitiei,

    Ministerul Culturii, Ministerul

    Public

    Senatul a adoptat initiativa

    legislativa.

    13 PLx 318/2014 Proiect de Lege privind aprobarea Ordonantei

    de urgentă a Guvernului nr.22/2014 pentru

    modificarea si completarea Legii nr.50/1991

    privind autorizarea executării lucrărilor de

    constructii

    - consilier Roxana David

    Cameră

    decizională

    16.06.2014 Raport 4.09.2014 Iniţiator: Guvernul României.

    Invitaţi: MDRAP, Ministerul

    Economiei şi Ministrul delegat

    pentru energie.

    Senatul a adoptat.

    Comun cu Comisia de

    administraţie. S-a primit raport

    preliminar de adoptare, cu

    amendamente de la Com pt

    administratie.

    pag. 4 / 27

  • 0 1 2 3 4 5 6 7

    14 PLx 672/2013 Proiect de

View more >