6
PROIECT DIDACTIC Data : Propunător : Mihalache Gabriela Clasa : a VI-a Subiectul lecţiei : Adverbul Tipul lecţiei : de consolidare şi de sistematizare a cunoştinţelor Obiective generale : - îmbogăţirea cunoştinţelor elevilor despre adverb; - recunoaşterea adverbelor; - consolidarea deprinderii de clasificare a adverbelor în funcţie de ceea ce exprimă; - consolidarea deprinderii de scriere corectă a unor adverbe. Obiective operaţionale : La sfârşitul orei, elevii vor fi capabili : A. Obiective cognitive: O1 : să recunoască adverbele dintr-un text; O2 : să identifice funcţia sintactică a adverbelor; O3 : să sesizeze diferenţa dintre adverbe şi adjective în anumite situaţii (schimbarea valorii gramaticale) ; O4 : să argumenteze procedeele de obţinere a adverbelor; O5 : să explice valoarea stilistică a unor adverbe şi să cunoască scrierea corectă a unor adverbe. B. Obiective afective:

Adverbul Plan de Lectie

Embed Size (px)

Citation preview

PROIECT DIDACTIC

Data :

Propuntor : Mihalache Gabriela

Clasa : a VI-a

Subiectul leciei : Adverbul

Tipul leciei : de consolidare i de sistematizare a cunotinelor

Obiective generale :

- mbogirea cunotinelor elevilor despre adverb;

- recunoaterea adverbelor;

- consolidarea deprinderii de clasificare a adverbelor n funcie de ceea ce exprim;

- consolidarea deprinderii de scriere corect a unor adverbe.

Obiective operaionale :

La sfritul orei, elevii vor fi capabili :

A. Obiective cognitive:

O1 : s recunoasc adverbele dintr-un text;

O2 : s identifice funcia sintactic a adverbelor;

O3 : s sesizeze diferena dintre adverbe i adjective n anumite situaii (schimbarea valorii gramaticale) ;

O4 : s argumenteze procedeele de obinere a adverbelor;

O5 : s explice valoarea stilistic a unor adverbe i s cunoasc scrierea corect a unor adverbe.

B. Obiective afective:

O1 : s manifeste interes i plcere n participarea la lecie;

O2 : s lucreze n ordine i disciplinat;

O3 : s aprecieze corect activitatea depus de fiecare n parte.

Strategii didactice :

a) Metode : exerciiul, demonstraia, conversaia, problematizarea.

b) Mijloace didactice : manualul, plane, fie de munc independent.

DESFURAREA LECIEI

Evenimentul leciei

Activitatea profesorului

Activitatea elevilor

Evaluare

0

1

2

3

1. Moment organizatoric

Salut, noteaz absenele.

Se pregtesc pentru or.

2. Verificarea temei pentru acas

Trece printre bnci pentru a vedea dac toi elevii au scris, nu nainte de a cere acestora s construiasc, n scris, enunuri cu adverbele odat i numai. Dup verificarea, cantitativ i calitativ, a temei, evalueaz enunurile fcute de elevi n cadrul momentului ortografic.

Alctuiesc propoziiile cerute

- oral

- individual

3.Reactualizarea cunotinelor

- Aplic un chestionar teoretic oral:

Care sunt prile de vorbire din limba romn ? Cum se clasific ele ?

- Expune plana pe care este scris textul : Acum este primvar. Soarele ne zmbete blnd i urc ncet pe bolta senin. n zvoi, dincolo, foarte aproape, cntau privighetorile.

- ntreab : Ce pri de vorbire sunt cuvintele subliniate ? Ce arat ele ?

Ce pri de vorbire determin ?

Rspund la ntrebri.

- oral

- frontal

4. Anunarea temei i a obiectivelor, pe nelesul elevilor

- Scrie pe tabl titlul leciei i enun obiectivele.

Scriu titlul leciei i ascult.

5. Dirijarea nvrii

- mparte elevilor fie de lucru (fia I.)

I. Se dau cuvintele : btrn, viteaz, brbat. Alctuii prin derivare cu sufixe adjective i adverbe i introducei-le n enunuri.

Adjective Adverbe

Discut rspunsurile

- Distribuie elevilor fia II

II. Indicai valoarea morfologic a cuvintelor subliniate. Alctuii cte un enun n care s devin adverbe.

Are un glas subire.

