4
PROIECT DE ACTIVITATE DATA: Educatoare: Gondobescu elena Grupa: Mijlocie Tama proiectului: Toamnă bine ai venit! Subtema: „Flori de toamnă” Domeniul de activitate: Activitate practică Tipul activității: Consolidarea cunoştințelor şi deprinderilor Modul de realizare: Aplicație Tema: „Vaza cu tufănele” Durata: 20-25minute. Scopul: Îmbogățirea cunoştințelor copiilor despre însuşirile unor materiale şi modificările acestora în procesul prelucrării ,conştientizarea necesității copiilor de a îngriji şi ocroti plantele. Obiective operaționale: *Să lipească hârtie din carton ondulat ; *să aşeze tufănelele în vază, în vederea realizării temei; *Să- şi coordoneze mişcările oculo-motorii; *Să analizeze lucrările proprii şi pe cele ale colegilor; * Să manifeste interes pentru activitate; *Să trăiască emoții pozitive ca urmare a finalizării lucrului. Strategii didactice:

Buchet de Tufanele 14

Embed Size (px)

Citation preview

Page 1: Buchet de Tufanele 14

PROIECT DE ACTIVITATE

DATA: Educatoare: Gondobescu elena Grupa: Mijlocie Tama proiectului: Toamnă bine ai venit! Subtema: „Flori de toamnă” Domeniul de activitate: Activitate practică Tipul activității: Consolidarea cunoştinţelor şi deprinderilor Modul de realizare: AplicaţieTema: „Vaza cu tufănele” Durata: 20-25minute.Scopul: Îmbogăţirea cunoştinţelor copiilor despre însuşirile unor materiale şi modificările acestora în procesul prelucrării ,conștientizarea necesității copiilor de a îngriji și ocroti plantele. Obiective operaționale: *Să lipească hârtie din carton ondulat ; *să aşeze tufănelele în vază, în vederea realizării temei; *Să- şi coordoneze mişcările oculo-motorii; *Să analizeze lucrările proprii şi pe cele ale colegilor; * Să manifeste interes pentru activitate; *Să trăiască emoţii pozitive ca urmare a finalizării lucrului.

Strategii didactice: Metode: explicaţia, conversaţia, demonstraţia, exerciţiul,expunerea. Mijloace de învăţare: Un tablou-modelul educatoarei,tufănele, carton ondulat de diverse culori , lipici, hârtie, creioane colorate.

MATERIAL BIBLIOGRAFIC *Antonovici , Ş. ,Peneş , M. ,(2004) , Activităţi practice, Editura Aramis , Bucureşti. *Programa activităţii instructiv – educative în grădiniţa de copii, (2009), ED. V&I INTEGRAL, Bucureşti

Page 2: Buchet de Tufanele 14

Momente ale activității

Activitați complimentare Metode,procedee

Evaluare

1.Moment organizatoric

Asigurarea condiţiilor pentru buna desfăşurare a activităţii:-aerisirea sălii de grupă;-aranjarea mobilierului;-pregătirea materialului didactic necesar;-intrarea copiilor şi aranjarea pe scăunele.

conversaţia Observarea comportamentului nonverbal

2.Captarea atenţiei

Se prezintă sub formă de surpriză un buchet de tufănele.Se poartă o discuţie despre importanţa florilor, bucuria pe care acestea ne-o aduc.Se discută despre floarea preferată de toamnă a fiecărui copil.

Expunerea Motivarea alegerii florii preferate

3.Reactuali- zarea cunoş- tinţelor

Se poartă o scurtă convorbire despreflorile de toamnă si despre părţilecomponente ale unei flori:rădăcină,tulpină,frunza, floare.

Aprecieri asupra răspunsurilor copiilor

Se intuieşte materialul de pe măsuţe:Carton ondulat(vaza),lipici,creioane colorate.

Conversaţia

4.Anunţarea temei şi a obiectivelor

-Astăzi vom lipi o vază în care vom aşeza câteva tufănele adevăratepentru a realiza o expoziţie

Conversaţia

5.Dirijarea învăţării

Analiza modelului Se analizează modelul educatoarei,evidenţiindu-se aşezarea in pagina alucrării,materialele folosite si culorile acestora. Explicarea şi demonstrarea modului de lucru. Se lipeşte întâi vaza,apoi vor aşeza tufănele în vază.

Conversaţia

Demons-traţia

Explicaţia

Page 3: Buchet de Tufanele 14