Primvara este anotimpul meu preferat.

Buteanul s-a prbuit.

Seara vine pe neateptate.

El are un mers uor.

Am mncat un covrig proaspt.

- Cere elevilor s-i aminteasc definiia epitetului i s dea exemple i le explic, tot pe baza exemplelor, c, uneori, adverbul poate fi folosit cu valoare stilistic de epitet

- Expune plana cu clasificarea adverbelor.

- Distribuie elevilor o fi de lucru n echip cu urmtoarele sarcini de lucru:

A.Citete cu atenie proverbele urmtoare :

Ziua caut-i de lucru iar noaptea de somn.

Ce poi face azi, nu lsa pe mine.

. ncercuiete litera care corespunde rspunsului corect.

1. n cele dou enunuri exist numai adverbe:a) de loc; b)de timp;c)de mod.

2. Adverbele din proverbele de mai sus determin:a)un subst;b)un verb; c) un pronume.

3. Toate adverbele de mai sus au funcia sintactic de :a)CCT; b) atribut adverbial; c) nume predicativ.

4. Cuvintele ziua i noaptea sunt adverbe

a) propriu-zise; b) provenite din substantive; c) provenite din adjective.

5. n enunul Ziua e luminoas, noaptea e ntunecoas cuvintele subliniate sunt ;

a) adverbe de timp; b) substantive comune; c) adverbe de loc.

B. Citete cu atenie urmtorul text:

Focul topea lacom lemnele uscate, mprocnd cu scntei n acele trei me care se grmdeau jigrite, torcnd ncet pe vatr, n gura cuptorului. Cteodat, flacra se nbuea, i atunci se auzea un uierat stranic, cum uier erpii din limbile lor de foc

Dregeam nite opinci, intuindu-le la clcie dou potloage cu cuie de srm subirele, cnd aud afar, la u, pe cineva strnutnd, apoi tuind

(I.Agrbiceanu Mistreul)

Citete fiecare dintre afirmaiile urmtoare i ncercuiete litera A dac rspunsul e corect iar dac e greit litera G .

1. Cuvntul lacom este adverb de mod provenit din adjectiv. A G

2. Adverbul ncet determin verbul se grmdeau A G

3. n al doilea enun exist trei adverbe . A G

4. Cuvntul strnutnd este adverb de mod A G

5. Adverbul afar are funcia sintactic de CCL A G

6 Adverbul lacom este la gradul de comparaie superlativ absolut . A G

- Cere elevilor s-i reaminteasc gradele de comparaie ale adjectivului, apoi le solicit s construiasc propoziii n care s foloseasc adverbul lacom la toate gradele de comparaie

Rezolv sarcinile de lucru

Rezolv sarcinile de lucru

Privesc cu atenie exemplele de pe plan i dau apoi alte exemple.

Rezolv toate cerinele formulate de profesor.

Rezolv cerinele formulate de profesor

- individual

- frontal

-frontal

Lucru n echip

oral

frontal

6. Obinerea performanei, asigurarea transferului

- Cere elevilor s rezolve sarcinile de lucru de pe fia IV.

IV. Alegei formele corecte:

au venit destui de muli / au venit destul de muli

gnduri uor de realizat / gnduri uoare de realizat

suntem ferm convini / suntem fermi convini

ferestre largi deschise / ferestre larg deschise

copii gros mbrcai / copii groi mbrcai

candidai slabi pregtii / candidai slab pregtii

- Scrie la tabl exemple referitoare la ortografierea unor adverbe. D explicaiile necesare, solicitnd elevilor s construiasc enunuri :

Altdat / alt dat

Altfel / alt fel

Undeva / unde va

Deloc / de loc

Rezolv cerina

Transcriu exemplele de pe plan n caiete i apoi construiesc enunurile cerute

scris

Scris, apoi oral

7. Evaluarea final

Face aprecieri privind participarea elevilor la activitatea didactic

8. Tema pentru acas

Prezint sarcina de lucru ( redactarea unei descrieri a unui peisaj din natur, cu folosirea adverbelor la diferite grade de comparaie ) i d anumite indicaii

Noteaz tema pentru acas